Wentylator chłodnicy - ile ma biegów .

Awatar użytkownika
karwek83

Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 18 cze 2017, 23:17
Imię: Mariusz
Auto: Astra H
Silnik: Z18XE
Województwo: mazowieckie

Wentylator chłodnicy - ile ma biegów .

#91

Nieprzeczytany post autor: karwek83 »

Witam,
czy jest ktoś na forum, kto regeneruje te rezystory?
Ostatnio zmieniony 19 cze 2017, 14:07 przez karwek83, łącznie zmieniany 2 razy.

gomez405

Astro-maniak
Posty: 232
Rejestracja: 04 cze 2012, 15:07
Imię: marcin
Auto: Astra h
Silnik: z16xep
Województwo: małopolskie

#92

Nieprzeczytany post autor: gomez405 »

Dan1el pisze:QR_BBPOST Praca przerywana wentylatora jest jak najbardziej prawidłowa (przy uszkodzeniu rezystora). Wentylator ma 2 biegi (pierwsze wersje Astry H z roku 2004 miały 3 biegi, ale później po aktualizacji softu komputera silnika były w użyciu i tak tylko 2). Bieg wolniejszy jest realizowany przez dołączony w szereg z wentylatorem rezystor, który często ulega uszkodzeniu. Bieg szybki jest realizowany przez zasilenie wentylatora bezpośrednio z 12V. Rezystor jest umieszczony z tyłu wtyczki przyłączeniowej na wentylatorze.
Zasada działania układu jest taka: w momencie zapotrzebowania na chłodzenie, komputer silnika włącza pierwszy bieg wentylatora. Gdy jest uszkodzony rezystor, wentylator nie działa i temperatura (lub ciśnienie w układzie klimatyzacji) nadal rośnie. Wtedy, po przekroczeniu kolejnego progu, komputer włącza następny poziom chłodzenia, czyli pełny ciąg wentylatora, który najczęściej jest sprawny. Wentylator mocno schładza układ i komputer przechodzi znów na niższy bieg chłodzenia, który nie działa i znów temperatura idzie w górę. I tak w kółko.
Dlatego brak wolnego biegu wentylatora łatwo zauważyć po włączeniu klimatyzacji. Włączona klima wymaga ciągłego chłodzenia skraplacza. Najczęściej wystarcza wolny bieg wentylatora, który podczas postoju lub wolnej jazdy cały czas się kręci. Gdy wolny bieg nie działa, komputer włącza "pełen ciąg", który ma za dużą wydajność i szybko schładza skraplacz, a następnie wentylator znów staje, bo wolny bieg jest uszkodzony.

Najgorsze jest to, że uszkodzenie pierwszego biegu nie powoduje zapalenia żadnego błędu. Przepalenie bezpiecznika od wentylatora tak, uszkodzenie w układzie wykonawczym już nie. :(
Mam pytanie ile biegów posiada wentylator podczas schładzania chłodziwa. Jak on jest sterowany i przy jakich temperaturach głównie chodzi mi o drugi bieg jeśli
istnieje. Bardzo proszę o informacje dotyczące tylko silnika z16xep z jednym wentylatorem.

Awatar użytkownika
DjBrabus

Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 07 lis 2017, 17:18
Imię: Grzegorz
Auto: 2005 Astra H Caravan
Silnik: Z18XE
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

#93

Nieprzeczytany post autor: DjBrabus »

radek_n1 pisze:QR_BBPOST 1.
bieg 1 ok 113 stopni
bieg 2 ok 118 stopni
A ilość biegów na pewno sprawdzisz opkiem
2. Możesz sprawdzić tak jak nipisałeś, tylko auto ustaw tak aby wiatr nie chulał po chłodnicy bo troszkę popracuje dłużej.
Czy może ktoś potwierdzić tę informację? W mojej niedawno zakupionej Astrze (Z18XE, 2005) z ciekawości odpaliłem test mode w komputerze pokładowym i zacząłem dziś w korkach obserwować temperaturę. Dochodzi do 100 stopni i zaczyna spadać do 92-93, potem znów rośnie do 100. Czy to normalne?

[External Link Removed for Guests]
Ostatnio zmieniony 04 sty 2018, 18:32 przez DjBrabus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
matek93

Astro-maniak
Posty: 261
Rejestracja: 27 sie 2015, 22:57
Imię: Mateusz
Auto: Astra J
Silnik: A16LET
Rocznik: 2011
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Częstochowa
Pomocny: 1 raz

#94

Nieprzeczytany post autor: matek93 »

u mnie nawet do 110 rośnie w z18xer, włączy sie wiatrak i spada :) normalne :)

Awatar użytkownika
Wilq

Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 16 sty 2011, 13:06
Imię: Mariusz
Auto: Astra H
Silnik: 1.9 DTH
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Plymouth/Pruszkow/Lublin

#95

Nieprzeczytany post autor: Wilq »

Witajcie, przeczytalem 10 stron tego posta i dzieki Wam naprawie swoja corse. Tak, corsa ma taki sam problem z wiatrakami co astra. Dzieki za informacje w tym poscie. Pozdro.

yur

Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 01 lis 2020, 0:46
Auto: astra h
Silnik: z16xer
Rocznik: 2007
Województwo: pomorskie
Wdzięczny: 7 razy
Pomocny: 2 razy

#96

Nieprzeczytany post autor: yur »

Hey, również mam do wymiany ten rezystor. Z tego co wyczytałem to z16xer z jednym wentylatorem ma 2 biegi ? Czy ten rezystor się nada bez modyfikacji??
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
topiq77

Astro-maniak
Posty: 2101
Rejestracja: 21 lip 2018, 18:49
Imię: Grzegorz
Auto: Astra H HB 5D
Silnik: Z18XE
Rocznik: 2005
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Puławy
Wdzięczny: 4 razy
Pomocny: 82 razy

#97

Nieprzeczytany post autor: topiq77 »

[External Link Removed for Guests]
Najpierw pootwieraj wszystkie ukryte wiadomości a potem sobie przetłumacz nawet tłumaczem google przez chrome. Wszystko tam pięknie wytłumaczone, włącznie z kodami wentylatorów. Wybacz kolego, ale nawet nie podałeś kodu swojego wentylatora. A to że masz taki czy inny silnik nie zawsze oznacza, że będzie taki sam wentylator w każdej konfiguracji.
Korzystałem z tej strony przy naprawie swojego.

Awatar użytkownika
Mateusz24krk

Astro-maniak
Posty: 1071
Rejestracja: 28 maja 2017, 18:06
Imię: Mateusz
Auto: Astra h
Silnik: Z18xer
Rocznik: 2007
Województwo: małopolskie
Wdzięczny: 2 razy
Pomocny: 7 razy

#98

Nieprzeczytany post autor: Mateusz24krk »

Pytanie do osób które maja z18xer przy włączeniu klimatyzacji wentylator chodzi mi cyklicznie co 10-15 sek i zastanawiam się czy czasem nie powinien chodzić przy klimie wolny bieg wentylatora a ja mam uszkodzony rezystor? Jeżeli ma to znaczenie to klimatronik mam oraz 2007 rok

waldek2017

Astro-maniak
Posty: 282
Rejestracja: 12 sie 2017, 8:51
Auto: Meriva A 1,4 z14xep, Astra F x16szr
Silnik: z14xep
Województwo: małopolskie
Wdzięczny: 16 razy
Pomocny: 13 razy

#99

Nieprzeczytany post autor: waldek2017 »

Jak chodzi na maksimum to musisz mieć co z rezystorem nie tak - więc chodzi awaryjnie na maksimum bo ten bieg pomija rezystor.

Awatar użytkownika
Mateusz24krk

Astro-maniak
Posty: 1071
Rejestracja: 28 maja 2017, 18:06
Imię: Mateusz
Auto: Astra h
Silnik: Z18xer
Rocznik: 2007
Województwo: małopolskie
Wdzięczny: 2 razy
Pomocny: 7 razy

#100

Nieprzeczytany post autor: Mateusz24krk »

Domyślam się, że jest uszkodzony bo wyczytałem, że po włączeniu klimy wiatrak powinien sobie lekko chodzić ... a mi nie chodzi wcale jedynie jak cyklicznie co 10 sek

ODPOWIEDZ