Gdzie postawić kobyłki?

darek983

Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 05 sty 2022, 12:42
Auto: Astra G
Silnik: Z14XEP
Województwo: mazowieckie

Gdzie postawić kobyłki?

#1

Nieprzeczytany post autor: darek983 »

Dzień dobry,

Poszukuję odpowiedzi gdzie bezpiecznie podeprzeć samochód.
Jeśli zmieniam koło to pozwalam sobie na wymianę go używając jedynie żaby. Okres zagrożenia gdyby żaba nagle puściła jest dość krótki. Liczę go od odkręcenia trzeciej śruby koła "starego" do dokręcenia drugiej śruby koła "nowego". W sumie może 3min na koło. Ale teraz muszę zrobić hamulce więc auto powisi nieco dłużej. Dziś wstępnie spróbowałem podejść do tematu.
Okazuje się że kobyłki są na tyle wysokie że muszę wykorzystać niemal pełen zasięg podnośnika 380mm. Wiadomo że im wyżej podnosi se samochód tym głębiej żaba wjedzie pod samochód. I tu właśnie rodzi się problem. Żabę ustawiam prostopadle do osi podłużnej samochodu podnoszę w punkcie przeznaczonym dla fabrycznego lewarka wiec żaba wjeżdża pod samochód. I to jest problemem bowiem blokuje wskazany w instrukcjach punkt.
tis_astra_przod.PNG
Kobyłki mają dość szeroko rozstawione nogi, do tego górna cześć kobyłki ma kształt siodła Y i prostokątny przekrój więc wiadomo że mogą stać tylko w jednej pozycji jeśli mają obejmować jakiś element. Gdyby jakimś cudem udało mi się umieścić kobyłki tak aby podpierały w zaznaczonym miejscu to w tych otworach widocznych na zdjęciu mam plastikowe zaślepki (na zdjęciu zaślepka jest w jednym otworze) które pewnie uległy by uszkodzeniu.
Czy w tej sytuacji można postawić kobyłki pod podłużnicą mniej więcej tam gdzie widać w niej otwór, lub tez nieco bliżej przodu? A może jeszcze inne miejsca. Podłużnica jest niżej niż reszta płyty podłogowej dlatego właśnie dochodzę do granicy zasięgu podnośnika.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

JEREMIASZ

Astro-maniak
Posty: 504
Rejestracja: 01 paź 2017, 10:09
Auto: astra g chevrolet epica
Silnik: z18xe x25d1
Województwo: kujawsko-pomorskie
Pomocny: 21 razy

#2

Nieprzeczytany post autor: JEREMIASZ »

nie zdawałem sobie sprawy ze ktoś może mieć taki problem

z przodem nie ma większego problemu bo są podłużnice

trochę większy problem jest z tyłem
ja podnoszę auto za belkę i koziołek podkładam w fabryczne miejsce na lewarek

pamiętaj zawsze podłożyć kawałek grubszej gumy żeby nie podrapać konserwacji

darek983

Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 05 sty 2022, 12:42
Auto: Astra G
Silnik: Z14XEP
Województwo: mazowieckie

#3

Nieprzeczytany post autor: darek983 »

No właśnie "ktoś" może mieć :)

Jak pisałem przez żabę wjeżdżająca pod samochód nawet podłużnica jest problematyczna, znaczy jestem w stanie wcisnąć kobyłkę na sam początek, nieco tylko dalej niż kończy się jej ukośny kawałek. A tak muszę ustawiać żabę nieco pod innym kątem niż prosty w stosunku do osi podłużnej samochodu żeby mi właśnie nie zablokowała miejsca pod podłużnicą wjeżdżając w głąb.

Najcenniejsze były by zdjęcia z zaznaczonym miejscem gdzie można podpierać auto.

waldek2017

Astro-maniak
Posty: 282
Rejestracja: 12 sie 2017, 8:51
Auto: Meriva A 1,4 z14xep, Astra F x16szr
Silnik: z14xep
Województwo: małopolskie
Wdzięczny: 16 razy
Pomocny: 13 razy

#4

Nieprzeczytany post autor: waldek2017 »

Nie mam kobyłek ale używam cegiełek to zawsze wstawiam pod sanki silnika a na górę deseczki.
Tył podobnie pod belkę.

NIgdy nie używam "progów" przy możliwości czegoś innego. Meriva A ma miejsce z przodu zaraz za progiem, a z tyłu pod belkę ale tył lekki to ma problemu że jest po kątem.

W zasadzie w miejsce zawieszenia bezpiecznie ale mowa o płaskich podkładkach a nie podpórkach/stojakach jak tym masz, w takim przypadku bezpieczenie byłoby wstawić tak żeby się jakoś trzymały (znaczy coś trzymały) a nie były podparte na płaskiej powierzchni jak ja to robię.

Awatar użytkownika
xxvvcc

Astro-maniak
Posty: 839
Rejestracja: 02 lut 2014, 19:38
Auto: Astra J, Corsa D
Silnik: A16LET, Z12XEP
Województwo: zachodniopomorskie
Wdzięczny: 4 razy
Pomocny: 22 razy
Kontakt:

#5

Nieprzeczytany post autor: xxvvcc »

Wydaje mi się że można wstawić kobyłkę pod próg nie koniecznie w miejscu fabrycznym.
Na warsztatach mają podnośniki które nie koniecznie mają ramiona przystosowane idealnie do każdego auta.
Po prostu dają pod próg i tyle.
[External Link Removed for Guests]
Można do kobyłki dokupić gumę: [External Link Removed for Guests]

darek983

Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 05 sty 2022, 12:42
Auto: Astra G
Silnik: Z14XEP
Województwo: mazowieckie

#6

Nieprzeczytany post autor: darek983 »

Nie chcę jak w warsztatach bo robię swój samochód ;)

A poważnie - oni mają zwykle gumy z nacięciem i mogą w ten sposób podłożyć łapy. Co więcej ich łapy mają dużo większa i prostą powierzchnię niż sztyca kobyłki. Do tego o ile pamiętam często podkładają jaką deskę czy coś takiego więc ciężar rozkłada się na większą powierzchnię i jest mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia.
A ramiona kobyłki mają może 3-4 cm szerokości więc nacisk będzie dużo większy. Dlatego szukam miejsca gdzie można je bezpiecznie podłożyć uwzględniając ich kształt.
Co go ochrony przed niszczycielskim działaniem kobyłek zastosowałem kawałki starej opony więc nie powinny mi uszkodzić zabezpieczenia, niemniej jednak ciągle pozostaje zagadką gdzie je podstawić uwzględniając ich kształt.

Awatar użytkownika
deodekabokat

Astro-maniak
Posty: 3653
Rejestracja: 25 lut 2014, 9:42
Imię: Grzegorz
Auto: Astra H
Silnik: Z18XE ?KM 400kkm
Rocznik: 2005
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: BI
Wdzięczny: 26 razy
Pomocny: 184 razy

#7

Nieprzeczytany post autor: deodekabokat »

Podstawiaj pod mocowanie sanek tuż za mocowaniem wahacza lub pod przetłoczenie za progiem.
Podlasie, gdzie ukradłem dla ciebie rower, ma wiele znaczeń.

darek983

Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 05 sty 2022, 12:42
Auto: Astra G
Silnik: Z14XEP
Województwo: mazowieckie

#8

Nieprzeczytany post autor: darek983 »

Zdjęcie zapożyczone z innego forum.
Może ktoś zaznaczyć na nim możliwe punkty podparcia?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
deodekabokat

Astro-maniak
Posty: 3653
Rejestracja: 25 lut 2014, 9:42
Imię: Grzegorz
Auto: Astra H
Silnik: Z18XE ?KM 400kkm
Rocznik: 2005
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: BI
Wdzięczny: 26 razy
Pomocny: 184 razy

#9

Nieprzeczytany post autor: deodekabokat »

Proszę
Obrazek
Podlasie, gdzie ukradłem dla ciebie rower, ma wiele znaczeń.

darek983

Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 05 sty 2022, 12:42
Auto: Astra G
Silnik: Z14XEP
Województwo: mazowieckie

#10

Nieprzeczytany post autor: darek983 »

A tu? Ewentualnie nieco do przodu. Tam właśnie jestem w stanie wstawić kobyłkę jak mi żaba wjedzie pod samochód.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ