Montowac gaz ?

Awatar użytkownika
mrcgeophysic

Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 08 kwie 2018, 20:42
Imię: Marcin
Auto: Opel Astra H
Silnik: Z16XER
Województwo: śląskie

Montowac gaz ?

#1

Nieprzeczytany post autor: mrcgeophysic »

Witam
Posiadam Astre H, silnik 1,6, przejechane 130 tys.
Mieszkam w miescie. Do pracy mam ok. 9 km. Jedynie w weekend jade w gory, ktore sa blisko. Kalkuluje sie montowac gaz ? Ile jest oszczednosci na paliwie ? Po ilu km auto przełacza sie na gaz ? Auto pali ok 8 l/ 100.

czarnypiotrek

Astro-maniak
Posty: 4866
Rejestracja: 05 mar 2016, 23:31
Imię: Piotr
Auto: Octavia III/Ibiza V
Silnik: 20 CRMB/1.0CHBL
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdynia
Wdzięczny: 16 razy
Pomocny: 100 razy

#2

Nieprzeczytany post autor: czarnypiotrek »

tak.
samochod bedzie plail ok. 20-25% wiecej gazu niz benzyny.
Przelaczy sie po 1.5-2km w lecie. W zimie zalezy gdzie trzymasz.
Ten silnik wymaga dobrej I dobrze zalozonej instalacji bo inaczej szybko poleci glowica.
Przed instalcja LPG wymagana regulacja/sprawdzenie luzow zaworowych.

malcin822

Astro-maniak
Posty: 863
Rejestracja: 07 maja 2016, 12:38
Imię: marcin
Auto: astra G
Silnik: Z18XE+lpg
Województwo: zachodniopomorskie
Wdzięczny: 159 razy
Pomocny: 2 razy

#3

Nieprzeczytany post autor: malcin822 »

Jak ,dla mnie to nie oplaca sie rzucac lpg.Sam koszt instalacji 2400-2600zl.Latem z benzyny przelaczy sie jak kolega pisze wyzej.Zima natomiast spokojnie 3-5km na benzynie.Dolicz drozsze przeglady,szybciej leci uklad spalinowy,w szczegolosci tlumik koncowy.Czesciej ,trzeba wymieniac ,swiece,kable,filtry,i ogolnie na lpg auto wymaga wiecej wkladu.Dodatkowe obciazenie,plus miejsce z racji butli lpg.Jedynie ,z czym sie nie zgodze ,to te standardowe 20-25% wiecej spalania.Mialem ,kilkanascie aut z lpg,i nigdy sie z tym nie spotkalem.Dodam ,ze na roznych instalacjach,od 1do 4.Spalanie ,przewaznie wieksze od pb.o 1do 2 lpg.Przy dobrych ,i dobrze zestrojonych instalacjach.No ,ale rocznie wypadaloby zrobic chociaz te 10-20.000 ,to jeszcze jest sens wrzucac lpg.

czarnypiotrek

Astro-maniak
Posty: 4866
Rejestracja: 05 mar 2016, 23:31
Imię: Piotr
Auto: Octavia III/Ibiza V
Silnik: 20 CRMB/1.0CHBL
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdynia
Wdzięczny: 16 razy
Pomocny: 100 razy

#4

Nieprzeczytany post autor: czarnypiotrek »

20-25% wiecej czyli
8l benzyny - 9.6/10 litrow LPG

PS. Post zamieszczony celem wyjasnienia zaleznosci pomiedzy litrami a procentami. :)

Awatar użytkownika
Dickies

Astro-maniak
Posty: 796
Rejestracja: 08 paź 2015, 20:53
Auto: Inne
Silnik: 2.0/2.2
Województwo: zachodniopomorskie
Pomocny: 1 raz

#5

Nieprzeczytany post autor: Dickies »

Jak długo planujesz jezdzić? Oplaci ci się to?
Kiedyś Astra H 1.6 16v XER 2009' technical grey

Awatar użytkownika
mrcgeophysic

Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 08 kwie 2018, 20:42
Imię: Marcin
Auto: Opel Astra H
Silnik: Z16XER
Województwo: śląskie

#6

Nieprzeczytany post autor: mrcgeophysic »

Pojezdze z 10 lat. Rocznie zrobie ok 8 tys km z wakacjami. Nie bede montowal gazu.
Poki co musze rozkminic dlaczego czesto odpala za drugim razem. Opisalem to w poscie niedawno. Poki co obserwuje.
Dzieki za porade.

kijas

Astro-maniak
Posty: 101
Rejestracja: 03 lut 2017, 22:29
Imię: Marcin
Auto: Astra H
Silnik: Z20LER
Województwo: wielkopolskie
Pomocny: 1 raz

#7

Nieprzeczytany post autor: kijas »

No wiec tak tego.... odpaliłem excela i na szybko policzyłem wg założeń - przebieg 80 tkm, koszt paliwa 46 zł /100 km, koszt gazu 26,4. Koszty dodatkowych czynności (3x zestaw cewka świece przy własnoręcznej wymianie, 4x filtry, 8 dodatkowych przeglądów) 2800, instalacja 2500. Oszczędność po odliczeniu kosztów waha się pomiędzy 2 540( 50% jazdy na lpg) a 7 244 przy 80% przebiegu na gazie. Aha. Zużycia paliwa założyłem 10/100, gazu 12. Moim zdaniem warto ale każdy jak tam uważa. Niektóry chcą mieć pusty bagażnik i uważają gazowanie za profanacje. Ja na lpg rocznie oszczędzam około 12 tysięcy kosztów paliwa i mimo ze mnie to auto nieco wkurwia czasem to wymieniam filterki, świece, cewkę nawet i jeżdżę bo w dwa lata oszczędzam wartość auta :) w razie pytań zapraszam, cos przez 60 tys km AH na Lpg udało mi się ustalić.

Kijas

Awatar użytkownika
nismo

Astro-maniak
Posty: 3688
Rejestracja: 14 sty 2011, 14:53
Imię: Michał
Auto: Astra J HB & Astra H Kombi
Silnik: b14net & z18xe
Województwo: zachodniopomorskie
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 143 razy

#8

Nieprzeczytany post autor: nismo »

Opłaca się, a czy montować? To tylko Twoja decyzja. Często bywa tak ze jak ktoś "zasmakuje LPG" to jego przebiegi roczne zwiększają się.
Najważniejsza rzeczą jest aby nie oszczędzać na montażu instalacji

Awatar użytkownika
Dickies

Astro-maniak
Posty: 796
Rejestracja: 08 paź 2015, 20:53
Auto: Inne
Silnik: 2.0/2.2
Województwo: zachodniopomorskie
Pomocny: 1 raz

#9

Nieprzeczytany post autor: Dickies »

Jak pojezdzisz 10 lat to montuj. Napewno się zwróci.

Ja nie jestem zwolennikiem LPG ani przeciwnikiem. Ja nigdy nie ''gazowałem'' auta bo trzymam samochody krótko i nie opłaca mi się to. To które mam na dlużej to diesel. Kiedyś zraziłem się bo moich dwóch sąsiadów miało lpg, jeden w Omedze 2.6 drugi w Audi 100 c4 2.3, obaj mieli problemy, w zimie coś zamarzało w lato problemy z przełączaniem,ciągle narzekali ale jezdzili bo tanio.Kiedyś kupilem BMW 330i z lpg i byłem w szoku, nie wiedziałem kiedy się przęłącza, nic nie szarpało, nie śmierdziało, kompletnie nic, ja jestem w temacie lpg kompletnym laikiem, szczerze nawet nie wiem z czego składa sie instalacja lpg, ale to BMW wyleczyło ze mnie strachu przed tym. Świetne. Serio, Mocny pieknie ''gadający'' motor, 7s do ''setki'' i koszta eksplatacji jak Passata TDI. Rewelacja.

Gdybym znalazł auto w benyznie które polubie, stwierdze,że pojeżdżę długo to wsadze LPG. Rozsądne oszczęsdzanie to nie wstyd. jeżeli planujesz jezdzić 10 lat, pakuj gaz.

Ostatnio na pewnym forum był wątek dot. LPG najbardziej rozśmieszył mnie wpis faceta który założył LPG w roku 2001 i do dziś zrobił autem 1200km (Tak od 2001roku przejechał 1200km tym autem) i upiera się,że opłacało mu się to. Posiada jakieś amerykańskie bydle z lat 70tych v8 ponad 7l pojemnosci, ale na takie przebiegi to chyba bezsensu nie? Nawet licząc się z tym,że auto pali 30l/100km....
Kiedyś Astra H 1.6 16v XER 2009' technical grey

kijas

Astro-maniak
Posty: 101
Rejestracja: 03 lut 2017, 22:29
Imię: Marcin
Auto: Astra H
Silnik: Z20LER
Województwo: wielkopolskie
Pomocny: 1 raz

#10

Nieprzeczytany post autor: kijas »

Potwierdzam ze przy lpg jeździ się jakos swobodniej - wypad 100 km w obie strony z luzem (26 zł paliwo :)). Tutaj tak naprawdę niewiadoma jest ten okres eksploatacji - nie wyobrażam sobie moja AH jeździć 10
Lat. Ona już teRaz ma 13, to za 10 ? Z drugiej strony nie ja montowałem LPG wiec spoko. Ogólnie temat do przemyślenia. Bać się nie ma co. Jak poprawnie dobrana założona i zestrojona instalacja to silnikowi zasadniczo obojętnie czy to noPb, lpg czy rzepak ;)

ODPOWIEDZ