Strona 1 z 1

Temperatura cieczy chłodzącej

: 11 kwie 2015, 9:28
autor: gemaro
Cześć. Ostatnimi dniami zrobiło się nieco cieplej i z ciekawości włączyłem sobie tryb serwisowy w mojej astrze, by sprawdzić, jak zachowuje się przy takich temperaturach. I chyba jest pewien problem. Zauważyłem, że przy staniu w korkach, jeździe na 1, 2 biegu, czyli czołganiu się przez skrzyżowania Wrocławia o godzinie 17:00, komputer pokazywał czasami 110 stopni płynu chłodzącego. Gdy udało mi się przejechać normalną prędkością ok. 40-50 km/h dłuższy odcinek, temperatura schodziła. W zimie, czy w chłodniejsze dni, komputer zawsze pokazuje zakres temperatur między 89 a 94 stopnie. Powiedzcie mi, czy tak wysoka temperatura w takich warunkach miejskich to norma?

Re: Temperatura cieczy chłodzącej

: 11 kwie 2015, 9:31
autor: marwisn
Ja ma podobnie. Przy 108 stopniach załącza wentylator.

Re: Temperatura cieczy chłodzącej

: 11 kwie 2015, 15:16
autor: przemty
gemaro pisze:Powiedzcie mi, czy tak wysoka temperatura w takich warunkach miejskich to norma?


Jest to norma, silnik czy jedzie czy stoi w korku cały czas produkuje ciepło, które ma odprowadzić chlodnica. Jak auto jedzie to opływ powietrza studzi chłodnicę a wiec płyn a jak auto stoi w korku to temperatura rośnie. Ale ktoś kiedyś pomyślał, ze takie cos będzie miało miejsce i po to montowane są wentylatory aby zamiast samoczynnego opływu powietrza wymuszały ten opływ... Tak wiec jak sam widzisz, producent niejako sam mówi nam pośrednio, ze takie temperatury są norma.
A w zimie miales "zimniejszy" płyn bo było zimniej i temperatura otoczenia chodziła płyn, nawet w korku...

Re: Temperatura cieczy chłodzącej

: 12 kwie 2015, 18:22
autor: gryngol
Sprawdźcie czy załącza się Wam pierwszy bieg wentylatora chłodnicy. Ja tak miałem jak był uszkodzony rezystor i włączał się jedynie drugi bieg przy 109-110 st. Po wymianie załącza się teraz pierwszy przy ok 100st.
No ale w 1.6 może być inaczej.

Re: Temperatura cieczy chłodzącej

: 12 kwie 2015, 19:35
autor: marwisn
U mnie tak działa od nowego.

Re: Temperatura cieczy chłodzącej

: 17 kwie 2015, 15:53
autor: Herdalis
Również przerabiałem ten temat niedawno :) Generalnie temperatura dochodziła do 108, załączał się wentylator i temperatura spadała do 103 i tak w kółko (na postoju). Przeglądnąłem dosyć dokładnie zasoby internetowe i w końcu na forum vectry c z silnikiem z18xer napisali, że jest to w tych silnikach norma - odpowiada za to grzałka, która znajduje się w termostacie, cytuje (pisownia oryginalna): "Kolego w tym silniku jest grzałka która podgrzewa płyn w termostacie gdy silnik pracuje pod obciążeniem żeby się wcześniej otwierał, a z małym obciążeniem nie podgrzewa i wtedy otwiera się przy 105 stopniach, jest wtedy ekonomiczniejszy, jeśli grzałka nie działa to sterownik widzi wyższą tęperaturę i może go ograniczać, w tych silnikach chyba wymienia się cały termostat a nie wkład".

Temperatura silnika, jaka jest prawidłowa?

: 09 lip 2015, 20:36
autor: NowyPosiadaczAstry
Witam,

Dzisiaj pierwszy raz odkopałem w BID kontrolkę temperatury pracy, no właśnie to jest temp silnika, oleju czy czego? :)

Na starcie było 73 stopnie, potem podczas jazdy wskazy bujały się głównie w przedziale 88-95, raz mi podskoczyło gdy stałem na światłach do 98 i potem spadło do 90 znowu tak sobie skakało raz 89, raz 90 itd, ogólnie 89-95 najczęściej. Rozumiem, że nie mam się czym martwić i to normalne wskazy?

Zastanawia mnie tylko ten skok do 98, to już prawie temperatura wrzenia! Jak jest u Was, mam panikować?

Dzięki za pomoc.

Astra H GTC 1,4 90KM Z14XEP

Re: Temperatura silnika, jaka jest prawidłowa?

: 09 lip 2015, 20:42
autor: przemty
Tu masz opis co oznaczają poszczególne pozycje Test Mode http://astra-3.pl/tips.php?id=16#up
A co do temperatury 1,4 to jest mnóstwo informacji na forum, wystarczy poszukać

Re: Temperatura silnika, jaka jest prawidłowa?

: 09 lip 2015, 20:48
autor: melon
NowyPosiadaczAstry pisze:Zastanawia mnie tylko ten skok do 98, to już prawie temperatura wrzenia! Jak jest u Was, mam panikować?


Wodę masz zalaną, czy płyn? Po to się stosuje płyn, aby w zimie nie zamarzał i w lecie miał wyższą temperaturę wrzenia niż woda. W mojej ocenie wszystko u ciebie jest ok.

Re: Temperatura silnika, jaka jest prawidłowa?

: 09 lip 2015, 20:54
autor: NowyPosiadaczAstry
No płyn, płyn, różowy sikacz ;) Dzięki za odpowiedź, uspokoiłeś mnie. Dopiero się uczę tego auta...