Wymiana tapicerki na skórę + montaż podgrzewania foteli

Awatar użytkownika
eldou

Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 11 lut 2014, 19:23
Imię: Tomasz
Auto: Astra GTC
Silnik: Z18XER
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań | Konin
Pomocny: 1 raz

Wymiana tapicerki na skórę + montaż podgrzewania foteli

#1

Nieprzeczytany post autor: eldou »

Witajcie,

Cięzko znaleźć dokładny opis i fotorelację z takiego przeszczepu. Przy swojej przekładce bazowałem na doświadczeniach kilku znajomych oraz opisie kolegi zaki1989 i jego temacie [External Link Removed for Guests].

Mój temat jest przedstawieniem dokładnej fotorelacji z tego łączonego zabiegu i rozwinięciem opisu kolegi zaki1989

Wspomnę również, że bez pomocy i ogromu wiedzy kolegi marwisn przekładka na pewno by się nie odbyła ;)

Pacjentem była astra h GTC z fotelami tzw. sportowymi / kubełkowymi materiałowymi. W drugiej części opisu przedstawiam również jak dołożyć oryginalne grzanie foteli. Warto to przemyśleć bo fotele i tak będą rozebrane, a grzane stołki fajna sprawa :lol: .

Opis zabiegu
Dawcą tapicerki była astra h 5d. Przekładka mechanizmu składania fotala byłaby dość problematyczna (jest nitowany), więc zdecydowałem się przełożyć same skórzane pokrowce na moje fotele. Fotele dawcy miały również niedziałające maty grzewcze więc konieczny był montaż nowych. Tylna kanapa i oparcie przełożone na zasadzie plug&play. Pasuje z wersji 5d.

Demontaż siedzeń jest banalny. Przednie fotele mocowane na 2 śruby. Odkręcamy i wystarczy wysunąc. Warto odpiąć aku dla uniknięcia późniejszych błędów w komputerze. Tylne oparcie mocowane na 4 śruby. Kanapa mocowana na zaczepy. Wystarczy mocniej odpowiedni szarpnąć i wychodzi bez problemu.

Demontujemu plastiki po bokach fotela (kilka śrubek). Następnie zdejmujemy dotychczasowe poszycie. Zaczynamy od tyłu fotela. Zdjęcia najlepiej to obrazują. W trakcje trzeba będzie odkręcić airbag (3 śruby). Poszycie mocowane jest do fotela za pomocą kilkudziesięciu spinek/pierścieni. Trzeba je wszystkie powykrecać i wyrwać. Spokojnie, nie da sie niczego uszkodzić. Niezależnie zdejmuje się pokrowiec z siedziska i oparcia. Po zdjęciu starego poszycia mocujemy maty do pianki fotela. Odklejamy białe plastry z mat i przyklejamy do pianki. Nic prostszego :).

Zabieramy się za montaż nowego poszycia - skóry. Nie radzę nikomu mocować ponownie na pierścienie/spinki. Jest to katorga i nadmierna strata czasu. Znajomy po wymianie poszycia kanapy takim sposobem nie mógł przez kolejny dzień ruszać ręką. Polecam sprawdzoną metodę, którą stosowało już sporo osób przede mną - trytki.

Z racji, że wersja 5d nie ma mechanizmy składania, musimy delikatnie rozciąc skórę w miejscu wajchy w oparciu fotela. Umiejętnie naciągamy rozcięcie tak, aby całkowicie schowało się pod wajchę. Następnie przypinamy trytkami pokrowce + maty do fotela. Montujemy z powrotem airbaga. Jeśli ktoś ma podłokietnik, trzeba będzie zrobić małe rozcięcie na niego (analogiczne jak z wajchą do składania).

Po złożeniu fotela pozostaje tylko podpięcie kostek od mat do kostki pod fotelem i estetyczne poprowadzenie przewodów (spięcie trytkami, żeby nam nie dyndało pod fotelem).
Powtarzamy wszystkie czynności z drugim fotelem.

Potem montujemy fotele z powrotem w aucie i wpinamy kostkę wystającą z podłogi do kostki fotela.
U mnie dawca dysponował jedynie poszyciem kanapy, więc niezbędna okazała się również przekładka poszycia tego elementu.
1.JPG
12.JPG
13.JPG
14.JPG
15.JPG
16.JPG
17.JPG
18.JPG
19.JPG
20.JPG
21.JPG
22.JPG
23.JPG
24.JPG
25.JPG
26.JPG
27.JPG
28.JPG
29.JPG
30.JPG
31.JPG
33.JPG
34.JPG
35.JPG
36.JPG
37.JPG
38.JPG
39.JPG
40.JPG
I mamy skórę ;). Świeżo po założeniu. Skóry jeszcze się nie ponaciągały i nie siadły ;)



Montaż systemu podgrzewania foteli

Potrzebujemy:

Panel :
41.JPG
Listwę z przyciskami (odpowiednią pod nasze auto - są różne) :
56.JPG
Bezpieczniki 15A :
42.JPG
Przekaźnik :
8.JPG
9.JPG
10.JPG
Maty (chyba, że mamy fotele z dawcy z zamontowanymi matami) :
5.JPG
Op com lub tech 2

W samochodzie musimy sprawdzić trzy rzeczy.
1. czy posiadamy piny do grzania w REC'u w bagażniku. Pin 39 i 40 powinny mieć widoczne blaszki.
2. czy mamy blaszki w gnieździe przekaźnika.
3. czy posiadamy instalację przygotowaną pod grzanie we wtyczkach foteli.


REC | pny 39 i 40
2.JPG
Gniazdo pod przekażnik
11.JPG
Kostka od strony auta
3.JPG

Kostka od strony fotela (widać, że są piny pod grzanie)
4.JPG
Wymiana guzików trwa ok. 15 min.
Wyjmujemy i odłączamy radio. Wyjmujemy i odłączamy panel kilmatyzacji. Odkręcamy panel (2 śróbki). Podważamy i wyciągamy dotychczasowy panel. Wysuwamy i odpinamy przyciski oraz kratki nawietu.
Bierzemy nowy panel i postępujemy dokładnie odwrotnie.
44.JPG
45.JPG
46.JPG
47.JPG
48.JPG
49.JPG
50.JPG
51.JPG
52.JPG
53.JPG
54.JPG
Wpinamy bezpieczniki 15A do pinów odpowiedzialnych za grzanie - 39 i 40 oraz przekażnik.
43.JPG
Aktywujemy op-com'em. Potrzebujemy oczywiście carpass'a.
7.JPG
Finito ;D

Koszty:
oryginalne maty grzewcze GM komplet - ok 1600zł(aso) lub olx(ok.550zł)
Są ciężkie do zdobycia. Cena w ASO to: mata siedziska (ok. 350zł), mata oparcia (ok. 550zł). Potrzebujemy w komplety (4maty). Posiadam w razie czego jeszcze jeden komplet nowych identycznych mat
panel z guzikami - ok. 100-350zł
w zależności ile chcemy mieć przycisków (4 czy 6) i jaki kolor panelu
bezpieczniki 15A - 6zł na orlenie [muszą być to bezpiecznki tzw. mini]
przekaźnik - ok. 115zł (aso) lub 25zł (sklep z częściami opla) [ja mam ten drugi]
Aktywacja Op com'em - zawsze znajdzie się ktośchętny pomóc. Musimy jednak mieć carpass. Jesli ktoś nie ma to a aso chcą za niego 150zł

Nie ma się co bać. Zabieg wbrew pozorom jest prosty. Wymaga jednak czasu i zebrania wszystkich rzeczy i informacji.
Mam nadzieję, że komuś to pomoże.

P.S. Po tygodniu jak skóry się ułożą będzie tak :D
55.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 03 maja 2017, 12:07 przez marwisn, łącznie zmieniany 10 razy.
Obrazek

Awatar użytkownika
marwisn

ex-Staff
Posty: 4598
Rejestracja: 18 cze 2012, 19:46
Imię: Marcin
Auto: Seat Leon
Silnik: 1.4 TSI
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 26 razy
Kontakt:

#2

Nieprzeczytany post autor: marwisn »

Hm....

Wygląda jak mój garaż i moje narzędzia...

Ten koleś bez głowy na jednym ze zdjęć też podobny do mnie :lol:...

I małe sprostowanie. Siedzisko kanapy od kombi nie pasuje od HB i GTC. Jest dwu częściowe i całkowicie inaczej mocowane.
DO - AF - ZA - AH - AK - SL

[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
eldou

Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 11 lut 2014, 19:23
Imię: Tomasz
Auto: Astra GTC
Silnik: Z18XER
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań | Konin
Pomocny: 1 raz

#3

Nieprzeczytany post autor: eldou »

dobrze trafiłeś ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
Darian

V.I.P.
Posty: 3156
Rejestracja: 28 wrz 2008, 18:37
Imię: Darek
Auto: Astra J ST OPC Line`11
Silnik: A20DTH
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: GWE - Rumia
Pomocny: 4 razy
Kontakt:

#4

Nieprzeczytany post autor: Darian »

Przeniosłem do właściwego działu...
Moje autko => Szara Eminencja

Awatar użytkownika
kisiol

Astro-maniak
Posty: 377
Rejestracja: 27 maja 2009, 23:17
Imię: Krzysiek
Auto: Opel Astra H kombi
Silnik: 1.9 CDTi @ 165KM
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

#5

Nieprzeczytany post autor: kisiol »

brawo chłopaki ;)
Opel Astra H Kombi 1.9CDTi 120km@280NM 165km@380NM, OPC pakiet, 2005r, czarna perła, Alu 18" Opel
Zrobione: Bi-Xenon, el. szyby tył, fotele skóra + podgrzewanie, tryb SPORT, spryski od Insigni, DLS 6RA + Audison SR4
Plany: car audio ver. 2
//[External Link Removed for Guests]\\

Awatar użytkownika
Czarny82r

Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 11 maja 2015, 3:03
Imię: Ernest
Auto: astra h h/b 1.7 isuzu
Silnik: z17dth
Województwo: podkarpackie

#6

Nieprzeczytany post autor: Czarny82r »

witam dzis wyciagnolem siedzenie i w kostce wystajacej z pod dywanu Obrazek
czyli takie same jak widac na zdjeciu na poczatku tematu. kupilem mate na allegro niby oryginalna z astry h tez takie macie ?

Obrazek i tu jest problem bo l
kostka z tej maty grzewczej pasuje w to wejscie gdzie niema kabli
Obrazek i pytanie brzmi z tego ca zrozumialem mam kable do grzania siedzen tylko kostka z maty pasuje tam gdzie niema kabli czy mam dobra mate?

Awatar użytkownika
marwisn

ex-Staff
Posty: 4598
Rejestracja: 18 cze 2012, 19:46
Imię: Marcin
Auto: Seat Leon
Silnik: 1.4 TSI
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 26 razy
Kontakt:

#7

Nieprzeczytany post autor: marwisn »

Fotki się nie ładują...

Po fotelem masz pięć kostek :
- czujnik zajętości fotela
- grzanie
- napinacz
- czujnik zapięcia pasa
- poduszka boczna

Każda ma inny kształt. Od grzania jest środkowa.

Na moje pomyliłeś kostki i nie masz tej od grzania we wtyczce ;).
DO - AF - ZA - AH - AK - SL

[External Link Removed for Guests]

Pucek1902

Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 06 kwie 2014, 23:58
Imię: Przemek
Auto: Astra H Caravan
Silnik: Z19DT
Województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Wojnowo

#8

Nieprzeczytany post autor: Pucek1902 »

Na pewno się kiedyś przyda, super poradnik :)

Ale do rzeczy, czy obicia foteli a dokładniej chodzi o całą tylną kanapę, będą pasowały z wersji 3D lub 5D do kombi? Bo wiadomo tylko, że w całości się nie wymieni. A dostać komplet skór do kombi to graniczy z cudem.

Awatar użytkownika
marwisn

ex-Staff
Posty: 4598
Rejestracja: 18 cze 2012, 19:46
Imię: Marcin
Auto: Seat Leon
Silnik: 1.4 TSI
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 26 razy
Kontakt:

#9

Nieprzeczytany post autor: marwisn »

Oparcie pasuje. Dół nie. Trzeba przerobić. W kombi jest dzielone, w HB/GTC w całości.
DO - AF - ZA - AH - AK - SL

[External Link Removed for Guests]

Pucek1902

Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 06 kwie 2014, 23:58
Imię: Przemek
Auto: Astra H Caravan
Silnik: Z19DT
Województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Wojnowo

#10

Nieprzeczytany post autor: Pucek1902 »

A przerabiał już ktoś do kombi? Bo ciekawi mnie czy takie coś jest możliwe, bo dawców z 3D czy 5D jest sporo.

ODPOWIEDZ