El. szyberdach

Awatar użytkownika
Dzakajta

Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 26 kwie 2018, 10:35
Imię: Daniel
Auto: Astra F
Silnik: X16SZR
Województwo: warmińsko-mazurskie

El. szyberdach

#1

Nieprzeczytany post autor: Dzakajta »

Witam wszystkich!
Ostatnio zakupiłem silniczek do mojej astry F ( 1997r., sedan, 1.6 8v ) od Zafiry A. Silniczek idealnie pasuje, jedyna różnica to w kostce w samochodzie nie ma jednego pinu a w kostce silniczka jest cała górna linia kompletna. Wydaje mi się że to nie powinno być problemem, za to problemem jest urzeźbiony u mnie przełącznik do którego pociągnięte są tylko 3 kable, niebieski, czarno-biały i brązowy. Domyślam się że powinny być jeszcze dwa +, ale niestety nie wiem skąd i jak je pociągnąć żeby to wszystko grało. POMOCY :?:

Awatar użytkownika
Krzysiek121

Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 22 maja 2017, 23:57
Imię: Krzysztof
Auto: Astra F
Silnik: x16xe
Województwo: śląskie

#2

Nieprzeczytany post autor: Krzysiek121 »

Wiem, że temat jest dość stary, ale może moja odpowiedź się komuś przyda. Brakujący pin w wtyczce to kabel domykania szyberdachu. Wystarczy zewrzeć go z masą i szyberdach będzie się zamykał do czasu podawania masy. Plusem jest to, że w tym wypadku nie trzeba mieć przekręconego zapłonu, więc jeśli posiadacie w swoim zdalnym centralnym zamku opcję domykania szyb można łatwo to sobie zrobić (większość silników szyb też posiada takie puste gniazdo, jeśli ktoś chciałby pomocy to chętnie jej udzielę, bo właśnie takie coś sobie sprawiłem). Co do drugiego punktu, do poprawnego działania szyberdachu wystarczą te 3 kable, choć w przełączniku jest 5 bolców. Sterowanie odbywa się za pomocą zwarcia do masy.
Dwa dodatkowe piny, które znajdują się pośrodku przełącznika, są zwarte z masą, gdy przełącznik nie jest w żadnej pozycji skrajnej. Czyli łopatologicznie: naciskając uchylanie łączymy skrajny bolec z masą i szyberdach się zamyka, zaś środkowy się rozłącza. Nawiasem mówiąc te środkowe piny nie są w niczym wykorzystywane i według moich podejrzeń służą one w innych wersjach do zamykania szyberdachu przez kilkusekundowe przytrzymanie przycisku bez konieczności czekania do samego końca, tak jak jest w szybach, ale to tylko moja hipoteza. Pozdrawiam

ODPOWIEDZ