Niepokojący hałas po odpaleniu zimnego silnika Astra J 1.4 Turbo 140KM

miki1405

Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 07 lip 2015, 17:28
Imię: Piotr
Auto: Astra J 1.4 Turbo 140KM
Silnik: 14NET
Województwo: pomorskie

Niepokojący hałas po odpaleniu zimnego silnika Astra J 1.4 Turbo 140KM

#1

Nieprzeczytany post autor: miki1405 »

Witam.

Możliwe, że zabrzmi to banalnie, jak u większości rozpoczynających nowe tematy, ale również i ja założyłem nowy, gdyż nie mogę od paru dni znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie.

Mianowicie, w poniedziałek rano, chcąc jechać do pracy, odpaliłem silnik i usłyszałem dziwny odgłos dochodzący z komory silnika. Zabrzmiało to dla mnie, jak odgłos koła dwumasowego, ale szybko się okazało, że to raczej odpada. Nie będę opisywał dźwięku, ponieważ udało mi się go utrwalić na filmie ( [External Link Removed for Guests] ), ponieważ hałas ten pojawił się i dzisiaj. Dochodzi ewidentnie jakby z przodu silnika, czyli tam, gdzie jest turbina. Pomyślałem, że turbina się zatarła. Zaraz po pracy wponiedziałek byłem z tym u mechanika, Popiłowali go (biedna astra :cry: ), zdjęli wąż prowadzący od intercoolera, stwierdzili, że są tam opiłki metalu. Sam szczerze widziałem jakby mieniący się metaliczny proszek na ściankach oklejonych lekko olejem. Do tego próbowali zatkać otwór wylotowy od turbo ręką i stwierdzili, że słabo dmucha (dziwny sposób diagnozowania),no i stwierdzili, że turbo się kończy. Załamany wizją kosztów, postanowiłem pojechać do innego warsztatu, myślę, że bardziej kompetentnego. Tam stwierdził szef, że opiłków żadnych nie ma, samochód jeździ dobrze ( choć wydaje mi się, jakby od piątku miał coś nieco mniejszego kopa), nic nie hałasuje na ciepłym silniku, więc gitara. Dopowiedział, że z mojego opisu, turbo tak nie robi, że to może być ewentualnie coś z łańcuchem rozrządu, że zanim dotarł olej, to tak zrobiło. I żebym kontrolował, skoro dźwięk słyszałem tylko raz, ale zapewne jest wszystko ok. No i była cisza, do dzisiaj, nagrałem, pojechałem do tego warsztatu i jestem umówiony na wtorek na oględziny, bo samochód musi u nich zostać na noc,skoro dzieje się to po długim postoju. Ale, że turbo, to nie jest na pewno, że ten łańcuch, albo zawór jakiś. Ja i tak im nie zagwarantuję, że to usłyszą, ponieważ było w poniedziałek,a potem w piątek. Hałas nie występuje codziennie, ale tylko po długim postoju i trwa do minuty, a potem znika. Znika też przy zwiększeniu obrotów. Znajomi, którzy filmik widzieli, też stwierdzili, że tak turbo się nie zachowuje. Chciałbym jeszcze poznać Waszą opinię, zapewne po części bardziej doświadczonych w tych sprawach.
Z dodatkowych informacji mogę podać, że auto kupiłem z przebiegiem 54 000km, wymieniony był olej, ale nie pamiętam jakiej firmy, ale 5w30 potem wymiana była przy 74000km na 5w30 z tutejszej sieciówki ( mieszkam obecnie w Niemczech, ta sieciówka, to A.T.U., olej miał klasę dexos2), a teraz już przy przebiego 86 000km nosiłem się z zamiarem samodzielnej wymiany na oryginalny GM 5w30 dexos 2. Poza tym, przy autku nic,poza wymianą filtrów (poza filtrem paliwa, bo za cholerę nie mogę znaleźć konkretnej informacji,czy jest i gdzie jest) oraz hamulców robione nie było. No jeszcze wymieniłem taki cienki, krótki wężyk, nie mam pojęcia od czego,znajduje się po prawej stronie kolektora ssącego,idzie chyba od jakiejś plastikowej rury, to srebrnej puszeczki na kolektorze.
Z góry dziękuję za wszelkie pomocne sugestie,bo ja już nie wiem, co mam myśleć..

Awatar użytkownika
Szprynkiel

Astro-maniak
Posty: 191
Rejestracja: 20 kwie 2015, 23:01
Auto: Astra J HB
Silnik: A16XER
Województwo: lubuskie
Pomocny: 1 raz

#2

Nieprzeczytany post autor: Szprynkiel »

Skoro hałas występuje tylko po odpaleniu zimnego i po czasie lub po zwiększeniu obrotów zanika, to obstawiam, że coś się poluzowało i wpada w rezonans i być może się obija o inny element kiedy silnikiem najbardziej trzepie. Otwórz następnym razem maskę i obadaj uchem skąd dokładniej dochodzi ten dźwięk. Póki wszystko jest zimne tuż po odpaleniu to podotykaj paluchami różnych rzeczy, może jest to trywialna sprawa jak np. poluzowana osłona kolektora i akurat trafisz.
Ostatnio zmieniony 17 lut 2017, 20:40 przez Szprynkiel, łącznie zmieniany 1 raz.
1996 Astra F kombi X20XEV --> 2007 Vectra C kombi Z19DT --> 2014 Astra J HB A16XER
Obrazek

miki1405

Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 07 lip 2015, 17:28
Imię: Piotr
Auto: Astra J 1.4 Turbo 140KM
Silnik: 14NET
Województwo: pomorskie

#3

Nieprzeczytany post autor: miki1405 »

Fakt, nad tym się nie zastanowiłem. Z poprzednim samochodem miałem takiego pecha, tyle awarii i tyle pieniędzy w niego włożyłem, że chyba zapomniałem, że może się zdarzyć też coś błachego. Do tego te wszystkie informacje, że z dzisiejszymi samochodami, to jak z jajkiem trzeba się obchodzić, to pomyślałem, że to, żepo prostu staram się dbać, to za mało, albo nie ma wpływu.. Dzięki za poradę, na pewno to sprawdzę, oby tylko akurat się ten dźwięk pojawił, bo jak napisałem nie zdarza się codziennie. a samochód raczej wystoi mniej więcej równą ilość godzin między jednym dniem, a drugim.Albo po prostu spróbuję czegoś w tych okolicach "na sucho wyszukać". Jak coś będę więcej wiedział, to dam znać.

marcin27061979

Astro-maniak
Posty: 258
Rejestracja: 22 lip 2015, 9:41
Imię: marcin
Auto: Astra J Sport HB
Silnik: A14NET
Województwo: kujawsko-pomorskie
Pomocny: 4 razy

#4

Nieprzeczytany post autor: marcin27061979 »

Mi ten dzwięk pasuje na przedni uszczelniacz wału korbowego lub łożysko pompy wody. Raczej uszczelniacz bo po dodaniu gazu dzwięk ustaje. Koszt i czas wymiany niewielki. To częsta przypadłość 1.4 T, sam to przechodziłem, a w ASO o tym wiedzą tylko o tym głośno nie mówią.
Ostatnio zmieniony 18 lut 2017, 13:44 przez marcin27061979, łącznie zmieniany 2 razy.

miki1405

Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 07 lip 2015, 17:28
Imię: Piotr
Auto: Astra J 1.4 Turbo 140KM
Silnik: 14NET
Województwo: pomorskie

#5

Nieprzeczytany post autor: miki1405 »

Przepraszam, ze tak pozno daje znac, ale lepiej pozno, niz wcale. Rowniez za brak polskich znakow, ale z telefonu tak jest latwiej. Nie mialem czasu, albo zapominalem wczesniej napisac, jak sie wszystko poukladalo. Otoz samochod zostal na noc u mechanika, zeby mogl go na zimno odpalic. Probowal w ciagu dnia jeszcze ze dwa razy i cisza. Skonczylo sie na tym, ze nic nie zrobil, uznal, ze bez sensu, zeby cos wymienial, jak nie ma niezbitych dowodow uszkodzenia. A jakby cos sie zepsulo, to by za kazdym razem halasowalo. No i zle, jak ktos slyszy za duzo, ale z drugiej strony dobrze, ze czujny jestem, bo niektorzy nie slysza nic. Od tamtego czasu nie wystapil ten dzwiek. Pozniej wymienialem olej. Na dnie miski, do ktorej zlalem olej zauwazylem opilki metaku. Ale juz gdzies wyczytalem, ze jesli odsysaja olej od nowosci, to opilki moga zostac na dnie miski, a nie wiem, jak byl wymieniany wczesniej, ja robilem to pierwszy raz na wlasna reke, stara metoda. Po jakims czasie wystapilo tez dziwne piszczenie ze trzy razy po odpaleniu na zimnym, ale inne niz na filmiku i wyraznie z okolic paska. Wymienilem pasek, napinacz i bylem na przegladzie klimy, brakowalo 600g srodka, ale juz nic nie wystapilo. Wiec poki co, to jezdze. Oleju mam male slady w okolicach walkow rozrzadu, ale nie wiem dokladnie skad cieknie dokladnie, no i sa to znikome ilosci, bardziej jest wyglada to na zabrudzenie. Niedawno samochod byl na przegladzie (zaznaczam, w Niemczech), no i wszystko wyszlo ok. Poki co, zamykam temat, dziekuje za wszystkie sugestie :D

czarnypiotrek

Astro-maniak
Posty: 4826
Rejestracja: 05 mar 2016, 23:31
Imię: Piotr
Auto: Octavia III/Ibiza V
Silnik: 20 CRMB/1.0CHBL
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdynia
Wdzięczny: 16 razy
Pomocny: 98 razy

#6

Nieprzeczytany post autor: czarnypiotrek »

miki1405 pisze:QR_BBPOST brakowalo 600g srodka
Czyli bylo pusto.

miki1405

Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 07 lip 2015, 17:28
Imię: Piotr
Auto: Astra J 1.4 Turbo 140KM
Silnik: 14NET
Województwo: pomorskie

#7

Nieprzeczytany post autor: miki1405 »

Tak tez pomyslalem, ale nie wiem, czy kiedykolwiek bylo cos z klima robione. Ja mam samochod drugi rok, w zeszlym zaniedbalem, dlatego w tym juz obowiazkowo zrobilem.

ODPOWIEDZ