195/65R16

scibor1

Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 25 sty 2020, 16:48
Imię: Patryk
Auto: Astra G
Rocznik: 2000
Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomocny: 1 raz

195/65R16

#1

Nieprzeczytany post autor: scibor1 »

Cześć. Od wczoraj jestem właścicielem Astry H hatchback 1,8 automat. Z VINu wynika, że ma sportowe, obniżone zawieszenie. Biorąc pod uwagę marne drogi którymi jestem otoczony chcę zwiększyć prześwit - najtańszym kosztem, ale rozsądnie. Ponieważ opony i tak są do wymiany na już, rozważam zmianę rozmiaru z fabrycznego 205/55R16 na węższe/wyższe. Bezproblemowo powinno wejść 195/60R16,, ale może ktoś próbował o krok dalej: 195/65R16? Średnica koła zwiększy się o 28mm, czyli samochód poszedłby w górę 14mm plus poprawka na nowy bieżnik. Tylko czy gdzieś nie będzie obcierać? Wiem, że najlepiej sprawdzić empirycznie, ale na zadupiu mieszkam i kłopotliwe to jest. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

Usunięty użytkownik 830064

#2

Nieprzeczytany post autor: Usunięty użytkownik 830064 »

A ceny sprawdzałeś? Nie wyjdzie absurdalnie drogo?

scibor1

Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 25 sty 2020, 16:48
Imię: Patryk
Auto: Astra G
Rocznik: 2000
Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomocny: 1 raz

#3

Nieprzeczytany post autor: scibor1 »

Różnica w cenie nie wychodzi jakaś dramatyczna. Choć to co chciałem założyć występuje głównie jako opona dostawcza:) Zdecydowałem się jednak na oryginalny rozmiar - nie chcę ponosić ryzyka niedopasowania koła (pomijam już względy estetyczne), a opony potrzebuję na już, bo na tym co jest to strach jeździć.

Usunięty użytkownik 861235

#4

Nieprzeczytany post autor: Usunięty użytkownik 861235 »

Nie no, może trochę szaleństwo to było.

bilbo

Astro-maniak
Posty: 83
Rejestracja: 25 sie 2014, 6:07
Imię: Piotr
Auto: Astra G
Silnik: 1.6 B
Województwo: mazowieckie

#5

Nieprzeczytany post autor: bilbo »

weuek pisze:
27 sty 2020, 14:57
A ceny sprawdzałeś? Nie wyjdzie absurdalnie drogo?
Niektóre modele będą drogie i tego za bardzo przeskoczyć się nie da.
Ci którzy chcą aby było tanio, idą zwykle w marki budżetowe. Ale żeby nie było, taka Dębica czy Kleber to nie są złe opony. Do większości aut w tym Astra spokojnie się sprawdzą i będą się całkiem dobrze nadawały.
Ale jeżeli ktoś lubi szybką jazdę, to zainwestuje pewnie w opony o zdecydowanie większym indeksie prędkosci.
Proponuję sprawdzić jeszcze pod [External Link Removed for Guests].
L

Awatar użytkownika
heinrich12

Astro-maniak
Posty: 5051
Rejestracja: 08 maja 2020, 22:59
Imię: Henryk
Auto: Astra H
Silnik: Z 14XeP
Rocznik: 2009
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Wdzięczny: 186 razy
Pomocny: 299 razy

#6

Nieprzeczytany post autor: heinrich12 »

Powinieneś zwrócić uwagę na problem jaki może zaistnieć w przypadku wymiany opon o nie typowym rozmiarze dla twojego modelu auta. Zwiększenie lub zmniejszenie średnicy koła (w Twoim przypadku zwiększenie), może skutkować błędnymi odczytami ,,komputera" co przeniesie się między innymi na wskazanie
prędkościomierza, licznika przejechanych kilometrów, stosunkiem wtrysku paliwa i przepływu powietrza do silnika itp... W razie poważnej kolizji (stłuczki) policja sprawdza stan bieżnika opon (droga hamowania), a ubezpieczyciel <<O.C.) może sprawdzić zgodność rozmiaru opon z zaleceniem producenta (dopuszczenie odpowiednich rozmiarów opon do danego modelu auta). Te wiadomości przeczytałem w artykułach poświęconych firmom - ubezpieczycielom O.C. , A.C. ,..naszych pojazdów. Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ