Usterka hamulca postojowego sterowanego elektrycznie

jarom

Usterka hamulca postojowego sterowanego elektrycznie

#1

Nieprzeczytany post autor: jarom »

Mi ostatnio padł hamulec ręczny (postojowy) sterowany elektrycznie! Podczas tych okrutnych zimnych nocy z rana samochód zgłosił na komputerze jeden komunikaty: Sprawdz hamulec postojowy!
Równocześnie zapaliła się kontrolka: Usterka hamulca postojowego sterowanego elektrycznie (pali się ciągle przy jeździe samochodu w kolorze żółtym) i Hamulec postojowy sterowany elektrycznie (kontrolka P migająca na czerwono podczas postoju auta). Myślałem że będą z tego tytułu jakieś kłopoty czyli że za jakiś czas nie ruszę auta z miejsca! Z kabiny samochodu nie mogłem włączyć i wyłączyć hamulca postojowego wyglądało że padł przełącznik!
Oczywiście samochód można było odpalić i można było się nim normalnie poruszać ale zawsze po końcu jazdy system ręcznego się uaktywniał i przy starcie normalnie podczas dodania gazu był zwalniany.
Dzisiaj udało się namierzyć co było przyczyną tej usterki: Wiązka która sterowała działaniem tego układu była zablisko tylniego koła i poprostu uległa przetarciu.
Szkoda że takie rzeczy wychodzą w tym aucie jak na nowy samochód to trochę za wcześnie...
Pozdro,

Awatar użytkownika
czarmit

Astro-maniak
Posty: 155
Rejestracja: 31 paź 2011, 20:18
Imię: Cezary
Auto: była Astra J Cosmo
Silnik: 1.6
Województwo: mazowieckie

#2

Nieprzeczytany post autor: czarmit »

No i mamy jeszcze jeden, kolejny problem naszych pięknotek Asterek.

jacek_gti

Astro-maniak
Posty: 240
Rejestracja: 09 lut 2011, 22:32
Imię: Jacek
Auto: ASTRA IV
Silnik: 1.6 turbo

#3

Nieprzeczytany post autor: jacek_gti »

Może zrobisz fotkę tej wiązki o której mówisz by ustrzec się podobnych przypadków w przyszłości??
[External Link Removed for Guests]

jarom

#4

Nieprzeczytany post autor: jarom »

Niestety nie dysponuję żadnym kanałem i nie wiem czy mi się jakoś uda z parkingu namierzyć tą wiązkę!
Zasada działania hamulca elektrycznego: W kabinie samochodu masz przycisk, który daje sygnał do siłownika (małego silniczka), który daje sygnał do zacisków tylnych kół i one zostają zablokowane.
Siłownik ten masz po lewej stronie stojąc przodem do bagażnika (blisko koła,blisko zderzaka, przy zmianie kół napewno go zobaczysz). Podejrzewam, że gdzieś w tej okolicy możesz poszukiwać tej wiązki (może gdzieś bliżej lewego nadkola).

Chciałem Was przestrzec żebyście na początku przy tej usterce zgłaszali aby przejrzeć całą instalację i połączenia.
Mi w serwisie na dzień dobry na początku swoich manewrów panowie mechanicy i elektrycy w ramach wymiany przycisku cały kanał pomiędzy fotelami wyrwali ze środka, a potem się zreflektowali, że sprawa jest prosta. Kanału już nie złożyli tak jak to było fabrycznie zrobione, za jakiś czas pewnie będzie mi to hałasowało w środku....

rumst1

Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 05 sie 2012, 12:11
Imię: janusz
Auto: ople astra j
Silnik: 1.7cdti
Województwo: podlaskie

#5

Nieprzeczytany post autor: rumst1 »

ja moze mam ten sam problem tyle ze mi zadna kotrolka sie nie pali porostu po zaloczeniu hamuca sam sie odblokwuje po wrzuceniu biegu i dodaniu delikatnego gazu niewiem czy to normalne moze ktos pomoze

faza

Astro-maniak
Posty: 331
Rejestracja: 17 sty 2011, 8:35
Imię: Opel
Auto: Astra IV
Silnik: 1,7 CDTI 110 KM
Lokalizacja: Puławy
Pomocny: 1 raz

#6

Nieprzeczytany post autor: faza »

Jeżeli elektryczny "ręczny" sam Ci się odblokowuje podczas ruszania to normalna rzecz, jest to wspomaganie ruszania pod górę.

jarom

#7

Nieprzeczytany post autor: jarom »

Jak włączasz elektryczny hamulec to powinna Ci się palić lampka (P), podczas dodawania gazu następuje zwolnienie hamulca i możesz normalnie jechać, podczas stania w korku pod górę także uaktywnia się system wspomagania hamowania i to chyba już nie jest sygnalizowane!
Kolego rumst1 miałeś jakiś komunikat na komputerze pokładowym wyświetlony o niesprawności układu hamulca postojowego, u mnie dopiero po komunikacie i nie działającym hamulcu postojowym zorientowałem się o usterce?

Awatar użytkownika
Grzechu2011

Astro-maniak
Posty: 1007
Rejestracja: 16 sty 2011, 17:22
Imię: Grzegorz
Auto: Astra J
Silnik: A16LET
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: Niepołomice

#8

Nieprzeczytany post autor: Grzechu2011 »

pod górkę jak staniesz,to na głównym wyświetlaczu powinien pojawić się komunikat o aktywnym systemie pomocy ruszanie pod górkę!
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
Richatek

Astro-maniak
Posty: 523
Rejestracja: 16 cze 2011, 8:46
Imię: Błażej
Auto: AJ HB / AK ST
Silnik: A16XER / B14XFT
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Ruda Śląska
Pomocny: 1 raz

#9

Nieprzeczytany post autor: Richatek »

U mnie się nic takiego nie pokazuje. Poka foto zegarów albo gdzie to w instrukcji jest... :-)

Yasiek

Astro-maniak
Posty: 284
Rejestracja: 09 maja 2011, 21:32
Imię: Artur
Auto: Astra J
Silnik: A14NET
Lokalizacja: Rumia

#10

Nieprzeczytany post autor: Yasiek »

Błażej kiedyś się pokazywało. W nowszych tego nie ma :) Ci w "starych" samochodach to mają :)

ODPOWIEDZ