skrzynia vs tuba + zestawa odseparowany

porady, informacje dotyczące sprzętu car audio
Tomas2510

Astro-maniak
Posty: 73
Rejestracja: 09 cze 2008, 11:32
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

skrzynia vs tuba + zestawa odseparowany

#1

Nieprzeczytany post autor: Tomas2510 »

Ciekawi mnie czy SKRZYNIA BASOWA jest słyszalna z dystansu odległości np. kilkunastu, kilkudziesięciu metrów GORZEJ, LEPIEJ czy tak SAMO jak TUBA BASOWA (mówią że to ostatnie to dla amatorów). Jaka może być różnica na tym szczeblu? Aha i czy koniecznie jest zalecany zestaw odseparowany żeby to wszystko miało sens??? Proszę o odpowiedzi, wypowiadajcie się.
Tomas2510

mihas96

Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 28 paź 2008, 14:59
Imię: Michał
Auto: Astra F
Silnik: x17dtl+
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#2

Nieprzeczytany post autor: mihas96 »

Tuba basowa przez wszystkich jest źle rozumiana bo wykonanie prawdziwej tuby to nie lada wyzwanie i bez znacznej wiedzy i programów to my robimy walca i nazywamy go tubą... Jako ciekawostkę powiem że prawdziwą tubę możemy używać bez zwrotnicy z puszczonym całym pasmem na głośnik ponieważ budowa tuby jest konstrukcją pasmowo przepustową, lecz prawdziwa tuba ma znaczne gabaryty i aby zagrała to potrzebuje znacznego pomieszczenia bo w samochodzie się po pierwsze nie zmieści i praktycznie nie zagra...
[External Link Removed for Guests]

MlodySZalony

Astro-maniak
Posty: 621
Rejestracja: 24 cze 2008, 22:28
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

#3

Nieprzeczytany post autor: MlodySZalony »

Jest możliwe żeby skrzynke bylo slychac z kilkunastu metrów, u mnie jak podglosnie radio na full(oczywiście do początków slyszalnych znieksztalcen) to slychac mnie na póŁ kilometra(nie sŁucham nigdy gŁośno muzyki , sprawdzalem raz z ciekawosci, nie robie z auta dyskoteki zeby nie bylo:) ) Tuba zawsze zagra gorzej niż skrzynka ze względu na jej budowe, tak wogóle to chodzi Ci chyba o walec a nie o prawdziwą tubę. W walcu inaczej się rozchodzi dźwięk i po prostu jest dudnienie zamiast basu. Zestaw odseparowany jak najbardziej ma sens, z tym , że musi być dopasowany mocowo do suba w bagażniku tak żeby jedno nie zagŁuszaŁo drugiego + dobrze wygŁuszone drzwi + wzmacniacz na ten zestaw. Odradzam kupować najtańsze badziewne zestawy odseparowane ponieważ jest to wyrzucanie pieniędzy w bŁoto. Wszystko jest uzależnione jest od wymagań jednemu wystarczy sub za 200zŁ z tesco dla innego sub za 2 tyś będzie maŁo
[External Link Removed for Guests]

Tomas2510

Astro-maniak
Posty: 73
Rejestracja: 09 cze 2008, 11:32
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

#4

Nieprzeczytany post autor: Tomas2510 »

A jaka różnica i jakie znaczenia ma montaż wzmacniacza dwu kanałowego, a cztero kanałowego do zastosowania ze skrzynią basową??? dodam do kompletu głośników 2 przód, dwa tył.
Tomas2510

time4base

Astro-maniak
Posty: 128
Rejestracja: 25 lip 2009, 11:19
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: wola radziszowska
Kontakt:

#5

Nieprzeczytany post autor: time4base »

Tomas2510 pisze:A jaka różnica i jakie znaczenia ma montaż wzmacniacza dwu kanałowego, a cztero kanałowego
jesli miał bym montować wzm. do 2 przednich, 2 tylnych i suba, to zainwestowałbym w dobry monoblock do suba, i albo jeden 4kanałowy + zwrotnice, albo 2 wzmacniacze 2kanałowe +zwrotnice osobno do przodu, a osobno do tyłu
Obrazek Piszę poprawnie po polsku.

[External Link Removed for Guests] - moja F'ka

Tomas2510

Astro-maniak
Posty: 73
Rejestracja: 09 cze 2008, 11:32
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

#6

Nieprzeczytany post autor: Tomas2510 »

Nic z tego nie rozumie. A po co tak? Nie można wzmacniacza 2 kanałowego dać na wszystko lub chociaż na głośniki dwa do przodu?
Tomas2510

time4base

Astro-maniak
Posty: 128
Rejestracja: 25 lip 2009, 11:19
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: wola radziszowska
Kontakt:

#7

Nieprzeczytany post autor: time4base »

Tomas2510 pisze:Nic z tego nie rozumie. A po co tak?
żeby dać jeden wzm do wszystkich głośników + sub to musiałbyś mieć wzm o jakiejś potężnej mocy...
a tak to dajesz monoblock czyli wzm jedno kanałowy o dużej mocy znamionowej i przedewszystkim pracujący przy wydawałobysię dla normalnego wzm extremalnych impedancjach 2ohm, co ma zastosowanie np. w subach wyposażonych w głośniki o podwójnej cewce.
a do zasilenia pozostałych głośników używasz albo 2 wzmacniaczy 2kanałowych - jeden na przód, a drugi na tył, albo jednego wzmacniacza 4kanałowego na wszystkie głośniki jednocześnie.
oczywiście że możesz zastosować tylko jeden wzmacniacz, ale to wg mnie grało nie będzie.

a rozwiązanie o którym pisałem jest lebsze ze wzgledu chocby na to że będziesz miał możliwość sterowania mocą, na wszystkie głośniki z osobna (zarówno ustawienia wzm, jak i ustawienia radia) jak i będziesz miał dostateczny zapas mocy
Obrazek Piszę poprawnie po polsku.

[External Link Removed for Guests] - moja F'ka

Tomas2510

Astro-maniak
Posty: 73
Rejestracja: 09 cze 2008, 11:32
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

#8

Nieprzeczytany post autor: Tomas2510 »

No tak racja bo radio może sterować i tyłem i przodem choćby balans i przełożenie. Więc powiadasz że wzmacniacz 4 kanałowy jeśli chce wykorzystać wszystkie 4 głośniki? A co z zestawem odseparowanym?

[ Dodano: 2009-08-04, 16:08 ]
A ile głośników może obsłużyć jeden kanał? Np. 4 kanały w tym 1 dla skrzyni lub tuby i zostają 3 kanały, a 4 głośniki i co teraz?
Tomas2510

time4base

Astro-maniak
Posty: 128
Rejestracja: 25 lip 2009, 11:19
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: wola radziszowska
Kontakt:

#9

Nieprzeczytany post autor: time4base »

więc tak, jeśli jeden wzmacniacz 4 kanałowy to jeden kanał - sub,zostają 3kanały, więc można dwa wykorzystać do tylnych głośników, a ostatni do przednich (połączenie równoległe bądź szeregowe głośników) z tym że teraz znów problem - bo musiałbyś miec wzmacniacz z osobnym sterowaniem do każdego kanału, bo przecież nie dasz takiech samych parametrów na głośniki przednie i na np. sub. (chodzi mi o pasmo częstotliwości i np. podbicie basu)

[ Dodano: 2009-08-04, 16:32 ]
albo jeśli nie chcesz mieć problemów z podłączeniami to poprostu kup sub'a aktywnego i wzm 4kanałowy do pozostałych 4głośników:)
Obrazek Piszę poprawnie po polsku.

[External Link Removed for Guests] - moja F'ka

Tomas2510

Astro-maniak
Posty: 73
Rejestracja: 09 cze 2008, 11:32
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

#10

Nieprzeczytany post autor: Tomas2510 »

no a co wtedy we wzmacniaczem? gdzie go podłączyć

[ Dodano: 2009-08-04, 17:01 ]
jak się taki sub łączy z takim 4 kanałowym wzmacniaczem żeby były kanały 4 wolne dla głośników?
Tomas2510

ODPOWIEDZ