Astra H - wymiana oleju w skrzyni biegów F17, siła dokręcenia

Awatar użytkownika
marcinsu

Astro-maniak
Posty: 181
Rejestracja: 08 gru 2011, 21:57
Imię: Marcin
Auto: Astra H Htb
Silnik: A16XER
Województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 2 razy

Astra H - wymiana oleju w skrzyni biegów F17, siła dokręcenia

#1

Nieprzeczytany post autor: marcinsu »

Witam,

Zdecydowałem się wymienić w swojej Astrze H m.in. olej w skrzyni biegów.

Po trudnej walce z oczyszczeniem brzegów od pokrywy skrzyni, przykręciłem dość lekko.

Sugerowałem się tym filmem:
[External Link Removed for Guests]

Jednak zastanawia mnie z jaką dokładnie siłą (nm) dokręcić pokrywę kluczem dynamometrycznym.

W wielu miejscach jest informacja wybita, lecz nie na dekielku.

Wie ktoś może?
Ostatnio zmieniony 21 kwie 2018, 18:24 przez marcinsu, łącznie zmieniany 1 raz.
Astra H - mody: CID+VideoInterface, DVD90NAVI, UWA, tempomat, przycisk Sport + licznik, kluczyk scyzoryk, dysze mgłowe, moduł silniczka obiegu powietrza, listwy silver grid, osłona pod silnik, chlapacze, owiewki, LWPM Comfort Module

bbmw

Użytkownik
Posty: 39
Rejestracja: 02 maja 2016, 16:46
Imię: Bartek
Auto: Astra H
Województwo: śląskie

#2

Nieprzeczytany post autor: bbmw »

Witaj.
Też mam zamiar wymienić olej w asb. Mam już ponad 110tkm. Pierwszą wymianę robił serwis przy 60tkm.
Teraz chce to sobie zrobić sam. Ile oleju Ci weszło do skrzyni i czy konieczne jest odkręcanie miski??

czarnypiotrek

Astro-maniak
Posty: 4826
Rejestracja: 05 mar 2016, 23:31
Imię: Piotr
Auto: Octavia III/Ibiza V
Silnik: 20 CRMB/1.0CHBL
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdynia
Wdzięczny: 16 razy
Pomocny: 98 razy

#3

Nieprzeczytany post autor: czarnypiotrek »

bbmw, skontaktuj sie z uzytkownikiem Automat

Awatar użytkownika
marcinsu

Astro-maniak
Posty: 181
Rejestracja: 08 gru 2011, 21:57
Imię: Marcin
Auto: Astra H Htb
Silnik: A16XER
Województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 2 razy

#4

Nieprzeczytany post autor: marcinsu »

@bbmw
Raczej nie jest konieczne, ale pozwoli na pozbycie się osadu i wyczyszczenie wszystkiego od środka.

Olej można odciągnąć tą śrubą od strony koła (kierowcy), ta z magnesem (nie pamiętam nazwy).
Ale patrząc na budowę raczej w 100% nie pozbędziesz się starego oleju. Chyba że będziesz miał jakąś automatyczną odsysarkę (taką jak u dentysty :lol: ).

W mojej wersji poliftowej nie było tej osłonki na dekielku, więc wystarczyło odkręcić jedynie 10 śrub (nasadka 11mm).
Dość lekko śruby były dokręcone i podobnie teraz je dokręciłem.

Niestety, odkręcając dekielek trzeba liczyć się z tym że nie będzie łatwo pozbyć się starej papierowej uszczelki.
Spokojnie 1h trzeba zarezerwować na zdzieranie.

Dodam jeszcze że zrobiłem błąd (pewnie podobny tak jak ten gość z filmu), odkręciłem wszystkie śruby i dekiel nadal się trzymał. Po lekkim podważeniu, odpadł trochę zachlapując mnie :?
Także lepiej zostawić na dwóch śrubach po przeciwnych stronach, odkręconych do połowy; podważyć i pozwolić aby olej wyciekł do jakieś miski/wiaderka.

Tą śrubę z magnesem również odkręcałem, aby się pozbyć opiłków. Niby ona służy do odmierzenia prawidłowego poziomu oleju.
Ale z tego co wszędzie czytałem to 1,7 litra do skrzyni F17 trzeba wlać. Także tyle wlałem poprzez otwór od odpowietrznika.
Astra H - mody: CID+VideoInterface, DVD90NAVI, UWA, tempomat, przycisk Sport + licznik, kluczyk scyzoryk, dysze mgłowe, moduł silniczka obiegu powietrza, listwy silver grid, osłona pod silnik, chlapacze, owiewki, LWPM Comfort Module

bbmw

Użytkownik
Posty: 39
Rejestracja: 02 maja 2016, 16:46
Imię: Bartek
Auto: Astra H
Województwo: śląskie

#5

Nieprzeczytany post autor: bbmw »

Dziękuje bardzo za info.
W tzw międzyczasie poszperałem trochę po necie i znalazłem info, że w skrzyni Af17 mieści się ponad 7 litrów oleju z czego procedura serwisowa pozwala na wymianę Ok 4 litrów.
Sprawdź więc sobie poziom oleju ponieważ wlane niecałe 2 litry to z pewnością zbyt mało.
PS
Nie wiem dlaczego ale nie mam uprawnień do kontaktów z użytkownikami na forum.
Ostatnio zmieniony 22 kwie 2018, 16:30 przez bbmw, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
marcinsu

Astro-maniak
Posty: 181
Rejestracja: 08 gru 2011, 21:57
Imię: Marcin
Auto: Astra H Htb
Silnik: A16XER
Województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 2 razy

#6

Nieprzeczytany post autor: marcinsu »

@bbmw
Nie mylisz przypadkiem skrzyni biegów? AF17 to automat, F17 manual.

W przypadku AF17 to może się zgadzać - [External Link Removed for Guests]

Tyle co zleciało to raczej nie było więcej niż 2 litry. Więcej do naczynia które naszykowałem by się nie zmieściło.

---
Może ten użytkownik ma wyłączoną opcję odbierania wiadomości od użytkowników forum.
Ostatnio zmieniony 22 kwie 2018, 16:50 przez marcinsu, łącznie zmieniany 3 razy.
Astra H - mody: CID+VideoInterface, DVD90NAVI, UWA, tempomat, przycisk Sport + licznik, kluczyk scyzoryk, dysze mgłowe, moduł silniczka obiegu powietrza, listwy silver grid, osłona pod silnik, chlapacze, owiewki, LWPM Comfort Module

Awatar użytkownika
nismo

Astro-maniak
Posty: 3672
Rejestracja: 14 sty 2011, 14:53
Imię: Michał
Auto: Astra J HB & Astra H Kombi
Silnik: b14net & z18xe
Województwo: zachodniopomorskie
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 141 razy

#7

Nieprzeczytany post autor: nismo »

Ja w w swojej F17 wysysałem olej przez korek kontrolny

[External Link Removed for Guests]

ODPOWIEDZ