Dziwne szmery/trzaski zza kokpitu

Awatar użytkownika
Automat

Astro-maniak
Posty: 4510
Rejestracja: 06 gru 2015, 13:06
Imię: Jan
Auto: Astra H CARAVAN Pb+LPG
Silnik: Z18XE,125 KM,288kkm
Rocznik: 2005
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska
Wdzięczny: 21 razy
Pomocny: 68 razy

Dziwne szmery/trzaski zza kokpitu

#1

Nieprzeczytany post autor: Automat »

Już ponad rok czasu jak zupełnie losowo pojawiają się dziwne szmery/trzaski zza kokpitu w okolicy wskaźników przed kierownicą. Nie mam koncepcji co to może takie odgłosy wydawać, czasami przypominające jakiś odgłos rozprężania się naprężonego elementu. Nie jest to głośne ,ale słyszalne i denerwujące szczególnie podczas jazdy. Zasadnicze pytanie: co to może być :roll: . Początkowo myślałem, że jakieś styki przekaźnika, ale ten pomysł odrzuciłem. Nadal jestem w kropce. Są jakieś domysły ?
Pod poniższym linkiem zarejestrowanych jest 5 owych szmerów, z wczoraj i dzisiaj.
[External Link Removed for Guests]
Auto stoi, silnik nie pracuje, wentylatory wyłączone, szyby pozamykane.
Mikrofon pracował na maksymalnej czułości i dodatkowo jeszcze wzmocniłem. Po zapisie w mp3 pojawił się poświst szerokopasmowy na tle którego ewidentnie słychać jakieś potrzaskiwania/szmery.
Poszczególne nagrania:1) 0:00, 2) 0:48, 3) 1:12, 4) 2:18, 5) 3:12

Awatar użytkownika
heinrich12

Astro-maniak
Posty: 5089
Rejestracja: 08 maja 2020, 22:59
Imię: Henryk
Auto: Astra H
Silnik: Z 14XeP
Rocznik: 2009
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Wdzięczny: 191 razy
Pomocny: 306 razy

#2

Nieprzeczytany post autor: heinrich12 »

Dziwne. Jedynie co mi przychodzi do głowy to zbiorniczek wyrównawczy płynu chłodzącego a konkretnie to zaworki (nadciśnienia, podciśnienia), które znajdują się w korku tego zbiorniczka. Zbiorniczek znajduje się po lewej stronie w komorze silnika w linii prostej za zegarami. Pytanie: ,,Czy możliwe jest usłyszenie w samochodzie, w przestrzeni pasażerskiej odgłosu pracującego zaworu z przestrzeni komory silnika ?" Jak zatrzymam samochód i po ok. dziesięciu minutach otwieram maskę w celu sprawdzenia stanu oleju w silniku to słyszę takie odgłosy pracującego zaworka (cykanie - mruczenie) . Janku może to jest ,,to". Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Automat

Astro-maniak
Posty: 4510
Rejestracja: 06 gru 2015, 13:06
Imię: Jan
Auto: Astra H CARAVAN Pb+LPG
Silnik: Z18XE,125 KM,288kkm
Rocznik: 2005
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska
Wdzięczny: 21 razy
Pomocny: 68 razy

#3

Nieprzeczytany post autor: Automat »

Załóżmy, że to...dlaczego losowo to słychać i nie znajduję związku z żadną sytuacją pojazdu.
Aktualnie czekam aż się coś "rozsypie" i będzie widać co dolegało.

Awatar użytkownika
Windgate

Astro-maniak
Posty: 226
Rejestracja: 29 maja 2019, 23:32
Auto: Astra H Hatchback 2005
Silnik: Z17DTL
Województwo: łódzkie
Wdzięczny: 4 razy
Pomocny: 5 razy

#4

Nieprzeczytany post autor: Windgate »

Ja bym obstawiał jakieś niepewne połączenie przy czymś, co przestawia obieg powietrza. Nawiasem mówiąc dźwięk bardzo podobny do tego z numerem 3 na filmie, u mnie jest zawsze jak gaszę silnik i wyciągam kluczyk. Jakieś 2-3s po wyjęciu kluczyka, za każdym razem.
Per aspera ad Astra

Awatar użytkownika
Andrew525

Astro-maniak
Posty: 295
Rejestracja: 09 sie 2019, 19:19
Imię: Andrzej
Auto: ASTRA H COSMO
Silnik: Z16XER
Rocznik: 2009
Województwo: śląskie
Wdzięczny: 23 razy
Pomocny: 20 razy

#5

Nieprzeczytany post autor: Andrew525 »

Klapki kierunku nawiewu.

Awatar użytkownika
topiq77

Astro-maniak
Posty: 2101
Rejestracja: 21 lip 2018, 18:49
Imię: Grzegorz
Auto: Astra H HB 5D
Silnik: Z18XE
Rocznik: 2005
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Puławy
Wdzięczny: 4 razy
Pomocny: 82 razy

#6

Nieprzeczytany post autor: topiq77 »

Za cicho i nieregularnie jak na klapki. No i klapki chroboczą bardziej u dołu a nie za zegarami. Janek, poszukaj u Rosjan na tej stronie [External Link Removed for Guests] ewentualnie coś tym kierunku. Słuchałem długo i za grzyba nic mi nie przypomina.

Awatar użytkownika
deodekabokat

Astro-maniak
Posty: 3653
Rejestracja: 25 lut 2014, 9:42
Imię: Grzegorz
Auto: Astra H
Silnik: Z18XE ?KM 400kkm
Rocznik: 2005
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: BI
Wdzięczny: 26 razy
Pomocny: 184 razy

#7

Nieprzeczytany post autor: deodekabokat »

U mnie tak to właśnie wygląda/słychać. Pomiędzy licznikiem a pedałem gazu na bocznej ścianie jest główna klapa nawiewu które jest u mnie ciągle regulowana. Już to trochę zużyte i ciągle tam to potrzaskuje. U mnie mocno to słychać bo poprzedni user chyba miał z tym jakiś problem i zdjął osłonę więc dźwięk propaguje mocniej.
Tyle, że w aucie z Piły jest klimatyzacja manualna. Ale też sterowana tymi samymi klapami napędzanymi elektrycznie. Sam miałem się tam dobrać zobaczyć ale na razie opsikałem smarem teflonowym w sprayu i jeżdżę i obserwuję
Podlasie, gdzie ukradłem dla ciebie rower, ma wiele znaczeń.

Awatar użytkownika
Automat

Astro-maniak
Posty: 4510
Rejestracja: 06 gru 2015, 13:06
Imię: Jan
Auto: Astra H CARAVAN Pb+LPG
Silnik: Z18XE,125 KM,288kkm
Rocznik: 2005
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska
Wdzięczny: 21 razy
Pomocny: 68 razy

#8

Nieprzeczytany post autor: Automat »

Andrew525 pisze:
18 kwie 2021, 23:16
Klapki kierunku nawiewu.
Ruszałem gałką zmian kierunków nawiewu(na panelu klimy). Podczas owych zmian słychać nieco inne dźwięk(ale z tej samej "rodziny"), ale słychać, nie odbywa się to bezgłośnie. Po ustaleniu nawiewu potrzaskiwania nadal były kontynuowane. Dzisiaj od rana cicho, bez owych dźwięków. Zdarzyło mi się w przeszłości, że w trakcie podróży owe trzaski były zdecydowanie głośniejsze. Jak znajdę zagranie to zademonstruję.

Awatar użytkownika
heinrich12

Astro-maniak
Posty: 5089
Rejestracja: 08 maja 2020, 22:59
Imię: Henryk
Auto: Astra H
Silnik: Z 14XeP
Rocznik: 2009
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Wdzięczny: 191 razy
Pomocny: 306 razy

#9

Nieprzeczytany post autor: heinrich12 »

Dzisiaj sprawdziłem w swojej AH - czy też coś trzeszczy. Tak, trzeszczy i delikatnie puka - wrażenie akustyczne rozszerzającego lub kurczącego się plastiku pod wpływem zmian temperatur. Występuje ,,to" w czasie zmiany kierunku nawiewu powietrza (stopy, twarz, szyba) i słychać to (układanie przesłony rozdzielacza powietrza) jeszcze przez jakąś chwilę - u mnie ok. do 10 sec. po ręcznej regulacji, zmianie kierunku. Ten temat był już na forum przerabiany : Hałas przy zmianie nawiewu powietrza. Pozdrawiam.

Dodano po 3 minutach 49 sekundach:
Schemat elektryczny:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ