Prawidłowa temperatura cieczy

Awatar użytkownika
billy_bob

Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 04 lis 2011, 15:51
Imię: bill
Auto: Astra H
Silnik: 1.7CDTI
Województwo: pomorskie

Prawidłowa temperatura cieczy

#1

Nieprzeczytany post autor: billy_bob »

Witam, jak w temacie - jaka powinna być prawidłowa temperatura cieczy chłodzącej w asteroidzie z silnikiem 1.7 cdti ?

Pytam dlatego, że ostatnio podczas trasy pękł mi krótki wężyk (około 5cm długości) łączący dwa przewody nieopodal termostatu. Oczywiście ze zbiorniczka uciekł cały płyn ale dzięki szybkiemu zatrzymaniu udało się bez przegrzania silnika (wskaźnik na komputerze wskazywał 96 st.). Aktualnie (tymczasowo) układ zalany jest wodą z niewielką domieszką borygo i temperatura podczas jazdy waha się w przedziale 92-94 st. Pamiętam że przed awarią temperatura była w okolicach 86-87 st. Jaka powinna być prawidłowa temperatura? Co jeszcze powinno zrobić się oprócz uzupełnienia płynu i wymiany uszkodzonego przewodu?

zbigor

Astro-maniak
Posty: 1996
Rejestracja: 13 sty 2011, 22:14
Auto: Astra H
Silnik: Z19DT
Lokalizacja: Warszawa

#2

Nieprzeczytany post autor: zbigor »

Wartości normalne temp. pracy silnika Z17DTH to 80-110`C
pzdr
zbigor

arteq

Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 02 paź 2011, 20:52
Imię: Artur
Auto: Astra Kombi H
Silnik: 1.7 CDTi
Województwo: mazowieckie

#3

Nieprzeczytany post autor: arteq »

u mnie jest 89-92, przynajmniej tyle pomazuje BC.

zbigor

Astro-maniak
Posty: 1996
Rejestracja: 13 sty 2011, 22:14
Auto: Astra H
Silnik: Z19DT
Lokalizacja: Warszawa

#4

Nieprzeczytany post autor: zbigor »

A sprawdź ile będzie jak postoisz w dużym korku w słońcu przy upale ponad 30 `C i dasz ostro klimę. U mnie bywało ponad 100`C

btw
początek otwarcia termostatu w 1.7 to 92`C wiec wydaje sie że masz lekkie uszkodzenie
pzdr
zbigor

Awatar użytkownika
wojtek08339

Astro-maniak
Posty: 892
Rejestracja: 02 sty 2012, 20:42
Imię: Wojtek
Auto: Astra H
Silnik: Z17DTH
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: PIŁA

#5

Nieprzeczytany post autor: wojtek08339 »

billy_bob pisze:uciekł cały płyn ale dzięki szybkiemu zatrzymaniu udało się bez przegrzania silnika
Z tego co pamiętam to jak u mnie miałem pierwszy raz taką historię to silnik nie dał się przegrzać - sam przestał reagować na dodanie gazu, zapaliła się kontrolka temp i koniec jazdy. O przegrzaniu nie ma mowy.
A Ty kiedy ostatnio czytałeś KODEKS DROGOWY?

szczenka

Astro-maniak
Posty: 163
Rejestracja: 14 sty 2011, 10:47
Imię: Piotrek
Auto: Astra H Caravan
Silnik: z17DTH
Województwo: lubelskie

#6

Nieprzeczytany post autor: szczenka »

dziś przy ostrym pałowaniu na odcinku ok 100 km z predkoscia min 150 km/h i maks 200 temp dochodzila do 98stopni po czym zbijana została do 92 i tak w kolko. nie idzie go bardziej zagrzac

Usunięty użytkownik 806449

#7

Nieprzeczytany post autor: Usunięty użytkownik 806449 »

Nasze asterki jak na BC mają 98-100 C to norma dlatego zawsze ma być w chłodnicy płyn a nie woda. A zaczyna się przegrzewać przy 115C tak więc jak macie 92 to mało:)

zbigor

Astro-maniak
Posty: 1996
Rejestracja: 13 sty 2011, 22:14
Auto: Astra H
Silnik: Z19DT
Lokalizacja: Warszawa

#8

Nieprzeczytany post autor: zbigor »

szczenka pisze:dziś przy ostrym pałowaniu na odcinku ok 100 km z predkoscia min 150 km/h i maks 200 temp dochodzila do 98stopni po czym zbijana została do 92 i tak w kolko. nie idzie go bardziej zagrzac
Normalka. Szybka jazda nie rozgrzewa na maxa auta tylko stanie w korkach
pzdr
zbigor

Awatar użytkownika
billy_bob

Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 04 lis 2011, 15:51
Imię: bill
Auto: Astra H
Silnik: 1.7CDTI
Województwo: pomorskie

#9

Nieprzeczytany post autor: billy_bob »

No właśnie przed tą usterką jak jeździłem to przy prędkościach 140-160km/h nigdy nie osiągał więcej niż 90st. Teraz przy jeździe z prędkością ok 80-90km/h potrafi osiągnąć około 92oC. Stąd mój niepokój.
zbigor pisze:A sprawdź ile będzie jak postoisz w dużym korku w słońcu przy upale ponad 30 `C i dasz ostro klimę. U mnie bywało ponad 100`C
Wczoraj stałem ok 30min w korku temperatura utrzymywała się na poziomie 94-95st. Temp na zewnątrz wg. wskazań komputera 33st. C. Klima ustawiona na 22 st. na 3 "biegu". Potem przejazd z prędkością ok 80-90km/h na dystansie 35km i temperatura dalej ta sama.
początek otwarcia termostatu w 1.7 to 92`C wiec wydaje sie że masz lekkie uszkodzenie
Czego to może być uszkodzenie ? Termostatu?

zbigor

Astro-maniak
Posty: 1996
Rejestracja: 13 sty 2011, 22:14
Auto: Astra H
Silnik: Z19DT
Lokalizacja: Warszawa

#10

Nieprzeczytany post autor: zbigor »

billy_bob pisze:Wczoraj stałem ok 30min w korku temperatura utrzymywała się na poziomie 94-95st
Wartości w normie. Stabilna praca termostatu powyżej temperatury otwarcia.
billy_bob pisze:Czego to może być uszkodzenie ? Termostatu?
jeśłi pracuje jak powyżej to nie ma uszkodzenia.
pzdr
zbigor

ODPOWIEDZ