Problemy po wymianie kompletu dwumasy i sprzęgła

Awatar użytkownika
Marek1947

Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 28 cze 2023, 10:19
Imię: Marek
Auto: Astra H
Silnik: Z17DTJ
Rocznik: 2007
Województwo: dolnośląskie

Problemy po wymianie kompletu dwumasy i sprzęgła

#1

Nieprzeczytany post autor: Marek1947 »

Cześć,

Szukałem rozwiązania mojego problemu na forum, niestety nie znalazłem podobnego tematu. Prośba o wsparcie.
Opel Astra 1.7 CTDI, Z17DTI, 252 k przebiegu, 2007 rok.
Poniżej w telegraficznym skrócie sekwencja zdarzeń:

1. Bardzo dobry warsztat, stwierdził koniec sprzęgła i dwumasy. Sprzęgło mocno hałasowało przy wciskaniu. Wymieniamy pełny komplet ze sprzęgłem(LUK).

2. Po odebraniu auta nie dojechałem do domu (5 km), sprzegło wpadło w podłoge, zero oporu, wyciek płynu pod silnikiem. Laweta warsztatu, diagnoza wypadł przewód. Czytałem że mógł to być również siłownik sprzęgła w obudowie skrzyni biegów. W tym samym dniu odbieram auto. Nie wiem czy ten fakt mógł mieć wpływ na kolejną usterkę.

3. Na następny dzień przejechałem może z 10 km i na biegu jałowym słyszę wyraźny hałas (klekotanie). Hałas po wciśnięciu sprzęgła znika. Na zimnym nie słychać tych odgłosów. Powrót do warszatu, mechanik który robił auto po 15 sekundach słuchania stwierdził, że przykro mu ale to skrzynia, wymieniana dwumasa podobno była w fatalnym stanie, a nowe elementy obnażyły problem ze skrzynią. Osobiście przed wymianą dwumasy i sprzęgła nie słyszałem takich dzwięków. Zaproponował jeszcze wymiane oleju. Po wymianie bez zmian.

4. Wizyta u speca od skrzyni (20 lat zajmuje się tylko tym, dobre opinie). Gość wsiada do auta, poruszał biegami, pobawił się sprzęgłem i mówi, że nie ma opcji, żeby to była skrzynia. Przy bardzo powolnym puszczaniu sprzęgła hałas nie wraca, przy energicznym hałas pozostaje. Stwierdził, że to może być coś z tarczą sprzegła lub tulejki prowadzące na skrzynie.

Po tej opini szykuje się do kolejnej reklamacji. Robiłem testy szumów na 2,3,4,5 biegu(mocno gaz i puszczanie gazu) i sprawdzanie ruchów drążka - wszystko ok. Biegi wchodzą ok. Czasami tylko mam problem z przejsciem z 2 na 3 bieg - wpada luz, lub jakby szedł na 1, nie zdarza się to często - spec od skrzyni stwierdził, że to kwestia regulacji przy ponownym montażu skrzyni. Mechanik od dwumasy stwierdził że tam nie ma co regulować.

Poniżej filmik, najpierw delikatne puszczanie sprzęgła: hałas znika, później energiczne: pozostaje bez zmian.
[External Link Removed for Guests]

Czy ktoś może spotkał się z podobnym problemem, czy jest możłiwe że przy wymianie popełnili jakieś błędy lub po prostu nowe sprzęgło/dwumas nie hula - do reklamacji ? Do warsztatu miałem pełne zaufanie, robiłem wiele rzeczy - drogo ale zawsze solidnie, bardzo dobre opinie.
Świadomość regeneracji skrzyni (słynnej M32) po kosztownej zabawie z dwumasą trochę mnie przerażą.
Z góry dzięki za każdą podpowiedź.

Kuba2020

Astro-maniak
Posty: 605
Rejestracja: 05 gru 2021, 10:36
Auto: Astra H
Silnik: Z19DT
Rocznik: 2006
Województwo: Zagranica - UE
Wdzięczny: 113 razy
Pomocny: 26 razy

#2

Nieprzeczytany post autor: Kuba2020 »

Na pewno masz zamontowaną nową dwumasę???
kupowałeś ją osobiście i dostarczyłeś?
czy wysprzęglik z łożyskiem oporowym też masz nowy?

Awatar użytkownika
Marek1947

Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 28 cze 2023, 10:19
Imię: Marek
Auto: Astra H
Silnik: Z17DTJ
Rocznik: 2007
Województwo: dolnośląskie

#3

Nieprzeczytany post autor: Marek1947 »

Kuba2020 pisze:
28 cze 2023, 22:15
Na pewno masz zamontowaną nową dwumasę???
kupowałeś ją osobiście i dostarczyłeś?
czy wysprzęglik z łożyskiem oporowym też masz nowy?
Na własnych częściach gwarancja do płotu, dlatego zawsze naprawiam na zamawianych przez nich. Zestaw dwumasa plus pełne sprzegło luk kosztowało 2600 pln. Pytałem o wysprzęglik czy był w zestawie i potwierdzili że tak, pełen zestaw. Zakładam że łożysko też było w komplecie przy tej cenie, uwzględniając nawet ich marże. To już chyba jest nawet w każdym zestawie razem z wysprzęglikiem.

Kuba2020

Astro-maniak
Posty: 605
Rejestracja: 05 gru 2021, 10:36
Auto: Astra H
Silnik: Z19DT
Rocznik: 2006
Województwo: Zagranica - UE
Wdzięczny: 113 razy
Pomocny: 26 razy

#4

Nieprzeczytany post autor: Kuba2020 »

Marek1947 pisze:
29 cze 2023, 0:11
Zestaw dwumasa plus pełne sprzegło luk kosztowało 2600 pln. Pytałem o wysprzęglik czy był w zestawie i potwierdzili że tak, pełen zestaw. Zakładam że łożysko też było w komplecie przy tej cenie, uwzględniając nawet ich marże.
Tak, tak to łożysko jest zintegrowane z wysprzęglikiem.

Twój pełen zestaw powinien wyglądać tak > [External Link Removed for Guests] ale można kupić te poszczególne części oddzielnie.

Cały zestaw kosztuje dobrze poniżej 2000zł więc te 2600zł to jakaś cena zaporowa :shock: bo przecież warsztat go kupił dla Siebie gdzieś w hurtowni z dobrym rabatem więc dobrą marżę sobie policzyli :)

I ponawiam pytanie: czy na 100% masz zamontowane nowe koło dwumasowe? masz te wszystkie stare części lub widziałeś je?

Awatar użytkownika
heinrich12

Astro-maniak
Posty: 5114
Rejestracja: 08 maja 2020, 22:59
Imię: Henryk
Auto: Astra H
Silnik: Z 14XeP
Rocznik: 2009
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Wdzięczny: 194 razy
Pomocny: 309 razy

#5

Nieprzeczytany post autor: heinrich12 »

Marek1947 pisze:
28 cze 2023, 21:57
Zaproponował jeszcze wymiane oleju. Po wymianie bez zmian.
Pasuje mi to na: ,,Tonący brzytwy się chwyta". Widzę, że jesteś z Wrocławia. W Dobrzykowicach (parę kilometrów za Wojnowem) jest niewielki warsztat samochodowy, którego właścicielem jest mechanik, który przepracował w serwisie Opla ok. 15 lat. Uważam, że jest dobrym fachowcem - wie co mówi i wie co robi (korzystałem już z jego usług). Możesz do niego podjechać i poprosić o postawianie diagnozy, o opinię - co on o tym sądzi - wcześniej (przed jego opinią) nic nie mów, nie sugeruj co było wcześniej robione, wymieniane. Tel. do mechanika: 502 790 082, może od razu nie odebrać bo w tym momencie jest zajęty. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
deodekabokat

Astro-maniak
Posty: 3662
Rejestracja: 25 lut 2014, 9:42
Imię: Grzegorz
Auto: Astra H
Silnik: Z18XE ?KM 400kkm
Rocznik: 2005
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: BI
Wdzięczny: 26 razy
Pomocny: 186 razy

#6

Nieprzeczytany post autor: deodekabokat »

Miałem dwie nowe dwumasy wyjęte z kartonu i założone i śmieć.
Jedna luk druga Sahs.
Sam kupowałem w sklepie i wyjmowałem z kartonu.
Jedna miała ślady montażu więc pewnie już ktoś wcześniej miał taką samą jak ja diagnozę oddał i wróciła na półkę. Jak ja oddałem to pewnie też wróciła na półkę.
Podlasie, gdzie ukradłem dla ciebie rower, ma wiele znaczeń.

Awatar użytkownika
wesoł

Moderator Techniczny
Posty: 4905
Rejestracja: 28 lut 2007, 15:39
Imię: Paweł
Auto: VW
Województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Goleniow
Pomocny: 34 razy
Kontakt:

#7

Nieprzeczytany post autor: wesoł »

Po pierwsze nigdy nowa część jest sprawna drugą rzecz to po ściągnięciu skrzyni łapie się za wałek w skrzyni i sprawdza luz na walku podłużny i poprzeczny. Nic o tym tu nie ma. Luz na dwumasie jaki był na tej nowej. Nie mówię o luzie po łuku bo to nie jest istotne a luz między masami po osi obrotu i na boki.
Touran BLS i 2xCAYC wszystko zawirusowane
Diagnostyka OPEL i VAG

Awatar użytkownika
deodekabokat

Astro-maniak
Posty: 3662
Rejestracja: 25 lut 2014, 9:42
Imię: Grzegorz
Auto: Astra H
Silnik: Z18XE ?KM 400kkm
Rocznik: 2005
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: BI
Wdzięczny: 26 razy
Pomocny: 186 razy

#8

Nieprzeczytany post autor: deodekabokat »

Wiesz, można tak mówić do kogoś kto sam robi albo nauczać mechanika który po takich słowach odmówi roboty.
Podlasie, gdzie ukradłem dla ciebie rower, ma wiele znaczeń.

Kuba2020

Astro-maniak
Posty: 605
Rejestracja: 05 gru 2021, 10:36
Auto: Astra H
Silnik: Z19DT
Rocznik: 2006
Województwo: Zagranica - UE
Wdzięczny: 113 razy
Pomocny: 26 razy

#9

Nieprzeczytany post autor: Kuba2020 »

Panowie ale czy jak by było koło uszkodzone fabrycznie to by nie wyszło to od razu po odpaleniu? tylko za 10km?

Awatar użytkownika
deodekabokat

Astro-maniak
Posty: 3662
Rejestracja: 25 lut 2014, 9:42
Imię: Grzegorz
Auto: Astra H
Silnik: Z18XE ?KM 400kkm
Rocznik: 2005
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: BI
Wdzięczny: 26 razy
Pomocny: 186 razy

#10

Nieprzeczytany post autor: deodekabokat »

Wątpię telepie od razu
Podlasie, gdzie ukradłem dla ciebie rower, ma wiele znaczeń.

ODPOWIEDZ