Felgi 114.3 na piasty 115

Looqash

Astro-maniak
Posty: 102
Rejestracja: 23 lip 2015, 7:44
Imię: Łukasz
Auto: Mondeo MK5 '15 2.0 TDCI 180KM/420Nm
Silnik: 2.0 TDCI
Województwo: mazowieckie

Felgi 114.3 na piasty 115

#11

Nieprzeczytany post autor: Looqash »

kmy pisze:QR_BBPOST Wymagasz rzeczy nie możliwych, skoro felga jest na 5x114,3 to nikt Ci nie potwierdzi z odpowiedzialnością, że to będzie pasować na piastę 5x115. Wynalazek śrub/nakrętek pływających nie ma homologacji i każdy montuje na wyłącznie swoją odpowiedzialność.
Otwory na śruby w felgach mają 14mm średnicy, a śruby 12mm, zatem 114,3 spokojnie wciśniesz na te śruby 5x115. Musisz dać pierścienie centrujące z 72,6 na 70,1. Do tego nakrętki pływające. Nie wiem jeszcze jak z ET tych felga na 5x114,3.

I to, że ja twierdzę, że to wejdzie i spasujesz, to nie znaczy, że biorę za to odpowiedzialność. Jest to niezgodne z homologacją, niezgodne z przepisami, jak policja dojdzie, to zabiorą Ci dowód rej. Odpowiedzialność kolego jest Twoja i wyłącznie Twoją.
kmy dzięki za Twoją wypowiedź

Myślę, że w jednym punkcie opacznie mnie zrozumiałeś.
Poprzez "wzięcie odpowiedzialności" miałem na myśli jedynie potwierdzenie faktu, że da się to zrobić od strony technicznej - tylko tyle lub aż tyle. Tak jak pisałem wcześniej zdania w różnych serwisach są rozbieżne i stąd moje rozterki.
Co do brania odpowiedzialności za użytkowanie takiego zestawu to tu akurat nie wdzę problemów. Nie zgodzę się jednak, że śruby/nakrętki pływające nie posiadają stosowych certyfikatów/homologacji: w internecie możesz zakupić sobie takie elementy z cerytyfikacja TUV i/lub PIMOTU. Ponadto znaczna cześć producentów obręczy aluminiowych oferuje felgi w określonych rozstawach i dodatkowo w zestawie zamieszcza "pływaki" z informacją do jakich rozstawów taki zestaw można zastosować. Całość ma stosowana certyfikację i nie może być tu mowy o wykonaniu chałupniczym.

EDIT:
qtom pisze:QR_BBPOST
kmy pisze:QR_BBPOST jak policja dojdzie, to zabiorą Ci dowód rej
myślę ze dowód wtedy nie będzie zbytnim zmartwieniem tylko ile lat dostanie w pierdlu.
:shock: :o
Myślę, że mogą mi od razu przestrzelić kolana

EDIT:
Misza pisze:QR_BBPOST Myślę, że policja nie zabierze dowodu, diagnosta, też nie zwróci na to uwagi. Kwestia własnego sumienia ;)
W rzeczy samej. Już widzę jak policja/diagnosta wie jak sprawdzić rozstaw śrub :lol:
Szybciej sie przywali, że założyłem "nie homologowany" rozmiar opon

Tego z sumieniem nie chwytam. W sensie, że mam się czuć winnym? Ale za co?

qtom

Astro-maniak
Posty: 1692
Rejestracja: 11 mar 2015, 10:17
Imię: tomek
Auto: Zafira C fl
Województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów
Pomocny: 18 razy

#12

Nieprzeczytany post autor: qtom »

Mówię w razie wypadku i ekspertyzy auta innej możliwości sprawdzania kół na drodze nie ma
Moja Asia zginęła w wypadku drogowym 09-10-2017 mam nadzieje ze godnie ją zastąpi Zafira C fl

Awatar użytkownika
Misza

Astro-maniak
Posty: 1491
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Imię: Michał
Auto: ASTRA J COSMO AT; Forester SF 2.0
Silnik: A16LET
Województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Ełk
Wdzięczny: 4 razy
Pomocny: 11 razy
Kontakt:

#13

Nieprzeczytany post autor: Misza »

Nikt nie będzie robił ekspertyzy śrub w razie wypadku.

qtom

Astro-maniak
Posty: 1692
Rejestracja: 11 mar 2015, 10:17
Imię: tomek
Auto: Zafira C fl
Województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów
Pomocny: 18 razy

#14

Nieprzeczytany post autor: qtom »

tego nie wiesz a jak ci koło odpadnie i zabijesz człowieka fakt jest to skrajny przypadek ale realny więc lepiej robić solidnie a nie sztukę. Koła zawieszenie i hamulce to są elementy gdzie nie wyobrażam sobie drutowania
Moja Asia zginęła w wypadku drogowym 09-10-2017 mam nadzieje ze godnie ją zastąpi Zafira C fl

Looqash

Astro-maniak
Posty: 102
Rejestracja: 23 lip 2015, 7:44
Imię: Łukasz
Auto: Mondeo MK5 '15 2.0 TDCI 180KM/420Nm
Silnik: 2.0 TDCI
Województwo: mazowieckie

#15

Nieprzeczytany post autor: Looqash »

qtom pisze:QR_BBPOST tego nie wiesz a jak ci koło odpadnie i zabijesz człowieka fakt jest to skrajny przypadek ale realny więc lepiej robić solidnie a nie sztukę. Koła zawieszenie i hamulce to są elementy gdzie nie wyobrażam sobie drutowania
Masz straszną tendecje do przekoloryzowywania.

Awatar użytkownika
KaMYk

Przyjaciel forum
Posty: 5371
Rejestracja: 21 paź 2014, 21:29
Imię: Krzysztof
Auto: Dodge Charger R/T
Silnik: 5,7 V8 HEMI
Rocznik: 2014
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Mazowieckie
Wdzięczny: 12 razy
Pomocny: 129 razy
Kontakt:

#16

Nieprzeczytany post autor: KaMYk »

Looqash pisze:QR_BBPOST zdania w różnych serwisach są rozbieżne i stąd moje rozterki.
Bo to wszystko zależy od osoby i podejścia. Jeden Ci powie, że można, bo faktycznie technicznie można, inny podejdzie formalnie i skoro felgi sa na 114,3 to nie można montować do 115. Niektórzy nawet nie wiedzą, co to śruby/nakrętki pływające.

Jak już się decydujesz to weź pod uwagę parametry felgi takie jak:
-rozstaw śrub (dla śrub/nakrętek pływających max 2mm od rozmiaru nominalnego)
-średnicę otworu pod śrubę, Astra ma śruby 12mmm a otwór w felgach ori ma 14 mm
(ostatnio pomagałem jednemu z forum dobrać dystanse, bo miał fele ale pod śruby 14mm, otwory w felgach 16mm)
-stożek pod śrubę/nakrętkę w feldze, najczęściej jest to 60 stopni, ale bywają inne, np. nie stożek a wycinek kuli
Astra ma stożek 60 st i takie są ori nakretki
-średnicę otworu centrującego, Astra ma 70,1 przy rozstawie 5x115 (przy 5x105 jest inna średnica)
zatem felga musi mieć tyle lub więcej i wówczas pierścienie są wymagane
-ET i szerokość felgi, Astra ma dla 8J ET 46, a dla 8,5J ET 41
na tej stronie [External Link Removed for Guests] możesz sprawdzić o ile felga się przesunie względem ori jak dasz inne ET czy inną szerokość
- dobór opony, średnica, szerokość, profil. Też na stronie podanej wyżej to porównasz. Rozmiary opon ori to chyba znasz :)

to tyle, co musisz sprawdzić, aby dobrze dobrać felgę i oponę

Looqash

Astro-maniak
Posty: 102
Rejestracja: 23 lip 2015, 7:44
Imię: Łukasz
Auto: Mondeo MK5 '15 2.0 TDCI 180KM/420Nm
Silnik: 2.0 TDCI
Województwo: mazowieckie

#17

Nieprzeczytany post autor: Looqash »

Dzięki kmy

Wg. mnie wszystko jest już sprawdzone i gotowe.
Udało mi się znaleźć nawet punkt gdzie sprzedadzą i zamontują mi te kółka, także pozbywam się problemów z tytułu przepychania odpowiedzialności pomiedzy sprzedawca a montażystą,w momecie kiedy wystąpiły by jakies problemy.
Jak już wpomniałem felgi to:
Tomason TN10 19cali 5x114.3 8.5 72.6 ET40
Jeśli 20calowe ori wchodzą do GTC to z tymi problemu nie będzie.
Co ciekawsze Tomason mial w ofercie 5x115 ale z ET35 i tutaj moglo by być różnie.

Dla przykładu dla ori 20": 20" 8.5 ET41: +13zew, +13wew
Dla tych co ja wybrałem: 19" 8.5 ET40: +14zew, +12wew
Dla Tomasonow 5x15: 19" 8.5 ET35: +19zew, +7wew

Powyższe w odniesieniu do: 18" 7.5 ET41

Na to wszystko ma iść Kumho 245/40/19 i mam nadzieje, że w końcu auto zacznie wyglądać jak należy.
Jak dla mnie na 20" GTC (OPC zresztą też) prezentuje się słabo - już za duże koła i zaczyna to wyglądać trochę komicznie.
Rozważam w późniejszym etapie zmienić również sprężyny - zdaje się, że sam w którymś wątku polecałeś :D

Awatar użytkownika
KaMYk

Przyjaciel forum
Posty: 5371
Rejestracja: 21 paź 2014, 21:29
Imię: Krzysztof
Auto: Dodge Charger R/T
Silnik: 5,7 V8 HEMI
Rocznik: 2014
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Mazowieckie
Wdzięczny: 12 razy
Pomocny: 129 razy
Kontakt:

#18

Nieprzeczytany post autor: KaMYk »

Te Tomasony z ET 35 byłyby idealne, mam 8,5J z ET40 i te 5mm można jeszcze felgę wysunąć dla idealnego spasu.
Looqash pisze:QR_BBPOST to z tymi problemu nie będzie.
na pewno, problemu nie będzie
Looqash pisze:QR_BBPOST Jak dla mnie na 20"
no a dla mnie to jedyny słuszny rozmiar :)
Looqash pisze:QR_BBPOST zmienić również sprężyny
nie rozważaj, tylko zmieniaj, dużo fela na ori kozie traci cały urok :) za wysoko te astry posadzili w fabryce. Jak moja siadła na gwincie to te 20" pasuje idealnie, do obejrzenia w temacie i na zlocie AKP

Awatar użytkownika
janpat

Astro-maniak
Posty: 1293
Rejestracja: 04 lip 2014, 10:18
Imię: Janusz
Auto: Astra J GTC OPC Line
Silnik: A14NET
Województwo: łódzkie
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Wdzięczny: 3 razy
Pomocny: 27 razy

#19

Nieprzeczytany post autor: janpat »

Looqash pisze: "Jak dla mnie na 20" GTC (OPC zresztą też) prezentuje się słabo - już za duże koła i zaczyna to wyglądać trochę komicznie."
Chyba żart. Na 20" wygląda o niebo lepiej. Ale rozumiem, są gusta i guściki. ;)
Obrazek
Obrazek
.........Astra J GTC OPC Line Bi - Color..........

Awatar użytkownika
woody23

Astro-maniak
Posty: 78
Rejestracja: 31 sty 2016, 14:25
Imię: Jacek
Auto: Astra H, Astra K
Silnik: Z16XER, B14XFL
Województwo: podkarpackie
Kontakt:

#20

Nieprzeczytany post autor: woody23 »

kmy pisze:QR_BBPOST 5x115 to nie przeżytek a nowość. W Oplu stosowany od Astry J, Mokki, Antary. Zastosowany dalej w Astrze K.
Inne auta z grupy GM w USA i na całym świecie klasy kompact także wchodzą na 5x115. Taki wymysł GM.
Z tego co mi wiadomo to astra K ma rozstaw 5x105 przynajmniej moja ma taki i inne jakie sprawdzałem też mają 5x105

ODPOWIEDZ