Klima-Czyszczenie parownika i odplywu

Awatar użytkownika
KaMYk

Przyjaciel forum
Posty: 5377
Rejestracja: 21 paź 2014, 21:29
Imię: Krzysztof
Auto: Dodge Charger R/T
Silnik: 5,7 V8 HEMI
Rocznik: 2014
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Mazowieckie
Wdzięczny: 12 razy
Pomocny: 132 razy
Kontakt:

Re: Klima-Czyszczenie parownika i odplywu

#231

Nieprzeczytany post autor: KaMYk »

Jak byłem ostatnio na serwisie klimy, to najpierw popsiukał w kanał powietrza po demontażu filtra płynem dezynfekujactm o konsystencji wody, nie wiem co to było. Później włączył ozonowanie.

Ja jeżdżę z klimą na auto cały rok. Serwis klimy robię sporadycznie, ten akurat ostatni był po zakupie auta i ogólnie auto czyściłem po poprzednim użytkowniku. Chargera mam ponad dwa lata i do klimy nie zglądałem. Astrę miałem 5 lat i też do klimy nie zaglądałem. W Citroenie C3 przez 8 lat zrobiłem raz serwis klimy bo trochę słabo chłodziła. Skraplacz był trochę zabity od zewnątrz, zrobili mycie skraplacz no i pełen serwis. Czynnika dodali chyba ze 30 g. Plus dezynfekcja, ale bez ozonowania. Corsa od 5 lat nie miała serwisu, córka też całym rokiem jeździ na auto.
Ja po prostu nie wiem, co to są problemy z klimą :)
Żadnych niemiłych zapachów no i dobrze chłodzą :)
Także polecam używanie klimy całym rokiem :)

Awatar użytkownika
heinrich12

Astro-maniak
Posty: 5106
Rejestracja: 08 maja 2020, 22:59
Imię: Henryk
Auto: Astra H
Silnik: Z 14XeP
Rocznik: 2009
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Wdzięczny: 193 razy
Pomocny: 307 razy

#232

Nieprzeczytany post autor: heinrich12 »

Jesienią lodówka (h=190cm) zaczęła nam szwankować. Zadzwoniłem opisałem problem i podałem model. Pan przyjechał już z częścią a konkretnie z nowym termostatem, dwadzieścia minut i po robocie. Wykorzystałem ten czas na zadanie paru pytań (chłodnictwo) związanych z układem klimatyzacji w samochodzie. Czy sam serwisuje swój układ, czy i jak często uzupełnia czynnik w układzie itp. ? Pan odpowiedział: tak robiłem, zrobiłem to jak słabo zaczął chłodzić, znalazłem wyciek, likwidacja nieszczelności, dobicie czynnika. Pan wyraźnie powiedział: jak chłodzi to musi być szczelny i nie widzi potrzeby jeżdżenia do serwisu, i zbędne wydawanie kasy. W zawodzie pracuje ponad dwadzieścia lat i najstarszy, sprawny w ciągłej eksploatacji sprzęt chłodniczy, z którym się spotkał ma ponad czterdzieści lat. Moje pytanie: ,,Jak często wymieniacie olej w kompresorach swoich lodówek, zamrażarek czy klimatyzatorach domowych ? To pytanie zadał mi fachowiec, od układów chłodniczych. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
KaMYk

Przyjaciel forum
Posty: 5377
Rejestracja: 21 paź 2014, 21:29
Imię: Krzysztof
Auto: Dodge Charger R/T
Silnik: 5,7 V8 HEMI
Rocznik: 2014
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Mazowieckie
Wdzięczny: 12 razy
Pomocny: 132 razy
Kontakt:

#233

Nieprzeczytany post autor: KaMYk »

Ale oczywiście :) mam jeszcze lodówkę polar cm-355 z roku 1994. Ma dwa kompresory, lodówka i zamrażarka, obydwa do dziś pracuja, nigdy nie miały serwisu :) jak jest dobrze, to znaczy że układ sprawny i nie wymaga przeglądu :) A jak się używa, to i nie śmierdzi :)

Asterix08

Użytkownik
Posty: 49
Rejestracja: 10 sie 2019, 6:49
Auto: Astra j sport tourer
Silnik: A14NET
Rocznik: 2011
Województwo: dolnośląskie
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 9 razy

#234

Nieprzeczytany post autor: Asterix08 »

heinrich12 pisze:
04 mar 2021, 9:42
Jesienią lodówka (h=190cm) zaczęła nam szwankować. Zadzwoniłem opisałem problem i podałem model. Pan przyjechał już z częścią a konkretnie z nowym termostatem, dwadzieścia minut i po robocie. Wykorzystałem ten czas na zadanie paru pytań (chłodnictwo) związanych z układem klimatyzacji w samochodzie. Czy sam serwisuje swój układ, czy i jak często uzupełnia czynnik w układzie itp. ? Pan odpowiedział: tak robiłem, zrobiłem to jak słabo zaczął chłodzić, znalazłem wyciek, likwidacja nieszczelności, dobicie czynnika. Pan wyraźnie powiedział: jak chłodzi to musi być szczelny i nie widzi potrzeby jeżdżenia do serwisu, i zbędne wydawanie kasy. W zawodzie pracuje ponad dwadzieścia lat i najstarszy, sprawny w ciągłej eksploatacji sprzęt chłodniczy, z którym się spotkał ma ponad czterdzieści lat. Moje pytanie: ,,Jak często wymieniacie olej w kompresorach swoich lodówek, zamrażarek czy klimatyzatorach domowych ? To pytanie zadał mi fachowiec, od układów chłodniczych. Pozdrawiam.
Lodówki owszem mają drzwi, ale to koniec podobieństwa z samochodem. w lodówce nie uzupełnia się gazu, gdyż układ wyłącznie jest z rurek miedzianych lub aluminiowych ( nie mówiąc o ich grubościach ) i co najważniejsze nie ma rurek gumowych i tylu połączeń z oringami i uszczelkami przez które gaz ma prawo w ciągu roku ubywać 10 do 15 %. Lodówka nie porusza się po naszych dziurawych drogach, nie jest narażona na naprężenia, a jej elementy na zmianę temperatur od -30 do +100 w pobliżu ( sąsiedztwo skraplacza i chłodnicy czy parownika a nagrzewnicy itp. ) Następna sprawa to ciśnienie w układzie dochodzące do 30 barów i dwa układy niskiego i wysokiego ciśnienia. Nie wiem ile barów jest w lodówce. Dlatego też w samochodzie powinno robić się serwis klimatyzacji z wypompowaniem czynnika i napełnieniem odpowiednia ilością z olejem, który jest higroskopijny co 2 lata. Ten Pan serwisant niech naprawia tylko lodówki.

Awatar użytkownika
heinrich12

Astro-maniak
Posty: 5106
Rejestracja: 08 maja 2020, 22:59
Imię: Henryk
Auto: Astra H
Silnik: Z 14XeP
Rocznik: 2009
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Wdzięczny: 193 razy
Pomocny: 307 razy

#235

Nieprzeczytany post autor: heinrich12 »

Nikt nikogo do niczego nie namawia. Chcesz, masz ochotę to dwa razy do roku możesz odwiedzać serwis i uzupełniać brakujący czynnik lub go wymieniać. Może jest to Twój kaprys, dbanie o układ a może coś faktycznie nie ,,hula" tak jak powinno w samochodzie. Cztery lata w samochodzie używam klimatyzacji z której jestem zadowolony, po dzień dzisiejszy jest w 100 % sprawna i nie widzę potrzeby robienia czegokolwiek poza wymianą filtra kabinowym i dezynfekcją. Poza samochodem i lodówką mam i używam (sezon letni) jeszcze klimatyzatory z których jeden pracuje chyba ok. czternastu lat (temat o klimatyzatorach domowych). Pozdrawiam.

Asterix08

Użytkownik
Posty: 49
Rejestracja: 10 sie 2019, 6:49
Auto: Astra j sport tourer
Silnik: A14NET
Rocznik: 2011
Województwo: dolnośląskie
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 9 razy

#236

Nieprzeczytany post autor: Asterix08 »

Ja podałem tylko kilka powodów (jest ich więcej), dlaczego w lodówce nie uzupełnia się gazu a w aucie tak. Klima będzie działać nawet jak będzie 150 gram gazu zamiast 450. Jednak jej wydajność będzie mniejsza a sprężarka będzie bardziej obciążona.

Awatar użytkownika
heinrich12

Astro-maniak
Posty: 5106
Rejestracja: 08 maja 2020, 22:59
Imię: Henryk
Auto: Astra H
Silnik: Z 14XeP
Rocznik: 2009
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Wdzięczny: 193 razy
Pomocny: 307 razy

#237

Nieprzeczytany post autor: heinrich12 »

Każdy orze jak może. Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ