Słabe światło cofania

Awatar użytkownika
Richatek

Astro-maniak
Posty: 523
Rejestracja: 16 cze 2011, 8:46
Imię: Błażej
Auto: AJ HB / AK ST
Silnik: A16XER / B14XFT
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Ruda Śląska
Pomocny: 1 raz

Słabe światło cofania

#1

Nieprzeczytany post autor: Richatek »

Zamierzam poprawić światło cofania, które w AJ wg mnie jest do bani (działa tylko sygnalizując samo cofanie, nie doświetla aby poprawić widoczność dla kierującego). Być może jego funkcja taka ma być ale w poprzednim samochodzie wrzucając wsteczny lampa ładnie oświetlała to co znajdowało się za samochodem. Czasem w ciemnym miejscu same czujniki cofania nie pomagają a doświetlanie światłem hamowania jest mało efektywne.
Zastanawiam się więc nad wymianą żarówki na mocniejszą niż H21W lub zastąpienie jej jakimś mocnym LEDem. Rozumiem, że może się to wiązać z przeróbką wewnątrz lampy (na trzonek Bay9s jest mały wybór żarówek). Nie chce iść w kierunku wymiany lewego klosza na klosz angielski - miałbym wtedy dwie lampy wsteczne + dałoby się pożenić w tym lampę przeciwmgielną (diody dwukolorowe, takie mody już na ruskim forum widziałem).
Oczywiście pomijam tu wszystkie kwestie legalności, braku homologacji itp itd, więc nawet nie silcie się na zwracanie na to uwagi. :-)
Ktoś z Was zatem już coś dłubał z żarówką wstecznego? :-)

K-y-n-i-u

Astro-maniak
Posty: 259
Rejestracja: 08 cze 2012, 9:48
Imię: Krzysztof
Województwo: świętokrzyskie

#2

Nieprzeczytany post autor: K-y-n-i-u »

Owszem to oświetlenie jest do bani ale zabiegi o jakich myślisz sytuacji raczej nie poprawią. Skopana jest po prostu lokalizacja świateł cofania - powinny być w zderzaku albo i pod nim. Więc raczej szedłbym w kierunku dołożenia dodatkowego oświetlenia w okolicy zderzaka niż kombinował z wymianą źródła światła. Zasilanie z tylnej skrzynki rozdzielczej, sterowanie przez przekaźnik, więc elektrycznie to prosta sprawa. Więcej zabawy z eleganckim wkomponowaniem światła w zderzak.

Awatar użytkownika
Richatek

Astro-maniak
Posty: 523
Rejestracja: 16 cze 2011, 8:46
Imię: Błażej
Auto: AJ HB / AK ST
Silnik: A16XER / B14XFT
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Ruda Śląska
Pomocny: 1 raz

#3

Nieprzeczytany post autor: Richatek »

Chodzi mi o uzyskanie takiego efektu jak tu:
Obrazek

Nie chcę dokładać żadnej dodatkowej lampy, godzę się z wyskakiwaniem komunikatu o błędzie żarówki w momencie wrzucania wstecznego.

Kombinuję jak przeszczepić do swojej AJ to co na ruskim forum już mają:
[External Link Removed for Guests]

Przykładowo:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

McSimus

Astro-maniak
Posty: 412
Rejestracja: 08 maja 2014, 15:19
Imię: Maksik
Auto: AJ ST Cosmo+ DeepSky
Silnik: A14NET_6T40
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: W-wo (GWE)
Pomocny: 3 razy

#4

Nieprzeczytany post autor: McSimus »

Przecież to prawdziwy reflektor ;-)
Może niedługo A V ST (o ile znajdzie się chętny na moją czwórkę) ;-)

K-y-n-i-u

Astro-maniak
Posty: 259
Rejestracja: 08 cze 2012, 9:48
Imię: Krzysztof
Województwo: świętokrzyskie

#5

Nieprzeczytany post autor: K-y-n-i-u »

I teraz pomyśl, że stojąc na światłach na luzie, przy wrzucaniu biegu, przypadkiem dasz komuś po oczach takim "oślepiaczem". Nie, nie, nie. Ja tam nerwowy nie jestem ale bym Ci chyba wytłukł wszystkie światła w aucie.

Awatar użytkownika
Richatek

Astro-maniak
Posty: 523
Rejestracja: 16 cze 2011, 8:46
Imię: Błażej
Auto: AJ HB / AK ST
Silnik: A16XER / B14XFT
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Ruda Śląska
Pomocny: 1 raz

#6

Nieprzeczytany post autor: Richatek »

Częściej jednak cofam w ciemnych miejscach niż mylę się gdy ktoś za mną stoi. :-)

Awatar użytkownika
F-19

Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 07 lip 2009, 23:10
Imię: Jarek
Auto: Zafira Tourer
Silnik: 14NET
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

#7

Nieprzeczytany post autor: F-19 »

K-y-n-i-u pisze:I teraz pomyśl, że stojąc na światłach na luzie, przy wrzucaniu biegu, przypadkiem dasz komuś po oczach takim "oślepiaczem". Nie, nie, nie. Ja tam nerwowy nie jestem ale bym Ci chyba wytłukł wszystkie światła w aucie.
Nie dałbyś rady bo jak piszesz byłbyś tak oślepiony że nie wiedziałbyś gdzie jesteś ;) .
A tak na poważnie Richatek skoro zwraca na takie rzeczy uwagę to nie należy do tych kierowców, którzy potrzebują instrukcji obsługi do otwarcia drzwi, więc przez pomyłkę chyba wstecznego nie wrzuci stojąc na światłach. Myślę że wolałbyś być oślepiony (co pewnie nigdy się nie wydarzy) niż mieć uszkodzone auto przez cofającego który Cię nie zauważy. Znam temat bo w mojej Zafirze C są 2 takie mikro lampki cofania po 16W każda i jak dla mnie to jest bardzo bardzo słabo i też myślę nad innym rozwiązaniem. Dla mnie to są "sygnalizatory" cofania i prawie nic nie oświetlają. A w astrze jest tylko jedna lampka więc jestem w stanie sobie wyobrazić co ona "oświetla".

Awatar użytkownika
KaMYk

Przyjaciel forum
Posty: 5371
Rejestracja: 21 paź 2014, 21:29
Imię: Krzysztof
Auto: Dodge Charger R/T
Silnik: 5,7 V8 HEMI
Rocznik: 2014
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Mazowieckie
Wdzięczny: 12 razy
Pomocny: 129 razy
Kontakt:

#8

Nieprzeczytany post autor: KaMYk »

No nie wiele oświetla, tak naprawdę, to jest informacja dla innych, że się cofa.
Dla kierowcy to żadnej pociechy z tego światła nie ma. Autor tematu mnie także zainspirował tym modem.
Poczyniłem już pewne zakupy, jak będą efekty z pewnością opiszę.

A co do oślepiania, to jeżdżę już 30 lat i nikt, nigdy mnie nie oślepił lampą cofania, natomiast ciągle się zdążają
bezmózgi nadużywające tylnych przeciwmgielnych. Tak jak dziś, ledwo trochę zamglenia, widoczność na co najmniej 200 m, a tu 95% aut na przeciwmgielnych i nie patrzą, czy ktoś za nimi jedzie czy nie, czy to teren zabudowany, czy nie tylko pala te lampy, no bo są.

Tym to bym dopiero wybijał te światła.

slawekg

Astro-maniak
Posty: 146
Rejestracja: 11 sty 2015, 19:53
Imię: Sławomir
Auto: Astra J Cosmo
Silnik: A17DTJ
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Częstochowa
Pomocny: 1 raz

#9

Nieprzeczytany post autor: slawekg »

Koledzy, już nie mogę się doczekać waszych modyfikacji i zapewne zrobię też taką u siebie.
W poprzednim aucie miałem dwa światła cofania, które bardzo dobrze oświetlały drogę.
W astrze mam takie samo odczucie jak wy, kompletnie nie widać jak się cofa, parkuję pod blokiem gdzie jest dość słabo oświetlona przestrzeń i bardzo ten brak oświetlenia mi przeszkadza.

Awatar użytkownika
dydekm1

Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 15 sie 2014, 10:32
Imię: Mariusz
Auto: astra j kombi
Silnik: 1,4T
Województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: darłowo

#10

Nieprzeczytany post autor: dydekm1 »

Witam.Panowie a cóż to za żarówka ,którą ruskie wklepali?gdzie takie coś kupić?
z góry dzięki za pomoc.

ODPOWIEDZ