Drgania na lewarku w pozycji neutralnej (bieg jałowy), szarpanie itp. z16xer.

Awatar użytkownika
misastrag99

Użytkownik
Posty: 39
Rejestracja: 17 paź 2014, 7:05
Auto: Astra H GTC FL 07r.
Silnik: Z16XER
Województwo: kujawsko-pomorskie

Drgania na lewarku w pozycji neutralnej (bieg jałowy), szarpanie itp. z16xer.

#1

Nieprzeczytany post autor: misastrag99 »

Witam.

Mam kilka pytań co do astry h 1.6 115KM.
Posiadam od ponad miesiąca ten samochód i chciałbym się dowiedzieć czy to są normalne objawy tego modelu:

1. Gdy mam odpalony silnik na biegu jałowym, drży lekko lewarek od skrzyni biegów. (mam drugą astrę g i tam tego objawu nie ma).

2. Przy ruszaniu z miejsca na 1 biegu - ciężko jest płynnie wystartować, często szarpie, jakby podskakuje auto przy ruszaniu.
Podobna sytuacja jest w przypadku biegu wstecznego. Coś chrobocze z silnika, jakby uderzał plastik o plastik.
Naprawdę cholernie muszę się skupić na gazie/sprzęgle, żeby płynnie wystartować.
Przy parkowaniu to mordęga, jakby miał się zaraz silnik rozlecieć.
Dzieje się to zarówno w trybie sport jak i bez niego.

3. Często też przy redukcji z 1 na 2 bieg lub (rzadziej) z 2 na 3 bieg, przy wciśnięciu sprzęgła i "zrzucaniu biegu" szarpnie całym autem do przodu (jakby ktoś mi przywalił z tyłu), wrażenie, jakby silnik się przesunął.
Objaw mniej więcej jest taki:

Przeważnie, gdy zmieniam bieg z 1 na 2, to podczas wciśnięcia sprzęgła, silnik pozostaje na wyższych obrotach przez chwilkę i wtedy tego szarpnięcia nie ma w ogóle, zmiana biegu jest płynna.

Ale od ostatniego czasu, coraz częściej zauważyłem, że zdarza się tak, że po wciśnięciu sprzęgła obroty momentalnie spadają do minimalnych i wtedy następuje to szarpnięcie autem.
Co to może być ?

Lekko też szarpie przy zmianie biegów podczas jazdy w trasie (ale to prawie w każdym samochodzie z benzyną tak jest).

4. Jadąc np. w korku na 1 biegu, autem szarpie buja, nie mogę utrzymać stałej równej prędkości.
Aczkolwiek gdy puszcze całkowicie gaz, auto jedzie sobie swoim tempem płynnie bez szarpania.
Szarpie gdy tylko próbuje lekko dodać gazu.


Ogólnie na trasie jeździ się ok, przyspiesza, zwalnia płynnie, nie ma żadnych innych problemów poza w/w.
Oleju nie bierze, płyny wszystkie ok.
Na początku myślałem, że to tylko kwestia przyzwyczajenia się po przesiadce z diesla do benzyny.
Ale minął już ponad miesiąc a ja nadal nie umiem płynnie jeździć tym autem...

Bardzo proszę o pomoc, czy w Waszych astrach z silnikiem z16xer bywają podobne zdarzenia?

Proszę też nie usuwać posta, ponieważ nie mogę znaleźć nigdzie odpowiedzi na takie konkretne zachowywanie się samochodu.

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 31 lip 2017, 12:00 przez misastrag99, łącznie zmieniany 9 razy.

Usunięty użytkownik 857091

#2

Nieprzeczytany post autor: Usunięty użytkownik 857091 »

Na moje oko coś ze sprzęgłem, prawdopodobnie tarcza mówi pappa

ODPOWIEDZ