Klima-Czyszczenie parownika i odplywu

Creep

Astro-maniak
Posty: 118
Rejestracja: 01 maja 2014, 16:49
Auto: Astra J
Silnik: A14XER
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Zabrze

Re: Klima-Czyszczenie parownika i odplywu

#51

Nieprzeczytany post autor: Creep »

Mam pytanie. Być może głupie, alem niedoświadczony w kwestiach klimy.

Zauważyłem kapiącą wodę pod podwoziem. Po każdej jeździe widać mała kałużę, mniej więcej na wysokości foteli przednich. Z tego, co wyczytałem w tym wątku, tam jest parownik z klimy, czy tak?

No więc czy taka kapiąca woda to normalne zjawisko, czy powinno mnie to niepokoić?
Using Tapatalk

Fuks

Astro-maniak
Posty: 556
Rejestracja: 14 sty 2008, 17:00
Imię: Mateusz
Auto: Astra K 2017 czerwona 150KM
Silnik: 1.4 XFT
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Polska
Pomocny: 1 raz
Kontakt:

#52

Nieprzeczytany post autor: Fuks »

Normalne zjawisko :)

McSimus

Astro-maniak
Posty: 412
Rejestracja: 08 maja 2014, 15:19
Imię: Maksik
Auto: AJ ST Cosmo+ DeepSky
Silnik: A14NET_6T40
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: W-wo (GWE)
Pomocny: 3 razy

#53

Nieprzeczytany post autor: McSimus »

Tak, ta kapiąca woda to normalne zjawisko. Przyjrzyj się klimatyzatorom stacjonarnym. Tam również jest odprowadzenie wody.
Może niedługo A V ST (o ile znajdzie się chętny na moją czwórkę) ;-)

Creep

Astro-maniak
Posty: 118
Rejestracja: 01 maja 2014, 16:49
Auto: Astra J
Silnik: A14XER
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Zabrze

#54

Nieprzeczytany post autor: Creep »

Ok, dzięki :)
Using Tapatalk

Awatar użytkownika
lukasz83

Astro-maniak
Posty: 267
Rejestracja: 19 sty 2012, 19:43
Imię: Łukasz
Auto: Opel Astra J
Silnik: 1.7 CDTI DTR
Województwo: wielkopolskie
Pomocny: 2 razy

#55

Nieprzeczytany post autor: lukasz83 »

Nawiązując jeszcze raz do smrodu z klimatyzacji w piątek byłem dobić klimatyzację brakowało 205 gram czynnika. Stary czynnik został odessany, olej jak i woda która powstaje w czasie eksploatacji. Zrobiłem normalną czynność na standardowej maszynie dobijając czynnik bez czyszczenie i wymiany filtrów. Od piątku mam wrażenie że klima nie śmierdzi może to efekt upałów a może to że pozbyłem się starej śmierdzącej wody z układu klimatyzacji. Może to jest rozwiązanie.

Awatar użytkownika
Darroo

Astro-maniak
Posty: 672
Rejestracja: 26 kwie 2013, 12:52
Imię: Darek
Auto: Renault Megane IV Grand Coupe
Silnik: 1.3 TCE
Rocznik: 2018
Województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Szczecin

#56

Nieprzeczytany post autor: Darroo »

Creep pisze:No więc czy taka kapiąca woda to normalne zjawisko, czy powinno mnie to niepokoić?
Normalne i pożądane zjawisko. Kiedy po jeździe z klimatyzacją przestaniesz zauważać wodę pod samochodem to wtedy należy zacząć się martwić, ponieważ znaczyło to będzie, że masz zapchany odpływ skroplin.
A jak odpływ zapchany, to woda znajdzie sobie inne ujście i wtedy zaczną się problemy oraz smród.
Tak więc pilnować i sprawdzać co jakiś czas, czy woda pod samochodem się pojawia po jeździe z włączoną klimatyzację.

Creep

Astro-maniak
Posty: 118
Rejestracja: 01 maja 2014, 16:49
Auto: Astra J
Silnik: A14XER
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Zabrze

#57

Nieprzeczytany post autor: Creep »

Ponownie dziękuję za cenne uwagi. Na razie klimę w aucie błogosławię, mam nadzieje, ze nie zacznę jej przeklinać ze względu na trudności eksploatacyjne ;)
Using Tapatalk

Awatar użytkownika
przemty

ex-Staff
Posty: 6093
Rejestracja: 24 lut 2011, 10:45
Imię: Przemek
Auto: była AF, jest AH
Silnik: był 17D, jest Z18XE
Województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Sanok
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 2 razy

#58

Nieprzeczytany post autor: przemty »

lukasz83 pisze:że pozbyłem się starej śmierdzącej wody z układu klimatyzacji. Może to jest rozwiązanie.
Chyba mylisz trochę pojęcia

Woda która kapie pod auto to nie jest ta sama woda która jest w układzie.

Wody w układzie nie masz prawa czuć bo układ jest szczelny
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
xxvvcc

Astro-maniak
Posty: 839
Rejestracja: 02 lut 2014, 19:38
Auto: Astra J, Corsa D
Silnik: A16LET, Z12XEP
Województwo: zachodniopomorskie
Wdzięczny: 4 razy
Pomocny: 22 razy
Kontakt:

#59

Nieprzeczytany post autor: xxvvcc »

W razie co to przestrzegam w Astrze J po liftingu w grzebaniu w klimie.
Szczególnie jeśli w pobliżu macie rozpalonego grilla.
[External Link Removed for Guests]
A swoją drogą optymalny strój do samochodów z tą klimą to:
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
lukasz83

Astro-maniak
Posty: 267
Rejestracja: 19 sty 2012, 19:43
Imię: Łukasz
Auto: Opel Astra J
Silnik: 1.7 CDTI DTR
Województwo: wielkopolskie
Pomocny: 2 razy

#60

Nieprzeczytany post autor: lukasz83 »

Przemty@ raczej jesteś w błędzie.

Poniżej zamieszczam część informacji z firmy która serwisuje układy klimatyzacji (nie będę robił nikomu reklamy więc nazwy firmy nie podaję)

"Dla utrzymania sprawności i wydajności układy klimatyzacji w pojazdach wymagają okresowych czynności serwisowych (praktycznie corocznych, autokary nawet częstszych) z kilku powodów: najważniejszym z nich jest osuszenie układu od środka oraz uzupełnienie czynnika. Spowodowane jest to dwoma zasadniczymi procesami, jakie zachodzą w układzie klimatyzacji: z jednej strony higroskopijność czynnika chłodniczego jest tak wysoka, że chłonie wilgoć z otocznia jak tylko ma okazję, z drugiej strony czynnik chłodniczy w naturalny sposób migruje na zewnątrz układu. Wszystko to spowodowane jest głównie przez stosowane w pojazdach połączenia gumowe, które nie są idealną barierą dla obu tych procesów zachodzących w sposób powolny, ale i stały.

Obecność wody w układzie klimatyzacji stwarza liczne zagrożenia począwszy od korozji a skończywszy na zamarzaniu wewnątrz i blokowaniu pracy układu. Z kolei ubytek czynnika chłodniczego powoduje obniżenie efektywności chłodzenia – nasz układ po prostu będzie musiał się więcej napracować aby nam było przyjemniej. Zwiększone zużycie paliwa jest przy tym najmniejszym problemem, cały układ jest bowiem bardziej obciążony i po prostu zużywa się szybciej. W skrajnych przypadkach, gdy czynnika chłodniczego jest coraz mniej układ się wyłącza i przestaje w ogóle pracować."

ODPOWIEDZ