Koszt utrzymania samochodu - moje wyliczenia

Awatar użytkownika
NimnuL

Astro-maniak
Posty: 570
Rejestracja: 27 paź 2016, 15:09
Imię: NimnuL
Auto: Astra J Sedan
Silnik: B 1.6 XER
Rocznik: 2016
Województwo: kujawsko-pomorskie
Wdzięczny: 19 razy
Pomocny: 18 razy

Koszt utrzymania samochodu - moje wyliczenia

#1

Nieprzeczytany post autor: NimnuL »

Z ekonomiczno-rozsądnego punktu widzenia, podobno rozsądną zasadą jest kupowanie auta za maksymalnie jednoroczne wynagrodzenie - chodzi o to, że w takim wypadku nie trzeba zaciskać pasa, żeby to auto utrzymać. Osobiście jednak uważam, że jeśli auto na siebie nie zarabia (lub nie jest narzędziem dla naszego zarobku), to zakup jeździdła nie powinien nas kosztować więcej niż półroczne wynagrodzenie, skoro auto ma służyć wyłącznie do przemieszczania tyłka i wygody właściciela na co dzień. Wiadomo, wiele zależy od podejścia do samej motoryzacji - niektórzy po prostu kochają samochody i potrafią wydać na nie lwią część swojego budżetu domowego, inni traktują samochód jako element codzienności i narzędzie jak młotek ... ważne, żeby na auto się nie zapożyczać lub nie kupować na pokaz ...

Poniżej kalkulacja dlaczego nie warto wydrenować budżetu domowego na zakup auta ...

Załączyłem arkusz kalkulacyjny (plik XLS) mojego autorstwa, który pozwala w miarę szybko policzyć sobie szacunkowe koszty utrzymania auta. Korzystajcie i modyfikujcie dowolnie.

Na moim przykładzie - Opel Astra J, cena zakupu 56000zł, po 5 latach planowana cena sprzedaży to ~35000zł (mniej więcej w tej cenie aktualnie chodzą pięcioletnie, zadbane Astry z niskimi przebiegami), co daje spadek ~20000zł.

W pierwszym roku (skrupulatnie notowane wydatki) auto kosztowało mnie najwięcej - 10 000zł, bo doszedł zakup opon zimowych, dalsze koszty opon to już ich wymiany sezonowe. Kolejne lata powinny być ciut tańsze, ale to tylko szacunki, bo rok#2 jeszcze się nie skończył.

Wraz ze spadkiem wartości oraz szacunkowymi wydatkami, koszt mojego auta na przestrzeni 5 lat to około 1100zł / miesiąc.
Wiadomo, to tylko szacunki bazujące na założeniach, że np. jakaś poważna usterka nie wyskoczy w między czasie oraz że nie będzie przygody drogowej ...

Według mnie jeśli ktoś szuka tylko wozidła do okazjonalnego poruszania się to warto rozważyć o wynajmie długoterminowym auta używanego albo po prostu na co dzień szukać alternatywnych transportów, a na wakacje wynająć auto - wyjdzie znacznie taniej i kłopot z posiadania auta jest też z głowy...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Jeżdżę, więc jestem

Usunięty użytkownik 861235

#2

Nieprzeczytany post autor: Usunięty użytkownik 861235 »

Powiem szczerze że to jest temat...

Ja tak myślę że za jakieś 10 lat będą automatyczne punkty wypożyczania aut...
Może w Szwajcarii już są! :mrgreen:

Nie trzeba będzie więcej mieć jak tylko prawko, dowód i hajsy.

Tak jak automat z rowerami.
Cyber internet wszystko i wszędzie.

To jest dobry motyw na biznes...

Wyobraźcie sobie....
Jakiś tam parking jest wiele aut, i budka z automatem, żywej duszy nie ma :)
Podchodzisz do budki, weryfikacja, prawko, dowód, pyk myk dane wszystkie.
Wciskasz parę guzików automat podaje kluczyki (no kluczyki to absurd, powinno być zdalne odblokowanie auta i może pestka chip co uruchamia auto)

Stacja benzynowa na miejscu, możesz dolać zupy.

Taka usługa...
Wypożyczasz auto...
Elektryczne na miasto
Spalinowe na LPG np.
Małe
Średnie
Duże
Busa
Motor
Skuter



Tak według mnie to może wyglądać za jakiś czas...

To by by było ZAJEBISTE!

Chcę jechać na wakacje z ekpią?
Auta potrzebuje na 12 dni...
Wypożyczam w punkcie busa/ vana 7 os.
Auto ma czarną skrzynkę,nawet kamerki przód i tył, rejestruje wszystko...każde zdarzenie ,nie ma katowania...
Normalni ludzie po prostu użytkują auta, debile i wariaci niszczą, stosowna wzmianka w umowie że w sądzie się spotkamy.
Oczywiście do ceny najmu ubezpieczenie OC i Asistance i coś tam jeszcze niech 60zł będzie.
Już bez żadnej kaucji w stylu 3000zł, no to jest chxujowe...nie sprzyja...

Po prostu mam prawko co najmniej 5 lat, wypożyczam i wio.
Wypożyczam co chcę, co mi pasuje, czego potrzebuje.


Pożyjemy zobaczymy...
Ale to dobry motyw...

Awatar użytkownika
NimnuL

Astro-maniak
Posty: 570
Rejestracja: 27 paź 2016, 15:09
Imię: NimnuL
Auto: Astra J Sedan
Silnik: B 1.6 XER
Rocznik: 2016
Województwo: kujawsko-pomorskie
Wdzięczny: 19 razy
Pomocny: 18 razy

#3

Nieprzeczytany post autor: NimnuL »

Digyl, Tesla przygotowuje się do tego o czym piszesz, filmik poniżej nieźle to omawia:

[External Link Removed for Guests]

mniej więcej od 3:30 ...

Za 10 lat w USA (i być może w Szwecji i okolicy) autka same będą podjeżdżać do kierowcy, a jak go dowiozą na miejsce to pojadą po kolejnego podróżnego ...
Elon zresztą kilka razy twierdził, że do tego dąży. Żeby auto zarabiało na siebie, gdy nie jest używane przez właściciela. W końcu jak pojedziesz do pracy to przez 8h auto stoi bezczynnie, a w tym czasie mogłoby trochę pojeździć z kimś innym ...
Jeżdżę, więc jestem

Usunięty użytkownik 861235

#4

Nieprzeczytany post autor: Usunięty użytkownik 861235 »

Trzeba będzie na bańce uważać jak się z buta będzie wracać po imprezie żeby Tesla nie rozjechała... :mrgreen:

Już jakiś autonomik zabił pieszego w USA, było, no linka nie wrzucę, ale było.

Można to też zrobić i 100% sprawności, dziecko się rodzi i ciach, chipa mu wszczepić...dane osobowe i lokalizacja GPS...

Niby technologia ale do czego to zmierza...

Muzyka hmm
klipa wrzucę, już wrzucałem, ale teledysk super...
1998 rok a już było widać o co chodzi...
Pearl Jam - Do the Evolution [External Link Removed for Guests]

To ewolucja...Ludzka cyber ewolucja... :twisted:

Awatar użytkownika
xxvvcc

Astro-maniak
Posty: 839
Rejestracja: 02 lut 2014, 19:38
Auto: Astra J, Corsa D
Silnik: A16LET, Z12XEP
Województwo: zachodniopomorskie
Wdzięczny: 4 razy
Pomocny: 22 razy
Kontakt:

#5

Nieprzeczytany post autor: xxvvcc »

W mózg włożą chipa i jeśli przykładowo nie przejdziesz na Islam, lub inny samochód niż Opel to mózg do wysmażena. :evil:

Awatar użytkownika
nismo

Astro-maniak
Posty: 3680
Rejestracja: 14 sty 2011, 14:53
Imię: Michał
Auto: Astra J HB & Astra H Kombi
Silnik: b14net & z18xe
Województwo: zachodniopomorskie
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 143 razy

#6

Nieprzeczytany post autor: nismo »

Kod: Zaznacz cały

Powiem szczerze że to jest temat...

Ja tak myślę że za jakieś 10 lat będą automatyczne punkty wypożyczania aut...
Może w Szwajcarii już są!  :mrgreen: 

Nie trzeba będzie więcej mieć jak tylko prawko, dowód i hajsy.

Tak jak automat z rowerami.
Cyber internet wszystko i wszędzie.
Zaskoczę Cie ale takie wypożyczalnie już sa np w warszawie. Wystarczy się zarejestrować i mieć smart fona ;)

[External Link Removed for Guests]
Ostatnio zmieniony 09 maja 2018, 16:20 przez nismo, łącznie zmieniany 1 raz.

Usunięty użytkownik 861235

#7

Nieprzeczytany post autor: Usunięty użytkownik 861235 »

Poprawiam żeby ładnie było.

Może być tak że Google i ta cała historia lokalizacji i dalej na podstawie Twoich danych może walić marketingiem i usługą...

Jak widać ochrona danych to fikcja bo starczy że założą spółkę podległą i już Twoje dane idą w świat gdzie tylko chcą.

Generalnie każdy portal z marszu jak zaczynasz i zakładasz konto ma ustawienia na dogłębne zaglądanie do majtek, chcesz zmienić prywatność to sobie zmień, mało kto to robi...

90% użytkowników zgadza się na usługę w ustawieniach domyślnych i marketing (klikasz tak, akceptuje, ale nie wiesz co za tym idzie...to będzie za free, wszystko jest za free)

Co by jakoś przykład dać:

Załóżmy że co 3 tygodnie jadę do Babci czy kogoś oddalonego o mniej więcej 100Km

Nagle na telefonie mam 6 ofert od firm że auto podjedzie do mnie do domu i mnie zawiezie...
Bez mojego zapytania.

Horror...to jest horror i to może tak działać...Agresywna polityka pozyskiwania klienta...
W sumie ona już działa, Ja wyłączam co się da, może tego aż tak nie widzę.

Nie wyobrażam sobie bez adblocka odpalać przeglądarki, a kiedyś tak robiłem...
Ostatnio zmieniony 09 maja 2018, 17:32 przez Usunięty użytkownik 861235, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
xxvvcc

Astro-maniak
Posty: 839
Rejestracja: 02 lut 2014, 19:38
Auto: Astra J, Corsa D
Silnik: A16LET, Z12XEP
Województwo: zachodniopomorskie
Wdzięczny: 4 razy
Pomocny: 22 razy
Kontakt:

#8

Nieprzeczytany post autor: xxvvcc »

Tak więc jeździjmy naszymi samochodami puki się da, i cieszmy się tym.
W dobie permanentnej inwigilacji to już za nas będą roboty decydować co mamy jeść, kiedy, co lubić itd. itp.
A na końcu Ostatni Wolny Człowiek wciśnie przycisk aby to wszystko rozpie.........
A co do wyliczeń kosztu utrzymania auta.
W aspekt wchodzą jeszcze takie wytyczne nie ocenione jak, wygoda, prestiż, cisza we wnętrzu, aby autko było ładne, dawało frajdę itd.
Zależy od tego jaki punkt obiera sobie za cel dany kierowca.

Awatar użytkownika
marwisn

ex-Staff
Posty: 4598
Rejestracja: 18 cze 2012, 19:46
Imię: Marcin
Auto: Seat Leon
Silnik: 1.4 TSI
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 26 razy
Kontakt:

#9

Nieprzeczytany post autor: marwisn »

W Poznaniu są już trzy takie wypożyczalnie. Nie jest tanio. Za trasę 8 km w godzinach popołudniowych (korki) zapłaciłem 26 pln.
DO - AF - ZA - AH - AK - SL

[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
kecram

Astro-maniak
Posty: 851
Rejestracja: 10 lis 2016, 13:26
Auto: Astra J Cosmo Sports Tourer FL
Silnik: A20DTH
Województwo: łódzkie
Lokalizacja: łódzkie
Pomocny: 6 razy

#10

Nieprzeczytany post autor: kecram »

To trzeba było wypożyczyć rower miejski. Zapłaciłbyś za 30 min. 1 ZŁ i jeszcze nie musisz tankować
Ostatnio zmieniony 09 maja 2018, 22:07 przez kecram, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ