śmierdzący problem podczas ruszania

mbar

Astro-maniak
Posty: 453
Rejestracja: 14 gru 2011, 14:50
Imię: Marek
Auto: Logan MCV / Opel Karl
Silnik: B10XE
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Żyrardów

Re: śmierdzący problem podczas ruszania

#11

Nieprzeczytany post autor: mbar »

No w samochodzie teścia pojawiło się dopiero tej jesieni (2015), a samochód rocznik 2011 (choć kupiony i rejestrowany w styczniu 2012). Niby też garażowany, ale w nieogrzewanym garażu (oddzielny budynek garażowy).

Więc nadal stawiam na wilgoć w wentylacji -- spróbuj wymienić ten nieszczęsny filtr kabinowy, on naprawdę szybko się zasyfia.
[External Link Removed for Guests]

buba

Astro-maniak
Posty: 78
Rejestracja: 19 mar 2014, 11:14
Imię: Jacek
Auto: Astra J HB
Silnik: A14NET
Rocznik: 2014
Województwo: śląskie
Wdzięczny: 5 razy

#12

Nieprzeczytany post autor: buba »

Witam,
po dłuższym czasie poświęconym na testowanie pojawiającego się u mnie problemu doszedłem do następujących wniosków:
- zapach spalenizny pochodzi z układu wentylacji;
- jeżeli wystartuje samochodem z wyłączonym nawiewem i nawiew powietrza włączę po kilku minutach jazdy, nie ma problemu, ale co dziwniejsze:
- nie czuć też tego zapachu, gdy samochód ma wyłączony silnik, a nawiew działa...

Panowie,
jakieś sugestie?

mbar

Astro-maniak
Posty: 453
Rejestracja: 14 gru 2011, 14:50
Imię: Marek
Auto: Logan MCV / Opel Karl
Silnik: B10XE
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Żyrardów

#13

Nieprzeczytany post autor: mbar »

Zaglądałeś do filtra?
[External Link Removed for Guests]

buba

Astro-maniak
Posty: 78
Rejestracja: 19 mar 2014, 11:14
Imię: Jacek
Auto: Astra J HB
Silnik: A14NET
Rocznik: 2014
Województwo: śląskie
Wdzięczny: 5 razy

#14

Nieprzeczytany post autor: buba »

mbar,
tak, filtr wymieniłem na nowy, również węglowy.
"Stary" filtr był całkiem czysty, ale przesiąknięty znanym mi, charakterystycznym zapachem.

Pewną wątpliwość wzbudza w mnie kierunek założenia filtra, tzn. strzałka kierunku przepływu powietrza jest oznaczona w dół (jest tak samo we wszystkich instrukcjach, filmach instruktażowych, itd), filtr, który wyjąłem z obudowy, też był tak założony, przy czym, wentylator znajduje się poniżej filtra i wdmuchuje powietrze w górę, do wnętrza samochodu...
Dlaczego to tak jest?

poniżej fotka:

[External Link Removed for Guests]

Ot to takie drobne przemyślenia po wymianie filtra :-D

mbar

Astro-maniak
Posty: 453
Rejestracja: 14 gru 2011, 14:50
Imię: Marek
Auto: Logan MCV / Opel Karl
Silnik: B10XE
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Żyrardów

#15

Nieprzeczytany post autor: mbar »

Bo wlot powietrza jest na górze, a wentylator wcale nie wdmuchuje w górę, tylko na boki (odśrodkowo). I przepływ powietrza przez filtr jest faktycznie z góry na dół.
[External Link Removed for Guests]

qtom

Astro-maniak
Posty: 1692
Rejestracja: 11 mar 2015, 10:17
Imię: tomek
Auto: Zafira C fl
Województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów
Pomocny: 18 razy

#16

Nieprzeczytany post autor: qtom »

powiem ci szcerze ze ja bym obstawiał sprzęgło u mnie śmierdziało na zewnątrz ale okazało sie ze to klocki i umycie zacisków pomogło. A dlaczego tak myślę bo jak przyjechałem do ASO to pierwsze słowa sprzęgło bo w J tak jest i już. jeszcze bym komorę silnika powąchał po odpaleniu
Moja Asia zginęła w wypadku drogowym 09-10-2017 mam nadzieje ze godnie ją zastąpi Zafira C fl

Awatar użytkownika
Markimark1

Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 18 paź 2015, 8:40
Imię: Marek
Auto: Astra j
Województwo: śląskie

#17

Nieprzeczytany post autor: Markimark1 »

Mbar mam ten sam rocznik co twój teściu i ten sam problem od 2015 daj znać czy rozwiązałeś problem. Buba ty teź napisz co zrobiłeś.

buba

Astro-maniak
Posty: 78
Rejestracja: 19 mar 2014, 11:14
Imię: Jacek
Auto: Astra J HB
Silnik: A14NET
Rocznik: 2014
Województwo: śląskie
Wdzięczny: 5 razy

#18

Nieprzeczytany post autor: buba »

Cześć!

Odgrzewam temat, ponieważ problem powrócił.

Teraz, z perspektywy czasu, okazuje się, że problem pojawia się tylko w zimniejsze dni.
Całkowicie ustąpił w ciągu lata, kiedy to nie korzystałem z ogrzewania.

Najbardziej śmierdzi podczas ruszania, ale gdy samochód chwilowo wyłączam i po kilku minutach odpalam na nowo - taki przykład z mojego przypadku: od kilku miesięcy, codziennie rano, podczas dojazdu do pracy, zatrzymuję się po drodze w piekarni po pieczywo, i zapach spalonych przewodów/elektroniki zawsze najbardziej się ujawnia, gdy ruszam w dalszą drogę.

Na 100% nie ma to związku z filtrem kabinowym - przez 3 lata wymieniłem już go 4 razy - problem może być w tym, że za każdym razem montuję ten sam filtr - Mann węglowy, w co szczerze mówiąc wątpię.

Może jest ktoś, kto ma podobne objawy.

W serwisie nie poradzili sobie z tym, trochę mam żal do siebie, że nie podrążyłem tematu póki była jeszcze gwarancja na samochód.

melon

Astro-maniak
Posty: 2111
Rejestracja: 07 mar 2015, 9:25
Imię: Darek
Auto: Astra J ST
Silnik: A14NET/LPG
Województwo: małopolskie
Wdzięczny: 5 razy
Pomocny: 42 razy

#19

Nieprzeczytany post autor: melon »

Może olej z czegoś kapie na wydech?

Awatar użytkownika
piotrek23065

Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 08 lip 2017, 18:51
Imię: Piotr
Auto: astra j
Silnik: a14net
Województwo: podlaskie

#20

Nieprzeczytany post autor: piotrek23065 »

Witam

Nie chcę zakładać nowego wątku , więc tu do was mam pytanie posiadaczy ze silnikiem a14net. U mnie też wydostaje czasami chwilowy kilka sekundowy zapach spalenizny z nawiewu wentylatora. ( z mojej oceny czuć taki podobny zapach spalonej przewodów elektrycznych)
Ten zapach pojawia się wtedy gdy mam włączone ogrzewane lub nawiew na postoju. :? Objaw nie często to występuje. Mechanik sprawdził stan złączki elastycznej i jest w porządku . Niedawno turbina była regenerowana , sprawdzana. Filtr kabinowy też był wymieniany.

Jeszcze dopiszę że ten zapach czasami wydostawał od czasu 6 miesiecy temu przed regeneracją turbiny. ( więc myślę ze to na pewno nie wina turbiny :| )
Silnik szczelny nie widać wycieków.

Nie wiem gdzie szukać przyczyny. Może ktoś miał taki problem i rozwiązał posiadacze tego silnika a14net ?

EDIT:
Dopiszę że wykryłem tą wadę tego samego śmierdzącego zapachu co opisałem powyżej. Podaję wam zdjęcie zaznaczone gdzie wydobywa ten zapach chwilowy.

Co to może być ??? :?
silnik-14-turbo-d.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ