Astra J - problem w deszczu

Awatar użytkownika
karolw91

Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 28 paź 2023, 8:50
Imię: Karol
Auto: Astra J
Rocznik: 2013
Województwo: pomorskie
Wdzięczny: 2 razy

Astra J - problem w deszczu

#1

Nieprzeczytany post autor: karolw91 »

Cześć wszystkim!

Od dłuższego czasu zmagam się z problemem w swojej Astrze J 1.7 CDTI 130 KM (2013r). Problem pojawia się w deszczu. Podczas dużej ulewy wyskakiwała tzw. „dyskoteka na desce rozdzielczej” i traciłem systemy typu wspomaganie, esp, czujniki parkowania, ręczny elektryczny..problem znikał po odpieciu i podpieciu aku aż do kolejnej ulewy. byłem u elektro mechanika i sprawdzał regulator napięcia (podobno wszystko ok). Nie znalazł przecieku, a bledy wskazywały na alternator albo sterownik turbiny. Najpierw zrobił regenerację alternatora i przez 3 tygodnie było dobrze (miałem tylko krótkie trasy). Wczoraj miałem do pokonania 300 km (w deszczu) i jadąc czułem już ze wspomaganie jakby się delikatnie przycina przy lekkich skrętach i większych prędkościach. Po przejechaniu 70 km znowu straciłem wspomaganie i deska się zaświeciła jak na załączonym niżej zdjęciu. Zauważyłem tez ze leje się woda na przekładnię kierowniczą z takiej jakby plastikowej skrzynki (widać na załączonym zdjęciu) i tym razem reset aku nie pomógł i dalej nie miałem wspomagania… prośba o wskazówki W załączeniu odczyty z kompa, zdjęcie wycieku wody i deska rozdzielcza. Z góry dzięki za odp.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
nismo

Astro-maniak
Posty: 3688
Rejestracja: 14 sty 2011, 14:53
Imię: Michał
Auto: Astra J HB & Astra H Kombi
Silnik: b14net & z18xe
Województwo: zachodniopomorskie
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 143 razy

#2

Nieprzeczytany post autor: nismo »

Nie potrzebnie wywalałeś kasę na naprawy które nie były tego powodem. Było odrazy napisać na forum to dowiedziałbyś się ze zalało Ci moduł BMS który znajduje się za schowkiem po stronie pasażera

Awatar użytkownika
karolw91

Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 28 paź 2023, 8:50
Imię: Karol
Auto: Astra J
Rocznik: 2013
Województwo: pomorskie
Wdzięczny: 2 razy

#3

Nieprzeczytany post autor: karolw91 »

nismo pisze:
28 paź 2023, 14:54
Nie potrzebnie wywalałeś kasę na naprawy które nie były tego powodem. Było odrazy napisać na forum to dowiedziałbyś się ze zalało Ci moduł BMS który znajduje się za schowkiem po stronie pasażera
Dzięki za odpowiedz.

Może wiesz w jaki sposób się tam woda mogła dostać i czy jestem w stanie samodzielnie to ogarnac? Taki zalany modul wystarczy osuszyc i zlikwidować nieszczelność powodująca zalanie? Czy jednak bez warsztatu się nie obędzie?

Awatar użytkownika
nismo

Astro-maniak
Posty: 3688
Rejestracja: 14 sty 2011, 14:53
Imię: Michał
Auto: Astra J HB & Astra H Kombi
Silnik: b14net & z18xe
Województwo: zachodniopomorskie
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 143 razy

#4

Nieprzeczytany post autor: nismo »

Pozatykane przez liście odpływ wody. Była z tym akcja serwisowa w Oplu. Pierwsze co to osusz moduł i zabezpiecz go przed ponownym zalaniem. Jeśli będzie ok to problem z głowy, jeśli pomimo osuszenia problem się powtórzy to wymiana modułu. Poczytaj trochę forum bo wszystko co porabujesz wiedzieć zostało już tu napisane

Awatar użytkownika
karolw91

Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 28 paź 2023, 8:50
Imię: Karol
Auto: Astra J
Rocznik: 2013
Województwo: pomorskie
Wdzięczny: 2 razy

#5

Nieprzeczytany post autor: karolw91 »

nismo pisze:
28 paź 2023, 15:59
Pozatykane przez liście odpływ wody. Była z tym akcja serwisowa w Oplu. Pierwsze co to osusz moduł i zabezpiecz go przed ponownym zalaniem. Jeśli będzie ok to problem z głowy, jeśli pomimo osuszenia problem się powtórzy to wymiana modułu. Poczytaj trochę forum bo wszystko co porabujesz wiedzieć zostało już tu napisane
Ok dzięki za podpowiedz - spróbuje w takim razie samemu to ogarnąć. Nie mogę znaleźć instrukcji działania zgodnie z ta akcja serwisowa ale szukam dalej :)

Awatar użytkownika
karolw91

Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 28 paź 2023, 8:50
Imię: Karol
Auto: Astra J
Rocznik: 2013
Województwo: pomorskie
Wdzięczny: 2 razy

#6

Nieprzeczytany post autor: karolw91 »

nismo pisze:
28 paź 2023, 15:59
Pozatykane przez liście odpływ wody. Była z tym akcja serwisowa w Oplu. Pierwsze co to osusz moduł i zabezpiecz go przed ponownym zalaniem. Jeśli będzie ok to problem z głowy, jeśli pomimo osuszenia problem się powtórzy to wymiana modułu. Poczytaj trochę forum bo wszystko co porabujesz wiedzieć zostało już tu napisane
Rozebralem dziś podszybie i wszystko czyste i drożne. Wyjąłem schowek żeby dostać się do modułu. Wszędzie sucho i czysto. Lalem dużo wody i w schowku szczelnie, moduł suchy.
Jakieś inne pomysły gdzie może być problem?

Dodano po 7 godzinach 1 minucie 33 sekundach:
karolw91 pisze:
28 paź 2023, 11:03
Cześć wszystkim!

Od dłuższego czasu zmagam się z problemem w swojej Astrze J 1.7 CDTI 130 KM (2013r). Problem pojawia się w deszczu. Podczas dużej ulewy wyskakiwała tzw. „dyskoteka na desce rozdzielczej” i traciłem systemy typu wspomaganie, esp, czujniki parkowania, ręczny elektryczny..problem znikał po odpieciu i podpieciu aku aż do kolejnej ulewy. byłem u elektro mechanika i sprawdzał regulator napięcia (podobno wszystko ok). Nie znalazł przecieku, a bledy wskazywały na alternator albo sterownik turbiny. Najpierw zrobił regenerację alternatora i przez 3 tygodnie było dobrze (miałem tylko krótkie trasy). Wczoraj miałem do pokonania 300 km (w deszczu) i jadąc czułem już ze wspomaganie jakby się delikatnie przycina przy lekkich skrętach i większych prędkościach. Po przejechaniu 70 km znowu straciłem wspomaganie i deska się zaświeciła jak na załączonym niżej zdjęciu. Zauważyłem tez ze leje się woda na przekładnię kierowniczą z takiej jakby plastikowej skrzynki (widać na załączonym zdjęciu) i tym razem reset aku nie pomógł i dalej nie miałem wspomagania… prośba o wskazówki W załączeniu odczyty z kompa, zdjęcie wycieku wody i deska rozdzielcza. Z góry dzięki za odp.
Sprostowanie: powyżej powinno być sterownik silnika a nie sterownik turbiny..

Prośba o pomoc w rozwiązaniu problemu. Dzisiaj sucho i wszystko działa jak należy.. jak przyjdzie ulewa to na pewno problem znowu się pojawi.. strach ruszać w dalsze trasy :(

Awatar użytkownika
szefol84

Astro-maniak
Posty: 110
Rejestracja: 03 lis 2020, 16:04
Imię: Krzysztof
Auto: Astra J Sports Tourer
Silnik: A17DTJ
Rocznik: 2011
Województwo: śląskie
Wdzięczny: 16 razy
Pomocny: 11 razy

#7

Nieprzeczytany post autor: szefol84 »

kolego prześledź kable od komory silnika które wchodzą do środka.
Przemyśl od kiedy masz te problemy( być może coś było robione przed tą usterką).
BCM często zalewany jest przez nagrzewnicę a to idzie poznać gdy jest nieszczelność jak ubywa płynu do chłodzenia.
Tak jak koledzy piszą zalewa CI BCM i na początek sprawdziłbym czy wtyczki które wchodzą do BCM nie są mokre ( a jest ich 7) jak dobrze pamiętam.

Awatar użytkownika
karolw91

Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 28 paź 2023, 8:50
Imię: Karol
Auto: Astra J
Rocznik: 2013
Województwo: pomorskie
Wdzięczny: 2 razy

#8

Nieprzeczytany post autor: karolw91 »

Informacyjnie koledzy powyżej nie mieli racji Problem nie dotyczył BCM a naprowadzanie elektromechanika na BCM wywołało jedynie dodatkowe koszty… problem był w przekładni kierowniczej Zaprojektowany odpływ wody prosto na przekładnię spowodował jej uszkodzenie i konieczność wymiany

PanTeutates

Astro-maniak
Posty: 671
Rejestracja: 17 kwie 2022, 5:32
Auto: Astra k
Silnik: 14xft
Rocznik: 2017
Województwo: łódzkie
Wdzięczny: 53 razy
Pomocny: 25 razy

#9

Nieprzeczytany post autor: PanTeutates »

karolw91 pisze:
13 lis 2023, 9:29
naprowadzanie elektromechanika na BCM wywołało jedynie dodatkowe koszty…
Czyli co?
Zrzuta?

ODPOWIEDZ