Stukanie spod maski 16xep. Kolektor?

kedzior94

Użytkownik
Posty: 39
Rejestracja: 17 wrz 2015, 16:24
Imię: Adam
Auto: Astra H 1.6 105KM
Silnik: Z16XEP
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 1 raz

Stukanie spod maski 16xep. Kolektor?

#1

Nieprzeczytany post autor: kedzior94 »

Witam. Zauwałełem jakieś stuki podczas pracy silnika. Czasami stuka czasami nie. ale raczej stuka. Załączam filmik. W każdym razie wsłuchałem się i stuka jakby znad sinika a nie sam silnik, tak jakby z okolic kolektora ssącego jestem już niemal pewny że dźwięk dochodzi stamtąd. W wakacje mierzyłem luz zaworowy, i był w normie choć bliżej dolnej granicy więc tym bardziej stukać szklanki nie powinny. Dodam że od dłuższego czasu jeżdzę z błędem 17152 czyli klapy wirowe. Słyszałem że ta blacha od zawirowań powietrza w kolektorze lubi stukać. Chciałbym żeby ktoś potwierdził moje przypuszczenia i czy ktoś ma jakis manual jak zabrać się do zdemontowania kolektora czy jest to trudne do ogarnięcia ? Słyszałem też że skalda się z 2 Cześci.
Silnik z16xep, 168k przebieg

Dodano po 48 minutach 23 sekundach:
[External Link Removed for Guests]

Wigo48

Astro-maniak
Posty: 265
Rejestracja: 09 gru 2015, 16:57
Imię: Wiesław
Auto: Astra H Z 1,6 XEP Twinport 2005
Województwo: łódzkie
Pomocny: 7 razy

#2

Nieprzeczytany post autor: Wigo48 »

U mnie stukała blacha osłaniająca kolektor wydechowy z przodu silnika, bo przerdzewiała w miejscach mocowania. Usunąłem ją podkładając podkładki powiększone pod śruby i jest ok. Można to łatwo sprawdzić dotykając blachę ręką w czasie pracy silnika.

zetaprobe

Rekrut
Posty: 60
Rejestracja: 20 cze 2015, 19:48
Imię: Andrzej
Auto: Astra H
Silnik: Z16XEP
Rocznik: 2005
Województwo: podlaskie
Wdzięczny: 3 razy
Pomocny: 1 raz

#3

Nieprzeczytany post autor: zetaprobe »

Też zaczęło stukać w moim asteriksie. Przymierzam się do demontażu kolektora dolotowego na wiosnę. Kolektor jest dwuczęściowy, będę demontował jego górną część. Na youtube jest filmik jak to ogarnać: [External Link Removed for Guests]

kedzior94

Użytkownik
Posty: 39
Rejestracja: 17 wrz 2015, 16:24
Imię: Adam
Auto: Astra H 1.6 105KM
Silnik: Z16XEP
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 1 raz

#4

Nieprzeczytany post autor: kedzior94 »

U mnie też stuka blacha osłanijąca kolektor wydechowy z tym że nie trzyma mocowanie jak jest przykręcona świeca ale to nie to. Też przymierzam się do demontarzu kolektora wydechowego w przyszłym tygodniu. Z tym, że szukam instrukcji jak zdemontować tę 2 częśc gdzie są klapki wirowe i kanały egr żeby to sobie sprawdzić i przeczyścić od razu. Wiem że tamtą część jest zdjąć trudniej. Ma ktoś może jakiś manal do tego?

AdamKowalski

Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 01 lis 2016, 14:17
Imię: Adam
Auto: Astra H
Silnik: Z16XEP
Województwo: mazowieckie
Wdzięczny: 5 razy
Pomocny: 1 raz

#5

Nieprzeczytany post autor: AdamKowalski »

Tak, kolektor może stukać. Mogą to być klapy wirowe lub wewnętrzna część kolektora, która jest spasowana na silikon. Około rok temu opisywałem tutaj na forum swoje problemy i nawet znajdziesz mój film.

Naprawiłem sam i od tego czasu nie ma żadnych stuków. Jakby co, służę pomocą, również telefoniczną jeśli zajdzie potrzeba.

kedzior94

Użytkownik
Posty: 39
Rejestracja: 17 wrz 2015, 16:24
Imię: Adam
Auto: Astra H 1.6 105KM
Silnik: Z16XEP
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 1 raz

#6

Nieprzeczytany post autor: kedzior94 »

Posklejalem sam , trochę zabawy z dostaniem się do kolektora jest ale nie jest to trudne. Przestało pukać :)

Jaceks

Astro-maniak
Posty: 332
Rejestracja: 17 sie 2014, 12:50
Imię: Jacek
Auto: Astra H
Silnik: Z16XEP+LPG
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 1 raz

#7

Nieprzeczytany post autor: Jaceks »

u mnie stukanie jest podobne... trop zapewne dobry, trzeba to posklejać. ile ci to czasu zajęło? pod chmurką da radę zrobić? ;)

emilradom

Astro-maniak
Posty: 97
Rejestracja: 02 paź 2011, 15:32
Imię: Emil
Auto: Opel Astra G 1.6 16V TWINPORT
Silnik: Z16XEP
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Radom

#8

Nieprzeczytany post autor: emilradom »

Witam. Koledzy czy ktoś może zaślepiał klapki twinporta w z14xep bądź z16xep? Mam zamiar zaślepić klapki żeby mieć święty spokój na zawsze tylko czy nie ma później np czegoś, że jest słabszy czy coś. Wiem, że muszę zostawić podłączony w powietrze potencjometr i zawór sterowania. Pozdrawiam

zetaprobe

Rekrut
Posty: 60
Rejestracja: 20 cze 2015, 19:48
Imię: Andrzej
Auto: Astra H
Silnik: Z16XEP
Rocznik: 2005
Województwo: podlaskie
Wdzięczny: 3 razy
Pomocny: 1 raz

#9

Nieprzeczytany post autor: zetaprobe »

Jestem po zabiegu sklejania kolektora ssącego. Kupiłem porządny silikon i ogarnąłem temat w 4,5 godz. w garażu - nie jest potrzebny kanał wszystko można zdemontować od góry. A co do stukania - pomogło jak ręką odjął. Nie słychać w ogóle silnika, jestem zadowolony z efektu :D

Awatar użytkownika
tajson164

Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 04 wrz 2018, 20:13
Imię: Piotr
Auto: Astra J
Silnik: 1.6
Województwo: małopolskie

#10

Nieprzeczytany post autor: tajson164 »

Witam, będę wymieniał uszczelke pod kolektorem wydechowy, więc śruby będą napewno przegrane i zardzewiale. Czy może ktoś coś polecić żeby nie zerwać śrub?

ODPOWIEDZ