Montaż czujników parkowania przód i tył z funkcją martwego pola

zibimysz

Astro-maniak
Posty: 362
Rejestracja: 24 cze 2013, 21:59
Imię: zbyszek
Auto: ASTRA J
Silnik: B14NEL
Rocznik: 2015
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Augustów
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 5 razy
Kontakt:

Re: Montaż czujników parkowania przód i tył z funkcją martwego pola

#11

Nieprzeczytany post autor: zibimysz »

Dziś sprawdziłem czy za radiem jest wiązka pod przycisk pdc, oczywiście ze jest, była wpięta w zaślepkę gdzie powinien być przycisk
PhotoPictureResizer_190918_133523211_crop_2725x2171-1090x868.jpg
Wtyczka z prawej strony u góry.

Lista zakupów przygotowana
Przycisk dpc
Czujniki 8szt
Wiązka na przód i tył (tylna ma dwie części jedna w zderzaku druga między ww. Wiązką a modułem)
Koszyki 8 szt
Listwa czarna do przedniego zderzaka
Moduł

Kwestia przedniej wiązki do podłączenia to przypadkiem nie gniazdo do którego podłącza się wiazkę kierunków które są w zderzaku, jak patrzyłem w necie to są wiązki tylko do PDC, lub z halogenem i wtyczka od kierunków na zdjęciach podobna lub identyczna jak od PDC.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

zaapp

Astro-maniak
Posty: 117
Rejestracja: 03 kwie 2018, 9:35
Imię: Michał
Auto: Astra J
Silnik: A14NET
Rocznik: 2018
Województwo: małopolskie
Wdzięczny: 3 razy
Pomocny: 11 razy

#12

Nieprzeczytany post autor: zaapp »

@zibimysz Co do złącza w zderzaku przednim to jedni mają inni nie. Przedliftowe wersje raczej mają. Na moim przykładzie widać, że moja poliftowa nie miała ale ktoś inny może mieć, np Ty :).
Czarną listwę zderzaka o której wspomniałeś lepiej jest chyba kupić już z otworami i koszyczkami na czujniki. Wtedy nie potrzebujesz 8 koszyczków tylko 6. Jakbyś miał sedana to na tył wystarczyłaby dokładka z koszyczkami. Nie trzeba wtedy praktycznie nic wiercić poza dwoma czujnikami w przednim zderzaku.

zibimysz

Astro-maniak
Posty: 362
Rejestracja: 24 cze 2013, 21:59
Imię: zbyszek
Auto: ASTRA J
Silnik: B14NEL
Rocznik: 2015
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Augustów
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 5 razy
Kontakt:

#13

Nieprzeczytany post autor: zibimysz »

Kostka X118 jest odpowiedzialna wg schematu za podłączenie wiązki PDC, oraz za halogeny (schemat jest na forum), fajnie by było żeby znaleźć schemat pinów złącze X118 było wiadomo co jeszcze jest w kostce i gdzie może być. W mojej astrze nie ma świateł halogenowych.

zaapp

Astro-maniak
Posty: 117
Rejestracja: 03 kwie 2018, 9:35
Imię: Michał
Auto: Astra J
Silnik: A14NET
Rocznik: 2018
Województwo: małopolskie
Wdzięczny: 3 razy
Pomocny: 11 razy

#14

Nieprzeczytany post autor: zaapp »

@zibimysz
To mam dla Ciebie rozpiskę co jest z złączu i gdzie się znajduje (pliki pdf w załącznikach). Też mam Asterkę bez halogenów z przodu i u mnie tego złącza nie było (Chyba, że mam aż takie problemy ze wzrokiem :lol: ). Nie ściągałem zderzaka ale kierunkowskazy były podłączone od razu do wiązki pod skrzynką bezpieczników. Przy dokupionej wiązce zderzaka przedniego wszystko wychodziło z kostki X118. Wiązka posłużył mi jako dawca kostek do czujników. Wszystko dorobiłem sam i działa już ponad rok bez problemu.

Dodam kolejną aktualizacje co widać w menu Asystenta parkowania po podpięciu modułu zaawansowanego pilota parkowania. Może to rzeczy, na które nikt nie zwraca uwagi ale warto wiedzieć co będzie w ustawieniach.
Moduł posiada od razu soft z opcją do podłączenia haka holowniczego. Wtedy odłącza tylne czujniki. Prawdopodobnie każdy moduł parktronika ma taką opcję ale na moim nie ma tej opcji widocznej w radiu. Niemniej jednak moduł świateł przyczepy odłącza czujniki tylne w momencie rozwarcia masy na styku obecności przyczpy.
Radio_AsystentParkowania1.jpg
Radio_AsystentParkowania2.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

zibimysz

Astro-maniak
Posty: 362
Rejestracja: 24 cze 2013, 21:59
Imię: zbyszek
Auto: ASTRA J
Silnik: B14NEL
Rocznik: 2015
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Augustów
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 5 razy
Kontakt:

#15

Nieprzeczytany post autor: zibimysz »

Dzięki za szczegółowe informacje. Po zakupach grantów mam w planie demontaż przedniego zderzaka, związku z schematami które podałeś, będę szukał gniazda x100 a następnie x118.

PS. Jak wygląda sprawa lakierowania czujników zamieników?

zaapp

Astro-maniak
Posty: 117
Rejestracja: 03 kwie 2018, 9:35
Imię: Michał
Auto: Astra J
Silnik: A14NET
Rocznik: 2018
Województwo: małopolskie
Wdzięczny: 3 razy
Pomocny: 11 razy

#16

Nieprzeczytany post autor: zaapp »

Niestety co do czujników to nie mam pojęcia jak to lakierować. Wiem, że warstwa lakieru nie powinna być zbyt gruba. Kupiłem specjalnie dlatego aerograf żeby móc nałożyć cienką warstwę bazy i bezbarwnego. Mam do polakierowania cztery czujniki i dwa koszyczki (koszyczki skrajne do przedniego zderzaka). W tylnym koszyczki nie będą widoczne a wystawał będzie sam okrągły koniec czujnika.
Już tylko czekam aż będzie troszeczkę cieplej to będę finalizował modyfikację o zaawansowany parktronik :D.

zibimysz

Astro-maniak
Posty: 362
Rejestracja: 24 cze 2013, 21:59
Imię: zbyszek
Auto: ASTRA J
Silnik: B14NEL
Rocznik: 2015
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Augustów
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 5 razy
Kontakt:

#17

Nieprzeczytany post autor: zibimysz »

Wczoraj pierwsze zakupy dotarły.
Kupiony przycisk, moduł z uchwytem, i krótka wiązka od modułu do zderzaka na tył.
IMG_20190927_104411.jpg
IMG_20190927_105541.jpg
IMG_20190927_105552.jpg
IMG_20190927_105608.jpg
Co ciekawe jak podłączyłem sam przycisk nic się nie zmieniło, natomiast jak podłączyłem moduł, na przycisku po włączeniu go przez chwilę migała dioda czerwona, oraz co jest ciekawe w ustawieniach pojazdu pojawiło się asystent parkowania (wcześniej tego nie było)
IMG_20190927_104718.jpg
Kwestia malowania przednich koszyków pdc to te poniżej?
Screenshot_20190927_111508.jpg
Możesz przesłać jak wygląd tylny czujnik w zderzaku, chodzi czy ma gumkę dookoła czy tylko jest czujnik
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

zaapp

Astro-maniak
Posty: 117
Rejestracja: 03 kwie 2018, 9:35
Imię: Michał
Auto: Astra J
Silnik: A14NET
Rocznik: 2018
Województwo: małopolskie
Wdzięczny: 3 razy
Pomocny: 11 razy

#18

Nieprzeczytany post autor: zaapp »

Podłączenie samego przycisku nic nie zmieni bo jest on podłączony do modułu parktronika. Bez modułu przycisk dalej będzie "wisiał w powietrzu". Jak widać sporo rzeczy działa bezpośrednio po podłączeniu. Ale często jest tak że numer VIN się nie zgadza w danym module i występuje błąd. Po wpisaniu odpowiedniego numeru vin wszystko jest ok. Nie jest to droga operacja bo można to zrobić np opcomem i przynajmniej jest trochę taniej niż 400zł :).

zibimysz

Astro-maniak
Posty: 362
Rejestracja: 24 cze 2013, 21:59
Imię: zbyszek
Auto: ASTRA J
Silnik: B14NEL
Rocznik: 2015
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Augustów
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 5 razy
Kontakt:

#19

Nieprzeczytany post autor: zibimysz »

Dziś dotarła wiązka PDC tylna z koszykami i czujnikami
IMG_20191009_161320.jpg
IMG_20191009_161132.jpg
Wszystko demontażu w śmieszne cenie udało się wyrwać za wszystko tylko 53zl z przesyłką. Jedynie czujniki będzie trzeba przemalować ale to dopiero jak będzie wszystko działało po montażu. Jeszcze czekam na wiązkę na przód (udało się znaleźć razem z gniazdem x118 na zapas jakbym nie znalazł pod maską) z listwa czarną. Zostaje do zakupu 4pdc i dwa koszyki. Jak zrobić otwory pod pdc, znalazłem takie narzędzie
Screenshot_20191008_182857.jpg
Kolego możesz powiedzieć gdzie w op com mam szukać modułu pdc do zmiany vin, zobaczył bym czy dam radę czy szukać oryginalnego oprogramowania.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

zaapp

Astro-maniak
Posty: 117
Rejestracja: 03 kwie 2018, 9:35
Imię: Michał
Auto: Astra J
Silnik: A14NET
Rocznik: 2018
Województwo: małopolskie
Wdzięczny: 3 razy
Pomocny: 11 razy

#20

Nieprzeczytany post autor: zaapp »

Otwory wycinałem wiertłem do drewna (nie piórowym ani nie frezem tylko takim połączeniem wiertła do metalu i frezu do drewna, dziwna ta hybryda). Można próbować jeszcze np wiertłem stożkowym. Ważne żeby nie używać wysokich obrotów bo można przytopić plastik zderzaka.

W opcomie masz opcję od parktronika. Nazwa jest na tyle jednoznaczna, że znajdziesz. Wejdź w diagnostykę > Body > Wybierz rok > Astra J > tutaj jest ta opcja z parktrtonikiem. Później otwórz sobie notatnik i wpisz numer vin swojego samochodu i skopiuj też numer vin, który masz w module parkowania (żeby np. później sprawdzić w jakim samochodzie był wcześniej moduł). Następnie w opcomie kliknij programming i wybierz zmianę vinu. Wklej w okienko vin swojego samochodu i naciśnij OK. Zrobione :D.
Innym softem takim jak GDS albo coś podobnego nic nie podziałasz :(. Opcom albo Opel Skanner lub jakieś własne oprogramowanie do tego się tylko nadaje.

A u siebie już został mi tylko przedni zderzak i przeciągnięcie okablowania do bagażnika.
Pro tip dla ogarniających martwe pole w sedanach: nie trzeba ściągać tylnego zderzaka żeby wkleić koszyczki. Gdzie zrobić otwory jest zaznaczone na zderzaku (przynajmniej u mnie). Nie sądziłem, że gorący gwóźdź będzie takim dobrym sposobem do robienia otworu do pilotowania wiertła. Wklejenie koszyczków na kleju epoksydowym da się zrobić bez problemu posiadając kanał :).

ODPOWIEDZ