Wymiana kierownicy

nightingale79

Astro-maniak
Posty: 379
Rejestracja: 24 lut 2009, 17:07
Imię: Paweł
Auto: Astra H
Silnik: 1,7 DTH 101 KM
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Siemiatycze
Wdzięczny: 1 raz
Kontakt:

Wymiana kierownicy

#1

Nieprzeczytany post autor: nightingale79 »

Witam
Generalnie temat wymiany kierownicy nie jest zbyt skomplikowany, ale jak ktoś robi to pierwszy raz to zazwyczaj ma się odrobinę niepewności co do tego jak ta wymiana powinna wyglądać. Pierwszy raz wymieniałem kierownicę ze zwykłej na obszytą ze sterowaniem radiem i komputerem - tego na fotkach nie ma. Ostatnio jednak udało mi się dostać kierownicę od wersji sport w bardzo dobrej cenie i postanowiłem ją zamontować.
1. Pierwszy krok przy wymianie kierownicy to odłączenie akumulatora. Wystarczy oczywiście odłączyć klemę (-)
[External Link Removed for Guests]

2.Po odpięciu klemy czekamy jakąś minutke na wszelki wypadek, żeby nie było żadnego impulsu elektrycznego. Następnie wypinamy poduszkę powietrzną. Wystarczy wsunąć cienki śrubokręt w otwory z tyłu kierownicy i pociągnąć lekko trzonek śrubokrętu w stronę obręczy koła kierownicy. Najlepiej najpierw przekręcić kierownicę o pół obrotu w lewo i wypiąć jeden zaczep a później w drugą strnę tak samo i wypiąć drugi. Fotka nie jest za ciekawa bo nie było jak podejśc z aparatem żeby cyknąc to jak należy.
[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]

3. Jak już odczepimy zaczepy to delikatnie odchylamy poduszkę i wypinamy wtyczki wyciągając plastikowe zabezpieczenia z mocowań. Ja użyłem do tego śrubokręta żeby lekko podważyć te plastikowe zabezpieczenia.
[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]
Po wypięciu wtyczek układamy poduszkę znaczkiem opla do góry - tak zaleca producent.

4. Po wypięciu poduchy bierzemy klucz torx w rozmiarze 50, plus do tego jakaś większa dźwignia jeśli nie mamy klucza w dużym rozmiarze. Zanim zaczniemy odkręcać śrubę to trzeba ustawić kierownicę jak do jazdy na wprost i wyjąć kluczyk ze stacyjki oraz zablokowac kierownicę w tym położeniu. Osobiście dla łatwiejszego odkręcenia śruby wziąłem kawałek zwykłej rurki i odkręciłem śrubę bez problemu.
[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]

5. Po wykręceniu śruby wyciągamy kierownicę. Zazwyczaj wychodzi dość łatwo. Wystarczy pociągnąc do siebie. Jedyna rzecz na którą trzeba zwrócić uwagę to wypięcie wtyczki sterowania radiem i komputerem - to ta na końcu żółtego kabelka. /Tak na marginesie jak kupicie kierownicę z brązwym kablem lub czarnym, bo taką też widziałem, to niestety jest od vectry C i ma inna wtyczkę. Wtedy w ASO trzeba dokupić żółty kabel - koszt to coś koło 20 zł./
[External Link Removed for Guests]

6. Wkładamy drugą kierownicę. Trzeba w tym miejscu pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze zgrać znaczniki na kierownicy i na trzpieniu na który zakładamy kierownicę. Po drugie - jeśli zgramy znaczniki to drugi punkt sam się zrealizuje - taki mały wystający bolec z tyłu kierownicy musi wejść w plastikowy uchwyt w kolumnie kierownicy, a dokładniej w plastikowy uchwyt za kierownicą.
[External Link Removed for Guests]
Zdjęcie niewyraźne ale raczej widać te znaczniki.

7. Smarujemy śrubę preparatem zabezpieczającym przed wykręcaniem się śruby pod wpływem drgań. Zalecany jest preparat Loctite 243, i wkręcamy śrubę.
[External Link Removed for Guests]

8. Po wkręceniu śruby mocującej wkładamy żółtą wtyczkę w gniazdo.
[External Link Removed for Guests]

9. Następnie wpinamy wtyczki poduszki powietrznej.
[External Link Removed for Guests]

10. Kolejna czynność to wpięcie poduszki powietrznej w mocowania kierownicy. Ustawiamy poduchę na wprost mocowań i z obu stron jednocześnie wciskamy w uchwyty i ogólnie mamy koniec pracy.
[External Link Removed for Guests]

11. Najlepiej po wymianie kierownicy zostawić samochód na jakies 12 godzin żeby zastygł preparat loctite. Później można spokojnie jeździć. Oczywiście wcześniej przykręcamy klemę (-) i sprawdzamy czy sterowanie radiem działa dobrze, czyli czy dobrze wpięlismy wtyczkę na końcu żółtego kabla oraz czy dobrze są wpięte wtyczki modułów sterowania radiem znajdujących sie po obu stronach kierownicy.

No i na koniec jeszcze trochę prywaty. Ta kierownica z pierwszej fotki - obszyta kierownica ze sterowaniem jest na przedaż. Sprzedaję ją ze sterowaniem w kolorze srebrnym /na fotce jest ze sterowaniem w kolorze szampana, które przełożyłem do nowej kierwnicy), srebrne rolki sterowania jak nowe, żadnych rysek na srebrnych plastikach, podświetlenie przycisków działa jak należy. Kierownica wygląda jak świeżo z fabryki. NIe jest wyślizgana, a rolki sterowania wyglądają jak nowe. Cena to 350 zł plus koszty przesyłki. Na alledrogo takie kierownice w takim stanie kosztują po 400 zł, więc cena jest moim zdaniem atrakcyjna. Jeśli ktoś jest zainteresowany kupnem lub chce zobaczyć więcej jej fotek to proszę o kontakt na priv.

Mam nadzieję, że mój opis pomoże osobom, które będą wymieniać kierownice w swoich Asterkach. Jesli ktoś będzie miał jakieś dodatkowe pytania to chętnie służę pomocą.

adnim

Astro-maniak
Posty: 460
Rejestracja: 11 mar 2011, 9:44
Imię: Piotr
Auto: Opel Astra H kombi 2007/8
Silnik: Z19DTL 137PS 328Nm
Województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Szczecin

#2

Nieprzeczytany post autor: adnim »

pomyłka, prosze usunac

Awatar użytkownika
DESPERADO

Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 06 sty 2012, 19:15
Imię: Marek
Auto: ASTRA H kombi
Silnik: Z19DTH
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

#3

Nieprzeczytany post autor: DESPERADO »

Witam, jeśli mam kierownice bez sterowania a chciałbym sobie ją zamienić na tak z sterowaniem czy można to zrobić bez problemu czy trzeba mieć pociągnięty specjalny kabel do modułu ?

nightingale79

Astro-maniak
Posty: 379
Rejestracja: 24 lut 2009, 17:07
Imię: Paweł
Auto: Astra H
Silnik: 1,7 DTH 101 KM
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Siemiatycze
Wdzięczny: 1 raz
Kontakt:

#4

Nieprzeczytany post autor: nightingale79 »

kabel masz w kierownicy (wiązka w żółtym pancerzu). Podpinasz nową kierownicę i juz. jak szukasz kierownicy to mam jedną na zbyciu.

Awatar użytkownika
DESPERADO

Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 06 sty 2012, 19:15
Imię: Marek
Auto: ASTRA H kombi
Silnik: Z19DTH
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

#5

Nieprzeczytany post autor: DESPERADO »

nightingale79 pisze:kabel masz w kierownicy (wiązka w żółtym pancerzu). Podpinasz nową kierownicę i juz. jak szukasz kierownicy to mam jedną na zbyciu.
Ale nawet jeśli mam kierownice bez sterowania to będę miał tam kabel do podłączenia sterowania ?

Awatar użytkownika
KIT GTO

ex-Staff
Posty: 2287
Rejestracja: 20 mar 2007, 21:01
Imię: astra
Silnik: DESTRUKCJA
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: lublin
Kontakt:

#6

Nieprzeczytany post autor: KIT GTO »

nightingale79 pisze:Podpinasz nową kierownicę i juz
+ aktywacja ;)

dominikd6

Astro-maniak
Posty: 155
Rejestracja: 15 gru 2007, 20:24
Imię: Dominik
Auto: Astra GTC / Astra J
Silnik: Z18XER/A16LET
Województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: TK/KR

#7

Nieprzeczytany post autor: dominikd6 »

Mam pytanie odnośnie aktywacji kierownicy multimedialnej, czy można to wykonać OP-COMem czy konieczny jest Tech?

Awatar użytkownika
misiekwwa

Astro-maniak
Posty: 93
Rejestracja: 06 mar 2009, 19:13
Auto: Astra J ST 2.0 160KM (118KW) OPC
Silnik: A20DTH (LBS)
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Zielonka
Kontakt:

#8

Nieprzeczytany post autor: misiekwwa »

Hej masz jeszcze tą kierownicę skórzaną?

nightingale79

Astro-maniak
Posty: 379
Rejestracja: 24 lut 2009, 17:07
Imię: Paweł
Auto: Astra H
Silnik: 1,7 DTH 101 KM
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Siemiatycze
Wdzięczny: 1 raz
Kontakt:

#9

Nieprzeczytany post autor: nightingale79 »

Kierownica sprzedana już dawno. Mam na zbyciu tylko zwykłą plastikową bez sterowania - za to tą grubszą z przetłoczeniami z tyłu na palce - dzięki czemu fajnie się trzyma w dłoni.

Awatar użytkownika
Lukasz17i

Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:47
Imię: Łukasz
Auto: astra J i astra H
Silnik: 1.7 i 1.9
Województwo: małopolskie

#10

Nieprzeczytany post autor: Lukasz17i »

witam czy moglem zle wsadzić kierownice bo straciłem zbieżność po zmianie kiery??

ODPOWIEDZ