Montaż elektrycznych szyb na tył z Omegi B do Astry F

pers

Astro-maniak
Posty: 189
Rejestracja: 04 lut 2008, 23:29
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Montaż elektrycznych szyb na tył z Omegi B do Astry F

#1

Nieprzeczytany post autor: pers »

Na dzień dobry kupujemy najlepiej kompletny zestaw oryginalny z Omegi B, czyli:
- dwa podnośniki z silniczkami
- wiązki kabli x2
- przyciski x2

[External Link Removed for Guests]

Ja mam jeszcze przyciski poczwórne na przód którymi będę sterował przednimi jak i tylnymi szybami. Długo się głowiłem od czego zacząć, poszperałem trochę na forum Omegi. Przede wszystkim jeśli trafi się Wam taka wiązka jak mi czyli ful wypas ( el. szyby, centralny, lampki) to pozbywamy sie poprostu najpierw tych zbędnych kabli ,które nie będą nam potrzebne do niczego

Tak wygląda wiązka oryginalna a tak po odchudzeniu. Czyli została tylko kostka która wchodzi do siłownika oraz druga do przełącznika

[External Link Removed for Guests] [External Link Removed for Guests]

to samo robimy z drugą wiązką

[External Link Removed for Guests]

to zostało nam z segregacji :D oczywiście kabelki zostawiamy bo na pewno się przydadzą . Reszte wyrzucamy

[External Link Removed for Guests]

No więc wziąłem się wymianę podnośników z manuala na elektryczny.
Potrzebne:

1. wkrętarka lub wiertarka z wiertłem fi 5
2. nitownica najlepiej lub śrubki i nakrętki jak kto woli
3. nity fi 5
4. kombinerki, klucze, śrubokręty itp.
5. siłownik elektryczny z wiązką + kabelki w różnych kolorach
6. lutownica
7. Czas, chęci i cierpliwość

O browarze nie pisze bo nie miałem, raczej nie mogę :622:

Przede wszystkim aby zabrać się za wymianę czegokolwiek trzeba najpierw zdjąć tapicerke. Tutaj nie będę si rozpisywał bo każdy wie co i jak i o co kaman :D
Gdy już mam wszystko zdjęte zabieramy się za demontaż fabrycznego podnośnika. Zatem bierzemy wiertarkę lub wkrętarke, ja użyłem tego drugiego. Wiertło fi 5 i rozwiercamy nity zaznaczone w kółeczkach. Gdy mamy już rozwiercone, wysuwamy delikatnie podnośnik z szyny która łączy szybę i podnośnik.

[External Link Removed for Guests]

Następnie wkładany zamiennik ,najpierw w szynę a potem dopasowujemy do górnych otworów, gdyż tylko te pasują, wchodzi bez najmniejszego problemu :564: Pozostałe otwory trzeba wywiercić.

[External Link Removed for Guests]

Następnie , gdy już mamy wszystko spasowane bierzemy się za mocowanie podnośnika. Aha, dodam że u mnie szyba po zdjęciu elementu który wymieniam siedziała dobrze i nie zjeżdżała mi na dół w ogóle. W pewnym stopniu było to duże ułatwienie. Do przymocowania używamy najlepiej nitów albo jak kto woli śrubek z nakrętkami. Uwazam że nitowanie to prostsze i łatwiejsze rozwiązanie. Nitownice kupiłem za 5 zł + paczka nitów za 3,3 zł.

[External Link Removed for Guests]

Górne otwory pozostają bez zmian , natomiast jak wspomniałem trzeba wywiercić dolne mocowanie

[External Link Removed for Guests]

Są jeszcze dwa otwory w pobliżu silnika których ja nie wierciłem gdyż po zamontowaniu na 4 nitach trzyma naprawdę bardzo mocno. Zresztą szukać po omacku dziur i wiercić kilka otworów żeby znaleźć odpowiednie miejsce to nie ma sensu, szkoda dziurawić blache. Gdy już mamy zamontowany podnośnik podłączamy instalacje do silnika

[External Link Removed for Guests] przy tej fotce trzeba monitor postawić na prawym boku :D
[External Link Removed for Guests]

Dobra, teraz trzeba się zabrać za przeciąganie kabelków. W tym celu trzeba zdemontować tylną listwe plastikową na progu oraz na słupku, tą która zasłania pasy. Wykręcamy rolke z pasem która jest osadzona na dole słupka i wyciągamy. Najlepiej tez zdemontować górne mocowanie pasa, nie będą przeszkadzać. Wyciągamy gąbke która jest w miejscu gdzie jest zamontowana rolka z pasem. Pod gąbką będzie szła instalacja. Najlepiej, zresztą to chyba jedyny sposób na kable to wykorzystać miejsce w którym idą kable z centralnego.

[External Link Removed for Guests] [External Link Removed for Guests]

Dodam że miejsca w tej czarnej gumie w której idą przewody nie ma za wiele . Z silnika podnośnika odchodza dwa grubsze kabelki i 6 zwykłych co daje 8 sztuk do przeciągnięcia. Nie jest łatwo, wystarczy przesmarować wazeliną tak żeby był poślizg i włala :D

[External Link Removed for Guests] [External Link Removed for Guests]

Następnie przeciągamy kabelki dalej tak jak idą z centralki do instalacji

[External Link Removed for Guests]

Gdy mamy to zrobione możemy zabrać się za montaż pasów zaczynając od włożenia gąbki którą uprzednio wyjęliśmy a potem wkładamy na miejsce rolkę z pasem i skręcamy śrubą. Używamy do tego klucza nr. 22

[External Link Removed for Guests]

Następnie sklejamy folie na drzwiach lub wymieniamy na nową albo robimy wygłuszenie. Na razie pokleiłem taśmą brązową, nie wygląda to może estetycznie ale na wiosne i tak będę wygłuszał więc na razie może być. Wycinamy otwór na przełacznik, użyłem wiertełka 1,5 i pomalutku wycinałem otwory, potem delikatnie nożykiem do tapet. Trzeba uważać bo trochę za dużo wyciąłem i przycisk nie siedzi sztywno. Trzeba wycinać mniej niż po rowku.

[External Link Removed for Guests] [External Link Removed for Guests] [External Link Removed for Guests]

Pozostało jeszcze tylko zaślepić otwór po korbce i podłączyć elektrykę. Wszystko u mnie działa, sprawdzałem na akumulatorze. Instalacji na razie nie podłączam gdyż zrobię to za jednym zamachem jak będę montował elektrykę na przód. Oczywiście relację z dalszych zmian będę na bieżąco opisywał. Obyło się niestety bez piwa, taki już mój los niestety :622: Dodam że o suchym pysku ciężko się myśli więc to "pomocnik" obowiązkowy. :D

jogus48

Astro-maniak
Posty: 215
Rejestracja: 15 lis 2008, 23:22
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Bełchów
Kontakt:

#2

Nieprzeczytany post autor: jogus48 »

Czy taki patent wypaliłby w sedanie/hatchbacku :?:
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
Frost

Administrator
Posty: 3214
Rejestracja: 01 kwie 2007, 13:30
Imię: Przemek
Auto: Opel Astra F
Silnik: ...1.6
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#3

Nieprzeczytany post autor: Frost »

jogus48, tak w sedanie i w hatchbacku ale tylko 5 drzwiowym bo drzwi tylne są identyczne

jogus48

Astro-maniak
Posty: 215
Rejestracja: 15 lis 2008, 23:22
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Bełchów
Kontakt:

#4

Nieprzeczytany post autor: jogus48 »

Ale z zastosowaniem jakich podnośników - tych, co są w tym temacie czy np. z vectry sedan czy omegi sedan?
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
Frost

Administrator
Posty: 3214
Rejestracja: 01 kwie 2007, 13:30
Imię: Przemek
Auto: Opel Astra F
Silnik: ...1.6
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#5

Nieprzeczytany post autor: Frost »

jogus48 pisze:Ale z zastosowaniem jakich podnośników - tych, co są w tym temacie czy np. z vectry sedan czy omegi sedan?
PERS wyraźnie napisał ze z omegi B a ja ci do jakich aut pasuje wiec chyba logiczne ze tylko maja je sedany i kombi w omegach :m

pers

Astro-maniak
Posty: 189
Rejestracja: 04 lut 2008, 23:29
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

#6

Nieprzeczytany post autor: pers »

jogus48 pisze:Czy taki patent wypaliłby w sedanie/hatchbacku :?:
tak, wypali :)

PIeTrO

Astro-maniak
Posty: 275
Rejestracja: 02 mar 2008, 17:42
Imię: Piotrek
Auto: Passat B5 FL
Silnik: Klekot
Województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Sanok

#7

Nieprzeczytany post autor: PIeTrO »

Bardzo fajny opis ja musze tak zrobic w swim kombiaczku bo ktos kupil auto na full opcji ale brak z tylu pradu w szybach i musze kupic taki zestawik i tez sobie zrobic....
Powiedzcie mi jescze ile cały koszt Cie wyniosl caly ten komplet wiazek i podnosnikow....

Awatar użytkownika
Frost

Administrator
Posty: 3214
Rejestracja: 01 kwie 2007, 13:30
Imię: Przemek
Auto: Opel Astra F
Silnik: ...1.6
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#8

Nieprzeczytany post autor: Frost »

PIeTrO pisze: Powiedzcie mi jescze ile cały koszt Cie wyniosl caly ten komplet wiazek i podnosnikow....
Kolego na Alledrogo za komplet na tył do omegi b życzą sobie około 150 zl :m :m

pers

Astro-maniak
Posty: 189
Rejestracja: 04 lut 2008, 23:29
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

#9

Nieprzeczytany post autor: pers »

ja za komplet zapłaciłem 100 zł. Jak chcesz taniej do wal na omegaklub.pl i tam wyrwiesz od chłopaków :)

Awatar użytkownika
Frost

Administrator
Posty: 3214
Rejestracja: 01 kwie 2007, 13:30
Imię: Przemek
Auto: Opel Astra F
Silnik: ...1.6
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#10

Nieprzeczytany post autor: Frost »

pers pisze:ja za komplet zapłaciłem 100 zł. Jak chcesz taniej do wal na omegaklub.pl i tam wyrwiesz od chłopaków :)
Poprawie za ciebie Pers Linka bo daleś już nieaktualny aktualny to [External Link Removed for Guests] i tu macie bezposiredni link do forum[External Link Removed for Guests] :m

ODPOWIEDZ