Zmiana zwykłej anteny na "płetwę rekina"

porady, informacje dotyczące sprzętu car audio
Awatar użytkownika
dawid75

Astro-maniak
Posty: 1283
Rejestracja: 02 paź 2008, 14:49
Imię: Dawid
Auto: Meriva
Silnik: Z18XE LPG
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Częstochowa
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 2 razy
Kontakt:

Zmiana zwykłej anteny na "płetwę rekina"

#21

Nieprzeczytany post autor: dawid75 »

Lukas pisze:QR_BBPOST Czy można wywalić pletwę rekina i założyć normalna antenę. To jakieś jedno wielkie nieporozumienie ta cala płetwa.
Sygnał cienki, Katowice i radio eska szumi. Slaby sygnał. Inne stacje podczas jazdy zanikają jak się oddalam od większych miast. Dobrze że jest aplikacja Aupeo w radiu i USB
A czy nie masz przypadkiem anteny FM na tylnej szybie :?: a płetwy od navi :?: , bo jeśli tak to wywalenie płetwy nie ma sensu lepiej już założyć coś takiego [External Link Removed for Guests]
albo [External Link Removed for Guests]
Zatrzymał się kierowca na siusiu i mówi do swojego małego:
- Widzisz, jak tobie się chce to ja zawsze staje...

Awatar użytkownika
Tobi

ex-Staff
Posty: 1457
Rejestracja: 22 wrz 2011, 9:34
Imię: Tobi
Auto: Astra H
Silnik: Z18XE
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: Olkusz
Kontakt:

#22

Nieprzeczytany post autor: Tobi »

Lukas pisze:QR_BBPOST Czy można wywalić pletwę rekina i założyć normalna antenę. To jakieś jedno wielkie nieporozumienie ta cala płetwa.
Sygnał cienki, Katowice i radio eska szumi. Slaby sygnał. Inne stacje podczas jazdy zanikają jak się oddalam od większych miast.
Zgadzam się z kolegą bo sam taki wynalazek zamontowałem swego czasu i porażka...Jedynie wizualnie jest ok :D
A jeżeli lubisz słuchać reklam na radiu to myślę że antena wewnętrzna ze wzmacniaczem będzie ok ;)

Awatar użytkownika
marcin3373

Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 11 mar 2018, 13:38
Auto: Astra J
Województwo: podkarpackie

#23

Nieprzeczytany post autor: marcin3373 »

Zmieniałem ostatnio antenę radiową na płetwę rekina (tą chińską właśnie).
Opiszę jak może komuś się przyda.
Ja zrobiłem tak :
Kupujemy oryginalny wzmacniacz antenowy (oznaczenie MA) oraz 2 metrowy przedłużacz antenowy z końcówkami FAKRA żeńskie-FAKRA męskie .
Ja nie ściągałem podsufitki jedynie ją odchyliłem, przepychamy kupiony przedłużacz przez gumowy tunel łączący klapę po prawej stronie(trzeba go odpiąć od strony klapy),następnie montujemy wzmacniacz w fabrycznym miejscu i go podłączamy.
Drugą stronę przedłużacza podłaczamy do wtyczki gdzie była podłączona antena (jest przymocowana do dachu na kołku trzeba go wyrwać inaczej bez demontażu podsufitki tego nie zrobimy).
Następnie trzeba podłączyć nasz wzmacniacz do ścieżek na szybie (orginalnie krótsza ścieżka po lewej stronie jest anteną fm-czarny przewód wzmacniacza ,natomiast dłuższa mw -czarno biały).
Ja jednak zrobiłem to na odwrót bo radio lepiej odbierało ,odciołem oryginalną wtyczkę i przylutowałem jedynie czarny przewód FM do anteny MW dlatego że jest dłuższa i lepiej na niej odbiera radio (można również użyć kleju elpox 15 zamiast lutowania) przewodu mw nie lutowałem ponieważ nie używam tego zakresu na radiu.
Następnie trzeba zmierzyć dokładnie tą krótsza antenę na szybie, mnożymy wynik *4 .
Kolejnie przecinamy ścieżkę długiej anteny na na długość jaką wyliczyliśmy.

II sposób :
Kupujemy wzmacniacz,kawałek przewodu np 1x.075mm oraz przedłużacz antenowy jak wyżej jednak w tym przypadku wystarczy 1metr.
Odchylamy podsufitkę, demontujemy oryginalną antenę.w jej miejsce staramy się zamontować wzmacniacz najlepiej od góry jeżeli wejdzie w płetwę i podłączamy przedłużaczem, dziurę po antenie najlepiej uszczelnić silikonem.
Odmierzamy krótszą antenę na tylnej szybie jak wyżej i odmierzamy tyle samo przewodu (posłuży on za antenę) Odcinamy wtyczkę wzmacniacza i lutujemy odmierzony przewód do przewodu czarnego wzmacniacza .
Następnie układamy przewód w płetwie. Na końcu montujemy płetwę jednak nie na taśmie! tylko na silikonie ,ponieważ płetwa jest uniwersalna nie do końca przylega do dachu.
Obydwa sposoby testowałem. Według 2 sposobu radio odbiera lepiej jednak z obawy o naciekanie podsufitki wybrałem sposób 1.
Jeżeli zmieniamy radio i nie posiada ono zasilania na linii antenowej musimy dokupić seperator antenowy aby zasilił wzmacniacz.

[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
Ostatnio zmieniony 17 maja 2018, 16:49 przez marcin3373, łącznie zmieniany 1 raz.

luimdg

Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 12 cze 2016, 20:19
Imię: Przemek
Auto: ASTRA J GTC
Silnik: A14NET
Województwo: śląskie

#24

Nieprzeczytany post autor: luimdg »

Potrzebuję zdemontować rekina pod oklejenie dachu folią. Czy konieczny jest demontaż całej podsufitki ?

Awatar użytkownika
heinrich12

Astro-maniak
Posty: 5051
Rejestracja: 08 maja 2020, 22:59
Imię: Henryk
Auto: Astra H
Silnik: Z 14XeP
Rocznik: 2009
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Wdzięczny: 186 razy
Pomocny: 299 razy

#25

Nieprzeczytany post autor: heinrich12 »

Czytaj na forum AKP: Zmiana zwykłej anteny na "płetwę rekina" , lub zerknij tu: [External Link Removed for Guests] Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ