Opel Astra J B16XER - metaliczny stuk przy odpalaniu silnika

Sagan07

Astro-maniak
Posty: 342
Rejestracja: 19 mar 2018, 21:46
Imię: Kuba
Auto: Opel Astra IV Sedan 1.4 Turbo
Silnik: B14NET
Rocznik: 2017
Województwo: mazowieckie
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 12 razy

Opel Astra J B16XER - metaliczny stuk przy odpalaniu silnika

#41

Nieprzeczytany post autor: Sagan07 »

Mam ten sam problem przy odpalaniu zimnego silnika (rocznik 2017 B14NET). Dźwięk jest taki jakby była poluzowana jakaś osłona termiczna i wydobywa się wyraźnie z prawej strony silnika (patrząc od miejsca kierowcy, tak jakby z okolic paska osprzętu). Oczywiście jak zgaszę silnik zaraz po odpaleniu i ponownie uruchomię to cisza jak makiem zasiał (to samo, gdy przejadę się po wyboistej drodze). Obecny przebieg to 11k i wcześniej w lato nie słyszałem tego dźwięku (fakt, że wtedy jeździłem przez dłuższy czas z nawiewem ustawionym tylko na nogi i korpus). Teraz jest słyszalny zarówno w garażu jak i na wolnej przestrzeni, nawet przy wyłączonym nawiewie na szybę.

Samochód odpalam od razu przekręcając kluczyk, może warto zmienić przyzwyczajenie i poczekać aż wszystkie kontrolki zgasną?

Jest jakiś sposób wyeliminowania tego dźwięku? Wkurza mnie to, że w nowym samochodzie coś mi chrobocze. Warto umawiać się na zostawienie samochodu w ASO, czy raczej pewne jest że spuszczą mnie na drzewo?

SeloD

Astro-maniak
Posty: 1835
Rejestracja: 21 sty 2009, 21:43
Imię: Krzysztof
Auto: Astra J Sedan
Silnik: B16XER
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków
Pomocny: 1 raz
Kontakt:

#42

Nieprzeczytany post autor: SeloD »

Hej. Oczywiście, że warto jechać do ASO. Pytanie czy nie będziesz miał takiej sytuacji jak ja. U mechanika zjawisko nie wystąpi. Odnośnie odpalania samochodu. Rozmawiałem kiedyś z nimi (ASO) na ten temat i w naszych modelach nie ma to znaczenia. Problemy były w Astrze H (zdaje się, że ECU potrafił zwariować). Ja generalnie i tak zawsze odpalam po testach układów auta. Nie śpieszy mi się nigdzie :)
Ostatnio zmieniony 17 paź 2018, 7:36 przez SeloD, łącznie zmieniany 1 raz.
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
Obrazek Piszę poprawnie po polsku.

Sagan07

Astro-maniak
Posty: 342
Rejestracja: 19 mar 2018, 21:46
Imię: Kuba
Auto: Opel Astra IV Sedan 1.4 Turbo
Silnik: B14NET
Rocznik: 2017
Województwo: mazowieckie
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 12 razy

#43

Nieprzeczytany post autor: Sagan07 »

Na razie wstrzymałem się z wizytą w serwisie. Uruchamianie samochodu po zgaśnięciu kontrolek jak na razie skutkuje brakiem tego dźwięku. Będę obserwował dalej.

Awatar użytkownika
SanDiego

Astro-maniak
Posty: 193
Rejestracja: 10 sty 2018, 20:25
Imię: Piotrek
Auto: Astra J
Silnik: A16XER
Rocznik: 2017
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Wdzięczny: 31 razy
Pomocny: 2 razy

#44

Nieprzeczytany post autor: SanDiego »

Panie/Panowie - komuś udało się rozwikłać przyczynę i może podzielić się rozwiązaniem?

ASO na moje zgłoszenie (z linkiem do nagrania) odpisało mi na razie tyle, że zapraszają na dłuższą diagnozę. Nie wiem, czy to coś zmienia, u mnie jest silnik A16XER
JA: 2018 - Opel Astra J 1.6 115 Darkmoon Blue
W rodzinie: 2019 - 2022 Opel Astra J 1.4T 140 Emerald || 2010 - 2019 Chevrolet Cruze LS+ 1.6 113 Moroccan Blue || 1998 - 2010 Opel Astra F 1.4 60 Red

Awatar użytkownika
dariuszwar

Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 13 lip 2021, 16:32
Imię: dariusz
Auto: astra j 1.4T
Silnik: A14NET LPG
Rocznik: 2014
Województwo: łódzkie

#45

Nieprzeczytany post autor: dariuszwar »

SeloD pisze:
17 paź 2018, 7:35
Hej. Oczywiście, że warto jechać do ASO. Pytanie czy nie będziesz miał takiej sytuacji jak ja. U mechanika zjawisko nie wystąpi. Odnośnie odpalania samochodu. Rozmawiałem kiedyś z nimi (ASO) na ten temat i w naszych modelach nie ma to znaczenia. Problemy były w Astrze H (zdaje się, że ECU potrafił zwariować). Ja generalnie i tak zawsze odpalam po testach układów auta. Nie śpieszy mi się nigdzie :)
Witam
Przeczytałem cały post o tym brzęczeniu podczas odpalania i umnie w astrze j1.4t lpg 2014 140KM też to występuje i to od dłuższego czasu mam przejechane 130k km i w sumie tak brzęczy od 30k.
Oprócz tego na wyboistej drodze np bruk albo płyty też jest słyczalny metaliczny dzwięk rezonans jakby blacha o blache wyraznie słyszalny z okolicy silnika.Dzwięk jest słyszalny tylko przy otwartych szybach . Na prostej drodze tego dżwięku nie ma.Niestey mechanicy rozkladaja ręce. Może ktoś doszedł do tego co to może być bo w poście nikt nie napisal nic konkretnego.

Awatar użytkownika
mario1981

Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 23 cze 2022, 11:36
Imię: Mariusz
Auto: Meriva B
Silnik: A14XER
Rocznik: 2016
Województwo: śląskie

#46

Nieprzeczytany post autor: mario1981 »

NimnuL pisze:
01 mar 2018, 7:26
Potwierdzam, w moim aucie też przy odpaleniu jest stuknięcie ale nie zawsze i nie przy tak niskich temperaturach jak teraz.
filmik.
[External Link Removed for Guests]
Witam. Moj pierwszy post wiec witam wszystkich oficjalnie.
Założyłem konto specjalnie tu, bo mam Merive B 2016 z silnikiem 1.4 100KM i tez mam taki problem. Tez czasem sobie cyknie przy odpalaniu. I tak jak piszesz, nie zawsze, i tylko raz. Po kolejnym odpaleniu już cisza, auto musi znów kilka dooobrych godzin postać żeby ewentualnie mogło cyknąć. W filmiku w 4-sekundzie słychać CYK. Mój mechanik mówi że to normalne w oplach, bo niby ustawia się wariator faz rozrządu pod ciśnieniem oleju czy jakoś tak. Nie wiem czy go dobrze zrozumiałem. Nie wiem, nie znam się. Ktoś jest w stanie to skomentować?

[External Link Removed for Guests]

ODPOWIEDZ