Czujniki ciśnienia powietrza w oponach.

robertsz

Astro-maniak
Posty: 420
Rejestracja: 29 sty 2016, 10:12
Imię: Robert
Auto: Astra J 1.6T Sport Tourer
Silnik: A16LET
Województwo: mazowieckie
Pomocny: 25 razy

Czujniki ciśnienia powietrza w oponach.

#511

Nieprzeczytany post autor: robertsz »

Korzystając z okazji, podłączę się pod temat - właśnie próbowałem u siebie skasować i zaprogramować czujniki ale nie mogę. Nie da się ich zresetować wciskając CLR na manetce. Czy ktoś ma jakiś pomysł?


EDIT: wystarczyło przejrzeć te 50 stron :)

Pojazd jest wyposażony w automatyczny system kalibracji lub manualny system kalibracji. Automatyczny system kalibracji automatycznie rozpoznaje czujniki TPMS i wykrywa ich położenie, zaś w przypadku systemu manualnego po zmianie koła lub czujnika konieczne jest przeprowadzenie procedury dopasowania czujnika.
Rodzaj systemu można sprawdzić przez długie naciśnięcie przycisku SET/CLR po wybraniu menu układu monitorowania ciśnienia w oponach na wyświetlaczu DIC.
Jeśli pojazd jest wyposażony w manualny system kalibracji, zostanie wyświetlony komunikat z prośbą o potwierdzenie procedury.
Jeśli pojazd jest wyposażony w automatyczny system kalibracji, nie zostanie wyświetlony żaden komunikat.

Muszę sprawdzić czy tak faktycznie jest, jeśli tak to niepotrzebnie zainwestowałem w EL'a 50448
Ostatnio zmieniony 10 kwie 2018, 11:39 przez robertsz, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
janpat

Astro-maniak
Posty: 1293
Rejestracja: 04 lip 2014, 10:18
Imię: Janusz
Auto: Astra J GTC OPC Line
Silnik: A14NET
Województwo: łódzkie
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Wdzięczny: 3 razy
Pomocny: 27 razy

#512

Nieprzeczytany post autor: janpat »

Sprawdź po vin jaki masz. Jak masz UJM lub UJN to masz "UKŁAD MONITOROWANIA CIŚNIENIA OPON" z ręczna lub automatyczną kalibracją. Tylko trzeba pamiętać że automatyczna kalibracja działa ale dla drugiego zapamiętanego kompletu kół.
Ostatnio zmieniony 10 kwie 2018, 11:53 przez janpat, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek
.........Astra J GTC OPC Line Bi - Color..........

zibimysz

Astro-maniak
Posty: 362
Rejestracja: 24 cze 2013, 21:59
Imię: zbyszek
Auto: ASTRA J
Silnik: B14NEL
Rocznik: 2015
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Augustów
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 5 razy
Kontakt:

#513

Nieprzeczytany post autor: zibimysz »

Dziś założyłem letnie felgi i programowanie powiodło się, moja astra z RP2015. PS. Od którego roku był montowany system z automatyczna kalibracja w AJ?

Awatar użytkownika
janpat

Astro-maniak
Posty: 1293
Rejestracja: 04 lip 2014, 10:18
Imię: Janusz
Auto: Astra J GTC OPC Line
Silnik: A14NET
Województwo: łódzkie
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Wdzięczny: 3 razy
Pomocny: 27 razy

#514

Nieprzeczytany post autor: janpat »

A diabli wiedzą. Wg moich informacji tylko Insignie I gen. miały pamieć dwóch kompletów. Możliwe że była taka możliwość przy zamówieniu Astry J ale nie w PL.
Obrazek
.........Astra J GTC OPC Line Bi - Color..........

zibimysz

Astro-maniak
Posty: 362
Rejestracja: 24 cze 2013, 21:59
Imię: zbyszek
Auto: ASTRA J
Silnik: B14NEL
Rocznik: 2015
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Augustów
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 5 razy
Kontakt:

#515

Nieprzeczytany post autor: zibimysz »

Też tak myślałem że tylko w insigni to było.
Ps. Może kolega Robert napisze z jakiego kraju ma AJ i czy faktycznie jest pamięć dwóch kompletów kół.
Ostatnio zmieniony 10 kwie 2018, 21:51 przez zibimysz, łącznie zmieniany 1 raz.

robertsz

Astro-maniak
Posty: 420
Rejestracja: 29 sty 2016, 10:12
Imię: Robert
Auto: Astra J 1.6T Sport Tourer
Silnik: A16LET
Województwo: mazowieckie
Pomocny: 25 razy

#516

Nieprzeczytany post autor: robertsz »

Samochód jest faktycznie z Niemiec, MY11, czujniki jako opcja dodatkowa, wychodzi na to, że ma automatyczną kalibrację bo nijak nie da się zmusić ich do ręcznej. Mam w domu wydruk wszystkich opcji ale zapominam ciągle sprawdzić czy to UJN czy UJM. Niestety nie wiem czy mają pamięć dwóch kompletów bo czujniki mam tylko w letnich. Zawsze po zmianie z zimowych na letnie po przejechaniu kilkuset metrów zaczynają migać wartości ciśnień aż w końcu zapalają się wszystkie i pokazuje ciśnienia na wszystkich kołach.

Awatar użytkownika
janpat

Astro-maniak
Posty: 1293
Rejestracja: 04 lip 2014, 10:18
Imię: Janusz
Auto: Astra J GTC OPC Line
Silnik: A14NET
Województwo: łódzkie
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Wdzięczny: 3 razy
Pomocny: 27 razy

#517

Nieprzeczytany post autor: janpat »

Czyli jak masz jeden komplet (letnie) z czujnikami a na zimówkach nie masz czujników, samochód cały czas pamięta czujniki z letnich. Koła zakładasz zapewne w tej samej kolejności jak były przed sezonem zimowym. Pierwsze zimówki 17" miałem bez czujników. Po powrocie do letnich kontrolka ciśnienia zgasła. Przy automatycznej kalibracji też musisz zaprogramować czujniki (wzbudzić je), przypisać dane koło z czujnikiem do położenia w samochodzie. Ta kalibracja polega na tym że samochód rozpoznaje jeden z dwóch zapamiętanych kompletów kół (położenia 4 kół z czujnikami na jednym i położenia 4 kół z czujnikami na drugim). Coś robisz źle przy programowaniu. Hamulec zaciągnięty?
Jak pamiętasz vin to sprawdz tu:
[External Link Removed for Guests]
Ostatnio zmieniony 11 kwie 2018, 9:38 przez janpat, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
.........Astra J GTC OPC Line Bi - Color..........

robertsz

Astro-maniak
Posty: 420
Rejestracja: 29 sty 2016, 10:12
Imię: Robert
Auto: Astra J 1.6T Sport Tourer
Silnik: A16LET
Województwo: mazowieckie
Pomocny: 25 razy

#518

Nieprzeczytany post autor: robertsz »

Fajna stronka :)
Więc wyszło tak - UJN System monitorowania ciśnienia w kołach
Czy koła są założone w takiej samej kolejności tego nie jestem pewien. Na letnich mam opony jeżdżone dopiero jeden sezon, nie ma różnicy w zużyciu, a czy magik w wulkanizacji, który je zmieniał miał je wcześniej opisane - kto wie. Koła zostawiałem u niego na przechowanie, a że miałem blisko pracy to rano zostawiałem samochód, po pracy odbierałem i tyle.
Właśnie dlatego kupiłem sobie EL'a, żeby nie martwić się czy koła są tak jak były wcześniej.

Awatar użytkownika
janpat

Astro-maniak
Posty: 1293
Rejestracja: 04 lip 2014, 10:18
Imię: Janusz
Auto: Astra J GTC OPC Line
Silnik: A14NET
Województwo: łódzkie
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Wdzięczny: 3 razy
Pomocny: 27 razy

#519

Nieprzeczytany post autor: janpat »

Poniżej masz tzw procedurę programowania TPMS. Trzeba tylko pamiętać żeby zaciągnąć na samym początku ręczny. Najlepiej wyjąć kluczyk ze stacyjki, zaginąć ręczny, włożyć kluczyk i przejść do programowania.

[External Link Removed for Guests]
Obrazek
.........Astra J GTC OPC Line Bi - Color..........

robertsz

Astro-maniak
Posty: 420
Rejestracja: 29 sty 2016, 10:12
Imię: Robert
Auto: Astra J 1.6T Sport Tourer
Silnik: A16LET
Województwo: mazowieckie
Pomocny: 25 razy

#520

Nieprzeczytany post autor: robertsz »

Jestem po rozmowie z aso opla, zerknąłem również na kilka sąsiednich for i wniosek jest taki:

W aso twierdzą, że były 2 systemy:

jeden montowany w starszych samochodach (to u mnie) - jeśli na wyświetlaczu świecą się same kreski i założy się koła z czujnikami i po przejechaniu kilkuset metrów pojawią się wartości ciśnienia to jest to system, który sam rozpoznaje czujniki. W aso stwierdzili, że w tym przypadku samochód sam rozpozna położenie czujników i można sobie koła zamieniać jak się chce, zawsze po zmianie nauczy się sam i będzie pokazywał prawidłowo. Nic nie trzeba programować.

drugi system montowany w nowszych samochodach, który nie rozpoznaje czujników i po każdej zmianie trzeba je programować.

Na innym forum było opisane, że w pierwszym przypadku są 4 odbiorniki, po jednym w każdym nadkolu i wtedy samochód sam rozpoznaje czujnik, który jest w zasięgu odbiornika danego koła. W drugim przypadku jest jeden centralny odbiornik i dlatego trzeba po każdej zmianie zaprogramować mu który czujnik jest w którym kole.

ODPOWIEDZ