Silnik - spojrzenie fachowym okiem - profilaktyka

draxterix

Astro-maniak
Posty: 373
Rejestracja: 19 lut 2015, 12:54
Imię: Marcin
Auto: Astra J HB
Silnik: 1,4 Turbo
Województwo: śląskie
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 5 razy

Silnik - spojrzenie fachowym okiem - profilaktyka

#1

Nieprzeczytany post autor: draxterix »

Witam.

Posta tego piszę bo niestety kiepski ze mnie mechanik (jak jeszcze elektrykę ograniam tak już z mechaniką jest gorzej). Chodzi mi o profilaktykę - co jakiś czas otwieram maskę i ..... sprawdzam olej, płyny, dolewam płyn do spryskiwaczy i to by było na tyle. Na co waszym zdaniem dobrze jest spojrzeć poza ewentualnymi wyciekami płynów chodź i te są trudne do dostrzeżenia. W które rejony silnika spojrzeć na co zwrócić uwagę?

Dobrze by było zapodać jakieś zdjęcie poglądowe bo ja aż wstyd przyznać nie znam odstaw rozmieszczenia poszczególnych w nim części. Ewentualnie czy ktoś z kolegów podjął by się analizy stanu motoru po zdjęciu?

Druga sprawa jest taka - samochodzikowi mojemu pyknęło 60 tyś. Co muszę zrobić, co wymienić i przy jakim przebiegu. Wiem, że jest to w instrukcji ale mam ją po niemiecku. Byłem w ASO zapraszają mnie na wymianę oleju i filtrów - pojadę w sierpniu - co im wtedy powiedzieć - na co mają zwrócić uwagę, co dobrze by było gdyby sprawdzili?

mbar

Astro-maniak
Posty: 453
Rejestracja: 14 gru 2011, 14:50
Imię: Marek
Auto: Logan MCV / Opel Karl
Silnik: B10XE
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Żyrardów

#2

Nieprzeczytany post autor: mbar »

Przy tym przebiegu wymienia się już świece zapłonowe (maksymalny przebieg 60 kkm).
Podobnie filtr powietrza (silnikowy, nie mylić z kabinowym) -- choć jak widzę, jak on się brudzi, to po prostu wymieniam raz na rok. Nie kosztuje majątku, kabinowy jest droższy ;)
Kabinowy podobnie wymieniam nie rzadziej, niż raz na rok.

Co do oleju i filtra oleju -- nie przekraczaj maksymalnego przebiegu 12 - 15 kkm (lub rok) pomiędzy wymianami, jeśli szanujesz silnik. Po co czekasz z tym do sierpnia? Tryb long life to bzdura i w ASO nawet na ten temat nie dyskutuj. To Twój samochód, nie ich.

Instrukcje:
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]

piter1600

Astro-maniak
Posty: 98
Rejestracja: 09 gru 2014, 18:02
Imię: Piotr
Auto: Astra J
Silnik: A16XER
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Prudnik

#3

Nieprzeczytany post autor: piter1600 »

Instrukcja po niemiecku? a w czym problem
[External Link Removed for Guests]

melon

Astro-maniak
Posty: 2111
Rejestracja: 07 mar 2015, 9:25
Imię: Darek
Auto: Astra J ST
Silnik: A14NET/LPG
Województwo: małopolskie
Wdzięczny: 5 razy
Pomocny: 40 razy

#4

Nieprzeczytany post autor: melon »

W instrukcji jest napisane tylko, co ile robić przegląd, ale nie jest napisane co trzeba robić, więc język instrukcji i tak nie ma znaczenia :)

draxterix

Astro-maniak
Posty: 373
Rejestracja: 19 lut 2015, 12:54
Imię: Marcin
Auto: Astra J HB
Silnik: 1,4 Turbo
Województwo: śląskie
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 5 razy

#5

Nieprzeczytany post autor: draxterix »

Dziękuje wszystkim za pomoc i uwagi.

Oglądam właśnie książkę serwisową i ostatni wpis (potwierdzony w ASO) jest z 18.08.2014 przy przebiegu 56997. Zaraz po zakupie byłem z samochodem w ASO ale właśnie to oni powiedzieli bym przyjechał do nich w sierpniu. Teraz samochód ma 62 tyś (w tym 2k przejechałem sam). Czyli licząc na dobrą sprawę od ostatniego przeglądu przejechane ma 5000km.

Żywotność oleju mam na 33% więc spokojnie poczekam do sierpnia (to tylko 3 miesiące).
Za wymianę oleju i filtrów ASO mi wyceniło mi na 550zł
Wiem już jednak że poproszę o wymianę świec i filtra silnikowego... nie sądzę że będzie to drogo kosztować.

Tak trochę żartem/serio - wbiją mi do niemieckiej książki serwisowej wpis czy dadzą polską ?? :)

Macie jeszcze jakieś pomysły?

melon

Astro-maniak
Posty: 2111
Rejestracja: 07 mar 2015, 9:25
Imię: Darek
Auto: Astra J ST
Silnik: A14NET/LPG
Województwo: małopolskie
Wdzięczny: 5 razy
Pomocny: 40 razy

#6

Nieprzeczytany post autor: melon »

550 to chyba za przegląd, który zawiera wymianę filtrów i oleju? Wymiana oleju (dexos2) i filtra to 199 PLN.
Przegląd raczej do niemieckiej wpiszą :) Ale kto wie :)

norbi333

Astro-maniak
Posty: 663
Rejestracja: 20 kwie 2015, 11:59
Imię: Norbert
Auto: Astra J,Insignia
Silnik: 1.6 T,2.8 T
Województwo: podlaskie
Pomocny: 1 raz

#7

Nieprzeczytany post autor: norbi333 »

Wbiją do niemieckiej.550 zł to cena z kosmosu.Włącznie z wymianą świec taniej zapłaciłem

Awatar użytkownika
marwisn

ex-Staff
Posty: 4598
Rejestracja: 18 cze 2012, 19:46
Imię: Marcin
Auto: Seat Leon
Silnik: 1.4 TSI
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 26 razy
Kontakt:

#8

Nieprzeczytany post autor: marwisn »

Dwa tygodnie temu byłem na wymianie. Olej + filtry. Koszt 199 pln.

550 pln to cena przeglądu.
DO - AF - ZA - AH - AK - SL

[External Link Removed for Guests]

slawekg

Astro-maniak
Posty: 146
Rejestracja: 11 sty 2015, 19:53
Imię: Sławomir
Auto: Astra J Cosmo
Silnik: A17DTJ
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Częstochowa
Pomocny: 1 raz

#9

Nieprzeczytany post autor: slawekg »

Z tego co wiem to u nas w ASO (częstochowa) nie wbijają do obcojęzycznych książek serwisowych ( nie muszą znać języka,a za to muszą ją dokładnie wypełnić), a nowej polskiej to już napewno nie dostaniesz, za to jak poprosisz to dostaniesz zastępczą książkę serwisową (za darmo), która pełni taką samo rolę.

Byłem na przeglądzie na początku kwietnia, przegląd jest ~460 zł (netto), tylko że jest to zaledwie początek faktury.
Po kupieniu samochodu zawsze warto zrobić sobie dobry start i powymieniać większosć płynów i wszystkie filtry.
Wymieniłbym świece, a nawet olej w skrzyni biegów, choć Aso ci powie, że olej jest dożywotnio, twoja decyzja czy chcesz aby ten termin "dożywotnio" wystąpił później czy wcześniej.

Jeżeli zależy ci na dobrej historii serwisowej auta, to staraj się wszystko naprawiać w ASO, bo dokumenty z ASO na których przez cały żywot samochodu będziesz miał tylko wymianę oleju, a resztę będziesz robił u pana Heńka na nic się zdadzą przy sprzedaży auta.

Jeszcze mała uwaga, przy przeglądzie mechanicy ASO czasami robią więcej niż potrzebna, więc jak przeprogramowałeś jakiś moduł to zwróć im uwagę aby go nie ruszali, szczególnie jak to jest moduł silnika, zdarzało się niektórym kolegom wjeżdzać na przegląd z chipem, a wyjeżdzać bez, bo Aso przeprogramowało moduł silnika bo akurat mieli taką aktualizację.

mbar

Astro-maniak
Posty: 453
Rejestracja: 14 gru 2011, 14:50
Imię: Marek
Auto: Logan MCV / Opel Karl
Silnik: B10XE
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Żyrardów

#10

Nieprzeczytany post autor: mbar »

draxterix pisze:Żywotność oleju mam na 33% więc spokojnie poczekam do sierpnia (to tylko 3 miesiące).
Wymieniaj to w cholerę.
[External Link Removed for Guests]

ODPOWIEDZ