Dziwny problem z kopceniem mając dpf - Astra H 1.9 120 DPF

przemekb22

Astro-maniak
Posty: 191
Rejestracja: 17 kwie 2014, 8:15
Imię: Przemek
Auto: Astra H Kombi 1.9 120 DPF
Silnik: Z19DT
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: KR

Dziwny problem z kopceniem mając dpf - Astra H 1.9 120 DPF

#1

Nieprzeczytany post autor: przemekb22 »

Witam,

mam dziwny problem z Asterką. Autko w rodzinie mam od niespełna roku i nigdy nie zastanowiłem się nad jedną rzeczą. Auto ma mieć fabrycznie DPF. Mam nawet moduł, który monitoruje i pokazuje mi stopień zapełnienia filtra oraz proces wypalania. Wszystko niby przebiega ok, ale jedna rzecz mnie zastanawia... Jako, że autem jeździ dziewczyna to o problemach dowiaduję się od niej. Ostatnio auto traciło moc, co wygląda, jak zapchany EGR, który się przycina. Pojeździłem nim trochę i zauważyłem, że przy mocnym bucie auto puszcza czarnego dużego bąka po okresie spokojniejszej miejskiej jazdy. To mnie akurat nie dziwi, bo jak EGR jest zawalony, albo silnik zamulony, to tak się dzieje, ale dziwi mnie to, że skoro jest DPF to bąka nie powinno być widać. I teraz pytanko do Was, czy w Astrze z dpfem możliwe jest, aby z rury poszedł obłok czarnej sadzy? Końcówka wydechu jest okopcona i wygląda to tak, jakby auto dpfa jednak nie miało, albo był uszkodzony. Procedura wypalania przy jeździe w cyklu miejskim odbywa się średnio co około 200km. Auto niestety pokonuje codziennie rano 3km do pracy i tą samo trasę do domu. Warunki do jazdy ma ciężkie i zapchany EGR mnie nie dziwi. Zastanawiam się tylko, czy aby na pewno ma dpf skoro puszcza czarnego bączura, a wydech jest osmolony. Dziś wezmę go trochę przegonić po autostradzie, żeby go odmulić, a w najbliższym tygodniu mam zamiar umówić się do mechanika na diagnostykę i każde info będzie cenne. Dzięki.

tadekfo

Astro-maniak
Posty: 527
Rejestracja: 28 wrz 2008, 16:36
Imię: Tadeusz
Auto: Astra H Kombi Astra K kombi 1,6CDTI
Silnik: Z1,9DTL 1,6CDTI
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Kartuzy
Pomocny: 6 razy
Kontakt:

#2

Nieprzeczytany post autor: tadekfo »

Auto ze sprawnym DPF nie puści " bąka " Podczas wypalania oczywiście leci dym i to dosyć sporo. Wypalanie co 200km jest nienormalne. Nawet na krótkich trasach powinno być 450-500km min. ( mówimy o silniku 1,9 ) U mnie z tym silnikiem wypalanie co 550-700km , trasa 15 km. Częstsze wypalanie to : niesprawny termostat, niedomykający się EGR ( podczas wypalania powinien być całkowicie zamknięty ) W Twoim przypadku może masz DPF wycięty i włożony emulator?

przemekb22

Astro-maniak
Posty: 191
Rejestracja: 17 kwie 2014, 8:15
Imię: Przemek
Auto: Astra H Kombi 1.9 120 DPF
Silnik: Z19DT
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: KR

#3

Nieprzeczytany post autor: przemekb22 »

Też mi się tak właśnie wydaje. Końcówka wydechu oklejona sadzą, więc przypuszczam, że ktoś tam kiedyś coś majstrował i dpf wyciął i wstawił jakiś emulator. EGR od jazdy po mieście jest teraz nieźle przytkany i stąd biorą się czarne bąki. Gdyby był dpf, to bym ich nawet nie zobaczył. Co ciekawe, wczoraj spod maski, po jej otwarciu, było czuć zapach spalin i to też pewnie jakiś znak, ale ja się nie znam :P Auto idzie do mechanika, bo coś jest ewidentnie nie tak.

Awatar użytkownika
wazzki

Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 10 lis 2018, 9:45
Imię: Mateusz
Auto: astra h
Silnik: z19dt
Województwo: śląskie

#4

Nieprzeczytany post autor: wazzki »

Ja mam Ten sam silnik, i pewność że poprzedni właściciel wyciął DPF.Samochód mi nie kopci, jedynie krótką chwilę po uruchomieniu co skłania mnie do myślenia o lejącym wtrysku, ale mam inne pytanie czy masz DPF z dwoma rurkami?Zastanawiam się czy taki zamiennik z allegro za 400 zł podszedł by do mojej astry n.p tyle że musiałbym włączyć dpf w programie ponownie, a myślę o tym ponieważ zaczęło mi się odzywać takie delikatne szarpnięcie nie zawsze podczas jazdy na biegu i mimo że mam skrzynie automatyczną, to myślę że może to być zawalony egr być może jedną z przyczyn jest brak dpf-u.

przemekb22

Astro-maniak
Posty: 191
Rejestracja: 17 kwie 2014, 8:15
Imię: Przemek
Auto: Astra H Kombi 1.9 120 DPF
Silnik: Z19DT
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: KR

#5

Nieprzeczytany post autor: przemekb22 »

Okazało się, że dpf jest, ale brak jest katalizatora, który ktoś wyciął i zastąpił strumienicą.

ODPOWIEDZ