wzmacniacz - pare pytań

porady, informacje dotyczące sprzętu car audio
iwan87

Astro-maniak
Posty: 259
Rejestracja: 04 lut 2008, 19:12
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

wzmacniacz - pare pytań

#1

Nieprzeczytany post autor: iwan87 »

Mam takie pytanie po montażu wzmacniacza... jak ustawić na nim filtry ? Okazało się, że mam w radiu wyjście na suba więc do niego podpiąłem chinche. Potem podłączyłem chinche do wzmaka. Z wzmaka kable głośnikowe podpiąłem pod opis" brigde" i potem do skrzyni.

Wszystko jest ok ? Trzeba ustawiać jakieś filtry na wzmacniaczu ?

i jeszcze parę innych pytań:
1) kable głośnikowe jakie idą u mnie od wzmaka do głośnika cą bardzo cienkie. Czy to ma jakiś wpływ na straty mocy ? Kupić lepiej lepsze?
2) mój wzmak ma teoretycznie 640 W ( Audison ) a skrzynia 250 W ( blaupunkt GTB300). Level odkręciłem na full, na radiu ustawiłem suba na +15 ( max) zaś sam bass na +7 ( też max). Zdaję sobie sprawę , że może to być śmierć dla głośnika ale tylko przy takich ustawieniach jestem zadowolony z ilości basu. Pytanie tutaj takie: czy ja mam coś skopane w ustawieniach czy ten głośnik poprostu tak gra ? Kiedyś słyszałem u kumpla skrzynię co ma niby 250 W JBL i grała zdecydowanie lepiej ( jego wzmak też miał 250 W ). U mnie jak ustawie radio na "płasko" czyli na 0 wszystko to wiecej basu dają mi Helixy z drzwi :/

to narazie tyle :)

i jakby ktoś mógł mi poradzić jak zagłuszyć albo nawet wyeliminować skrzypienie klapy w rytm basu i plastików to będę mega wdzięczny!
Black Lady from Cracow

[External Link Removed for Guests]

MlodySZalony

Astro-maniak
Posty: 621
Rejestracja: 24 cze 2008, 22:28
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

#2

Nieprzeczytany post autor: MlodySZalony »

Filtry Ustaw na ucho, na twoim miejscu skręcił bym troszkę level ponieważ wzmacniacz może dostawać przesterów i głośnik pójdzie z dymem. , grubość kabli też jest znaczące lepiej Zmień na grubsze. Przy ustawieniu basu na 7 nie trzeszczą ci głośniki z przodu ?? Masz włączony filtr niskotonowy we wzmacniaczu? jeśli nie to może być wina słabego basu, ja u siebie bas w radiu mam na 0 głośność suba ustawione na 9 z 15 i basu mam aż za dużo. Pokombinuj z ustawieniami wzmacniacza
[External Link Removed for Guests]

VRx

Astro-maniak
Posty: 3024
Rejestracja: 26 mar 2007, 11:34
Imię: mam i ja
Auto: Opel
Silnik: całkiem spory
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3

Nieprzeczytany post autor: VRx »

5 i 7 strona: [External Link Removed for Guests] ... ual_EN.pdf
Przełączniki zaznaczone na rysunku + przełącznik Boost i pokrętło częstotliwości cięcia.

iwan87

Astro-maniak
Posty: 259
Rejestracja: 04 lut 2008, 19:12
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#4

Nieprzeczytany post autor: iwan87 »

przeczytałem co napisaliście tylko problem w tym, że to jest instrukcja do nowszego wzmacniacza a ja mam starszą obudowę więc przełączniki są inne :(

Poniżej podaje Ci linki do zdjęć mojego wzmacniacza i powiedzcie mi jak to powinno być na moim, ok ? :) Będę bardzo wdzięczny :)
1) [External Link Removed for Guests]
2) [External Link Removed for Guests]
3) [External Link Removed for Guests]
4) [External Link Removed for Guests]
5) [External Link Removed for Guests]

teraz tak:
1)Chinche mam podpięte w pierwsze dwa wejścia (pre in).
2)Remote mam podłączone ok więc tego nie trzeba ruszać.
3) Potem ten level .2 - 5V - mam odkręcone gdzieś na połowe
4) Q-hi pass - mam odkręcone najwięcej
5) Przesuwak filters mode mam ustawione na "lo"
6) Przesuwak Hi pass - ustawione na mniej więcej 80 hZ
7) Przesuwak Lo pass - ustawiony na 350 hZ
8) następne dwa przesuwaki mam ustawione na samą górę!
9) kable głośnikowe mam przykręcone do skrajnych dwóch przyłączeń, które oznaczone są "bridge"
10) kable prądowe są już ok więc też nie trzeba raczej ruszać

Dajcie znać czy gdzieś coś mam źle ustawione :)

W radiu mam ustawione teraz sterowanie subem na 10/15. Zaś sam bas na 0. I to chyba tyle. HPF na 60 hZ. No i mam jeszcze włączoną funkcję loudness.

Czekam na odpowiedź :) Być może ta skrzynia blaupunkta ( gtb 300) więcej nie wydoli i dlatego mam takie wrażenie że słabo gra. Bo jak odkręce tak głośność na połowe to auto i plastiki mi grają wszystkie a głośnik chce wyskoczyć ze skrzyni i chrypi.

[ Dodano: 2009-05-31, 22:03 ]
poprawki zdjęć :

[External Link Removed for Guests] ... cf6a0.html
[External Link Removed for Guests] ... a487f.html
[External Link Removed for Guests] ... 56722.html
[External Link Removed for Guests] ... 70d73.html
[External Link Removed for Guests] ... af26f.html
Black Lady from Cracow

[External Link Removed for Guests]

MlodySZalony

Astro-maniak
Posty: 621
Rejestracja: 24 cze 2008, 22:28
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

#5

Nieprzeczytany post autor: MlodySZalony »

No to tak, level to Masz głośność, Hi pas to nie jestem pewny więc sie nie wypowiem, 2 suwaki potencjometry hi pass to jest regulacja wysokich tonów, Lo pass to regulacja niskich tonów mogę się mylić ale raczej jest tak jak pisze, widzę jeszcze przełącznik filtrów liter mode hi- wysokie tony, full- całe pasmo , Lo- niskie tony czyli pod suba, Ustaw filtry na Lo i pokombinuj na ucho z suwakami, suwak hi pas, "skręć" go na 50 czyli na sam dół, Lo pass wyreguluj bas i powinno być ok, tego wzmacniacza chyba nie da się mostkować więc tego nie rób
[External Link Removed for Guests]

iwan87

Astro-maniak
Posty: 259
Rejestracja: 04 lut 2008, 19:12
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#6

Nieprzeczytany post autor: iwan87 »

da sie zmostkować. Na 3cim zdjęciu dwa od prawej łączniki są do mostka, z reszta jest to opisane. :)
Black Lady from Cracow

[External Link Removed for Guests]

bohman

Astro-maniak
Posty: 122
Rejestracja: 17 mar 2009, 16:01
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#7

Nieprzeczytany post autor: bohman »

raczej robi się to na ucho wszystko zależy od upodobań ale ja bym to zrobił tak:
1. radio ustawiasz na 0 wszystke filtry i podbicia
2. idzisz do wzmacniacza i tam wszystkie ustawienia wstępnie ustawiasz na godzinę 12.
3. level ustawiasz na 0 idziesz do radia i bierzesz głośność na maksa
4. wracasz do wzmacniacza i ustawiasz level aż uznasz że głośnik nie daje rady
( będą 2 objawy. pierwszy to będziesz słyszał że trzeszczy głośnik - to znaczy że głośnik nie daje rady. drugi objaw to delikatne trzeszczenie oraz pukanie jakby o cefke to znaczy że wzmacniacz nie daje rady)
5. bierzesz radio na połowę głośności wracasz do wzmacniacza i ustawisz tylko te filtry w których jak coś zmieniasz to słyszysz różnice a resztę pozostawiasz na godzinie 12 ( po środku)

Wydaje mi się że nie da się ustawić wzmacniacza prawidłowo bo każdemu co innego się podoba, owszem może się zdarzyć że ustawisz np. takie częstotliwości jakich głośnik ci nie odtworzy ale to nic nie szkodzi nic się nie stanie zwrotnica odetnie te częstotliwości dlatego wstępnie ustawiasz na godzinę 12 wszystko.

VRx

Astro-maniak
Posty: 3024
Rejestracja: 26 mar 2007, 11:34
Imię: mam i ja
Auto: Opel
Silnik: całkiem spory
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#8

Nieprzeczytany post autor: VRx »

bohman pisze:może się zdarzyć że ustawisz np. takie częstotliwości jakich głośnik ci nie odtworzy ale to nic nie szkodzi nic się nie stanie zwrotnica odetnie
Sam sobie zaprzeczasz w jednym zdaniu :P
Swoją drogą to trochę długie to zdanie.

iwan87

Astro-maniak
Posty: 259
Rejestracja: 04 lut 2008, 19:12
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#9

Nieprzeczytany post autor: iwan87 »

dzięki chłopaki :) poustawiałem jak radziliście i jakoś to chodzi :) Ale musze chyba skręcić levela do 1/4 bo głośnik już ledwo zipie po 2gim dniu :p
Black Lady from Cracow

[External Link Removed for Guests]

VRx

Astro-maniak
Posty: 3024
Rejestracja: 26 mar 2007, 11:34
Imię: mam i ja
Auto: Opel
Silnik: całkiem spory
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#10

Nieprzeczytany post autor: VRx »

Level ustaw tak jak Bohman napisał. Radio na max głośności i sterujesz levelem dopóki głośnik będzie czysto grał, jak przestanie to lekko trzeba cofnąć level i będzie ustawione jak w profi firmie CA ;)

ODPOWIEDZ