Jakim olejem zalewacie?

analyzer65

Klubowicz AKP
Posty: 5889
Rejestracja: 02 wrz 2009, 10:34
Imię: Adam
Auto: Opel Astra III
Silnik: Z14XEP
Rocznik: 2006
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Wdzięczny: 63 razy
Pomocny: 147 razy

Re: Jakim olejem zalewacie?

#1331

Nieprzeczytany post autor: analyzer65 »

Kuba2020 pisze:
13 lip 2023, 15:03

Dlaczego nikt nie pisze o tańszym rozwiązaniu "olej z beczki" przecież to ten sam olej tyle że kupiony raz przez mechanika aby nie latał codziennie do sklepu w przy tym ma dobrą hurtową "przebitkę" :|
Olej w beczce (beczka 60L np) bierze mechanik albo ktoś, kto taką ilość zużywa w przeciągu nie wiem, 1 czy 3 mcy, a nie Kowalski jak ja.
Gdybym wiedział, że w mojej okolicy sprzedawany jest olej który zalewam do silnika i że to jest to pewne źródło, no i że wyjdzie mnie to taniej niż zakup w bańce 4L, to bym kupił ale nie mam takiej możliwości obecnie.

Nie wiem jak to wygląda u mechanika, w serwisie ogólnie ile musieliby mieć beczek z iloma markami olejów, bo co klient to życzenie zalania Mobil 1, Shell, GM, Motula, a gdzie filtry?
Nigdy o tym nie myślałem bo takie coś robię sobie sam i wybieram co mi się podoba.

Awatar użytkownika
deodekabokat

Astro-maniak
Posty: 3655
Rejestracja: 25 lut 2014, 9:42
Imię: Grzegorz
Auto: Astra H
Silnik: Z18XE ?KM 400kkm
Rocznik: 2005
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: BI
Wdzięczny: 26 razy
Pomocny: 184 razy

#1332

Nieprzeczytany post autor: deodekabokat »

Mechanik ma 1 typ oleju w beczce max 2.
A klient przychodzi i chce 3 typ. No to ma trzeci typ myk. Mam układy że sklepami i powiem wam że żaden olej nie wyrabia obrotu tak jak fanfaro. Nawet nie trzeba zamawiać zawsze jest na sklepie.
A mało kto jeździ na fanfaro.
To jak to się dzieje?

Myślę że wielu z was jeździ na tym. Nawet o tym nie wiedząc.
Podlasie, gdzie ukradłem dla ciebie rower, ma wiele znaczeń.

PanTeutates

Astro-maniak
Posty: 671
Rejestracja: 17 kwie 2022, 5:32
Auto: Astra k
Silnik: 14xft
Rocznik: 2017
Województwo: łódzkie
Wdzięczny: 53 razy
Pomocny: 25 razy

#1333

Nieprzeczytany post autor: PanTeutates »

topiq77 pisze:
13 lip 2023, 14:56
Wymieniam, bo mogę? Bo porównuję rynek. Bo producenci często zmieniają skład oleju. Bo nie mam sentymentów do jednej marki? Bo marki często zaczynają oszczędzać i coś co było dobre 5 lat temu dziś może mieć gorszy skład, żeby producent mógł więcej zarobić? A może szukam złotego środka?
No to przecież pytam o powód ,ale skąd wiesz,że się zepsuła jakość?
Robisz analizy?
Inspekcję silnika?

"Wymieniam ,bo mogę "- super,ja też mogę.

Nieważne,kombinuj sobie skoro chcesz - ja nie muszę tego rozumieć,
a Ty nie musisz chcieć mi wytłumaczyć.

analyzer65

Klubowicz AKP
Posty: 5889
Rejestracja: 02 wrz 2009, 10:34
Imię: Adam
Auto: Opel Astra III
Silnik: Z14XEP
Rocznik: 2006
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Wdzięczny: 63 razy
Pomocny: 147 razy

#1334

Nieprzeczytany post autor: analyzer65 »

PanTeutates pisze:
13 lip 2023, 19:24
No to przecież pytam o powód ,ale skąd wiesz,że się zepsuła jakość?
Robisz analizy?
Inspekcję silnika?

"Wymieniam ,bo mogę "- super,ja też mogę.

Nieważne,kombinuj sobie skoro chcesz - ja nie muszę tego rozumieć,
a Ty nie musisz chcieć mi wytłumaczyć.
A gdzie stwierdził, że jakość popsuła się?
Podał tylko różne, ewentualne domniemania czy wątpliwości jakie może mieć zwykły człowiek śledzący rzeczony temat olejów albo filtrów.

To nie są żadne kombinacje.
Kombinacje robiłby wtedy jakby sobie mieszał różne oleje i patrzył co się stanie, a nie że wybiera produkt różnych producentów.

Ja wybieram co roku inne zestawy filtrów na przykład, spośród kilku producentów jakich biorę pod uwagę (Filtron, Purflux, Mann, Hengst).

To nie są żadne kombinacje, a wybór do jakiego każdy z nas ma prawo.

Jest forum jak np oilclub, gdzie robią analizy i porównania olejów.
Można doczytać, wybrać, kupić, wlać :)

Dodano po 7 minutach 14 sekundach:
deodekabokat pisze:
13 lip 2023, 18:56
Mam układy że sklepami i powiem wam że żaden olej nie wyrabia obrotu tak jak fanfaro.
Nie wiem.
Raz zakupiłem i zalałem Fanfaro 5W30 do silnika Nissana (zwykły, benzynowy 1.4). Silnik pracował głośniej niż na poprzednim (Shell 0W40). Dziwnie rzęził. Na zimnym odpalał jakby ktoś rozsypał pudełko gwoździ.
Może trafiłem na podróbkę, nie mam pojęcia.
Dalej już przygoda z Nissanem skończyła się więc nie było kolejnej wymiany oleju w tym silniku by przepłukać, zalać coś innego i porównać.

Dziś tak naprawdę nie wiadomo co się kupuje.
Wybiera się, płaci za coś co się wybiera. Niby przychodzi zgodnie zamówieniem, loga itp itd są, zakup od kogoś jak super sprzedawca, są opinie, komentarze. Wszystko działa jak należy, nic złego nie dzieje się, a co tak naprawdę się kupiło... Cholera wie.

PanTeutates

Astro-maniak
Posty: 671
Rejestracja: 17 kwie 2022, 5:32
Auto: Astra k
Silnik: 14xft
Rocznik: 2017
Województwo: łódzkie
Wdzięczny: 53 razy
Pomocny: 25 razy

#1335

Nieprzeczytany post autor: PanTeutates »

Analyzer :
1.kombinacje to nie tylko mieszanie .
2.część Twojej wypowiedzi pokrywa się z moją ,więc po co to powtarzać?
3.konczę ot.

Awatar użytkownika
topiq77

Astro-maniak
Posty: 2105
Rejestracja: 21 lip 2018, 18:49
Imię: Grzegorz
Auto: Astra H HB 5D
Silnik: Z18XE
Rocznik: 2005
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Puławy
Wdzięczny: 4 razy
Pomocny: 82 razy

#1336

Nieprzeczytany post autor: topiq77 »

Po za forum oilclub, jest też kanał na YT [External Link Removed for Guests] . Składy się zmieniają, są nowe formuły, czasem ulepszane. Są różne bazy olejów, lepsze lub gorsze. Dodatki czyszczące lub takie jak MoS2.
Można się trzymać jednej marki latami. Mój ojciec zalewał olej pokroju Selektol Special do fiata 125p. Do dziś jest taki dostępny.
Nawet olej GM z biegiem czasu podejrzewam miał różnych producentów i wątpię, by obecny skład pokrywał się ze składem oleju w 2004 roku.
Póki co zrobił się tu dziwny offtop. A potem zarzut, że wątek rozdmuchany.

Kuba2020

Astro-maniak
Posty: 605
Rejestracja: 05 gru 2021, 10:36
Auto: Astra H
Silnik: Z19DT
Rocznik: 2006
Województwo: Zagranica - UE
Wdzięczny: 113 razy
Pomocny: 26 razy

#1337

Nieprzeczytany post autor: Kuba2020 »

Grzegorz to nie jest jeszcze OT :)

Pamiętam kiedyś na innym Forum że podobny temat miał po nad 1000 stron a między użytkownikami piszącymi w tym temacie dochodziło nie raz do takich sytuacji że chcieli się umawiać na ustawki :lol: byli też tacy co wozili próbki olejów do laboratorium :roll: temat był wielokrotnie zamykany, sypały się warny i bany :lol: Ludzie pisali donosy na wzajem na siebie do firm olejowych oni zaś zakładali fikcyjne konta aby słodzić swój produkt przyłączając się do tematu :roll: Kobity latały do sąsiada na "kawę" 8-) a oni pół dnia leżeli pod autem a drugie na forum :roll: Moderator tego działu smarnego maił tak zapchaną skrzynkę PW od skarg że sam użył opcji DELATE na swoim profilu :lol:

Bebechy bolały ze śmiechu co Ci ludzie wyprawiali :lol: tam nie jeden wylądował w szpitalu :roll:

Awatar użytkownika
nismo

Astro-maniak
Posty: 3688
Rejestracja: 14 sty 2011, 14:53
Imię: Michał
Auto: Astra J HB & Astra H Kombi
Silnik: b14net & z18xe
Województwo: zachodniopomorskie
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 143 razy

#1338

Nieprzeczytany post autor: nismo »

Sam osobiście nigdy nie zalał bym oleju o parametrach typu 0w40, na forach olejowych wyjaśniają dlaczego to nie do końca dobry wybór.

Tutaj kolega który czasami odwiedzał forum porusza ten temat [External Link Removed for Guests]

Kuba2020

Astro-maniak
Posty: 605
Rejestracja: 05 gru 2021, 10:36
Auto: Astra H
Silnik: Z19DT
Rocznik: 2006
Województwo: Zagranica - UE
Wdzięczny: 113 razy
Pomocny: 26 razy

#1339

Nieprzeczytany post autor: Kuba2020 »

Michale, im dalej w las tym więcej drzew...

Znałem takich co opuszczali ASO z przeglądu gwarancyjnego i jechali prosto od kumpla żeby wymienić olej ponownie na swój :lol: liczyła się tylko pieczątka do zachowania gwarancji :roll:

ps. znalazłem fajną promocję na zestaw z Chin [External Link Removed for Guests]

analyzer65

Klubowicz AKP
Posty: 5889
Rejestracja: 02 wrz 2009, 10:34
Imię: Adam
Auto: Opel Astra III
Silnik: Z14XEP
Rocznik: 2006
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Wdzięczny: 63 razy
Pomocny: 147 razy

#1340

Nieprzeczytany post autor: analyzer65 »

nismo pisze:
13 lip 2023, 22:05
Sam osobiście nigdy nie zalał bym oleju o parametrach typu 0w40, na forach olejowych wyjaśniają dlaczego to nie do końca dobry wybór.

Tutaj kolega który czasami odwiedzał forum porusza ten temat [External Link Removed for Guests]
W skrajnych przypadkach lepkość może ulec zachwianiu, że tak powiem. Upał, rajdowa jazda, jazda do odcinki.
A tu w moim przypadku silnik z14xep nie jest wykorzystywany do jazdy z dużymi obrotami, o odcince nie wspomnę :D
Mówi, znaczy przekazuje informacje o rozpiętości między 0, a 40, że jest duża. Polecana jest mniejsza rozpiętość, a wtedy mniejsze szanse zerwania. Niby tak ale jeszcze zależy od warunków w jakich eksploatowany jest silnik.
Niemniej jednak tabela ciekawa, ładnie zobrazowane.

Dodano po 13 minutach 25 sekundach:
Kuba2020 pisze:
13 lip 2023, 22:14
Michale, im dalej w las tym więcej drzew...

Znałem takich co opuszczali ASO z przeglądu gwarancyjnego i jechali prosto od kumpla żeby wymienić olej ponownie na swój :lol: liczyła się tylko pieczątka do zachowania gwarancji :roll:

ps. znalazłem fajną promocję na zestaw z Chin [External Link Removed for Guests]
No tak. Im dalej w las...
Podobnie było z olejem GM jakim był zalewany mój obecny z14xep na gwarancji, przeglądy w ASO, potem jeszcze krótko po gwarancji też go zalewaliśmy. Tak było w tym silniku.
Ja z kolei wtedy miałem Astrę F z x16szr. Oleju GM nie zalewałem ale przy okazji wymiany w z14xep, podkusiło mnie bym zalał GM 10W40 (lałem Lotosa 10W40. Silnik pracował cicho, nic nigdy nie klepało, zero zużycia oleju od wymiany do wymiany).
Jaki skutek po zalaniu GM 10W40?
Ano taki, że jadąc wtedy na zlot do Wiśniowej Góry, w 2 strony bo tam i z powrotem, wcięło mi olej z silnika z MAX do MIN, gdzie ten silnik nie brał oliwy, wycieków zero. W palnik nie dostał, odcinki nie widział za wiele. Co z olejem zatem się stało? Kupiony w pewnym w sumie źródle z gdzie i do z14xep też był kupowany.
Wywaliłem go więc z silnika, zalalem wtedy o ile dobrze pamiętam Repsolem 10W40.
Do kolejnej wymiany nie dolałem nic. Wymieniałem co 12-15kkm.
Przypadek?
Wiem, że od tamtej pory GM nie był zalany do z14xep.

ODPOWIEDZ