Nierówna praca ciepłego silnika na biegu jałowym (2.0 DTI; Y20DTH)

Awatar użytkownika
mayer

Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 20 lip 2018, 14:56
Imię: Łukasz
Auto: Astra G
Silnik: Y20DTH
Województwo: małopolskie

Nierówna praca ciepłego silnika na biegu jałowym (2.0 DTI; Y20DTH)

#1

Nieprzeczytany post autor: mayer »

Witam! Od kilku tygodni mam problem z nierówną pracą silnika na biegu jałowym w mojej Astrze - 2002r, 2.0 DTI, Y20DTH. Występuje on jedynie na rozgrzanym silniku (ok. 85-90 stopni) i przy wyłączonych dodatkowych odbiornikach prądu. Włączenie świateł lub klimatyzacji powoduje że problem znika a silnik znów zaczyna pracować normalnie. Autko odpala bez najmniejszego problemu na tzw. "dyg" zarówno przy zimnym jak i nagrzanym silniku i do czasu osiągnięcia wspomnianej temperatury pracuje bez zarzutu. A nawet wtedy wciąż zbiera się jak należy i nie ma żadnych problemów z pracą na wyższych obrotach (żadnego rwania ani dławienia). Nie ma również dymienia czy widocznych wahań obrotów a po podpięciu pod komputer nie pokazuje żadnych błędów. Niedawno regenerowałem pompę wtryskową (mechanikę oraz sterownik) więc nie sądzę że to ona jest przyczyną takiego zachowania. Wymieniłem filtr paliwa a po sugestii mechanika także czujnik położenia wału korbowego jednak nie przyniosło to żadnej poprawy. Przeszukałem "pół internetu" w poszukiwaniu podobnych objawów i możliwego rozwiązania jednak bez powodzenia. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie lub porady w tej kwestii, które pomogłyby zawęzić krąg poszukiwań i ograniczyć ryzyko naciągnięcia przez mistrzów od wymieniania połowy samochodu ;) Z góry dziękuję i pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 20 lip 2018, 15:58 przez mayer, łącznie zmieniany 1 raz.

Bodek

Astro-maniak
Posty: 66
Rejestracja: 11 sty 2009, 22:35
Imię: Bodek
Auto: Astra J
Silnik: B14NET
Rocznik: 2015
Województwo: lubuskie
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 2 razy
Kontakt:

#2

Nieprzeczytany post autor: Bodek »

Co prawda mam inny silnik, ale niedawno miałem podobne objawy, z tym że u mnie było lekkie falowanie wolnych obrotów na ciepłym silniku. Wyczyściłem przepływkę i ustało.

Awatar użytkownika
mayer

Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 20 lip 2018, 14:56
Imię: Łukasz
Auto: Astra G
Silnik: Y20DTH
Województwo: małopolskie

#3

Nieprzeczytany post autor: mayer »

Bodek, dziękuję za szybką odpowiedź. Mimo że u mnie wahania obrotów nie występują to poszedłem za Twoją radą i w weekend wyczyściłem przepływkę. Niestety nie przyniosło to żadnej zmiany. Byłem dzisiaj u elektryka - początkowo wahał się pomiędzy usterką alternatora a problemem z cewką EGR. Jednak po podpięciu interfejsu, sprawdzeniu parametrów pracy i przerobieniu kilku testów wykluczył jednak EGR. Jego zdaniem jest to najprawdopodobniej kwestia wadliwego regulatora napięcia alternatora bo wskazania miał ciut za wysokie. Szczęśliwie nie skasował mnie za przeprowadzone badania i umówiłem się z nim na przyszły tydzień na wymianę regulatora. Dam znać po zabiegu czy pomogło. W międzyczasie wciąż chętnie wchłonę jakiekolwiek porady :D Pozdrawiam!

ODPOWIEDZ