Tylny czujnik parkowania działa od święta

Tadzik008

Astro-maniak
Posty: 92
Rejestracja: 23 lip 2019, 23:34
Auto: Astra J
Silnik: 1.4t
Województwo: opolskie
Wdzięczny: 7 razy
Pomocny: 4 razy

Tylny czujnik parkowania działa od święta

#1

Nieprzeczytany post autor: Tadzik008 »

Witam, moim problemem jest tylny czujnik parkowania. w momencie zapłonu, dioda na przycisku zapala się, lecz za chwile gaśnie. Wczoraj przez cały dzień czujnik nie działał (w opcjach jest włączony) lecz po wrzuceniu wstecznego dioda się nie zapalała, brak komunikatów głosowych - po prostu jakby go nie było. Wieczorem wsiadam do auta, ponaciskalem tam kilka razy, odpalam, wrzucam wsteczny i co? czujnik zadziałał, wydawał dźwięk - próbowałem kilkukrotnie wbijać wsteczny i za każdym razem działał. Dzisiaj rano wsiadam w samochód i znów to samo - czujnik nie reaguje na zbliżanie się do czegoś z tyłu, przycisk też nie działa.. Ktoś coś podobnego widział?

Awatar użytkownika
Adler

Administrator
Posty: 2996
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:22
Imię: Przemek
Auto: Sports Tourer
Silnik: B16DTL
Województwo: małopolskie
Pomocny: 140 razy
Kontakt:

#2

Nieprzeczytany post autor: Adler »

Jakieś zabrudzenia, rysy na czujnikach? Z Twojego opisu wynika, że poprawa następuje po restarcie układu (po długiej przerwie).
Wychodzi jakiś błąd po podłączeniu komputera?

W instrukcji piszą też o możliwych "zewnętrznych źródłach ultradźwięków zakłócających pracę układu".

Tadzik008

Astro-maniak
Posty: 92
Rejestracja: 23 lip 2019, 23:34
Auto: Astra J
Silnik: 1.4t
Województwo: opolskie
Wdzięczny: 7 razy
Pomocny: 4 razy

#3

Nieprzeczytany post autor: Tadzik008 »

Nie podłączałem jeszcze komputera, autko mam od 2 dni i takie cuda. zabrudzeń na pewno nie ma, rys raczej też ale to jutro sprawdzę dokładnie.
Czy ja wiem czy poprawa po długiej przerwie? wczoraj jeździłem w ciągu dnia, gdzieś z 2-3 godziny przerwy, zszedłem do auta i zadziałało. dzisiaj po nocy znów nie działało. Najśmieszniejsze jest to, że w ogóle nie reaguje na przycisk, nic się nie wyświetla na ekranie, dioda przycisku się nie zapala. Zapala się tylko po przekręceniu na zapłon i po chwili gaśnie

Awatar użytkownika
Adler

Administrator
Posty: 2996
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:22
Imię: Przemek
Auto: Sports Tourer
Silnik: B16DTL
Województwo: małopolskie
Pomocny: 140 razy
Kontakt:

#4

Nieprzeczytany post autor: Adler »

Po włączeniu wstecznego słychać pracujące czujniki?
Można też na 15 min. profilaktycznie odłączyć akumulator i zobaczyć potem, czy jest poprawa.
Po podłączeniu op-com'a może (ale nie musi) wyjaśnić się sprawa.
Na forum innego Opla piszą:
Też tak mam, że po dobrym deszczu potrafi mi jeden z przednich czujników pokazywać przeszkodę, choć jej nie ma, a czasem system wyłącza czujniki, bo brakuje z jednym z nich komunikacji. Jak nie pada, wszystko przeschnie, zwłaszcza w czasie jazdy jak porządnie się przedmucha, to wszystko wraca do normy. Przy najbliższej okazji muszę zwalić zderzak i przeczyścić te wszystkie wtyczki i zakonserwować uszczelki silikonem.

Usunięty użytkownik 864746

#5

Nieprzeczytany post autor: Usunięty użytkownik 864746 »

Ja ściągając zderzak po strzale, czyściłem wtyczki (profilaktycznie) i 2 z 4 uszczelek były "przesunięte/podgięte" więc z pewnością dostawała się tam woda, a na pewno para (lub też się tam skraplała) mimo tego, że czujniki działały i nic nie było tam wcześniej kopane. Fakt faktem odłączyłem i wyczyściłem z 9-letniego nalotu brudu. Może ze 3 razy przez 1,5 roku czujnik wychycił przeszkodę "widmo" na światłach pod czas żółwiego ruszania. Po przeczyszczeniu i poprawieniu wtyków problemu brak.

Brak styku,bądź rozłączenie lub uszkodony czujnik objawia się komunikatem na zegarach o usterce układu PDC oraz jeśli są czykniki z przodu i z tyłu, to wtedy one nie działają z ani jednej strony. Miałem także brak jakich kolwiek błędów ze strony PDC po odłączeniu 1-4 czujników loteryjnie przód/tył. 2010r HB.

Można spróbować tak jak pisze SALEWIAK z odpięciem aku na 15 min, ale raczej zrobiłbym to (zapobiegawczo - ten typ tak ma) po czyszczeniu i czujników i wtyczek.

Pytanie: czy masz czujniki z przodu? Winny może być też komunikacja z czujnikiem cofania.

I jeszcze jedno pytanie, ale raczej do obeznanych. Czy czujniki cofania przypisywane są do ustawień personalizacyjnych jak np. klimatyzacja itd.? Być może były przypisane ustawienia z wyłączonym PDC, więc jak się kolega bawi w przyciskanie to wtedy działają, a po kolejnym odpaleniu już nie.

Tadzik008

Astro-maniak
Posty: 92
Rejestracja: 23 lip 2019, 23:34
Auto: Astra J
Silnik: 1.4t
Województwo: opolskie
Wdzięczny: 7 razy
Pomocny: 4 razy

#6

Nieprzeczytany post autor: Tadzik008 »

Szczerze powiedziawszy to teraz jak czujniki nie reagują w ogóle, to nie słychać chyba nic. 2 dni temu jak wieczorem zadziałało, to szczerze ci powiem, że po wrzuceniu wstecznego nie pamiętam czy był jakiś dźwięk czy nie, no ale czujniki działały - jeszcze wychodziłem patrzyłem na odległość od innego auta, żeby się nauczyć tych dźwięków ile mam zapasu z tyłu.
Mam wersję TYLKO z czujnikami tylnymi. Gdy czujniki nie działają brak jakiegokolwiek błędu na wyświetlaczu, przycisk się nie zapala - tak jaklby ich nie było.
Odepnę akumulator i zobaczę czy to coś da. Jeśli nie no to cóż, trzeba zwalić zderzak i zobaczyć. Jest tu jakiś manual do zdejmowania zderzaka z tyłu?

Usunięty użytkownik 864746

#7

Nieprzeczytany post autor: Usunięty użytkownik 864746 »

Tak, jest manual na zderzak tył, szykaj tematy o dokładanych PDC tył AJ, obił mi się nie dawno o oczy owy.

Tadzik008

Astro-maniak
Posty: 92
Rejestracja: 23 lip 2019, 23:34
Auto: Astra J
Silnik: 1.4t
Województwo: opolskie
Wdzięczny: 7 razy
Pomocny: 4 razy

#8

Nieprzeczytany post autor: Tadzik008 »

Dobra, a jeszcze jedno pytanie
Mam jakiś problem z zamkiem drzwi lewy tył - centralny albo ich nie zamyka, albo ich nie otwiera i to też nie zawsze, raz wszystko śmiga normalnie, a raz się zatnie i jest kupa. rozumiem, że zdjąć boczek i zobaczyć co i jak? czy wymiana od razu? jaki koszt zamka?

Dodano po 1 godzinie 17 minutach 56 sekundach:
Odpiąłem aku, wpadam za kilkanaście minut do auta, wsteczny, czujnik zadziałał - cały ucieszony, że się auto odlagowało :) podjeżdżam pod sklep, robię zakupy, wsiadam i czujnika nie ma:(

Awatar użytkownika
Automat

Astro-maniak
Posty: 4502
Rejestracja: 06 gru 2015, 13:06
Imię: Jan
Auto: Astra H CARAVAN Pb+LPG
Silnik: Z18XE,125 KM,285kkm
Rocznik: 2005
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska
Wdzięczny: 21 razy
Pomocny: 68 razy

#9

Nieprzeczytany post autor: Automat »

Przekonaj się,czy czujnik pewnie działa na wyłączonym silniku.Auto stoi a zbliżasz przeszkodę.
Być może czujnik łapie zakłócenia i należy go podpiąć przez filtr CAN-BUS.
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
Adler

Administrator
Posty: 2996
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:22
Imię: Przemek
Auto: Sports Tourer
Silnik: B16DTL
Województwo: małopolskie
Pomocny: 140 razy
Kontakt:

#10

Nieprzeczytany post autor: Adler »

Podepnij jeszcze pod komputer. Może co wyjdzie.
Daj pan znać, bo jestem ciekaw wyjaśnienia tej sprawy.

ODPOWIEDZ