Jaki olej i filtr oleju

kaczorus

Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 10 mar 2011, 19:20
Imię: Piotr
Auto: ASTRA H
Silnik: 1.4 Z14XEP
Lokalizacja: Nowa Ruda/Wrocław

Jaki olej i filtr oleju

#1

Nieprzeczytany post autor: kaczorus »

Witam,
chce wymienić olej w sobotę razem z filtrem. Bardzo proszę o informację jaki olej kupić i ile oraz jaki filtr jakie ma oznaczenia? Mój silnik to benzyna 1.4 Z14XEP. Auto z 2009 roku przejechane ok 12 tys. km

wlyszkow

Astro-maniak
Posty: 79
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:14
Imię: Wojtek
Auto: Astra H
Silnik: Z14XEP 90KM
Lokalizacja: Warszawa

#2

Nieprzeczytany post autor: wlyszkow »

W ASO filterek oleju (wymienny wkład z uszczelką) kosztuje ~35zł ori GM (ostatnio kupowałem prod. USA). Masz też do wyboru Filtrona OE 648/6 , MANN HU 612/2 (tych ostatnio zapas nabyłem i nawet z DE a nie z ChRL :D ) albo Knecht OX 401D.
Knecht i Mann to pewnie najlepsze z nich chociaż stosowałem dotąd tylko OEM GMa i na analizach oleju wypadały OK.

Co do oleju to formalnie od 2010 GM zaleca 5W-30 Dexos2 ale tu ciekawostka, że olej fabryczny w z14xep z 2010 roku, które niedawno kupiłem to NIE był dexos2 taki jak potem kupiłem GMa 5W-30 a nawet nie spełniał normy C3 (z jego analizy wynika, że miał spory TBN i poziom fosforu wyżej niż dopuszczalne dla C3) - raczej był to olej 0W-30 lub 5W-30 z poprzednimi normami GM-LL-A-025, GM-LL-B-025.

Nie wiem jaki masz styl jazdy ale pewnie olej 5W-30 spełniający C3 lub Dexos2 wystarczą. Osobiście odradzam GMa Dexos2 - u mnie padł po 2kkm i zasyfił silnik. 5W-40 wg mnie tylko jeśli planujesz dynamiczną jazdę autostradami lub wypady wakacyjne np. na cieplejsze południe EU.

Jeśli cenisz prawdziwe syntetyki to 5W-30 spełniający dexos2 to np. ten Millers:
[External Link Removed for Guests]
Pozdrawiam serdecznie..

RobertM

Astro-maniak
Posty: 55
Rejestracja: 25 mar 2011, 19:44
Imię: Robert
Auto: Astra IV Sport
Silnik: 1.4T A14NEL
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

#3

Nieprzeczytany post autor: RobertM »

Witam
Kaczorus jeśli jesteś zainteresowany Knechtem to OX 401D - 22 zł. Manna również mam dostępnego jak i Boscha. Zestaw Knecht OX 401D plus Millers XF C3 5L to 190 zł.

RobertM

kaczorus

Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 10 mar 2011, 19:20
Imię: Piotr
Auto: ASTRA H
Silnik: 1.4 Z14XEP
Lokalizacja: Nowa Ruda/Wrocław

#4

Nieprzeczytany post autor: kaczorus »

Jazda autem spokojna bo to moich rodziców auto. Tacy bardziej niedzielni kierowcy. Więc mam nadzieje, że to co kupiłem dzisiaj tj. GM 5W-30 Dexos 2 do tego oczywiście filtr Filtrona OE 648/6. Trudno jeśli jest tak jak piszesz z tym olejem to mój błąd ale musiałem coś kupić najwyżej zobaczę jak się będzie sprawował i wymienię na zimę. Teraz wymieniam tylko dlatego, że trzeba dolać a nie wiem co było wlane wcześniej :?

Awatar użytkownika
kILLZone

Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 12 lip 2011, 11:02
Imię: Robert
Auto: Astra 1.8 Auto SRi
Silnik: Astra H-Z18XE-92kw
Lokalizacja: NOTTINGHAM UK

#5

Nieprzeczytany post autor: kILLZone »

Witam serdecznie mam astre z 2005 roku z silnikiem 1.8 automat , jade za 2 dni na mój pierwszy servis tym autem , a że jestem totalnym lajkiem w sprawie samochodów mam pytanie czy ten olej byłby dobry dla mojej astry
[External Link Removed for Guests]
dodam że rok temu był zalany 5w30 full /s . Z góry dziekuje za pomoc

RobertM

Astro-maniak
Posty: 55
Rejestracja: 25 mar 2011, 19:44
Imię: Robert
Auto: Astra IV Sport
Silnik: 1.4T A14NEL
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

#6

Nieprzeczytany post autor: RobertM »

Killzone osobiście bym go nie wlał. Jak chcesz koniecznie pozostać przy 5W-30 to poszukaj czegoś co spełnia normę GM-LL-A025 lub Dexos2.

19ralf78

Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 12 kwie 2011, 22:38
Imię: Rafał
Auto: Astra H kombi
Silnik: A16XER

#7

Nieprzeczytany post autor: 19ralf78 »

cześć,
ja wlałem ostatnio ten:

[External Link Removed for Guests]

Normę Dexos2 spełnia, także powinno być OK. I cena nie za wysoka..
Może to nie najwyższa półka, ale bez przesady, na nasze warunki i w miarę spokojny styl jazdy wystarczy.
Pozdrawiam
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
kILLZone

Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 12 lip 2011, 11:02
Imię: Robert
Auto: Astra 1.8 Auto SRi
Silnik: Astra H-Z18XE-92kw
Lokalizacja: NOTTINGHAM UK

#8

Nieprzeczytany post autor: kILLZone »

Pojechałem wczoraj do sklepu za nim kto kolwiek mi odpowiedział i po rozmowie ze sprzedawcą kupiłem Castrol Edge 5w30 [External Link Removed for Guests]
, ale mam paragon wieć mógłbym oddac , przede wszystkim zapomiałem dodoacw poscie ze mieszkam w UK i oleje tutaj ze specifikacją dexos2 i GM-LL-A-025 są tylko na ebayu . Wieć teraz juz nie wiem co robić ?
Znalazłem jeszce taki [External Link Removed for Guests]

wlyszkow

Astro-maniak
Posty: 79
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:14
Imię: Wojtek
Auto: Astra H
Silnik: Z14XEP 90KM
Lokalizacja: Warszawa

#9

Nieprzeczytany post autor: wlyszkow »

Tu zajrzyj: [External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
Pozdrawiam serdecznie..

19ralf78

Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 12 kwie 2011, 22:38
Imię: Rafał
Auto: Astra H kombi
Silnik: A16XER

#10

Nieprzeczytany post autor: 19ralf78 »

cześć,
pytanie do wlyszkow: jakie jest Twoje zdanie na temat tego oleju?
[External Link Removed for Guests]
Pytam z ciekawości co napiszesz.. wiem, że Ty polecasz Motule i inne z najwyższej półki, co ja uważam za trochę na wyrost, no ale każdy może mieć swoje zdanie.
Znam mnóstwo ludzi którzy zalewają silniki olejem GM i nie narzekają.
Sam zalewałem Corsę kilka lat tym olejem i nic kompletnie się nie działo, silnik palił na dotyk nawet w zimie przy -25 stopni.
Ciekaw więc jestem co robiłeś ze swoim autem że "padł Ci po 2kkm".

Pozdrawiam
[External Link Removed for Guests]

ODPOWIEDZ