Wymiana tarcz i klocków hamulcowych w Astrze II

Gość

Wymiana tarcz i klocków hamulcowych w Astrze II

#1

Nieprzeczytany post autor: Gość »

Ostatnio wymieniałem sobie przednie tarcze i klocki w Astrze, więc postanowiłem napisać taki mini przewodnik - może się komuś przyda. Zawsze to lepiej popatrzyć na obrazki niż czytać suche fakty ;)
Zaznaczam, iż nigdy nie miałem jako tako do czynienia z mechaniką samochodową, więc skoro ja sobie bez problemu poradziłem to każdemu się powinno udać.

A więc do dzieła! Pracę zaczynamy oczywiście od skompletowania potrzebnych części...

Obrazek

oraz narzędzi.

Obrazek

Przyda nam się:
- ścisk stolarski(do cofnięcia tłoczka)
- młotek, śrubokręt, szczotka druciana
- Torx T45, imbus 5, klucz 18(ja akurat mam nasadowy)
- strzykawka(do odciągnięcia nadmiaru płynu hamulcowego)
- benzyna ekstrakcyjna, WD40, smar miedziowy
- środek zapobiegający samoodkręceniu się śrub(ja kupiłem: Threadlock Formula 245 BLUE) Uwaga, kupujemy taki, po użyciu którego śruby można odkręcić zwykłymi narzędziami - no chyba że chcemy potem klnąć pod nosem próbując za jakiś czas odkręcić daną śrubę ;)
- przyda się też jakieś źródło światła żeby nie szukać po omacku
- jeśli mamy klucz dynamometryczny to oczywiście się przyda do dokręcania, ale da się przeżyć bez niego

Podnosimy auto i zdejmujemy koło. Oczywiście przed podniesieniem luzujemy nieco śruby mocujące koło by łatwiej poszło. Warto też coś podłożyć pod spód, by auto nie spadło w razie czego na ziemie z podnośnika, gdy będziemy się szarpać z tarczą ;)

Obrazek

Najpierw wyjmujemy czujnik zużycia klocków(1). Możemy podważyć go płaskim śrubokrętem, ale ja proponuje palcami poruszać w lewo, prawo i pociągnąć do siebie - wyskakuje z zatrzasku bez problemów. Zdejmujemy kapturek z odpowietrznika(2) przytrzymujący przewód i wieszamy go sobie gdzieś tam, by się nam nie plątał.

Obrazek

Następnie zdejmujemy sprężynę mocującą klocki podważając ją w miejscach wskazanych strzałką.

Obrazek

Z tyłu zacisku szukamy dwóch tulejek gumowych z zaślepkami. Ściągamy zatyczki, a następnie kluczem typu Torx 45, wykręcamy oba prowadniki i zdejmujemy zacisk.

Obrazek

Obrazek

Zacisk wieszamy za pomocą drutu/sznurka do sprężyny amortyzatora - nie może on luźno zwisać, bo możemy uszkodzić przewód hamulcowy, przy okazji warto skontrolować jego stan.
Wyjmujemy stare klocki a następnie jeśli mamy mocno zabrudzony zacisk warto go oczyścić szczotką drucianą uważając by nie uszkodzić gumowej uszczelki tłoka.

Obrazek

Aby zdjąć tarczę musimy najpierw odkręcić jarzmo(z tego co wyczytałem w słabszych motorach nie jest to konieczne). Wykorzystujemy do tego klucz nr 18. Zapiaszczone łby śrub oczyszczamy za pomocą szczotki drucianej i ewentualnie psikamy wd40.

Obrazek

Pozostaje jedynie zdjęcie tarczy. Z nią może być problem, bo zazwyczaj nieźle się zapiecze i trzeba się sporo namęczyć by zeszła.
Odkręcamy kluczem imbusowym nr 5 śrubkę mocującą i próbujemy zdjąć tarczę.

Obrazek

Jeśli nie schodzi, psikamy wd40 gdzie tylko się da, czekamy i próbujemy ponownie. Na oporne tarcze należy użyć młotka, ale uwaga, nie walimy z całej siły gdzie popadnie, chyba że chcemy wymieniać też łożyska ;) Wrzucamy auto na luz jeśli mamy na biegu, a następnie obracając ręką tarczę uderzamy lekko młotkiem w krawędź na obwodzie tarczy. Jeśli nie zeszło, powtarzamy to samo w miejscu mocowania tarczy na piaście(tam gdzie są otwory na śruby)

Obrazek

U mnie, dzięki pomocy kolegi który pokazał mi właśnie jak to robić lewa tarcza zeszła po chwili, z prawą już miałem przeboje. Mimo stukania, pukania przez prawie godzinę nie drgnęła ani trochę. Wypsikałem na nią prawie całą puszkę wd40 i jako że było juz późno i byłem wściekły jak cholera, zostawiłem ją sobie na rano. Z rana w bojowym nastroju próbuję ją zdjąć i dalej nic. Zrezygnowany miałem już ochotę przywalić porządnie jakimś większym młotem, ale przyszedł tata, postukał trochę młotkiem i zeszło :shock: - wreszcie. Tak więc na wszelki wypadek radzę się przygotować do tego fizycznie i psychicznie :D

Po zdjęciu tarczy czyścimy dokładnie piastę szczotką drucianą z wszelkich osadów, rdzy itp. Jeśli zrobimy to niechlujnie to potem przy hamowaniu może nam drgać kierownica z powodu bicia źle osadzonej tarczy. Po jej wyczyszczeniu odtłuszczamy powierzchnię benzyną ekstrakcyjną a następnie rozsmarowujemy cienką warstwę smaru miedziowego ze szczególnym uwzględnieniem kołnierza centrującego.

Obrazek

W międzyczasie, jako iż mamy teraz nieskrępowany niczym dostęp, wciskamy za pomocą ścisku stolarskiego tłoczek w zacisku hamulcowym, aby nowe klocki miały miejsce. Najlepiej położyć na tłoczku klucz płaski(jak na obrazku), założyć ścisk i skręcać. Wcześniej należy odkręcić kurek w zbiorniczku płynu hamulcowego i kontrolować jego stan podczas wciskania tłoczka aby się nam nie wylał i nie zapaskudził komory silnikowej - nadmiar odciągamy strzykawką.

Obrazek

Czas zacząć montaż. Powierzchnię nowej tarczy odtłuszczamy za pomocą benzyny ekstrakcyjnej, a następnie zakładamy na wyczyszczoną i nasmarowaną piastę. Przykręcamy śrubkę mocującą tarcze. Jeśli mamy klucz dynamometryczny dokręcamy momentem 7 Nm.

Obrazek

Zdjęte uprzednio jarzmo dobrze jest oczyścić, a w szczególności dokładnie prowadnice klocków(zaznaczone na zdjęciu), a następnie smarujemy je(prowadnice) smarem zapobiegającym piszczeniu albo smarem miedziowym.

Obrazek

Przed założeniem jarzma czyścimy gwinty śrub a następnie nanosimy środek zabezpieczający śruby(ja użyłem Threadlock 245 Blue)...

Obrazek

... i przykręcamy jarzmo(dla klucza dynamometrycznego momentem 100 Nm)

Obrazek

Bierzemy oba klocki i przymierzamy wkładając je w jarzmo. Powinny w miarę luźno się przesuwać w prowadnicach. Jeśli tak nie jest możemy je nieco przeszlifować pilnikiem. Następnie brzegi "łapek" klocka smarujemy smarem antypiskowym lub miedziowym.

Obrazek

Zewnętrzny klocek wkładamy w jarzmo, natomiast wewnętrzny ze sprężynującymi blaszkami wciskamy w tłoczek zacisku.

Obrazek

Zakładamy zacisk na jarzmo i skręcamy(moment 28 Nm) śrubami z uprzednio oczyszczonym i powleczonym środkiem zabezpieczającym gwintem. Po skręceniu śrub może się wydawać że coś jest nie tak bo zacisk lekko lata mimo dobrego dokręcenia. Nie należy się tym przejmować- tłoczek jest cofnięty i nie założona jest jeszcze sprężyna.

Obrazek

Na koniec zakładamy z powrotem zaślepki na tulejki osłaniające śruby zacisku, wtykamy w swoje miejsce na wewnętrznym klocku czujnik zużycia(jeśli jest on starty to wymieniamy na nowy) oraz zakładamy sprężynę mocującą.

Obrazek

Montujemy koło, wsiadamy do samochodu i wciskamy parę razy pedał hamulca w celu poprawnego ułożenia się klocków w stosunku do tarczy. Jeśli chcemy to możemy profilaktycznie łby śrub w miejscach styku z felgą posmarować smarem miedzianym.

Obrazek

Powyższe czynności powtarzamy dla drugiej strony auta.

Po skończonej pracy pozostaje jedynie ostatecznie skontrolować poziom płynu hamulcowego i udać się na jazdę próbną. Pamiętajmy by przez pierwsze 100-200 km unikać ostrego hamowania.

* momenty dokręcania śrub za: "Sam naprawiam Opel Astra II i Zafira"[External Link Removed for Guests]
Ostatnio zmieniony 01 lis 2008, 9:53 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

caffy

Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 27 gru 2007, 23:06
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

#2

Nieprzeczytany post autor: caffy »

Profesjonalizm można by powiedzieć :) Dzięki :!:

Awatar użytkownika
Konradopel

Astro-maniak
Posty: 607
Rejestracja: 02 wrz 2007, 19:24
Imię: Konrad
Auto: "Czekoladka"
Silnik: A14NET
Województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

#3

Nieprzeczytany post autor: Konradopel »

Hehe a w Kadecie wystarczył mi młotek i śrubokręt - serio - no ale instrukcja 1 klasa. Na pewno sie przyda. No i super że są fotki ;)
MOC BŁYSKAWICY W ZAKLĘTYM KRĘGU - OPEL
Fotki ze zlotów i wypraw - [External Link Removed for Guests]
Moja Astra - [External Link Removed for Guests]

Gość

#4

Nieprzeczytany post autor: Gość »

Witajcie,
Na powyższych zdjęciach zobaczyłem część, którą szukam, ale nie znam jej nazwy... Może Wy pomożecie. Oto ta część:
Obrazek

Awatar użytkownika
krzysiek_176

Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 31 sty 2009, 20:28
Imię: Krzysztof
Auto: Astra G Cabrio
Silnik: Z20LET
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

#5

Nieprzeczytany post autor: krzysiek_176 »

Wszystko pięknie opisane.
Zwrócę jedynie uwagę na problem, który pojawił się u mnie.
Radzę uważać podczas odkręcania/przykręcania zacisku szczęk do zwrotnicy.
Tak jak kolega pisał w niektórych astrach zacisk jest przykręcany do jarzma, które stanowi osobny element.
W mojej Astrze G zacisk ten przykręca się do zwrotnicy za pomocą dwóch prowadników. Niestety podczas demontażu starych klocków i tarczy doszło do zerwania gwintu w zwrotnicy. Wbrew pozorom prowadniki nie było mocno wkręcone więc sam do końca nie wiem czemu gwint się zerwał.
Możliwa naprawa to wymiana zwrotnicy (duże koszta) lub zdobycie unikalnego prowadnika o większym gwincie niż w standardowy. Takich prowadników nie produkują i nawet w serwisie Opla takich nie mają.
Mi się udało zdobyć unikat w zakładzie mechanicznym, który kiedyś trudnił się toczeniem różnych elementów.
Koszt naprawy: 25zł nowy prowadnik o gwincie M10 + 25zł gwintowniki.
Przed wymianą hamulców dobrze się zastanówcie czy warto zabierać się za to samemu bo można tylko powiększyć koszta a auto w ostatecznej fazie i tak trafi do mechanika jeżeli nie zdobędziemy nowego prowadnika.

TomasPL

Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 23 sty 2009, 14:48
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

#6

Nieprzeczytany post autor: TomasPL »

Anonymous pisze:Witajcie,
Na powyższych zdjęciach zobaczyłem część, którą szukam, ale nie znam jej nazwy... Może Wy pomożecie. Oto ta część:
[External Link Removed for Guests]
Cześć , nie wiem czy jeszcze aktualne :) ale ta częśc to osłona piasty ( fachowa nazwa : pokrywa ochronna piasty koła) , w sklepie koszt takiej osłonki ok 16 zeta (przynajmniej u mnie 8) )
[External Link Removed for Guests]

xoyo

Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 12 lip 2008, 17:16
Imię: Jarek
Auto: OPEL Astra
Silnik: 2.0 DI
Województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź

#7

Nieprzeczytany post autor: xoyo »

TomasPL pisze:
Anonymous pisze:Witajcie,
Na powyższych zdjęciach zobaczyłem część, którą szukam, ale nie znam jej nazwy... Może Wy pomożecie. Oto ta część:
[External Link Removed for Guests]
Cześć , nie wiem czy jeszcze aktualne :) ale ta częśc to osłona piasty ( fachowa nazwa : pokrywa ochronna piasty koła) , w sklepie koszt takiej osłonki ok 16 zeta (przynajmniej u mnie 8) )
[External Link Removed for Guests][/URL]
Mówią też na to "dekielek" piasty. Ja kupowałem ostatnio w ASO za 26 zeta.
DIESEL INSIDE

szramus

Astro-maniak
Posty: 64
Rejestracja: 03 mar 2011, 22:01
Imię: Łukasz
Auto: Astra G
Silnik: 2.0 DTI
Lokalizacja: Chorzów

#8

Nieprzeczytany post autor: szramus »

to może tutaj się podepnę:> wymieniałem tarcze i klocki wszystko pięknie i łatwo poszło ale jak to czasem bywa niestety ukręciłem śrubę prowadzącą zacisku :> i takie pytanie ma ktoś może na zbyciu ?? chętnie odkupię :> pozdrawiam
Non omnis moriar

diablo82

Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 01 wrz 2015, 14:01
Auto: Astra G 2003r. 1,6 16V bp,
Silnik: Z16XE
Województwo: mazowieckie

#9

Nieprzeczytany post autor: diablo82 »

Wszystko fajnie tylko fotki wyparowały. Moż ktoś doda fotorelacje dla laików takich jak ja.

ODPOWIEDZ