[J] Pomoc w doborze silnika

Awatar użytkownika
jacekw57

Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 17 cze 2015, 23:48
Imię: Jacek
Auto: Astra J
Województwo: mazowieckie

Re: [J] Pomoc w doborze silnika

#81

Nieprzeczytany post autor: jacekw57 »

A który z nich będzie oszczędniejszy do jazdy miejskiej, a który do wyjazdów w trasę? Bardzo dużo jeżdżę po mieście ale 2 lub 3 razy w miesiącu, robię krótkie trasy, takie ok 500-700 km-owe.

tomaszekz

Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 25 mar 2015, 13:21
Auto: GTC
Silnik: A14NET
Województwo: warmińsko-mazurskie

#82

Nieprzeczytany post autor: tomaszekz »

Kolego, mam 1.4 turbo 140 koni, robię głównie miasto, średnia to 8,4l na 100 kilosów. Bez wahania bierz turbo.

Awatar użytkownika
gribek

Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 05 mar 2015, 20:26
Auto: Astra H
Silnik: A16XER
Województwo: mazowieckie

#83

Nieprzeczytany post autor: gribek »

Jacek, a napisz proszę jak wygląda Twoja jazda w długie trasy, a jak po mieście? Jeździsz w 2 osoby, czy całą rodziną?
Z doświadczenia wiem, że 1.6 przy 2 osobach wystarcza i bardzo dobrze chodzi ale jeśli wpakujesz 5 osób + bagaż, to już brakuje mocy/momentu.
W 1.6 jest za to mniej elementów, które mogą się drogo zepsuć:).

Awatar użytkownika
Misza

Astro-maniak
Posty: 1491
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Imię: Michał
Auto: ASTRA J COSMO AT; Forester SF 2.0
Silnik: A16LET
Województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Ełk
Wdzięczny: 4 razy
Pomocny: 11 razy
Kontakt:

#84

Nieprzeczytany post autor: Misza »

Jeśli poza silnikiem nic nie ma znaczenia, to do miasta jednak bym na 1.6 zdecydował się. Na trasy zdecydowanie coś mocniejszego - bezpiecznej i przyjemniej.

m1xer

Astro-maniak
Posty: 80
Rejestracja: 26 sty 2014, 12:53
Auto: Astra ST Sport
Silnik: 1.4 NET LPG
Województwo: małopolskie

#85

Nieprzeczytany post autor: m1xer »

Jak czytam o waszym spalaniu i patrzę na moje to mam wrażenie że kupiłem jakiś "zamiennik opla" z 1.4 w turbo z lpg. Fakt że na początku przed zrobieniem 2000 km spalanie wychodziło na PB 8l/lpg 11 ale potem zrobiło się "coś" i teraz auto w mieście spala 11-12 PB i 13~14LPG i nie ważne czy cisnę czy staram sie eko. Serwis twierdzi że jak wszytko działa to jest ok i nie wiedza w czym może być problem... :roll:

Ale żeby nie robić OT to miałem okazje jeździć astrą w różnych wersjach i moje spostrzeżenia są następujące:

Hatchback - 1.6 115KM - przy 1-2 osobach po mieście jak ktoś preferuje bardzo spokojny styl jazdy to będzie ok, przy wyprzedzaniu spora redukcja i kręcenie silnika. Za to wersja 1.4 140KM (turbo) - fajna i dynamiczna, zarówno w trasie jak i po mieście.

Sports Tourer (takim śmigam codziennie) - tu napisze ze 1.4 140KM (turbo) to jest minimum do tej wersji/wagi nadwozia, na trasie, nawet jak zapakujemy się na full w zupełności wystarczy (wiadomo ze zawsze znajdzie się ktoś szybszy ;) ) po mieście w większości sytuacji jest ok.

Jedyne zastrzeżenia mam takie ze po odpaleniu klimatyzacji czuć spadek mocy, oraz ze skrzynia biegów jest bardzo źle zestrojona przez co sama w sobie pozbawia możliwości np dynamicznego ruszania spod świateł. :evil: Dodatkowo 6 bieg w mieście (Kraków) jest prawie niewykorzystywany, przy prędkościach mniejszych niż 70~80km mam poniżej 1500 obrotów i wrażenie że silnik zaraz sie rozleci.

Awatar użytkownika
Misza

Astro-maniak
Posty: 1491
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Imię: Michał
Auto: ASTRA J COSMO AT; Forester SF 2.0
Silnik: A16LET
Województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Ełk
Wdzięczny: 4 razy
Pomocny: 11 razy
Kontakt:

#86

Nieprzeczytany post autor: Misza »

m1xer pisze:Dodatkowo 6 bieg w mieście (Kraków) jest prawie niewykorzystywany, przy prędkościach mniejszych niż 70~80km mam poniżej 1500 obrotów i wrażenie że silnik zaraz sie rozleci.
W mojej konfiguracji (1.6 T + ASB) skrzynia przy jednostajnej jeździe bardzo częsty trzyma obroty poniżej 1500 obrotów. Co nie zmienia faktu, że przy nawet delikatnej jeździe z 10 litrów w mieście chyba nie uda mi się wyjść ;-) Ale miałem świadomość tego.

Awatar użytkownika
jacekw57

Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 17 cze 2015, 23:48
Imię: Jacek
Auto: Astra J
Województwo: mazowieckie

#87

Nieprzeczytany post autor: jacekw57 »

gribek, w mieście to głównie małe przebiegi, częste postoje a jazda głównie w korkach (Wawa).
W trasie to różnie. I tylko we dwoje z żoną (niewielkie bagaże). Ale też i nie raz w cztery osoby plus Kot i mnóstwo bagaży. Jak jedziemy na "ranczo", to pod sufit. Głównie roślinki do nasadzeń, aprowizacja, narzędzia, piły itp.
Rozmawiałem dziś z pracownikiem salonu samochodowego, który przekonywał mnie, że z 1,4 turbo, Opel w Astrach będzie się wycofywał a "jedynym" rozsądnym" rozwiązaniem jest 1,6. Nie wiem sam. Ile ludzi tyle opinii. Jeździłem też dzisiaj tym 1,6 (115KM). Przy dwóch osobach - malina. Nic do zarzucenia. Przy ruszaniu ze świateł, po prostu "nerki na oparciu" (...). Gorzej z odejściem już w czasie jazdy ale też raczej OK. Ale przecież nikt mi nie pozwoli na jazdę próbną przy komplecie pasażerów + balast pod sufit.

bergmen

Astro-maniak
Posty: 709
Rejestracja: 30 kwie 2015, 23:00
Imię: Radek
Auto: Astra J Sedan
Silnik: B16SHT
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

#88

Nieprzeczytany post autor: bergmen »

silnikiem 1.6 115KM możesz pole zorać...to jest taki wół pociągowy w porównaniu do innych silników w astrze... raczej byś był zadowolony z jazdy załadowanym po sufit wozem.

Awatar użytkownika
Misza

Astro-maniak
Posty: 1491
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Imię: Michał
Auto: ASTRA J COSMO AT; Forester SF 2.0
Silnik: A16LET
Województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Ełk
Wdzięczny: 4 razy
Pomocny: 11 razy
Kontakt:

#89

Nieprzeczytany post autor: Misza »

Weź pod uwagę, że "nerki na oparciu" spod świateł nie wpływają na bezpieczeństwo. Przy wyprzedzaniu masa auta da się we znaki.

Awatar użytkownika
jacekw57

Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 17 cze 2015, 23:48
Imię: Jacek
Auto: Astra J
Województwo: mazowieckie

#90

Nieprzeczytany post autor: jacekw57 »

Nie da się ukryć, że każda z Waszych opinii jest słuszna. To dopiero zagwozdka.

ODPOWIEDZ