Stuki w z okolic przedniego zawieszenia

marianz

Astro-maniak
Posty: 227
Rejestracja: 07 paź 2018, 21:11
Imię: Marian
Auto: Astra J ST OPC Line
Silnik: A14NET
Województwo: podkarpackie
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 18 razy

Re: Stuki w z okolic przedniego zawieszenia

#421

Nieprzeczytany post autor: marianz »

Pytanie techniczne dot. wymiany prowadnic zacisku - która ma być na górze, ta z gumką czy bez? Pytam, bo też mi ostatnio zaczęło coś stukać w przednim zawieszeniu (szarpak nie wykazał żadnego zużycia typowych elementów zawieszenia), więc zakładam, że najprędzej będą to właśnie prowadnice, tym bardziej, że jestem po wymianie klocków i tarcz z przodu. Mogę tylko dodać, że rok temu wymieniałem komplet amortyzatorów z osłonami i poduszkami, i tamte objawy (dźwięki) były zupełnie inne.

marianz

Astro-maniak
Posty: 227
Rejestracja: 07 paź 2018, 21:11
Imię: Marian
Auto: Astra J ST OPC Line
Silnik: A14NET
Województwo: podkarpackie
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 18 razy

#422

Nieprzeczytany post autor: marianz »

Prowadnice wymienione - okazuje się, że miałem już te z gumką i były na dole więc założyłem tak samo, przejechałem kilkanaście km i wydaje się, że stuki ucichły, jednak na 100% będę w stanie wypowiedzieć się jutro gdyż mam dalszy wyjazd.

Aktualizacja 23.08.2019.
Dzisiaj przejechałem ok. 250 km i mogę powiedzieć, że tego stukania co było wcześniej już nie słychać. Zastanawia mnie jedno, po montażu nowych prowadnic mimo wszystko zacisk miał jakiś tam minimalny luz co starałem się wyeliminować dając większą ilość smaru i chyba się udało, ale zakładam, że kiedyś problem może powrócić. I teraz tak, zostały mi stare prowadnice, w tym 2 z gumkami na trzpieniu - ciekaw jestem jaki byłby efekt, jakby zamiast dwóch gładkich prowadnic zamontować w ich miejsce te z gumkami (każdy zacisk miałby po 2 prowadnice z gumkami) - teoretycznie powinno to wyeliminować wszelkie luzy (a tym samym "uciszyć" zawieszenie). Próbował ktoś?

Awatar użytkownika
KonstantinPol

Astro-maniak
Posty: 459
Rejestracja: 01 sty 2017, 21:34
Imię: Michał
Auto: Astra J
Silnik: A17DTJ
Rocznik: 2011
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: rej. WS...
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 25 razy

#423

Nieprzeczytany post autor: KonstantinPol »

U mnie stukanie pojawiło się jakiś czas temu. Jest szczególnie dokuczliwe gdy jadę po gruntówce ubitej jakimś gąsienicowym pojazdem - tarka, ale przy przejeżdżaniu przez progi zwalniające czy większe nierówności też to słychać. Stukot jest wszechobecny tzn. ciężko określić skąd dobiega - jakby się niósł podłogą. Czy to mogą być wybite gumy drążka stabilizacyjnego czy bardziej prawdopodobne łączniki stabilizatora? Ile może osztować wymiana? Auto ma nalatane ponad 165kkm... amortyzatory przód rok temu zrobione - KYB (kayaba).

Dodam tylko, że dzisiaj pewne czynności doagnostyczne poczyniłem i tak:
a) przy kiwaniu auta na boki w zasadzie mało co słychać,
b) przy zjeżdżaniu z górki na luzie i przychamowywaniu nic nie stuka - znaczy nie poduszki napędu padły.
Ostatnio zmieniony 09 wrz 2019, 19:05 przez KonstantinPol, łącznie zmieniany 1 raz.
konstantynopolitanczykowianeczka czy konstantynopolitaczykiewiczówna ? :P

Awatar użytkownika
sudziu1

Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 09 paź 2018, 21:42
Imię: Jarek
Auto: Astra J
Silnik: 1.7 CDTI
Województwo: mazowieckie

#424

Nieprzeczytany post autor: sudziu1 »

Witam. U mnie okazały się amortyzatory. 3 lata temu wynieniałem na nowe M..... . zrobiły może 25tys. km i zaczęły stukać po obu stronach. W między czasie wymieniłem połowe zawieszenia bo nie wierzyłem że amortyzatory mogą stukać mimo że na diagnostyce kilkukrotnej wszystko było ok. Dziś wymieniłen na Bilsztein czy jakoś tak i jest wszystko ok.

Awatar użytkownika
KonstantinPol

Astro-maniak
Posty: 459
Rejestracja: 01 sty 2017, 21:34
Imię: Michał
Auto: Astra J
Silnik: A17DTJ
Rocznik: 2011
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: rej. WS...
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 25 razy

#425

Nieprzeczytany post autor: KonstantinPol »

Zaciski hamulcowe walą i to we wszystkich 4 kołach :(.

Dobrze identyfikuję: ??
Obrazek

Ponieważ zaciski są pieruńsko drogie zastanawiam się czy zestaw naprawczy zacisku coś pomoże.
Pewnie nie da się tego ogarnąć samemu w domu bo klocki mi się zacisnął jak zdejmę zacisk(?)
I kwestia co się bardziej zużywa - trzpienie prowadzące czy otwory w zaciskach?!
konstantynopolitanczykowianeczka czy konstantynopolitaczykiewiczówna ? :P

wcrew

Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 13 lip 2012, 10:50
Imię: Kuba
Auto: Astra J
Silnik: A14NET
Województwo: łódzkie
Pomocny: 2 razy

#426

Nieprzeczytany post autor: wcrew »

Rok temu wymieniłem amorki, łożyska amorków, osłony oraz prowadnice zacisków, po ok 8 miesiącach zaczęły odzywać się zaciski hamulców, wymieniłem prowadnice, cisza... po czterech miesiącach wymieniłem klocki, zaciski na tych samych prowadnicach, łomot... dodam że mechanik zaufany, kolega od dzieciństwa który nigdy krzywdy mi nie wyrządził :) wymieniony kolejny komplet, cisza... zobaczymy na jak długo.

Awatar użytkownika
KonstantinPol

Astro-maniak
Posty: 459
Rejestracja: 01 sty 2017, 21:34
Imię: Michał
Auto: Astra J
Silnik: A17DTJ
Rocznik: 2011
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: rej. WS...
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 25 razy

#427

Nieprzeczytany post autor: KonstantinPol »

Orientuje się ktoś jaki wymiar nominalny mają te sworznie? Mechanik mi dzisiaj wymienił tył i niby różnica jest znaczna, ale wiadomo - nowy smar, nowe uszczelnienia. Jakiś czas pochodzi... Pomierzyłem suwmiarką zdemontowane prowadnice i rozrzut pomiarów jest w granicy tolerancji samej suwmiarki (0,02mm) - nie ma jakiegoś miejsca czy przekroju szczególnie zużytego. Widoczne są jedynie lekkie przebarwienia, przytarcia.
konstantynopolitanczykowianeczka czy konstantynopolitaczykiewiczówna ? :P

Awatar użytkownika
hoses

ex-Staff
Posty: 1167
Rejestracja: 02 lut 2008, 16:54
Imię: hoses
Auto: Astra J
Silnik: A14NET + LPG STAG
Rocznik: 2011
Województwo: mazowieckie
Wdzięczny: 9 razy
Pomocny: 64 razy
Kontakt:

#428

Nieprzeczytany post autor: hoses »

Mam pewien problem z zamówieniem prowadnic do przednich zacisków. Ktoś tu wspomniał o prowadnicach firmy Frenkit o nr 810072. Już chciałem zamówić na portalu te prowadnice, ale coś mnie tknęło żeby zapytać czy pasują do mojego auta. Wysłałem nr VIN do sprzedającego i odpisał mi, że niestety nie pasują i aktualnie do mojej Astry nie posiadają. Napisałem do drugiego i dostałem pozytywną odpowiedź. Czy te prowadnice z poniższych linków się w ogóle czymś różnią, bo ponoć te z drugiego linku nie pasuje?
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
Kurcze już sam nie wiem jakie zamówić. Czy wszystkie J-tki mają te same prowadnice?

marianz

Astro-maniak
Posty: 227
Rejestracja: 07 paź 2018, 21:11
Imię: Marian
Auto: Astra J ST OPC Line
Silnik: A14NET
Województwo: podkarpackie
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 18 razy

#429

Nieprzeczytany post autor: marianz »

Powiem tak - według mnie wszystkie wskazane przez Ciebie zestawy będą pasować. 1-szy i 2-gi są tego samego producenta i mają te same numery, 3-ie to inny producent, ale nie wiem czy poza ceną będą lepsze od zestawu Frenkit-a. Ja osobiście miałem sworznie oryginalne o nr GM 13504035, a więc takie jak z 3-go linku, ale kupiłem i wymieniłem na takie jak w 1-szym linku (pasowały idealnie). Chcę dodać, że sugerowałem się tym, że w Twoim aucie jest taki sam silnik jak u mnie, więc pewnie i tarcze masz wielkości 276 mm (czyli zaciski będą takie jak moje).

Awatar użytkownika
hoses

ex-Staff
Posty: 1167
Rejestracja: 02 lut 2008, 16:54
Imię: hoses
Auto: Astra J
Silnik: A14NET + LPG STAG
Rocznik: 2011
Województwo: mazowieckie
Wdzięczny: 9 razy
Pomocny: 64 razy
Kontakt:

#430

Nieprzeczytany post autor: hoses »

Rozrzut cenowy jest znaczący. Dla pewności gdzie zakładać tą z gumką. Na dole czy na górze zacisku?

ODPOWIEDZ