Astra H - badania techniczne

Awatar użytkownika
heinrich12

Astro-maniak
Posty: 5116
Rejestracja: 08 maja 2020, 22:59
Imię: Henryk
Auto: Astra H
Silnik: Z 14XeP
Rocznik: 2009
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Wdzięczny: 194 razy
Pomocny: 310 razy

Re: Astra H - badania techniczne

#11

Nieprzeczytany post autor: heinrich12 »

Masa własna mojej Astry (dow. rej. pozycja ,,G") to: 1278 kg. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Automat

Astro-maniak
Posty: 4553
Rejestracja: 06 gru 2015, 13:06
Imię: Jan
Auto: Astra H CARAVAN Pb+LPG
Silnik: Z18XE,125 KM,288kkm
Rocznik: 2005
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska
Wdzięczny: 22 razy
Pomocny: 70 razy

#12

Nieprzeczytany post autor: Automat »

U mnie G=1350 kg. No to liczymy dalej -jaka siła hamowania przypada na 1 kg masy ?
H=1278 kg/12.92= 98,92 kg/kN ____________J=1350/14,31=94.34 kg/kN

Patrz Henryku : u mnie siła hamująca 1kN zatrzymuje masę 94,34 kg, a u Ciebie 98,92 kg.
Wniosek końcowy: moje auto hamuje skuteczniej aniżeli Twoje. Różnica: 4,58/94.34=4,85 % :D
Tą różnicę mogę zwalić na klocki :lol: . Moje są na końcówce....a jak u Ciebie ?

Awatar użytkownika
heinrich12

Astro-maniak
Posty: 5116
Rejestracja: 08 maja 2020, 22:59
Imię: Henryk
Auto: Astra H
Silnik: Z 14XeP
Rocznik: 2009
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Wdzięczny: 194 razy
Pomocny: 310 razy

#13

Nieprzeczytany post autor: heinrich12 »

Na skuteczność hamowania ma wpływ bardzo dużo czynników a nie tylko wyliczenie matematyczne, ewentualna wypadkowa siły + masy. (1)- stan i jakość ogumienia + ciśnienie + temperatura + rozmiar. (2)- rodzaj nawierzchni + temperatura tej nawierzchni w danej chwili. (3)- sprawny układ ABS. (4)- sprawność procentowa amortyzatorów wraz z uwzględnieniem różnicy pomiędzy nimi. (5)- równomierne i odpowiednie rozłożenie siły - działania okładzin ciernych na poszczególne np. tarcze hamulcowe. (6) - stan powierzchni tarcz hamulcowych, nawet różnica na poszczególnych stronach ma duży wpływ. (7) - materiał cierny zastosowany przy produkcji klocków. (8)- temperatura całego układy hamulcowego w danym momencie. (9)- temperatura i wilgotność w % otoczenia. Moje klocki to Steinhoff, zużycie ok. 50%, tarcze gładkie - równo wytarte. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Automat

Astro-maniak
Posty: 4553
Rejestracja: 06 gru 2015, 13:06
Imię: Jan
Auto: Astra H CARAVAN Pb+LPG
Silnik: Z18XE,125 KM,288kkm
Rocznik: 2005
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska
Wdzięczny: 22 razy
Pomocny: 70 razy

#14

Nieprzeczytany post autor: Automat »

Jeśli tak jest, jak wymieniłeś, to po co badać ten parametr na badaniach technicznych i formułować dla niego zakres normatywny.

Awatar użytkownika
heinrich12

Astro-maniak
Posty: 5116
Rejestracja: 08 maja 2020, 22:59
Imię: Henryk
Auto: Astra H
Silnik: Z 14XeP
Rocznik: 2009
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Wdzięczny: 194 razy
Pomocny: 310 razy

#15

Nieprzeczytany post autor: heinrich12 »

To tak jak z badaniem emisji dwutlenku węgla i innych substancji powstających podczas procesu spalania w silniku. W czasie badania ,,analiza" przeprowadzona w sposób prawidłowy (rozgrzany silnik i katalizator) wynik będzie prawidłowy (motor pracuje praktycznie bez obciążenia), natomiast w czasie jazdy już ten wynik może nie mieścić się w normie emisji dla danego modelu pojazdu. Wszystko jest uzależnione od warunków atmosferycznych, jakości zastosowanego paliwa, stanu technicznego silnika i nie tylko silnika, techniki jazdy (częste gwałtowne przyśpieszania) itp. Pozdrawiam.

Dodano po 7 minutach 7 sekundach:
Tak z ciekawości zapytam: ,,Czy w czasie wizyty na SKP w czasie kontroli (roczny obowiązkowy przegląd) przeprowadzana jest w Waszych pojazdach analiza spalin ?"

hefajstos

Astro-maniak
Posty: 293
Rejestracja: 13 sty 2021, 19:15
Auto: Opel Insignia A ST 2.0T
Rocznik: 2012
Województwo: wielkopolskie
Wdzięczny: 22 razy
Pomocny: 19 razy

#16

Nieprzeczytany post autor: hefajstos »

heinrich12 pisze:
23 lut 2021, 9:48
Dodano po 7 minutach 7 sekundach:
Tak z ciekawości zapytam: ,,Czy w czasie wizyty na SKP w czasie kontroli (roczny obowiązkowy przegląd) przeprowadzana jest w Waszych pojazdach analiza spalin ?"
Mnie na moją prośbę diagnosta wykonał takie badanie w benzynie, bo wymieniałem katalizator i chciałem sprawdzić z ciekawości. Wcześniej nikt mi nie sprawdzał.

Awatar użytkownika
heinrich12

Astro-maniak
Posty: 5116
Rejestracja: 08 maja 2020, 22:59
Imię: Henryk
Auto: Astra H
Silnik: Z 14XeP
Rocznik: 2009
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Wdzięczny: 194 razy
Pomocny: 310 razy

#17

Nieprzeczytany post autor: heinrich12 »

Czy to badanie przypadkiem nie powinno być przeprowadzane obowiązkowo przy przeglądzie rocznym ? (z urzędu). Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Automat

Astro-maniak
Posty: 4553
Rejestracja: 06 gru 2015, 13:06
Imię: Jan
Auto: Astra H CARAVAN Pb+LPG
Silnik: Z18XE,125 KM,288kkm
Rocznik: 2005
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska
Wdzięczny: 22 razy
Pomocny: 70 razy

#18

Nieprzeczytany post autor: Automat »

Ja umówiłem się na badanie spalin w innym terminie, chcę nieco dopłacić, albowiem zamierzam się nieco "pobawić". Gdybym tego nie zaproponował to prawdopodobnie tych badań by nie zrobili :) .

Dodano po 2 minutach 9 sekundach:
Ciekawe dlaczego auto które jest tak drogie schodzące z linii produkcyjnej nie ma przebadanej mocy jaką osiąga ?

analyzer65

Klubowicz AKP
Posty: 5895
Rejestracja: 02 wrz 2009, 10:34
Imię: Adam
Auto: Opel Astra III
Silnik: Z14XEP
Rocznik: 2006
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Wdzięczny: 64 razy
Pomocny: 147 razy

#19

Nieprzeczytany post autor: analyzer65 »

heinrich12 pisze:
23 lut 2021, 9:48
To tak jak z badaniem emisji dwutlenku węgla i innych substancji powstających podczas procesu spalania w silniku. W czasie badania ,,analiza" przeprowadzona w sposób prawidłowy (rozgrzany silnik i katalizator) wynik będzie prawidłowy (motor pracuje praktycznie bez obciążenia), natomiast w czasie jazdy już ten wynik może nie mieścić się w normie emisji dla danego modelu pojazdu. Wszystko jest uzależnione od warunków atmosferycznych, jakości zastosowanego paliwa, stanu technicznego silnika i nie tylko silnika, techniki jazdy (częste gwałtowne przyśpieszania) itp. Pozdrawiam.

Dodano po 7 minutach 7 sekundach:
Tak z ciekawości zapytam: ,,Czy w czasie wizyty na SKP w czasie kontroli (roczny obowiązkowy przegląd) przeprowadzana jest w Waszych pojazdach analiza spalin ?"
Zależy na której SKP.
Kiedyś miałem Astrę F z LPG.
Pojechałem na przegląd i wszystko ok do czasu aż przełączył na Pb. Gość znieruchomiał i pyta co ona tak tlenkami sypie? Katalizator wycięty był. Udałem głupka, że nie wiem o czym mówi 😁

Pieczątki i tak nie przystawił bo nie miałem przy sobie homologacji na butlę. Na innym SKP przegląd zrobili bez problemu i bez papieru na butlę, który miałem w domu, a emisjii nie sprawdzali.

Kolejne auto to C4 i obecna Astra H. W Warszawie emisję sprawdzali. Na rodzinnej wsi gdzie jest SKP nie sprawdzali.

hefajstos

Astro-maniak
Posty: 293
Rejestracja: 13 sty 2021, 19:15
Auto: Opel Insignia A ST 2.0T
Rocznik: 2012
Województwo: wielkopolskie
Wdzięczny: 22 razy
Pomocny: 19 razy

#20

Nieprzeczytany post autor: hefajstos »

1 - to czemu diagnosta sam manipulował źródłem zasilania? Nie miałem LPG, więc nie wiem czy ot tak może mi gmerać i przełączać rodzaj paliwa, zwyczajnie mógłbym nie mieć benzyny w zbiorniku.
2 - jak żyję - a żyję prawie pół wieku, to żadnego auta w benzynie czy to w Poznaniu, czy we Wrocławiu nikt mi nie sprawdzał na analizatorze spalin. Diesla tak.
3 - jak już diagnosta zbadał spaliny i wyszła przekroczona norma, to mimo braku świadectwa homologacji, powinien wystawić kwit o negatywnym wyniku badania, ale że pewnie było to kilka lat temu to albo wziął w łapę, albo machnął ręką.

ODPOWIEDZ