Odgłosy, terkotanie z okolic skrzyni F17

Awatar użytkownika
matrin75

Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 10 kwie 2024, 9:35
Imię: Marcin
Auto: ASTRA J
Silnik: B16XER
Rocznik: 2015
Województwo: małopolskie
Wdzięczny: 2 razy

Odgłosy, terkotanie z okolic skrzyni F17

#1

Nieprzeczytany post autor: matrin75 »

Witam wszystkich
Ostatnimi czasy niepokoją mnie dźwięki jakie dochodzą z komory silnika (załącznik, nagranie z komory silnika nad skrzynią)
Czy ktoś może po tym pomoc w diagnozie czy to skrzynia F17 się sypie czy mechanizm różnicowy, przekładnia główna?
Na luzie, po wysprzegleniu nie ma tych niepokojących dźwięków.
Dźwięk niepokojący zaczyna się od 2 biegu - terkotanie. Słyszalne na wolnych obrotach a im wyższe obr i prędkość tym mniej ale głośno w kabinie się robi terkot zamienia się w wycie przy 80-100km/h.

ASTRA J 1,6 benzyna 115KM B16XER - skrzynia F17 przebieg 130000km

Bedę wdzięczny za pomoc
Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
deodekabokat

Astro-maniak
Posty: 3653
Rejestracja: 25 lut 2014, 9:42
Imię: Grzegorz
Auto: Astra H
Silnik: Z18XE ?KM 400kkm
Rocznik: 2005
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: BI
Wdzięczny: 26 razy
Pomocny: 184 razy

#2

Nieprzeczytany post autor: deodekabokat »

Kilka pytań pomocniczych,
1) Czy weryfikowałeś, czy w skrzyni jest olej, ew czy są jakieś wycieki -> jeżeli nie to masz odpowiedź
2) Wycie 80÷100 występuje na wszystkich biegach? (powiedzmy 3/4/5)? -> Jeżeli tak to mechanizm różnicowy/ jeżeli nie, skrzynia, chociaż nie terkotałoby raczej na luzie, chyba że krzyżak już w kilku częściach.
3) Wycie j.w. występuje tylko podczas ciągnięcia czy też przy hamowaniu silnikiem -> Jeżeli tylko podczas ciągnięcia -> zęby -> Jeżeli podczas ciągnięcia i hamowania silnikiem -> łożyska
4) Inne zjawiska towarzyszące, takie jak pingpong przy ruszaniu, szarpanie, luz na przejściu/zdjęciu nogi z gazu? -> Najczęściej łożyska lub przesuwki
5) Jak się sypią łożyska w mechanizmie różnicowym, to przeważnie są mokre półosie bo jest luz i uszczelniacz nie wyrabia, wtedy też nie ma oleju w skrzyni.

Być może wystąpiło kilka awarii albo jedna doprowadziła do drugiej albo może i trzeciej.

Jeżeli tylko mechanizm różnicowy z diagnozy powyżej, to i wymiana łożysk i samego mechanizmu przez dekiel pod samochodem, u ciebie jest jak sądzę 394 kupiłbyś bez trudu używkę i wymiana prosta. Jeżeli skrzynia, zwalanie sanek, zwalanie skrzyni.....

Stawiam, że raczej skrzynia, ale po zwaleniu dekla na kanale można deską zablokować krzyżak i dopalić, bo skrzynia nawet na luzie olejem trochę ciągnie i może dzwonić, będzie słychać. cienka teoria ale warto spróbować, zobaczysz też w deklu co tam jest, kawałki alu (magnes), kawałki stali (magnes) inne, będziesz wiedział.
Podlasie, gdzie ukradłem dla ciebie rower, ma wiele znaczeń.

Awatar użytkownika
matrin75

Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 10 kwie 2024, 9:35
Imię: Marcin
Auto: ASTRA J
Silnik: B16XER
Rocznik: 2015
Województwo: małopolskie
Wdzięczny: 2 razy

#3

Nieprzeczytany post autor: matrin75 »

Dziękuje za odpowiedzi i podpowiedzi. W takim razie jadę na kanał:

Odpowiedzi na pytania pomocnicze
1) sprawdzę olej w skrzyni :-)
2) wycie na wszystkich 2/3/4/5 ale na 2 wyraźnie głośniejsze, terkotanie, na luzie też jest słyszalne ale po wysprzęgleniu (toczeniu) juz nie. Na 1 cisza przy ruszaniu (nagranie->rozruch, 1, 2-terkotanie i następnie dalej 2 i przyspieszanie)
3) występuje tylko podczas ciągnięcia i hamowania silnikiem - tak mi się wydaje
4) szarpanie, luz na przejściu/zdjęciu nogi z gazu - to własnie występuje a nawet zjawisko "kangurka" podszarpywanie przy odjęciu gazu (3/4 bieg) i drążek czuć ze się przesuwa góra-dół wtedy

Sprawdzę co w oleju i odpowiem, może jeszcze komuś się przyda.

Dzięki za poświecenie czasu
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
deodekabokat

Astro-maniak
Posty: 3653
Rejestracja: 25 lut 2014, 9:42
Imię: Grzegorz
Auto: Astra H
Silnik: Z18XE ?KM 400kkm
Rocznik: 2005
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: BI
Wdzięczny: 26 razy
Pomocny: 184 razy

#4

Nieprzeczytany post autor: deodekabokat »

Weź uszczelkę bo stara się rozpadanie pod zdjęciu dekla, względnie masę np Victor bo potem z kanału nie zjedziesz. Tzn bez dekla zjedziesz ale jazdy nie będzie. Warto zdjąć dekiel i zobaczyć stan mechanizmu różnicowego, Nawet półośką góra dół zobaczysz co się dzieje z łożyskami. Krzyżak w środku sprawdzisz palcami.

3) występuje tylko podczas ciągnięcia i hamowania silnikiem - tak mi się wydaje
Ale innych stanów nie ma. Jeżeli wyje i podczas dodawania gazu i przy zdjętej nodze, to łożyska, jeżeli jest różnica i nagle cichnie przy ciągnięciu lub zdjęciu nogi z gazu to zęby z jednej strony mają wżery.
Podlasie, gdzie ukradłem dla ciebie rower, ma wiele znaczeń.

Awatar użytkownika
Mateusz24krk

Astro-maniak
Posty: 1071
Rejestracja: 28 maja 2017, 18:06
Imię: Mateusz
Auto: Astra h
Silnik: Z18xer
Rocznik: 2007
Województwo: małopolskie
Wdzięczny: 2 razy
Pomocny: 7 razy

#5

Nieprzeczytany post autor: Mateusz24krk »

Witam. Czy może ktoś podzielić się opinia na temat satelit/koronek co są dostępne po 300 zł ? Bo mam do wymiany mechanizm różnicowy luzy są byłem i sprawdzał.. drugie pytanie bo mam luźne przeguby wewnętrzne szukałem używek dwie oglądałem i lipa luzy tak samo i pewnie to samo na allegro.. Szukałem przegubów bądz całych półosi jest tylko meyle, gsp, maxgear ktoś coś może powiedzieć na ich temat? Czy wymieniać same przeguby wew czy lepiej cała półoś?

Dodano po 41 minutach 54 sekundach:
czy firma przegubu febest dobra jest ?

Awatar użytkownika
deodekabokat

Astro-maniak
Posty: 3653
Rejestracja: 25 lut 2014, 9:42
Imię: Grzegorz
Auto: Astra H
Silnik: Z18XE ?KM 400kkm
Rocznik: 2005
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: BI
Wdzięczny: 26 razy
Pomocny: 184 razy

#6

Nieprzeczytany post autor: deodekabokat »

febest to dobra firma, mogę tylko tyle powiedzieć. Osobiście założyłem, wewnętrzne, homokinetyczne i na razie po kilkunastu tysiącach nic się z tym nie dzieje.

Daj jakiegoś linka do tych zębów? I napisz co się dzieje?
Podlasie, gdzie ukradłem dla ciebie rower, ma wiele znaczeń.

Awatar użytkownika
Mateusz24krk

Astro-maniak
Posty: 1071
Rejestracja: 28 maja 2017, 18:06
Imię: Mateusz
Auto: Astra h
Silnik: Z18xer
Rocznik: 2007
Województwo: małopolskie
Wdzięczny: 2 razy
Pomocny: 7 razy

#7

Nieprzeczytany post autor: Mateusz24krk »

deodekabokat pisze:
22 kwie 2024, 12:29
febest to dobra firma, mogę tylko tyle powiedzieć. Osobiście założyłem, wewnętrzne, homokinetyczne i na razie po kilkunastu tysiącach nic się z tym nie dzieje.

Daj jakiegoś linka do tych zębów? I napisz co się dzieje?
Szarpie przy zmianie biegów oraz przy dodaniu i odjeciu gazu trzeba bardzo ale to bardzo delikatnie sprzęgło operować aby była płynność.. Byłem u gośćia co robił mi skrzynie w poprzednim oplu i posprawdzał poduszki, półosie i stwierdził, że satelity mają luz oraz przeguby wew oby dwa są lużne.. Czasami jak dojezdzałem na 1 biegu w korku i nagle dodałem gazu to słychać było stuk.. Za satelity 300 zł zamienniki 150-200 zł robota jeśli uda się przez dekiel + przeguby bo jak juz robić to za jednym razem.. W hurtowniach na miejscu same dziady GSP oraz Maxegear co są po 100-120zł znalazlem Febest 200 zł ... Bo całych półosi nie chce zmieniać bo szkoda hajsu. Link masz tutaj możesz napisać czy on podejdzie? Napisz też co Ty masz za przeguby

[External Link Removed for Guests]

Dodano po 7 minutach 9 sekundach:
Na aukcji pisze, że przegub homokinetyczny czy on podejdzie bez problemu i bez żadnych przeróbek ? to jest taki sam jaki mam w org?

Awatar użytkownika
deodekabokat

Astro-maniak
Posty: 3653
Rejestracja: 25 lut 2014, 9:42
Imię: Grzegorz
Auto: Astra H
Silnik: Z18XE ?KM 400kkm
Rocznik: 2005
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: BI
Wdzięczny: 26 razy
Pomocny: 184 razy

#8

Nieprzeczytany post autor: deodekabokat »

Możesz mieć zarówno homokinetyczny jak i współbierzny musisz zajrzeć pod samochód jaki masz, w tym samym czasie wychodziły dwie wersje. Ale współbierznego i tak nie kupisz dobrej firmy. Mechanizm różnicowy zmienia się przez dekiel, już mnie pytałeś o to dwa razy i otrzymałeś twierdzącą odpowiedź, tak właśnie w ten sposób wymieniałem u siebie. Nie wrzucasz linka do różnicowego, rozumiem, że to mechanik Ci to proponuje, linku nie masz? Nie mam pojęcia jak Ci doradzić jak nawet producenta nie potrafisz podać.

Ps. Mało, to już nawet przy poprzednim wozie pytałeś, czy wymiana mechanizmu różnicowego coś da na te objawy.
Pps. 150÷200 za tą robotę to strasznie mało w sumie to bym się zastanawiał czy sam robić za takie pieniądze, mechanik chyba bez roboty stoi. W trzy godziny się nie ogarnie a musi sobie jeszcze klucz do wianka zrobić.
Podlasie, gdzie ukradłem dla ciebie rower, ma wiele znaczeń.

Awatar użytkownika
Mateusz24krk

Astro-maniak
Posty: 1071
Rejestracja: 28 maja 2017, 18:06
Imię: Mateusz
Auto: Astra h
Silnik: Z18xer
Rocznik: 2007
Województwo: małopolskie
Wdzięczny: 2 razy
Pomocny: 7 razy

#9

Nieprzeczytany post autor: Mateusz24krk »

deodekabokat pisze:
23 kwie 2024, 8:40
Możesz mieć zarówno homokinetyczny jak i współbierzny musisz zajrzeć pod samochód jaki masz, w tym samym czasie wychodziły dwie wersje. Ale współbierznego i tak nie kupisz dobrej firmy. Mechanizm różnicowy zmienia się przez dekiel, już mnie pytałeś o to dwa razy i otrzymałeś twierdzącą odpowiedź, tak właśnie w ten sposób wymieniałem u siebie. Nie wrzucasz linka do różnicowego, rozumiem, że to mechanik Ci to proponuje, linku nie masz? Nie mam pojęcia jak Ci doradzić jak nawet producenta nie potrafisz podać.

Ps. Mało, to już nawet przy poprzednim wozie pytałeś, czy wymiana mechanizmu różnicowego coś da na te objawy.
Pps. 150÷200 za tą robotę to strasznie mało w sumie to bym się zastanawiał czy sam robić za takie pieniądze, mechanik chyba bez roboty stoi. W trzy godziny się nie ogarnie a musi sobie jeszcze klucz do wianka zrobić.
No mechanik własnie ma roboty bardzo dużo termin dopiero mam 6 czerwca... Nie mam linku do satelit bo to on sprawdzał przy mnie i powiedział 300 zł zamiennik.. Co do rodzaju przegubu homokinetyczny jak i współbierzny jak rozpoznam ? Jeśli okaże się, że mam homokinetyczny to mogę założyć współbieżny podejdzie ? Za robotę powiedział 150 zł jeśli wyjdzie przez dekiel i powiedział , że satelity maja luz dlatego są szarpania oraz przeguby już luzne też.. Dlatego jak już wyjmie półosie to wole zrobić też przeguby znalazłem febest za 200 zł tylko nie wiem czy podejdzie?

Awatar użytkownika
deodekabokat

Astro-maniak
Posty: 3653
Rejestracja: 25 lut 2014, 9:42
Imię: Grzegorz
Auto: Astra H
Silnik: Z18XE ?KM 400kkm
Rocznik: 2005
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: BI
Wdzięczny: 26 razy
Pomocny: 184 razy

#10

Nieprzeczytany post autor: deodekabokat »

Przegub wejdzie zarówno wspolbierzmy jak i homokinetyczmy. Tylko oryginały wspolbierzme trzeba odszlifowac bo są zagniatane. Rozpoznasz po tym, że wspolbierzny ma trójkątną budowę.

A jak Ci mechanik te luzy na mechaniźmie różnicowym sprawdził i potwierdził?
Podlasie, gdzie ukradłem dla ciebie rower, ma wiele znaczeń.

ODPOWIEDZ