Dołożenie przeciwmgielnych lub doświetlania zakrętów.

mielke

Astro-maniak
Posty: 91
Rejestracja: 28 kwie 2023, 21:27
Imię: Rafał
Auto: Astra IV 1.7 CDTI Edition 150
Silnik: A17DTC
Rocznik: 2012
Województwo: wielkopolskie
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 2 razy

Re: Dołożenie przeciwmgielnych lub doświetlania zakrętów.

#11

Nieprzeczytany post autor: mielke »

wesoł pisze:
26 gru 2023, 20:45
Nie wiem czemu podłączyć tak jak fabrycznie to jakiś problem ale juz nie oryginalnie to nie problem?
Jak to działa na tym dokładnym module? Skąd info ze kręcisz kierownicą i skąd info ze jedziesz powoli bo ma działać do określonej prędkości?
Ja nie mówię że podłączenie ori jest problemem, a nie ori nie jest.
Moduł ma być podpięty pod szynę CAN kierunki i przewód sygnałowy prędkościomierza z tego co czytałem.

Dodano po 4 minutach 1 sekundzie:
robertsz pisze:
27 gru 2023, 10:10
Przeanalizuj dobrze schemat, który pokazałeś.
Oprócz tego, że trzeba podłączyć światła do skrzynki bezpiecznikowej to jeszcze trzeba w niej mieć bezpiecznik i przekaźnik, który jest na schemacie.
A przekaźnik i tak jest załączany przez BCM (numer 03 na schemacie) - dlatego wszyscy mówią ci o zakodowaniu świateł po wykonaniu przeróbek.
To wiem że trzeba wpiąć przekaźnik i bezpieczniki. I teraz rozumiem dlaczego była mowa o kodowaniu
robertsz pisze:
27 gru 2023, 10:10
Nie będziesz miał, jeśli podłączysz tak jak fabryczne przeciwmgielne to będziesz miał tylko przeciwmgielne i nic więcej.
Doświetlanie zakrętów jest robione na lampach w reflektorach i to tylko w wersji ksenonowej AFL.
Też tego się domyślałem, dlatego pytałem o ten moduł który ma sterować tymi światłami w zderzakuczy ktoś go używał

Awatar użytkownika
wesoł

Moderator Techniczny
Posty: 4902
Rejestracja: 28 lut 2007, 15:39
Imię: Paweł
Auto: VW
Województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Goleniow
Pomocny: 34 razy
Kontakt:

#12

Nieprzeczytany post autor: wesoł »

Jak szynę can to już nie pod kierunki i sygnał z prędkościomierza. A prędkościomierza to nie ma bo prędkość brana z czujnika ABS i zapewne z pompy ABS idzie dalej do licznika. Poza tym nie wiem po co sygnał od kierunków. To już jadąc po łuku doświetlanie nie działa? Bo kierunkowskazu nie włączyłeś?
Touran BLS i 2xCAYC wszystko zawirusowane
Diagnostyka OPEL i VAG

ochkarol

Przyjaciel forum
Posty: 210
Rejestracja: 23 lip 2023, 11:50
Imię: Karol
Auto: Peugeot 308 SW T7
Rocznik: 2009
Województwo: lubelskie
Wdzięczny: 10 razy
Pomocny: 5 razy

#13

Nieprzeczytany post autor: ochkarol »

Normalnie doswiatlanie działa po włączeniu kierunkowskazu, zanim zaczniesz skręcać. Tak obserwuję na ulicach.

tomaszszyszko

Użytkownik
Posty: 35
Rejestracja: 09 lis 2022, 13:04
Imię: Tomasz
Auto: Astra J
Silnik: A14NET
Rocznik: 2016
Województwo: podlaskie
Pomocny: 3 razy

#14

Nieprzeczytany post autor: tomaszszyszko »

W AJ działa doświetlanie także bez włączenia kierunkowskazu.

Awatar użytkownika
wesoł

Moderator Techniczny
Posty: 4902
Rejestracja: 28 lut 2007, 15:39
Imię: Paweł
Auto: VW
Województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Goleniow
Pomocny: 34 razy
Kontakt:

#15

Nieprzeczytany post autor: wesoł »

No w życiu żeby działało z kierunkiem. Co to za doświetlanie na zakrętach lukach by było. Ma działać na skręta h to po pierwsze i do prędkości 40 km/h bo przecież zapitalsjac na ekspresówce nie będzie się zapalać jak tylko zmieniam pas lub wyprzedzam. Dodatkowo zapalają się oba gdy cofam bo to oświetla przód i wtedy widzę co się dzieje wkoło auta.
Touran BLS i 2xCAYC wszystko zawirusowane
Diagnostyka OPEL i VAG

robertsz

Astro-maniak
Posty: 422
Rejestracja: 29 sty 2016, 10:12
Imię: Robert
Auto: Astra J 1.6T Sport Tourer
Silnik: A16LET
Województwo: mazowieckie
Pomocny: 25 razy

#16

Nieprzeczytany post autor: robertsz »

wesoł pisze:
29 gru 2023, 9:04
No w życiu żeby działało z kierunkiem.
Żeby doświetlanie zakrętów się zapaliło musi/może zadziać się kilka rzeczy:

- po pierwsze muszą być włączone światła mijania, co oznacza że widoczność jest na tyle zła, że światła muszą być użyte
- po drugie prędkość poniżej 40km/h, żeby nie zapalały się podczas normalnej jazdy
- po trzecie spełniony jeden z dwóch warunków - skręcona kierownica i/lub włączony kierunkowskaz

Kierunkowskaz jest brany pod uwagę dlatego, że "teoretycznie" jest włączany wcześniej niż skręcane są koła i dzięki temu zakręt jest doświetlany nie tylko w trakcie jego pokonywania, ale także wcześniej, przy dojeżdżaniu do zakrętu. Poza tym, zdarzają się sytuacje, kiedy trzeba się zatrzymać tuż przed zakrętem jeszcze na wyprostowanych kołach i wtedy tylko kierunkowskaz jest wyznacznikiem tego, że ma się zapalić doświetlanie.

Dodatkową właściwością jest to, co napisał wesoł, że po wrzuceniu wstecznego zapalają się oba światła doświetlające, żeby było widać co się dzieje wokół auta.

Tak więc jak widać wykorzystywanych jest wiele sygnałów z różnych modułów auta i pewnie wszystkie lecą po jakiejś magistrali typu CAN itp więc wpięcie się z dodatkowym modułem może nie być takie łatwe.
Ale to tylko moje zdanie.

mielke

Astro-maniak
Posty: 91
Rejestracja: 28 kwie 2023, 21:27
Imię: Rafał
Auto: Astra IV 1.7 CDTI Edition 150
Silnik: A17DTC
Rocznik: 2012
Województwo: wielkopolskie
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 2 razy

#17

Nieprzeczytany post autor: mielke »

wesoł pisze:
29 gru 2023, 5:39
Jak szynę can to już nie pod kierunki i sygnał z prędkościomierza. A prędkościomierza to nie ma bo prędkość brana z czujnika ABS i zapewne z pompy ABS idzie dalej do licznika. Poza tym nie wiem po co sygnał od kierunków. To już jadąc po łuku doświetlanie nie działa? Bo kierunkowskazu nie włączyłeś?
Ten moduł jest programowalny jak pisze sprzedawca.
Można programować to z czego ma dawać sygnał na włączenie lamp. Czy ma dać z czujnika skrętu kierownicą ( do czego potrzeba też podpiąć pewnie sygnał z prędkościomierza) czy ma dać sygnał po włączeniu kierunku.

Dodano po 4 minutach :
wesoł pisze:
29 gru 2023, 9:04
No w życiu żeby działało z kierunkiem. Co to za doświetlanie na zakrętach lukach by było. Ma działać na skręta h to po pierwsze i do prędkości 40 km/h bo przecież zapitalsjac na ekspresówce nie będzie się zapalać jak tylko zmieniam pas lub wyprzedzam. Dodatkowo zapalają się oba gdy cofam bo to oświetla przód i wtedy widzę co się dzieje wkoło auta.
Tak działają fabryczne
Ja nie posiadam fabrycznych niestety dlatego chciałbym zbliżyć się do takiego rozwiązania.
Mam jeszcze pytanie odnośnie samego montażu ori przeciwmgielnych
Czy do tego potrzeba zmienić zderzak( przypomnę że nie mam obecnie ori przeciwmgielnych) żeby było do czego je przykręcić ?
Patrząc na kratki nie widzę opcji przykręcenia lamp do nich.

Dodano po 15 minutach 22 sekundach:
Znalazłem też instrukcję ogólną do tego modułu
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
wesoł

Moderator Techniczny
Posty: 4902
Rejestracja: 28 lut 2007, 15:39
Imię: Paweł
Auto: VW
Województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Goleniow
Pomocny: 34 razy
Kontakt:

#18

Nieprzeczytany post autor: wesoł »

Jeszcze raz. Sygnał z czujnika skrętu czy innych rzeczy. Nie ma tak że sie podpina pod jakiś moduł bo magistrala can powoduje że wszystko jest w jednej sieci. Czy się wepniesz tu czy tam nie ma znaczenia. Tylko ta elektronika musi się jakoś komunikować po tej magistrali can.
Doświetlanie zakrętów nie działa niejako z kierunkowskaz ami tylko właśnie monitoruje skręt kiery. Owszem załącza z marszu te światło jak się wbije kierunek ale nie jest to czynnik który to definiuje tylko. Inaczej jadąc kreta droga to by nie doswietlalo nam nic a wokoło np. las jest bo jadę do domu.
Touran BLS i 2xCAYC wszystko zawirusowane
Diagnostyka OPEL i VAG

ochkarol

Przyjaciel forum
Posty: 210
Rejestracja: 23 lip 2023, 11:50
Imię: Karol
Auto: Peugeot 308 SW T7
Rocznik: 2009
Województwo: lubelskie
Wdzięczny: 10 razy
Pomocny: 5 razy

#19

Nieprzeczytany post autor: ochkarol »

Z tego, co obserwuję na ulicach to wystarczy włączony kierunkowskaz, żeby doświetlanie się włączyło. Oczywiście z powodu samego skrętu kierownicą też się włącza. Czyli wystarczy jeden z tych warunków, żeby doświetlanie zadziałało,

mielke

Astro-maniak
Posty: 91
Rejestracja: 28 kwie 2023, 21:27
Imię: Rafał
Auto: Astra IV 1.7 CDTI Edition 150
Silnik: A17DTC
Rocznik: 2012
Województwo: wielkopolskie
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 2 razy

#20

Nieprzeczytany post autor: mielke »

wesoł pisze:
29 gru 2023, 16:29
Jeszcze raz. Sygnał z czujnika skrętu czy innych rzeczy. Nie ma tak że sie podpina pod jakiś moduł bo magistrala can powoduje że wszystko jest w jednej sieci. Czy się wepniesz tu czy tam nie ma znaczenia. Tylko ta elektronika musi się jakoś komunikować po tej magistrali can.
Doświetlanie zakrętów nie działa niejako z kierunkowskaz ami tylko właśnie monitoruje skręt kiery. Owszem załącza z marszu te światło jak się wbije kierunek ale nie jest to czynnik który to definiuje tylko. Inaczej jadąc kreta droga to by nie doswietlalo nam nic a wokoło np. las jest bo jadę do domu.
Ja Cię rozumiem, tylko czy jak wepnę się w przewody CAN np. przy OBD to nie zakłóci to komunikacji reszty modułów przez wpięcie nie oryginalnego modułu ?
Napisałem do sprzedawcy czy posiada dokładną rozpiskę do mojej astry, zobaczymy co odpisze.
ochkarol pisze:
29 gru 2023, 18:33
Z tego, co obserwuję na ulicach to wystarczy włączony kierunkowskaz, żeby doświetlanie się włączyło. Oczywiście z powodu samego skrętu kierownicą też się włącza. Czyli wystarczy jeden z tych warunków, żeby doświetlanie zadziałało,
To pewnie ludzie mają podpięte moduły które wykorzystują tylko kierunkowskazy do załączania doświetlenia.

ODPOWIEDZ