Jak jest liczony przebieg ???

robertsz

Astro-maniak
Posty: 422
Rejestracja: 29 sty 2016, 10:12
Imię: Robert
Auto: Astra J 1.6T Sport Tourer
Silnik: A16LET
Województwo: mazowieckie
Pomocny: 25 razy

Jak jest liczony przebieg ???

#1

Nieprzeczytany post autor: robertsz »

Witam wszystkich,

mam nietypowe pytanie odnośnie licznika przebiegu. Sprawa błaha ale nie daje mi spokoju.
Jak jest zliczany przebieg a właściwie skąd jest brany sygnał do zliczania przejechanego dystansu?

Pytam ponieważ mam założone mniejsze opony zimowe. Na lato mam 235/45R18, ale na zimę mam 205/60R16. Te drugie, zimowe są mniejsze, ale zrobiłem tak celowo dlatego, że ten rozmiar jest dopuszczony w/g instrukcji na zimę do użytku z łańcuchami. Jeżdżę w zimie w różne dziwne miejsca i łańcuchy zawsze mam w bagażniku.

Ale do rzeczy - na zimówkach mam spore przekłamanie w prędkości - przy prędkościach ekspresowych i autostradowych jest to nawet kilkanaście km/h więcej względem gps'a. W/g kalkulatora opon różnica nie jest wielka, ale w/g gps'a wychodzi nawet ok 10%.

Jeżeli różnica z obwodu koła wychodzi 10% to licznik przebiegu również powinien przekłamywać o te 10% czyli faktycznie po przejechaniu 500km w/g navi powinien pokazać 550, tym czasem prędkość jest zawyżana o 10% a przebieg jest niemalże identyczny jak wskazanie navi.

czarnypiotrek

Astro-maniak
Posty: 4857
Rejestracja: 05 mar 2016, 23:31
Imię: Piotr
Auto: Octavia III/Ibiza V
Silnik: 20 CRMB/1.0CHBL
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdynia
Wdzięczny: 16 razy
Pomocny: 99 razy

#2

Nieprzeczytany post autor: czarnypiotrek »

Każdy licznik kłamie na plus. Inaczej auto nie dostałoby homologacji. Prędkość bierze z absu lub ze skrzyni.

Awatar użytkownika
nismo

Astro-maniak
Posty: 3685
Rejestracja: 14 sty 2011, 14:53
Imię: Michał
Auto: Astra J HB & Astra H Kombi
Silnik: b14net & z18xe
Województwo: zachodniopomorskie
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 143 razy

#3

Nieprzeczytany post autor: nismo »

Auto z fabryki wychodzi tak ze przekłamanie przy 100km/h wynosi jakieś 5-8km/h. Ty zmniejszyłeś średnice koła o jakieś 2.5% wiec normalnym jest t po ze przy takim kole i prędkości 140km/h te przekłamanie zwiększy się do kilkunastu km/h

Awatar użytkownika
KonstantinPol

Astro-maniak
Posty: 467
Rejestracja: 01 sty 2017, 21:34
Imię: Michał
Auto: Astra J
Silnik: A17DTJ
Rocznik: 2011
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: rej. WS...
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 25 razy

#4

Nieprzeczytany post autor: KonstantinPol »

Nawet Op-Com'em można zaprogramować w komputerze obwód koła - komputer to uwzględnia zarówno do przebiegu jak i do prędkościomierza. Mi kiedyś przy zmianie zima 16" - lato 17" przeprogramowywali, aż w końcu ktoś poszedł po rozum do głowy, wpisał jakąś średnią wartość i tyle.
konstantynopolitanczykowianeczka czy konstantynopolitaczykiewiczówna ? :P

ochkarol

Przyjaciel forum
Posty: 210
Rejestracja: 23 lip 2023, 11:50
Imię: Karol
Auto: Peugeot 308 SW T7
Rocznik: 2009
Województwo: lubelskie
Wdzięczny: 10 razy
Pomocny: 5 razy

#5

Nieprzeczytany post autor: ochkarol »

czarnypiotrek pisze:
22 sty 2024, 17:54
Każdy licznik kłamie na plus.
Nie każdy ale fakt, że zdecydowana większość
czarnypiotrek pisze:
22 sty 2024, 17:54
Inaczej auto nie dostałoby homologacji.
Biorąc pod uwagę, że są auta, których liczniki nie zawyżają prędkości nie jest to twierdzenie prawdą.
W którymś programie motoryzacyjnym sprawdzali kilka aut pod tym kątem i bodajże jakiś model BMW pokazywał prędkość "na zegarach" prawie idealnie.
Zawyżanie prędkości nie ma nic wspólnego z homologacją. Producenci aut unikają w ten sposób spraw sądowych w sytuacjach, gdzie ich liczniki pokazywałyby jazdę z dozwoloną prędkością a kierowcy płaciliby mandaty. Ot cała idea.

Dodano po 2 minutach 24 sekundach:
KonstantinPol pisze:
22 sty 2024, 20:15
Nawet Op-Com'em można zaprogramować w komputerze obwód koła - komputer to uwzględnia zarówno do przebiegu jak i do prędkościomierza. Mi kiedyś przy zmianie zima 16" - lato 17" przeprogramowywali, aż w końcu ktoś poszedł po rozum do głowy, wpisał jakąś średnią wartość i tyle.
A to nie jest przypadkiem tak, że na mniejszą felgę producent "nakazuje" założyć "grubszą" oponę i wówczas (niezależnie od rozmiaru felgi) obwód koła jest taki sam?

Awatar użytkownika
nismo

Astro-maniak
Posty: 3685
Rejestracja: 14 sty 2011, 14:53
Imię: Michał
Auto: Astra J HB & Astra H Kombi
Silnik: b14net & z18xe
Województwo: zachodniopomorskie
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 143 razy

#6

Nieprzeczytany post autor: nismo »

Biorąc pod uwagę, że są auta, których liczniki nie zawyżają prędkości nie jest to twierdzenie prawdą.
W którymś programie motoryzacyjnym sprawdzali kilka aut pod tym kątem i bodajże jakiś model BMW pokazywał prędkość "na zegarach" prawie idealnie.
Zawyżanie prędkości nie ma nic wspólnego z homologacją. Producenci aut unikają w ten sposób spraw sądowych w sytuacjach, gdzie ich liczniki pokazywałyby jazdę z dozwoloną prędkością a kierowcy płaciliby mandaty. Ot cała idea.
A ten program nie był czasem na TVN Turbo lub Auto Świat? bO tylko tam mozna wyczytac takie głupoty.

Zanizanie prędkości licznika wynika z wymogów jakie nakłada Unia Europejska wiec zamiast czytac brukowce to zapoznaj sie z wymogami uzyskania homologacji EWG.
A to nie jest przypadkiem tak, że na mniejszą felgę producent "nakazuje" założyć "grubszą" oponę i wówczas (niezależnie od rozmiaru felgi) obwód koła jest taki sam?
Tak ale i tak nie uzyskasz takiej samej średnicy koła, dlatego można sobie ten rozmiar ustawić programowo i wtedy bez znaczenia na rozmiar kola zaniżenie będzie takie samo

ochkarol

Przyjaciel forum
Posty: 210
Rejestracja: 23 lip 2023, 11:50
Imię: Karol
Auto: Peugeot 308 SW T7
Rocznik: 2009
Województwo: lubelskie
Wdzięczny: 10 razy
Pomocny: 5 razy

#7

Nieprzeczytany post autor: ochkarol »

Chętnie zapoznam się z podstawą prawną, na którą się powołujesz. Możesz podlinkować do odpowiedniej dyrektywy?

Tak, na szybko udało mi się znaleźć sam wzór opracowany (ponoć, bo nikt nie daje odnośnika do źródła). Wygląda on tak:
0 ≤ V1 – V2  ≤ (V2/10) + 4 KM/H
Czasem opatrzony komentarzem, że prędkość licznikowa musi być większa lub równa rzeczywistej.

Dodatkowo, ponoć chodzi o dyrektywę 77/433/EWG. Ale ją samą odnaleźć to też niezłe zadanie. Pojawiają się dwie tezy:
  • Licznik musi zawyżać prędkość
  • Licznik nie może pokazywać prędkości niższej, niż rzeczywista
Być może chodzi o ten dokument:
[External Link Removed for Guests]
Jest tam (pod koniec) napisane:
4.3.5. pojazd jest poddawany badaniu przy trzech prędkościach: 40 km/godz., 80 km/godz. i 120 km/godz. lub 80 % prędkości maksymalnej określonej przez producenta, jeżeli ta ostatnia jest mniejsza niż 150 km/godz
[...]
4.4. Wskazana prędkość nigdy nie może być niższa od prędkości rzeczywistej. Dla wartości próbnych określonych w sekcji 4.3.5 i dla wartości wskazanych pomiędzy nimi zachodzi następujący stosunek między prędkością V1 wskazaną na tarczy prędkościomierza i prędkością rzeczywistą (V2):
0 ≤ V
-V

+4 km/godz.
Czyli - jeśli dobrze rozumiem - prędkość rzeczywista może być.
Swoją drogą, strasznie stare... :shock:

robertsz

Astro-maniak
Posty: 422
Rejestracja: 29 sty 2016, 10:12
Imię: Robert
Auto: Astra J 1.6T Sport Tourer
Silnik: A16LET
Województwo: mazowieckie
Pomocny: 25 razy

#8

Nieprzeczytany post autor: robertsz »

Trochę temat chyba zszedł na inny tor, nie chodziło mi o to czy prędkościomierz ma przekłamywać czy nie, tylko o to, że mimo różnych średnic kół przejechany dystans jest pokazywany taki sam.

Przykładowo, mocno wyolbrzymiając, na tym samym dystansie, powiedzmy 100 metrów większe koło zrobi np 500 obrotów a mniejsze 550, więc teoretycznie z impulsów abs czy skrzyni biegów powinniśmy otrzymać różnicę w przejechanym dystansie. A mam wrażenie, patrząc na swoje przebiegi, że u mnie nie ma tej różnicy, tak jakby przejechany dystans był mierzony np z GPS'a a nie z impulsów abs czy skrzyni.

ochkarol

Przyjaciel forum
Posty: 210
Rejestracja: 23 lip 2023, 11:50
Imię: Karol
Auto: Peugeot 308 SW T7
Rocznik: 2009
Województwo: lubelskie
Wdzięczny: 10 razy
Pomocny: 5 razy

#9

Nieprzeczytany post autor: ochkarol »

To może po prostu policz obwód w jednym i drugim przypadku i zobacz jaka jest różnica. Może - wbrew pozorom - niewielka.

ODPOWIEDZ