Smartfon w służbie dla Astry H

Awatar użytkownika
Automat

Astro-maniak
Posty: 4511
Rejestracja: 06 gru 2015, 13:06
Imię: Jan
Auto: Astra H CARAVAN Pb+LPG
Silnik: Z18XE,125 KM,288kkm
Rocznik: 2005
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska
Wdzięczny: 21 razy
Pomocny: 68 razy

Smartfon w służbie dla Astry H

#1

Nieprzeczytany post autor: Automat »

Smartfon w samochodzie to już nie tylko telefon,a podręczne narzędzie diagnostyczne i dlatego zakładam ten temat.
Sam osobiście zaczynałem od apki PISTON.Następną było TORQUE i STAG MOBILE.Testując DashCommand v4.7.0 [External Link Removed for Guests]
doszedłem do wniosku,że warto założyć temat aplikacji na smartfona pod potrzeby Astra H. DashCommand za darmo daje tylko 30 minut testowania.Na początku testów polecam od razu wejść do ustawień i nastawić tam nasze jednostki miar i wag,a nie anglosaskie.Wstępne oglądanie aplikacji zajęło mi 10 minut i dlatego straciłem ów czas na testy.Pozostało mi tylko 20 minut.Pierwsze wrażenia są pozytywne,aczkolwiek niektóre okrągłe wskaźniki na małym telefonie mogą utudniać odczyt.Ja ową apkę testowałem na telefonie XIAOMI MI5S Plus(ekran 5,7 cali).Po okresie testowym aplikacja proponuje jej zakup za ok. 10 $.Te 30 minut to jednak zbyt krótko,aby na wszystkim się połapać :D ,tym bardziej ,że na samym początku traci się cenny czas na wstępne rozpoznanie.Aplikacja ma wewnątrz jeszcze 3 użyteczne oapilacje:inclinometr,skid pad i race track.
Ja się tu "męczę" z wersją 4.7.0,a jest nowsza 4.8.2 :D .Stosowny filmik z YT:
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
DashCommand ma także tryb pozwalający przetestować auto w wyścigu na ćwierć mili oraz zmierzyć czas osiągniecia przez auto 60 km/godz,a nawet przejrzeć błędy.Manual:
[External Link Removed for Guests]
Zastanawia mnie skąd owa aplikacja bierze dane,aby pokazać parametry:MAP i MAF(moja Aśka)
Screenshot_2019-09-15-13-09-40-463_com.palmerperformance.DashCommand.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Automat

Astro-maniak
Posty: 4511
Rejestracja: 06 gru 2015, 13:06
Imię: Jan
Auto: Astra H CARAVAN Pb+LPG
Silnik: Z18XE,125 KM,288kkm
Rocznik: 2005
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska
Wdzięczny: 21 razy
Pomocny: 68 razy

#2

Nieprzeczytany post autor: Automat »

Dotarłem do granic możliwości naszego forumowskiego oprogramowania :D :...50 obrazków).
Zrzuty pochodzą z przejażdżki moją AH.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 15 wrz 2019, 16:57 przez Automat, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Automat

Astro-maniak
Posty: 4511
Rejestracja: 06 gru 2015, 13:06
Imię: Jan
Auto: Astra H CARAVAN Pb+LPG
Silnik: Z18XE,125 KM,288kkm
Rocznik: 2005
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska
Wdzięczny: 21 razy
Pomocny: 68 razy

#3

Nieprzeczytany post autor: Automat »

Jeszcze kilka zrzutów.Jazda,oczywiście na LPG.

Dodano po 6 minutach 50 sekundach:
Jeśli poprawnie zabrałem się za test na dystansie 60 km,to ową prędkość uzyskałem w 8,6 sekund(zrzut nr 45). Myślę jednak,że jakieś 1-2 cenne sekundy straciłem.... albo program sam to sobie jakoś reguluje.Będę mądrzejszy, jak przetłumaczę manuala.Może Ktoś już posługuje się tą aplikacją,to chętnie się dowiem,jak za te testy "wydolnościowe" się zabrać.
test_053_15092019_155758.jpg
test_055_15092019_155838.jpg
test_056_15092019_155856.jpg
test_057_15092019_155906.jpg
test_058_15092019_155913.jpg
test_059_15092019_155925.jpg
[External Link Removed for Guests]
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Automat

Astro-maniak
Posty: 4511
Rejestracja: 06 gru 2015, 13:06
Imię: Jan
Auto: Astra H CARAVAN Pb+LPG
Silnik: Z18XE,125 KM,288kkm
Rocznik: 2005
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska
Wdzięczny: 21 razy
Pomocny: 68 razy

#4

Nieprzeczytany post autor: Automat »

Zdecydowana większość aplikacji pomocnych w kontroli auta jest zrobiona na bazie interfejsu bluetooth budowanego z wykorzystaniem ELM327. Problemem tych rozwiązań są niestabilne protokoły komunikacyjne powodujące zawieszanie transmisji danych z gniazda OBD do aplikacji zainstalowanej na smartfonie. Do tego dochodzi jeszcze kłopot z transferem danych: im więcej ich podglądasz, tym wolniejsze odświeżanie, co momentami znakomicie zniechęca do korzystania z tych smartfonowych aplikacji. Ostatnie dwa dni intensywnie instalowałem różne aplikacje i starałem się prześledzić ich możliwości. Na dzisiaj mam dość ELM327 i zdecydowałem się zakupić interfejs zbudowany na STN1170. Możliwości nowego rozwiązania są znacznie lepsze. Wkrótce to sprawdzę bezpośrednio w aucie.
ELM327 vel STN1170_1.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
deodekabokat

Astro-maniak
Posty: 3653
Rejestracja: 25 lut 2014, 9:42
Imię: Grzegorz
Auto: Astra H
Silnik: Z18XE ?KM 400kkm
Rocznik: 2005
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: BI
Wdzięczny: 26 razy
Pomocny: 184 razy

#5

Nieprzeczytany post autor: deodekabokat »

Jan, zwróć uwagę że ELM327 to autorsko zaprogramowany PIC18 i zabezpieczony przed odczytem, te układy są strasznie drogie. Droższe niż sprzedawany na allegro interfejs.Nie chcę oddawać za to ręki ale bliski jestem pewności że masz chińskiego klona.
Tu jest strona twórcy, zobacz sobie zakładkę ceny.
[External Link Removed for Guests]
Zwróć uwagę że na allegro pojawiają się wersje 1.5 a nawet 2.1 z dopiskami new, 2020, upgraded, ultimate itd. To są niestabilne chińskie klony które o ile działają to są bardzo humorzaste i nie obsługują pełnego protokołu. Takie wersje nie istnieją. Wersja oryginalna (którą ciężko niestety znaleźć) działa stabilnie i poprawnie. W opcjach adaptera w TORQUE jest na ten temat elaborat i przestroga aby nie adresować problemów z połączeniem do producenta oprogramowania tylko sprzętu który nie jest taki jak zakładano. Moje zdanie jest takie samo jak twórców TORQUE. Protokoły transmisyjne są stabilne. Problemy są w sprzęcie.
Jest taki prosty program na androida który wysyła komendy AT do adaptera i bada jego odpowiedź. Po tym identyfikuje jaką wersją ELM327 nasz ELEMTRZYDWASIEDEM ma ambicję być.
[External Link Removed for Guests]
Ale to i tak nie zmieni faktu jak stabilnie będzie działał ten interfejs, nawet gdy zidentyfikuje się jako najbardziej poszukiwany 1.4b
Podlasie, gdzie ukradłem dla ciebie rower, ma wiele znaczeń.

Awatar użytkownika
KaMYk

Przyjaciel forum
Posty: 5377
Rejestracja: 21 paź 2014, 21:29
Imię: Krzysztof
Auto: Dodge Charger R/T
Silnik: 5,7 V8 HEMI
Rocznik: 2014
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Mazowieckie
Wdzięczny: 12 razy
Pomocny: 132 razy
Kontakt:

#6

Nieprzeczytany post autor: KaMYk »

dziś sprawdzę jak się identyfikują ELM327 od V-gate i STN1170 od Viakena w wersji BT. mam obydwa.

Nigdy nie miałem problemów z komunikacją czy zawieszaniem się programów w komórce.

Oczywiście piszę o wersjach BT, bo mam też STN 1170 USB, do obsługi programu diagFCA do chargera, ale na kablu to inna bajka.

Awatar użytkownika
Automat

Astro-maniak
Posty: 4511
Rejestracja: 06 gru 2015, 13:06
Imię: Jan
Auto: Astra H CARAVAN Pb+LPG
Silnik: Z18XE,125 KM,288kkm
Rocznik: 2005
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska
Wdzięczny: 21 razy
Pomocny: 68 razy

#7

Nieprzeczytany post autor: Automat »

Grzegorz mam dwie kostki z ELM327 jedna niebieska a druga czarno-zielona(VLINK).Mam tą apkę do sprawdzania.Po sprawdzeniu czarną kostkę oddałem bratu do Skody...niech się meczy... albo i nie.
W moim Oplu ,na czarnej to nawet PISTON się nie łączył.Miałem też początkowo spore problemy z interfejsem CCY.
ELM 327, niebieski,czarny.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
topiq77

Astro-maniak
Posty: 2101
Rejestracja: 21 lip 2018, 18:49
Imię: Grzegorz
Auto: Astra H HB 5D
Silnik: Z18XE
Rocznik: 2005
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Puławy
Wdzięczny: 4 razy
Pomocny: 82 razy

#8

Nieprzeczytany post autor: topiq77 »

Moja biała w wersji mini:
Screenshot_20191212-183212_ELM327 Identifier.jpg
Praktycznie bezproblemowe działanie z Torque i ScanMyOpelCAN.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
deodekabokat

Astro-maniak
Posty: 3653
Rejestracja: 25 lut 2014, 9:42
Imię: Grzegorz
Auto: Astra H
Silnik: Z18XE ?KM 400kkm
Rocznik: 2005
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: BI
Wdzięczny: 26 razy
Pomocny: 184 razy

#9

Nieprzeczytany post autor: deodekabokat »

Sami widzicie, zadanej komendy z 1.4b wasze kostki nie rozumieją. A w torque pewnie zgłasza się jak 1.5 albo 2.1? Już tak po ilości zielonego widać że u Grześka jest jakiś lepszy sprzęt. No ale to i tak nie zmienia faktu że timingi mogą się nie spinać i kostka może nie chodzić prawidłowo. Ja mam starego poklejonego 1.5 w białej obudowie, potem sprawdzę jak on się zgłasza. Działa Super z torque i łączy się z ScanMyOpel CAN, ale z tym programem gdy trochę popracuje zwłaszcza na wysokich obrotach to prawie pewne że się zawiesi i trzeba go wyciągać z gniazda i ponownie wkładać. Ale patrzyłem że dzisiaj już takiego nie da się kupić. To co jest na necie to jest coraz gorsze.

BTW
kiedyś trochę tego sprzedawałem jak miałem sklep i najlepsze chińskie śmieci były 1.5, te 2.1 były bardzo kiepskie i rzadko się łączyły. Vgate, Vlink, iCar były bardzo kiepskie i miałem masę zwrotów na to. Jedynie te 1.5, dzisiaj już pawie nie do zdobycia radziły sobie dobrze.


EDIT.
A widzę małym druczkiem, na zdjęciach co macie. 1.5 i 2.1, che czyli rozważania są poprawne. Trzeba szukać minimum chińskiego 1.5.
Podlasie, gdzie ukradłem dla ciebie rower, ma wiele znaczeń.

Awatar użytkownika
topiq77

Astro-maniak
Posty: 2101
Rejestracja: 21 lip 2018, 18:49
Imię: Grzegorz
Auto: Astra H HB 5D
Silnik: Z18XE
Rocznik: 2005
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Puławy
Wdzięczny: 4 razy
Pomocny: 82 razy

#10

Nieprzeczytany post autor: topiq77 »

Kupiłem jeszcze jeden taki sam tylko niebieski, bo myślałem że stary biały padł, a to ścierwo tak wygląda:
Screenshot_20191212-182920_ELM327 Identifier.jpg
Na szczęście okazało się, że biały tylko się zawiesił w telefonie. Musiałem go od nowa sparować i cyka jak ta lala. Nie ma jak aktualizacje systemu...
A ten biały to kupiłem lata temu, pewnie dlatego w miarę działa.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ