Terkotanie z klimatyzacji - zagadka

Awatar użytkownika
topiq77

Astro-maniak
Posty: 2106
Rejestracja: 21 lip 2018, 18:49
Imię: Grzegorz
Auto: Astra H HB 5D
Silnik: Z18XE
Rocznik: 2005
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Puławy
Wdzięczny: 4 razy
Pomocny: 82 razy

Re: Terkotanie z klimatyzacji - zagadka

#11

Nieprzeczytany post autor: topiq77 »

Porównaj sobie z tym dźwiękiem i daj znać czy to to samo. Masz sprężarkę sprzęgłową czy bezsprzęgłową?

Masny

Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 29 paź 2023, 20:08
Imię: Mateusz
Auto: Opel Astra H
Silnik: Z18XER
Rocznik: 2006
Województwo: mazowieckie
Wdzięczny: 3 razy

#12

Nieprzeczytany post autor: Masny »

topiq77 pisze:
23 lis 2023, 0:41
Porównaj sobie z tym dźwiękiem i daj znać czy to to samo. Masz sprężarkę sprzęgłową czy bezsprzęgłową?
Nie wiem niestety, ale teraz poczytałem i chyba wszystkie klimatyzacje automatyczne były bezprzęgłowe?

Wygląda na to, że miałeś w poście umieścić jakiś filmik. Niestety nic sie nie wyświetla.

Awatar użytkownika
topiq77

Astro-maniak
Posty: 2106
Rejestracja: 21 lip 2018, 18:49
Imię: Grzegorz
Auto: Astra H HB 5D
Silnik: Z18XE
Rocznik: 2005
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Puławy
Wdzięczny: 4 razy
Pomocny: 82 razy

#13

Nieprzeczytany post autor: topiq77 »

Faktycznie coś się nie załączyło. Wklejam jeszcze raz [External Link Removed for Guests]
Co do klimy automatycznej to te bezsprzęgłowe były często na początku produkcji, przy silnikach 1.8 i 2.0T. Później zakładali sprzęgłowe. Znaleźć taką jak moja to jak w totka wygrać. Po za hałasem chłodzi już 4 rok od naprawy nieszczelności a wcześniej u poprzedniego właściciela też normalnie działała. Każdy z fachowców od klimy machał ręką i mówił, ten typ tak ma, nie przejmować się. Kiedyś pisałem do sklepu z częściami do sprężarek o zawór regulujący przepływ, to mi odpisał że to niekoniecznie musi być wina zaworu. Stawiał bardziej na płytkę zaworową, która tak dziwnie pracuje pod obciążeniem. Jakbym gdzieś taką starą sprężarkę dorwał, pewnie bym rozebrał i się temu przyjrzał.

Masny

Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 29 paź 2023, 20:08
Imię: Mateusz
Auto: Opel Astra H
Silnik: Z18XER
Rocznik: 2006
Województwo: mazowieckie
Wdzięczny: 3 razy

#14

Nieprzeczytany post autor: Masny »

Kurcze, to z filmiku to niestety kompletnie inny dźwięk :<

Awatar użytkownika
topiq77

Astro-maniak
Posty: 2106
Rejestracja: 21 lip 2018, 18:49
Imię: Grzegorz
Auto: Astra H HB 5D
Silnik: Z18XE
Rocznik: 2005
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Puławy
Wdzięczny: 4 razy
Pomocny: 82 razy

#15

Nieprzeczytany post autor: topiq77 »

Od środka brzmiał podobnie, dlatego pytam. Czyli trzeba nasłuchiwać źródła.

PanTeutates

Astro-maniak
Posty: 675
Rejestracja: 17 kwie 2022, 5:32
Auto: Astra k
Silnik: 14xft
Rocznik: 2017
Województwo: łódzkie
Wdzięczny: 54 razy
Pomocny: 25 razy

#16

Nieprzeczytany post autor: PanTeutates »

Bezsprzeglowa?
Bo obstawialbym sprzęgło ,albo jakieś łożysko?

Masny

Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 29 paź 2023, 20:08
Imię: Mateusz
Auto: Opel Astra H
Silnik: Z18XER
Rocznik: 2006
Województwo: mazowieckie
Wdzięczny: 3 razy

#17

Nieprzeczytany post autor: Masny »

Ja się już poddaje. Zadzwoniłem do serwisu klimatyzacji, niech oni to wszystko rozkminią co i jak. Natomiast temat niech nie zostanie jeszcze zamknięty - jak się dowiem co to było to napisze tutaj.

Awatar użytkownika
topiq77

Astro-maniak
Posty: 2106
Rejestracja: 21 lip 2018, 18:49
Imię: Grzegorz
Auto: Astra H HB 5D
Silnik: Z18XE
Rocznik: 2005
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Puławy
Wdzięczny: 4 razy
Pomocny: 82 razy

#18

Nieprzeczytany post autor: topiq77 »

No niestety brak dźwięku przestrzennego i lokalizacji przez to źródła dźwięku na filmie. Ostatnio tak szukałem innego źródła nagrywając na telefon i uszy sobie a telefon sobie. Hałas był słyszalny z lewej a źródło znalazłem z prawej strony podwozia... Jedynie co do swojej sprężarki jestem na bank pewny, że to ona, bo wydaje taki dźwięk tylko podczas włączenia. Trochę w lecie przypał jest jak się stoi w korku z włączoną klimą.

Masny

Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 29 paź 2023, 20:08
Imię: Mateusz
Auto: Opel Astra H
Silnik: Z18XER
Rocznik: 2006
Województwo: mazowieckie
Wdzięczny: 3 razy

#19

Nieprzeczytany post autor: Masny »

topiq77 pisze:
29 lis 2023, 12:06
No niestety brak dźwięku przestrzennego i lokalizacji przez to źródła dźwięku na filmie. Ostatnio tak szukałem innego źródła nagrywając na telefon i uszy sobie a telefon sobie. Hałas był słyszalny z lewej a źródło znalazłem z prawej strony podwozia... Jedynie co do swojej sprężarki jestem na bank pewny, że to ona, bo wydaje taki dźwięk tylko podczas włączenia. Trochę w lecie przypał jest jak się stoi w korku z włączoną klimą.
U mnie początkowo myślałem, że dźwięk dochodzi ze schowka pasażera. Jako, że dużo tam rzeczy zawsze mam, to myślałem, że coś się obija/wibruje. Ale wyjąłem wszystko a dźwięk dalej się wydobywał.
Teraz, po dokładnym przysłuchaniu się - dźwięk dochodzi... nie wiem skąd. Gdzieś zza deski. I tyle. Nie wiem. Dosłownie jakby rozchodził się kanałami zarządzającymi ruchem powietrza i źródło hałasu było przez to nie do namierzenia.

W ogóle, nim oddam auto do zaufanego mechanika od klimy (jakoś w połowie grudnia) to dalej jeżdżę na włączonej klimatyzacji. I zauważyłem, że ten dźwięk pojawia się coraz rzadziej. Opel się chyba samo naprawia :lol:

ja37

V.I.P.
Posty: 6141
Rejestracja: 22 gru 2006, 15:18
Imię: Grzesiek
Auto: Astra H
Silnik: Z20LEH+ & Z18XEx2
Województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź
Wdzięczny: 14 razy
Pomocny: 133 razy

#20

Nieprzeczytany post autor: ja37 »

To ja zaatakuję inaczej.
[External Link Removed for Guests]
I wtedy nasze uszy będą zdrowe.
Nie jest to kwota zawrotna, ale wymaga od ludzia potrzebującego pomocy odrobinę chęci.
I nie będzie już, że nie tak terkocze, skrzypi, czy wyje - sam se sprawdź.

ODPOWIEDZ