Opis działania układu ładowania akumulatora w Astra J

Visterio

Astro-maniak
Posty: 146
Rejestracja: 04 paź 2017, 8:19
Imię: Visterio
Auto: Astra J COSMO
Silnik: A14NET
Województwo: śląskie
Wdzięczny: 1 raz

Re: Opis działania układu ładowania akumulatora w Astra J

#11

Nieprzeczytany post autor: Visterio »

Jestem po wymianie akumulatora, padło na Varte 50Ah prąd rozruchu 520. Silnik 1.4 T 140KM. Z tego co zauważyłem data produkcji to listopad 2018 i tutaj mam pytanie bo nie poprosiłem o zmierzenie go przed montażem i jedyne co mogę teraz zrobić to odczytać wartości z zegarów a tutaj: napięcie aku na samym zapłonie 12,6V a po odpaleniu wzrasta do 14,8V po jakimś czasie spadało 14,4V i tak się utrzymuje. Czy to powód do niepokoju bo rozumiem, ze on cały czas się ładuje? Możliwe, ze aku był niedoładowany przez nieużywanie?

melon

Astro-maniak
Posty: 2111
Rejestracja: 07 mar 2015, 9:25
Imię: Darek
Auto: Astra J ST
Silnik: A14NET/LPG
Województwo: małopolskie
Wdzięczny: 5 razy
Pomocny: 42 razy

#12

Nieprzeczytany post autor: melon »

Wszystko jest ok.

Awatar użytkownika
prozor

Astro-maniak
Posty: 309
Rejestracja: 22 sie 2018, 22:51
Imię: Leszek
Auto: Astra J
Silnik: A16LET
Województwo: lubuskie
Wdzięczny: 49 razy
Pomocny: 11 razy

#13

Nieprzeczytany post autor: prozor »

Visterio pisze:
15 maja 2019, 17:54
Jestem po wymianie akumulatora, padło na Varte 50Ah prąd rozruchu 520. Silnik 1.4 T 140KM. [...]
Czemu dałeś 50Ah/520A? Oszczędność? W Astrach J dla silników benzynowych 1.4 (i wyżej) to chyba powinnien być minimum 57Ah/540A, domyślnie 60Ah/540A. Niby różnica nie jest duża, ale jednak jest...
[External Link Removed for Guests]

Z innej beczki - po paru latach eksploatacji akumulatora nie do końca warto ślepo ufać "inteligentnemu" systemowi zarządzania ładowaniem i monitoringu stanu akumulatora Astry. Ostatnio trochę się zdziwiłem, że mi się przy rozruchu (stojąc kilka minut na światłach - remont drogi) silnika wyłączyła i ponownie włączyła się kamera rejestrująca. Mam zasilacz odłączający kamerę przy spadku poniżej (chyba) 11,5V. Oznaczało to, że podczas rozruchu napięcie akumulatora spadło poniżej tej wartości. W pracy sprawdziłem testerem akumulator. Okazało się, że żywotność akumulatora wynosiła już tylko 20%, napięcie podczas rozruchu spadało do ok. 8,5V. Nie było co czekać aż padnie do końca, wymieniony.

Visterio

Astro-maniak
Posty: 146
Rejestracja: 04 paź 2017, 8:19
Imię: Visterio
Auto: Astra J COSMO
Silnik: A14NET
Województwo: śląskie
Wdzięczny: 1 raz

#14

Nieprzeczytany post autor: Visterio »

Czemu dałeś 50Ah/520A? Oszczędność? W Astrach J dla silników benzynowych 1.4 (i wyżej) to chyba powinnien być minimum 57Ah/540A, domyślnie 60Ah/540A. Niby różnica nie jest duża, ale jednak jest...
[External Link Removed for Guests]


Żadna oszczędność, po numerze VIN i po tym co fabrycznie było włożone to właśnie 50Ah.
Obrazek

zslawek

Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 31 mar 2018, 21:56
Auto: Astra J
Silnik: A14XER
Województwo: mazowieckie
Pomocny: 1 raz

#15

Nieprzeczytany post autor: zslawek »

U mnie tak samo po VIN wychodzi 50Ah.

Awatar użytkownika
Daken

Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 08 cze 2019, 8:14
Imię: Roman
Auto: Astra J 2.0cdti
Silnik: A20DTH
Województwo: dolnośląskie
Wdzięczny: 1 raz

#16

Nieprzeczytany post autor: Daken »

Witam
Czy ktoś z forumowiczów zastanawiał sie lub analizował wpływ tego inteligentnego zarządzania napięciem i ładowania akumulatora jak to ma sie do żywotność akumulatora?
Z tego co ja wiem i poczytałem na temat aku to lubi jak cały czas jest ładowany minimalnym napięciem nie mniejszym jak 13.8V.
mowa tu o zwykłym akumulatorze kwasowo-ołowiowym.

czarnypiotrek

Astro-maniak
Posty: 4849
Rejestracja: 05 mar 2016, 23:31
Imię: Piotr
Auto: Octavia III/Ibiza V
Silnik: 20 CRMB/1.0CHBL
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdynia
Wdzięczny: 16 razy
Pomocny: 99 razy

#17

Nieprzeczytany post autor: czarnypiotrek »

14.8v i 27v nie jest mniejsze... tzn ze prawidlowe? Kazde napiecie mniejsze niz 15v w koncowej fazie jest prawidlowe. Poczytaj o metodach ladowania cccv.

Awatar użytkownika
Astroholik

Astro-maniak
Posty: 708
Rejestracja: 01 maja 2019, 15:12
Imię: Dariusz
Auto: Szkoda Octavia
Rocznik: 2021
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań - miasto doznań :)
Wdzięczny: 39 razy
Pomocny: 36 razy

#18

Nieprzeczytany post autor: Astroholik »

Film dla zainteresowanych [External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
Sprinterpl

Astro-maniak
Posty: 98
Rejestracja: 24 kwie 2018, 22:48
Imię: Tomek
Auto: ASTRA J SRI 2011
Silnik: 1.7 cdti 125
Województwo: Zagranica - UE
Wdzięczny: 6 razy
Pomocny: 7 razy
Kontakt:

#19

Nieprzeczytany post autor: Sprinterpl »

Tak widziałem ten filmik ale trochę śmieszne kiedy szpece youtubowe w 2019 nagle odkrywaja że auta już od dziesięciu z hakiem lat mają inteligentne systemy ładowania baterii więc chyba strata trochę czasu na ten filmik.

Awatar użytkownika
nismo

Astro-maniak
Posty: 3684
Rejestracja: 14 sty 2011, 14:53
Imię: Michał
Auto: Astra J HB & Astra H Kombi
Silnik: b14net & z18xe
Województwo: zachodniopomorskie
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 143 razy

#20

Nieprzeczytany post autor: nismo »

trochę śmieszne kiedy szpece youtubowe w 2019 nagle odkrywaja że auta już od dziesięciu z hakiem lat mają inteligentne systemy
Naprawdę myślisz ze twórca kanału dopiero to odkrył ? :lol: Takiego typu filmiki powstają dla laików którzy wykonują przy swoim aucie podstawowe sprawy eksploatacyjne i oby takich więcej bo przyda sie nie jednemu

ODPOWIEDZ