Zerwany rozrząd astra G 1.6 16v

Awatar użytkownika
mk5

Moderator Forum
Posty: 6264
Rejestracja: 10 sty 2013, 21:21
Imię: Marek
Auto: Seat Leon
Silnik: 1.9TDI
Województwo: lubelskie
Wdzięczny: 97 razy
Pomocny: 114 razy

Re: Zerwany rozrząd astra G 1.6 16v

#41

Nieprzeczytany post autor: mk5 »

Z tą regeneracja pomp różnie bywa, są skuteczne, zresztą tu 4 lata wytrzymała. Nie wiem jak w VB, ale VC spotkałem się z pękniętym wałem i to nie raz.

ineedl

Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 10 lis 2021, 20:31
Auto: Astra G Kombi
Rocznik: 2002
Województwo: małopolskie

#42

Nieprzeczytany post autor: ineedl »

Witam ponownie. Mimo że już mam inne auto dświeżam temat bo raz mi bardzo pomogliscie.

Kupiłem Vectrę B 2.2 DTI 2001r. Jest na łańcuchu rozrządu a pompa wody jest napędzana paskiem osprzętu a nie rozrządem.

Nie chciałem oszczędzać na tym aucie żeby nic się nie popsulo. Chciałem wymienić pompę wody ale mechanik mówił że jeśli nie daje oznak zużycia żeby nie wymieniać.

A co jest pompa by się zepsuła? Co grozi silnikowi?

Chodzi mi najbardziej o to , że skoro jest na pasku osprzętu to gdyby się zepsuła.nie będzie żadnych uszkodzeń silnika tylko będzie jechał dalej , jedynie może zacząć się przegrzewać, dobrze to rozumiem?

Silnikowi nie grożą uszkodzenia głowicy zaworów itp. tak jak w Astrze gdy zepsuł się rozrząd ?

Mam uraz z astry i dlatego pytam chociaż może pytanie może wydać się oczywiste

Awatar użytkownika
adamoo

Przyjaciel forum
Posty: 221
Rejestracja: 19 maja 2019, 0:05
Imię: Adam
Auto: Ceed
Silnik: 1.6 GDI
Województwo: mazowieckie
Wdzięczny: 13 razy
Pomocny: 28 razy

#43

Nieprzeczytany post autor: adamoo »

Silnikowi nie grożą żadne uszkodzenia mechaniczne w razie awarii pompy. Pompa wody raczej nie psuje się z dnia na dzień. Daje objawy wcześniej takie jak wycieki lub szumienie łożysk. W skrajnych przypadkach może rozsypać się wirnik i zobaczysz komunikat o przegrzaniu, ale nie znam tej pompy czy tam jest wirnik plastikowy czy metalowy.
Gdy pęknie pasek, zanim zobaczysz komunikat o przegrzaniu silnika zobaczysz kontrolkę lub komunikat o braku ładowania akumulatora.
Jeśli nie daje oznak zużycia to i ja bym nie wymieniał ale to twoje auto
Nie moc silnika, a technika zrobi z ciebie zawodnika.

ineedl

Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 10 lis 2021, 20:31
Auto: Astra G Kombi
Rocznik: 2002
Województwo: małopolskie

#44

Nieprzeczytany post autor: ineedl »

Dziękuję bardzo. Skoro silnikowi nie grożą uszkodzenia to jestem już spokojny, wymienię kiedy będzie taka potrzeba a nie na zapas.

A jeszcze chciałem zapytać jaki olej do tego silnika.kupić? Jest teraz 10w40 , przynajmniej tak wynika z kartki . Żeby brak olej jak dotąd nie zauważyłem

Awatar użytkownika
mk5

Moderator Forum
Posty: 6264
Rejestracja: 10 sty 2013, 21:21
Imię: Marek
Auto: Seat Leon
Silnik: 1.9TDI
Województwo: lubelskie
Wdzięczny: 97 razy
Pomocny: 114 razy

#45

Nieprzeczytany post autor: mk5 »

Nie tak do końca z tą pompą, mi rozsypała się podczas jazdy bez żadnych wcześniejszych oznak.

Awatar użytkownika
nismo

Astro-maniak
Posty: 3685
Rejestracja: 14 sty 2011, 14:53
Imię: Michał
Auto: Astra J HB & Astra H Kombi
Silnik: b14net & z18xe
Województwo: zachodniopomorskie
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 143 razy

#46

Nieprzeczytany post autor: nismo »

To samo tyczy się rozrządu, już nie jeden padł ofiara mitu bezobsługowego łańcucha. Przede wszystkim sprawdził bym stan łańcucha i ślizgów

ineedl

Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 10 lis 2021, 20:31
Auto: Astra G Kombi
Rocznik: 2002
Województwo: małopolskie

#47

Nieprzeczytany post autor: ineedl »

Stan łańcucha miałem zamiar sprawdzić przy wymianie oleju i filtrów.

Co do pompy wody też ją myślę że wymienię ale nie natychmiast skoro jej awaria nie zepsuła by silnika. Chciałem tylko się właśnie dowiedzieć czy coś by się stało. Nie zamierzam oszczędzać na żadnym elemencie samochodu.

A czy cena 800-900 zł za wymianę oleju filtrów i pompy wody to dobra cena czy zbyt wysoka waszym zdaniem ?

Awatar użytkownika
deodekabokat

Astro-maniak
Posty: 3653
Rejestracja: 25 lut 2014, 9:42
Imię: Grzegorz
Auto: Astra H
Silnik: Z18XE ?KM 400kkm
Rocznik: 2005
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: BI
Wdzięczny: 26 razy
Pomocny: 184 razy

#48

Nieprzeczytany post autor: deodekabokat »

No a skąd wiadomo jaka pompa poszła?
Podlasie, gdzie ukradłem dla ciebie rower, ma wiele znaczeń.

Awatar użytkownika
heinrich12

Astro-maniak
Posty: 5089
Rejestracja: 08 maja 2020, 22:59
Imię: Henryk
Auto: Astra H
Silnik: Z 14XeP
Rocznik: 2009
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Wdzięczny: 191 razy
Pomocny: 306 razy

#49

Nieprzeczytany post autor: heinrich12 »

ineedl pisze:
03 maja 2022, 8:51


A czy cena 800-900 zł za wymianę oleju filtrów i pompy wody to dobra cena czy zbyt wysoka waszym zdaniem ?
Policzmy: (ceny plus, minus) , olej 5l=150,- ,,,, filtr oleju 30,- ,,,,, pompa wody 170,- ,,,,, jeszcze jakieś tam filtry 50,- ,,,,, suma = 400,- materiały. Jeżeli ta cena ,,800-900" jest ceną razem z materiałami to jest do zaakceptowania. Przy tego typu wymianie wymieniłbym również pasek wieloklinowy i rolkę napinającą w kwocie ok. 200,-. Koszt robocizny powinien się nie zmienić. Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ