AUX IN w CD30 MP3 inaczej

porady, informacje dotyczące sprzętu car audio
ejeycorp

Astro-maniak
Posty: 68
Rejestracja: 07 mar 2015, 18:39
Imię: Kuba
Auto: Astra H 1.9 CDTI
Silnik: Z19DT
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań
Pomocny: 1 raz

Re: AUX IN w CD30 MP3 inaczej

#21

Nieprzeczytany post autor: ejeycorp »

No nic nie trzeba zmieniać, przecież w poradniku jest napisane że aux działa na kanale CD :) Po to jest ta płyta, nagrywasz wkładasz, włączasz CD a słyszysz dźwięk z AUX.

Awatar użytkownika
wilczekone

Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 17 paź 2015, 18:59
Auto: Astra H
Województwo: śląskie

#22

Nieprzeczytany post autor: wilczekone »

Witam

Podłączyłem wszystko wg instrukcji. Jedynie moje kondensatory różnią się wyglądem od tych na zdjęciach. użyłem 50v10uF (nie mieli innych w sklepie). krótsza nóżka (minus, strona z białym paskiem) do rezystorów na płycie głównej, dłuższa do jacka.
nie daje to żadnego skutku. CD nie wycisza się w ogóle i nic innego nie słychać oprócz CD. Dodaję, że kompletnie się nie znam na elektronice. podczas lutowania z jednego z rezystorów zeszła cała cyna i lekko się podtopił. Ale radio i CD gra wiec raczej wszystko jest w porządku. Co mogłem zrobić źle? kable w rzeczywistości są cieńsze, tylko tak izolacja spuchła od kilkukrotnego lutowania.

[External Link Removed for Guests] [External Link Removed for Guests] [External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
spin

Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 04 mar 2016, 16:21
Auto: Astra H kombi
Silnik: z16xep
Województwo: łódzkie

#23

Nieprzeczytany post autor: spin »

Cześć, w moim radiu nie ma układu blaupunkt tylko philips SAV7730HV/212. Wiesz może jak zrobić podobną przeróbkę na tym układzie?

Awatar użytkownika
mop

Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 15 gru 2016, 20:45
Imię: Wiktor
Auto: Astra H
Województwo: mazowieckie

#24

Nieprzeczytany post autor: mop »

Hej! Ja mam radio CD30 DELPHI GRUNDIG. ejeycorp, masz pomysł gdzie się wpiąć z AUX'em tak jak u Ciebie? Albo w jaki sposób zlokalizować odpowiednie miejsce?

Płytka u mnie wygląda tak:
[External Link Removed for Guests]

i tabliczka informacyjna:
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
Kordi94

Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 24 lis 2017, 17:35
Imię: Rafał
Auto: Astra h GTC
Silnik: Z16xep
Województwo: łódzkie

#25

Nieprzeczytany post autor: Kordi94 »

Witam. I zrobił ktoś wyjście aux w CD30 DELPHI GRUNDIG? Jakies zdjęcie by sie przydalo które ukazało by gdzie dokładnie sie wlutować.

Awatar użytkownika
mop

Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 15 gru 2016, 20:45
Imię: Wiktor
Auto: Astra H
Województwo: mazowieckie

#26

Nieprzeczytany post autor: mop »

Mi się udało dorobić wejście AUX, na alledrogo użytkownik angelika_cie wystawia zestaw do samodzielnego dorobienia z instrukcją. Działa, ale nie ma możliwości regulacji głośności, balansu itp. z radia, trzeba urządzeniem ustawiać.

Awatar użytkownika
Kordi94

Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 24 lis 2017, 17:35
Imię: Rafał
Auto: Astra h GTC
Silnik: Z16xep
Województwo: łódzkie

#27

Nieprzeczytany post autor: Kordi94 »

Oo wielkie dzięki za odpowiedź ;) zaraz z Tym alegrowiczem się skontaktuje i zobaczymy co z tego wyjdzie.

Awatar użytkownika
markfiseq

Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 27 cze 2015, 12:42
Imię: markfiseq
Auto: Astra H
Silnik: 1.4.XEP
Województwo: podkarpackie

#28

Nieprzeczytany post autor: markfiseq »

ejeycorp pisze:QR_BBPOST Ten poradnik umożliwia wyprowadzenie wejścia AUX w radiu CD30 MP3 (Blaupunkt) które nie posiada fabrycznych pinów, oraz gdzie zmiana indeksu nie powoduje pojawienia się dodatkowego źródła AUX.
Nasze wejście aux będzie działało wykorzystując kanały dźwiękowe na których pracuje odtwarzacz CD. Nie powoduje to jednak utraty możliwości słuchania muzyki z płyt CD.

Potrzebne narzędzia:
- lutownica igłowa + cyna + kalafonia,
- przewody (małe przekroje),
- opaski termokurczliwe,
- wejście RCA (cinch) lub gniazdo jack 3,5mm,
- kabel RCA-jack 3,5mm lub jack-jack 3,5mm,
- 2 kondensatory elektrolityczne 10µF 16V,
- pistolet do kleju na gorąco,
- wiertarka,
- śrubokręty typu torx,
- czysta płyta CD.
Oczywiście poza narzędziami przyda się umiejętność precyzyjnego lutowania. Elementy do których będziemy lutować przewody są bardzo małe i łatwo je uszkodzić.

Zaczynamy od rozebrania radia, wyciągamy je więc z samochodu i odkręcamy cztery śruby mocujące górną obudową i mechanizm płyt CD. Następnie podnosimy mechanizm i odłączamy taśmę łączącą go z płytą główną radia. Taśmę odłączamy w miejscu zaznaczonym, od mechanizmu, nie od płyty głównej. Mamy teraz dobry dostęp i widok na płytę główną.

W drugim kroku musimy zlokalizować procesor dźwięku i 2 rezystory zaznaczone na zdjęciu czerwonym kółkiem.

Obrazek

Do tych rezystorów w miejscach zaznaczonych na kolejnym zdjęciu lutujemy przewody. Używamy cienkich przewodów ze względu na rozmiar elementów.

Obrazek

Przewody te następnie łączymy z ujemnymi zaciskami kondensatorów a zaciski dodatnie z przewodami (kanał lewy i prawy) wejścia AUX.

Obrazek

Połączenia lutowane zabezpieczamy opaskami termokurczliwymi. Musimy jeszcze podłączyć masę wejścia aux z masą radia. Najlepiej przylutować ją do miejsca gdzie obudowa radia przylutowana jest do płyty głównej. Przed lutowaniem kondensatorów do kabla wejścia aux oraz masy trzeba przemyśleć jak wyprowadzimy kabel z radia na zewnątrz. Na ostatnim zdjęciu widać że ja wyprowadziłem kabel z tyłu radia wiercąc dziurę w obudowie. Miejsce które wybrałem nie jest jednak zbyt dobre ze względu na wspornik napędu CD który później musiałem lekko zmodyfikować aby się zmieścił. Wniosek z tego taki że trzeba dobrze przemyśleć miejsce wyprowadzenia zanim się już coś przewierci ;)

A tutaj już ogólny widok na całość wykonania. Zaznaczyłem także miejsce przylutowania masy (żółte kółko)

Obrazek

Jak widać do montażu nowych elementów użyłem kleju na gorąco. Elementy warto dobrze przymocować ze względu na drgania jakie występują w samochodzie które mogą doprowadzić do uszkodzeń.

A teraz komentarz jak to działa w praktyce, mianowicie po podłączeniu zewnętrznego źródła (MP3, iPod, telefon) do naszego wejścia AUX sygnał pochodzący z odtwarzacza CD zostaje (prawie)wytłumiony i zastąpiony naszym sygnałem zewnętrznym, w efekcie słuchamy muzyki nie z płyty a z wybranego odtwarzacza. Jeżeli odłączymy odtwarzacz zewnętrzny znów możemy słuchać płyt CD.

Po co nam więc czysta płyta CD o której mowa na początku? Ze względu na prawie wytłumiony sygnał odtwarzacza CD. Jeżeli muzyki słuchamy niezbyt głośno nie będzie problemu, jednak jak ktoś lubi czasami podgłosić ulubioną muzykę to z pewnością w tle usłyszy niechciane dźwięki z płyty CD. Jest na to sposób, a mianowicie na naszą czystą płytę musimy nagrać sobie ciszę. Tak, ciszę. Tylko skąd ją wziąć? Tu z pomocą przychodzi program Audacity. Jest darmowy, musimy go sobie ściągnąć i zainstalować. W celu wygenerowania sobie ciszy, po uruchomieniu programu, z menu "Generowanie Tonu" wybieramy "Cisza...".
Następnie w okienku ustawiamy długość sygnału. Ja wybrałem 14400s co daje nam 4 godziny błogiej ciszy ;).
Teraz musimy wyeksportować nasz sygnał do ścieżki MP3. Wybieramy więc menu "Plik" a następnie "Eksportuj...".
W nowym oknie podajemy nazwę ścieżki oraz wybieramy typ pliku MP3. Klikamy zapisz, tu program prawdopodobnie zapyta nas o lokalizację biblioteki lame_enc.dll, pobieramy ją ze strony [External Link Removed for Guests]. Po pobraniu i rozpakowaniu w dowolną lokalizację podajemy programowi gdzie znajduje się biblioteka i zaczyna się eksportowanie naszej ciszy. Jeżeli w nazwie ścieżki wpiszemy AUX IN to na wyświetlaczu w aucie też to będzie się wyświetlać, taki mały bajer ale przynajmniej wiemy co mamy w napędzie. Ścieżkę wypalamy na CD w formacie MP3. Uwaga, jeżeli komuś radio nie czyta MP3 albo ma z tym problemy to możemy wypalić także płytkę audio jednak wtedy trzeba zmienić długość naszej ścieżki podczas generowania. Na płytę AudioCD mieści się 80min muzyki co daje w efekcie 4800s. Resztę robimy analogicznie jak w przypadku ścieżki 4-godzinnej.

Dlaczego zdecydowałem się wykorzystać kanały odtwarzacza CD zamiast chociażby kanałów wejścia telefonu (po uprzednim rozdzieleniu ich). Głównie dlatego że jeżeli już radio wejdzie w tryb telefonu to nie wyłącza się samo po wyjęciu kluczyka a to może doprowadzić do rozładowania akumulatora. Następne dlatego że jest pewne grono osób które używa kanałów telefonu zgodnie z ich przeznaczeniem. Ingerencja w tym przypadku mogłaby uniemożliwić korzystanie z modułu telefonu.

Przedstawione rozwiązanie jest na tyle uniwersalne że można je zastosować w każdym radiu z odtwarzaczem CD jeżeli tylko wiemy jak sygnał jest doprowadzony do procesora dźwięku. Jak jeszcze jeździłem Vectrą B miałem podobnie rozwiązany problem AUX-a w radiu Delco CDR500.

Mam nadzieję że poradnik przyda się wszystkim zainteresowanym tematem AUX-a, szczególnie w radiach które nie mają fabrycznych wyjść.
Dla właścicieli CD30 bez MP3, w okolicach świąt będę opracowywał i to radyjko, chociaż już dziś powiem że jestem w 99% pewien skuteczności tego rozwiązania i w tym typie.
Witam mam jedno pytanie odnośnie tego tutka czy jeśli wszytko polutuje i podłącze np pendrive pod to to cała obsługa typu zmiana utworu czy zasilanie będzie się odbywać z tego zew źródła? Czy będzie można z radia guzikami sterować?

Awatar użytkownika
mielik6

Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 25 kwie 2017, 13:48
Imię: Tomek
Auto: Astra J FL
Silnik: A17DTC
Województwo: świętokrzyskie

#29

Nieprzeczytany post autor: mielik6 »

markfiseq, Jak pendrive ? Chodziło Ci o odtwarzacz mp3 chyba? Jeśli tak to jedynie możesz sterować za pomocą odtwarzacza.

Awatar użytkownika
wilu234

Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 30 lip 2018, 18:07
Auto: astra h gtc
Województwo: zachodniopomorskie

#30

Nieprzeczytany post autor: wilu234 »

Witam. Odnowie temat i zapytam czy ktoś wie jak przerobić CD30 mp3 tylko że GRUNDIG

ODPOWIEDZ