[Rozwiązane] 1.9 120KM 2004 - metaliczne trzaski gdy klima nie dziala

Awatar użytkownika
Grandalf

Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 07 sie 2018, 22:01
Auto: Astra H
Silnik: Z19DTJ
Województwo: śląskie

[Rozwiązane] 1.9 120KM 2004 - metaliczne trzaski gdy klima nie dziala

#1

Nieprzeczytany post autor: Grandalf »

Zidentyfikowałem źródło trzasków ze sprężarki klimatyzacji. Sprążarka trzaska się tylko gdy klima jest WYŁĄCZONA, natomiast po włączeniu, wszystkie nietypowe odgłosy milkną. Z tego co patrzyłem, to koło klimatyzacji kręci się całe cały czas wiec pewnie jest to wersja bezsprzegłowa (odczytałem ...466997 WF)

Klima ogólnie działa prawidłowo, chłodzi bez problemu, ale jest powodem padającego koła pasowego, które wymieniłem już trzecie w okresie roku. Już wcześniej były przypuszczenia, że to klima, ale jak wczoraj odbierałem auto po okresowej wymianie rozrządu, rolek itd. to potwierdził.

Co może być powodem takich odgłosów? Są tam jakieś wymienialne elementy, które mogę to powodować? Koło na sprężarce?

Trzaski sa slyszalne nie tylko podczas postoju, ale przede wszystkim przy przyspieszaniu z niższych obrotow. Wtedy to slychac jakby puszki o siebie sie obijaly.

--------------------

Użytkownik @soszo przez przypadek naprowadził mnie na przyczynę usterki. Śruba mocująca koło do wałka była delikatnie poluzowana. Nie dało się tego dostrzec bez włożenia klucza i dokręcenia. Sprawa załatwiona, jak narazie parę stów w kieszeni :)
Ostatnio zmieniony 12 sie 2018, 17:29 przez Grandalf, łącznie zmieniany 2 razy.

Usunięty użytkownik 857091

#2

Nieprzeczytany post autor: Usunięty użytkownik 857091 »

Masz pecha, moja rzęzi 4 rok idziała
Ostatnio zmieniony 07 sie 2018, 23:10 przez Usunięty użytkownik 857091, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Grandalf

Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 07 sie 2018, 22:01
Auto: Astra H
Silnik: Z19DTJ
Województwo: śląskie

#3

Nieprzeczytany post autor: Grandalf »

Ale rzęzi jak jest wyłączona? Przez ten czas wymienie tyle kol pasowych na wale, ze przekroczy to cene nowej sprezarki.

-------
Zastanawiam się czy to czasem nie to sprzęgiełko może być powodem
671c8e0340dcb73b65ca7d6aeab4.jpg
Z drugiej strony bywają momenty, że gdy zrobie kilka-kilkanaście km, to trzaski ustają.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 08 sie 2018, 9:53 przez Grandalf, łącznie zmieniany 1 raz.

soszo

Astro-maniak
Posty: 818
Rejestracja: 21 mar 2017, 17:08
Imię: Tomek
Auto: ix 20
Silnik: 1.6 Pb
Województwo: łódzkie
Pomocny: 3 razy

#4

Nieprzeczytany post autor: soszo »

Miałeś auto u mechanika, który widział, słyszał, dotykał, potwierdził, a nie zdiagnozował?

Jeśli masz takie sprzęgło jak zamieściłeś na zdjęciu to włóż torx w śrubę centralną i poruszaj w prawo, w lewo. Posłuchaj czy nie trzeszczy.
Ostatnio zmieniony 08 sie 2018, 10:55 przez soszo, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem tu gdzie stoję, ale jeśli się ruszę, to mogę się zgubić.

Awatar użytkownika
Grandalf

Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 07 sie 2018, 22:01
Auto: Astra H
Silnik: Z19DTJ
Województwo: śląskie

#5

Nieprzeczytany post autor: Grandalf »

Tak, nawet niedawno robiłem kompletne okresowe wymiany i mechanik zwrócił uwagę, że coś ze sprężarką jest nie tak bo się trzaska, ale nie zlacałem nic do zrobienia bo nie było nic bliżej określone co jest powodem. Byłem też u serwisanta od klimy, no ale oczywiście na miejscu odgłosy ucichły u nie mógł nic namierzyć.

A jest coraz gorzej bo jak tydzień temu była cisza przy włączonej klimie, tak teraz nawet na włączonej powoli słychać trzaski na wolnych obrotach. Ok, spróbuje tak zrobić jak piszesz.
-----
Ok, padło na wymianę koła pasowego ze sprzęgłem. Szukam po Allegro jakie zamówić, ale widzę, że są dwa rodzaje odnośnie wymiarów i liczby rowków. Ktoś się orientuje jakie parametry ma koło w sprężarce Delphi WF?
Ostatnio zmieniony 08 sie 2018, 22:24 przez Grandalf, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ