Opel Astra J B16XER - metaliczny stuk przy odpalaniu silnika

Awatar użytkownika
Brokulis

Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 02 lut 2018, 20:26
Imię: Michał
Auto: Astra J 1.6 115KM SEDAN
Silnik: B16XER
Województwo: pomorskie
Wdzięczny: 4 razy
Pomocny: 2 razy

Opel Astra J B16XER - metaliczny stuk przy odpalaniu silnika

#31

Nieprzeczytany post autor: Brokulis »

Słychać w garażu podziemnym jak i na powierzchni ale tylko przy otwartym oknie/drzwiach.
Praktycznie dźwięk u mnie jest niesłyszalny gdy drzwi i okna są zamknięte - dopiero gdy zajrzałem w ten wątek robiłem nasłuch przy otwartym oknie. Praktycznie nie występuje gdy odpalam drugi i kolejny raz po krótkim postoju - najczęściej właśnie po długim przestoju min. 5-6 godzin i po nocce i to właśnie nie zawsze.

Awatar użytkownika
NimnuL

Astro-maniak
Posty: 570
Rejestracja: 27 paź 2016, 15:09
Imię: NimnuL
Auto: Astra J Sedan
Silnik: B 1.6 XER
Rocznik: 2016
Województwo: kujawsko-pomorskie
Wdzięczny: 19 razy
Pomocny: 18 razy

#32

Nieprzeczytany post autor: NimnuL »

Sprawdzę jeszcze raz u siebie, zwykle auto odpalam przy zamkniętych drzwiach (jak większość pewnie). Być może skala tego zjawiska jest większa, ale tego nie zauważamy przy zamkniętym samochodzie ...
Jeżdżę, więc jestem

SeloD

Astro-maniak
Posty: 1835
Rejestracja: 21 sty 2009, 21:43
Imię: Krzysztof
Auto: Astra J Sedan
Silnik: B16XER
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków
Pomocny: 1 raz
Kontakt:

#33

Nieprzeczytany post autor: SeloD »

Brokulis pisze:QR_BBPOST teraz testuje pewien trop z netu...
Możesz napisać coś więcej o ww. tropie?

Jeśli chodzi o stuk to u mnie go słychać zarówno przy zamkniętych drzwiach jak i otwartych (oczywiście radio wyłączone :) ). Nie ma znaczenia czy auto jest w garażu czy na zewnątrz także kwestę echa odrzucam. Czasami stukot jest głośniejszy niż zwykle ale nie jest to częste. Wydaje mi się, że po kilkudniowym postoju to się wydarzyło (tj. głośniej niż zwykle).

Nimmul - i jak weryfikowałeś ?
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
Obrazek Piszę poprawnie po polsku.

Awatar użytkownika
NimnuL

Astro-maniak
Posty: 570
Rejestracja: 27 paź 2016, 15:09
Imię: NimnuL
Auto: Astra J Sedan
Silnik: B 1.6 XER
Rocznik: 2016
Województwo: kujawsko-pomorskie
Wdzięczny: 19 razy
Pomocny: 18 razy

#34

Nieprzeczytany post autor: NimnuL »

SeloD pisze:QR_BBPOST Nimmul - i jak weryfikowałeś ?
Tak, odpalałem wielokrotnie przy otwartych drzwiach i takiego stuknięcia nie zaobserwowałem ani razu ... nawet na parkingu między samochodami oraz w garażu gdzie echo powinno wzmocnić ewentualny dźwięk ...
Jeżdżę, więc jestem

Awatar użytkownika
Brokulis

Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 02 lut 2018, 20:26
Imię: Michał
Auto: Astra J 1.6 115KM SEDAN
Silnik: B16XER
Województwo: pomorskie
Wdzięczny: 4 razy
Pomocny: 2 razy

#35

Nieprzeczytany post autor: Brokulis »

trop był po samym dźwięku przez różne fora - na forum BMW znalazłem podobne wpisy z identycznie brzmiącym dźwiękiem również po dłuższym postoju auta które występuje właśnie przy odpaleniu auta. również tam sugerowano części jak i w tym wątku ale Wskazano tam też pod koniec na jakąś część z elektroniką którą steruje komputer przy odpalaniu auta a reguluje ciśnienie w układzie hamulcowym (lub coś w tym klimacie) i wyrównanie ciśnienia po dłuższym postoju powoduje rzekomo tego typu odbicie czego wynikiem jest wibracja i taki dźwięk... może faktycznie po przejechaniu 10 czy 15 tys. km problem zaniknie, na chwilę obecną nie ma innych objawów (brzęk występuje gdzieś 5-6 razy na 10 po nocnym garażowaniu)
czekam do stycznia na pierwszy przegląd gdzie poruszę tą kwestię w ASO. I tak po dojeździe do ASO przy odpaleniu rozgrzanego auta nie będzie dźwięku a zostawiać im auta na razie nie planuję. Przy wyłączonym radiu faktycznie można usłyszeć dźwięk

Usunięty użytkownik 861235

#36

Nieprzeczytany post autor: Usunięty użytkownik 861235 »

Tak słucham tego nagrania teraz, już 3 piwka...no wrażliwsze ucho, wiadomo.
[External Link Removed for Guests]

Takie jest

Turu JEB wziłłłłłł

To wziłłł na końcu...

Trochę jak działko Tie Fighter-a ze Star Wars, tylko wolniej i spokojniej.
[External Link Removed for Guests]

Na moje ucho to rozrusznik coś nie domaga, ale mogę się mylić.
Pokaż to nagranie w ASO, to nie jest głupie, najlepiej słuchawki daj i niech się jakoś do tego odniosą.
Magii nie ma, przyczyna musi być i tak powiedz.

Ot refleksja.

Tak ciężko to wyłapać jak już ma zapłon, świeży motor to w zasadzie aby jeden gar złapał i idzie.

Możesz jak jest dostęp postrzelać samym automatem i posłuchać czy to ten sam dźwięk.
Tylko fura na gwarancji tak, to może warto "Fachowcom" to dopowiedzieć żeby odpięli plus z rozrusznika i postrzelali samym automatem.
Ja bym tak szukał, coś dukał.

Dobra, nie rozpędzam się bo już 4 piwko.
Coś coś.
Ostatnio zmieniony 09 lip 2018, 21:41 przez Usunięty użytkownik 861235, łącznie zmieniany 2 razy.

SeloD

Astro-maniak
Posty: 1835
Rejestracja: 21 sty 2009, 21:43
Imię: Krzysztof
Auto: Astra J Sedan
Silnik: B16XER
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków
Pomocny: 1 raz
Kontakt:

#37

Nieprzeczytany post autor: SeloD »

Brokulis pisze:QR_BBPOST Wskazano tam też pod koniec na jakąś część z elektroniką którą steruje komputer przy odpalaniu auta a reguluje ciśnienie w układzie hamulcowym (lub coś w tym klimacie) i wyrównanie ciśnienia po dłuższym postoju powoduje rzekomo tego typu odbicie czego wynikiem jest wibracja i taki dźwięk...
Hmm... postaram się sprawdzić, z której strony dokładnie dobiega ten dźwięk. Bez drugiej osoby się nie obejdzie i będziemy mieli tylko jedno podejście :/ Ciekawa hipoteza. Jak się dowiesz czegoś więcej daj znać.
Brokulis pisze:QR_BBPOST
może faktycznie po przejechaniu 10 czy 15 tys. km problem zaniknie, na chwilę obecną nie ma innych objawów (brzęk występuje gdzieś 5-6 razy na 10 po nocnym garażowaniu)
U mnie za tydzień kończy się gwarancja. Efekt jak był tak jest, a przejechane mam 26 000 km.
Brokulis pisze:QR_BBPOST
czekam do stycznia na pierwszy przegląd gdzie poruszę tą kwestię w ASO. I tak po dojeździe do ASO przy odpaleniu rozgrzanego auta nie będzie dźwięku a zostawiać im auta na razie nie planuję.
A nie wymieniasz sobie oleju wcześniej - profilaktycznie?
Digyl pisze: Na moje ucho to rozrusznik coś nie domaga, ale mogę się mylić.
Pokaż to nagranie w ASO, to nie jest głupie, najlepiej słuchawki daj i niech się jakoś do tego odniosą.
Magii nie ma, przyczyna musi być i tak powiedz.
Wcześniej w temacie opisywałem już moje perypetie. Zrobiłem dokładnie to co piszesz + interwencja w centrali GM - i nic:/
Odnośnie rozrusznika. Czy gdyby w nim tkwił problem to czy przypadkiem stuk nie występowałby za każdym razem?
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
Obrazek Piszę poprawnie po polsku.

Awatar użytkownika
Brokulis

Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 02 lut 2018, 20:26
Imię: Michał
Auto: Astra J 1.6 115KM SEDAN
Silnik: B16XER
Województwo: pomorskie
Wdzięczny: 4 razy
Pomocny: 2 razy

#38

Nieprzeczytany post autor: Brokulis »

co do wymiany oleju to od stycznia mam przejechane teraz niecałe 5 tys. :) jak przed przeglądem rocznym wyskoczy wymiana oleju (jest 53% teraz) to wymienię. Pod koniec lata postaram się też skombinować drugą osobę i odpalanie przy otwartej masce i druga osoba będzie lokalizować po kawałku. samemu faktycznie nie ma jak wyczaić skąd to idzie. A dziś rano i po południu odpalenie było bez stuku huehue...
w styczniu na pewno pociągnę ten temat w ASO choć znając życie spuszczą mnie też na drzewo..

SeloD

Astro-maniak
Posty: 1835
Rejestracja: 21 sty 2009, 21:43
Imię: Krzysztof
Auto: Astra J Sedan
Silnik: B16XER
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków
Pomocny: 1 raz
Kontakt:

#39

Nieprzeczytany post autor: SeloD »

Ja przy 5k km zrobiłem profilaktyczną wymianę oleju. Nie jest to majątek, a mam czyste sumienie, że wypłukałem ew. opiłki itp w nowym silniku. Wiadomo... silnik po hamowni no ale.. :)
Ja z ASO nic nie zwojowałem. Ale będę Ci kibicował. Daj znać proszę jak cokolwiek się dowiesz.
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
Obrazek Piszę poprawnie po polsku.

DonPomidor

Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 26 lip 2018, 18:03
Imię: Mariusz
Auto: Astra j Sport Tourer
Silnik: B16DTL
Województwo: śląskie
Pomocny: 1 raz

#40

Nieprzeczytany post autor: DonPomidor »

Ja mam problem wlasnie z moja asia taki ze auto stoi u mnie na parkingu z gorki ale bokiem kierownica wyzej pasazer nizej
i mam wdzien wdzien takie chrobotanie , na innym watku odpisalem i opisalem to co wam pisze , i szukam rowniez pomocy .
Bo cos wierzyc mi sie nie chce ze to napinacz jutro sprobuje z ta kliatyzacja ale ja mam zawsze ustawione na auto az strach co moze byc auto aktualnie 98 tys rocznik 2014 sierpien

wybaczcie poruszany byl temat i odnalazlem
takie cos mam
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]

Olej lany Dexos 2 od opla-.- nie wiem czy dobrze
Ostatnio zmieniony 24 sie 2018, 23:08 przez DonPomidor, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ